
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2019 року справа № 580/2370/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Дорошенка Л.В.,
позивача: ОСОБА_1 - особисто,
представника відповідача: Слинька М.Г. - за довіреністю,
розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в особистих інтересах та в інтересах малолітньої особи ОСОБА_2 до управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про визнання рішень протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , яка діє в особистих інтересах та в інтересах малолітньої особи ОСОБА_2 звернулась до суду з позовною заявою до управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ: 42962736; місцезнаходження: 18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, буд. 170) від 24.06.2019 про відмову в знятті з реєстрації та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов`язати управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ: 42962736; місцезнаходження: 18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, буд. 170) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в інтересах малолітньої особи ОСОБА_2 та здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що відповідачем безпідставно відмовлено в реєстрації місця проживання з посиланням на ту обставину, що об`єкт нерухомого майна, де мала намір зареєструватись позивач, не є житловим.
Позивач стверджує, що є власником садового будинку АДРЕСА_1.
Вказаний садовий будинок має присвоєну поштову адресу, знаходиться в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, є об`єктом нерухомого майна, який призначений та придатний для постійного проживання у ньому, є постійним місцем проживання позивача та її сина.
На думку позивача те, що вказаний будинок згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно зазначений як садовий будинок, ніяким чином не позбавляє такий будинок вищенаведених ознак, притаманних житлу, та не позбавляє позивача права зареєструвати своє місце проживання та місце проживання сина в ньому.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.
В письмовому відзиві на адміністративний позов та в судовому засіданні представник відповідача просив у його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що для отримання можливості реєстрації місця проживання у будинку, його статус необхідно спочатку змінити з дачного (садового) на жилий.
Переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, створює належні умови для реалізації громадянами права на вільний вибір місця проживання.
Садовий будинок визначений як будова для літнього (сезонного) використання, яке в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій і інженерного устаткування не відповідає нормативам, встановленим для житлових будинків. Тому державні будівельні норми, що діють відносно житлових будинків, до проектування садових будинків не застосовуються.
На підставі наведеного представник відповідача вважає, що зазначені відмінності між житловим будинком та садовим будинком не дають права позивачу та її сину бути зареєстрованими в останньому.
У відповіді на відзив позивач заперечив зазначені доводи, вказавши, що з аналізу ст. 4 Житлового кодексу УРСР вбачається, що садовий будинок не зазначений в переліку об`єктів, які не входять до житлового Фонду.
У запереченні на відповідь представник відповідача наполягав на відсутності підстав для реєстрації місця проживання у садовому будинку.
Заслухавши пояснення учасників справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником садового будинку АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 22.05.2015 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно серії НОМЕР_2 від 22.05.2015.
21.06.2019 ОСОБА_1 через управління надання адміністративних послуг подала до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради із заявами, вхідний №48069-РМП про зняття з реєстрації за місцем проживання: АДРЕСА_2 , та реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Заяви аналогічного змісту вхідний №48076-РМП подані 21.06.2019 ОСОБА_1 щодо зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання її малолітнього сина ОСОБА_2 .
В наведених заявах чоловік ОСОБА_1 та батько малолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , вказав про свою згоду на зняття з реєстрації та на постійне місце проживання ОСОБА_2 , засвідчивши її особистим підписом.
До вказаної заяви додано вищенаведене свідоцтво про право власності та свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 від 07.04.2017.
Згідно службових відміток на зворотному боці заяв позивача управлінням з питань державної реєстрації ДОЗ ЧМР прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання від 24.06.2019 у зв`язку з неподанням заявником необхідних документів, а саме рішення про переведення садового будинку в житловий будинок.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і випадки їх обмеження визначено Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», який регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними актами.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
За визначенням ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):
- письмову заяву;
- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
- документ, що посвідчує особу представника;
- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
В розумінні ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
У відповідності до ст. 10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 (далі - Правила №207) визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Пунктом 3 Правил №207 передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Згідно з п.п. 8, 9 Правил №207 документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».
Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Суд звертає увагу, що Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не містить посилань на поняття житлового фонду та не встановлює обмежень у реєстрації за адресою приміщення, яке не відноситься до житлового фонду.
Відповідно до ст. 379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
З аналізу норм ст. 379 Цивільного кодексу України вбачається, що житлом фізичної особи є не тільки житловий будинок, а й інше жиле приміщення, придатне для постійного чи тимчасового проживання в ньому.
Відповідно до звіту про проведення технічного огляду дачного (садового) будинку від 15.10.2015, який складений експертом Гуглею С.В. будинок АДРЕСА_1 відповідає вимогам державних будівельних норм.
Довідкою СГК «Дружба» №23 від 19.11.2018 підтверджено, що гр. ОСОБА_3 разом із сім`єю проживає в АДРЕСА_3 . Склад сім`ї: ОСОБА_3 1973 року народження, ОСОБА_1 , 1977 року народження - дружина; ОСОБА_2 2005 року народження - син.
Згідно відомостей, які містяться в технічному паспорті садовий будинок АДРЕСА_1 складається з коридору, кухні-їдальні, кімнат, санвузлів, кабінету, топочної, холу, гардеробу, тобто садовий будинок позивача є придатним для експлуатації та проживання в ньому людей.
Відповідно до ст. 4 Житлового кодексу УРСР, жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української PCP, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає:
- жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд);
- жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об`єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд);
- жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово- будівельних кооперативів);
- жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд);
- квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно- колгоспним та іншим державно-кооперативним об`єднанням, підприємствам і організаціям.
До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
З наведених норм Житлового кодексу слідує висновок, що садовий будинок не зазначений в переліку об`єктів, які не входять до житлового Фонду.
Крім того у реєстрації місця проживання фізичної особи може бути відмовлено з підстав, виключний перелік яких наведено в ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідачем використано в якості підстави для відмови в реєстрації позивача є неподання усіх необхідних документів.
Однак, документ про переведення садового будинку в житловий не визначений серед переліку документів, які є обов`язковими для реєстрації місця проживання особи.
Наявність власного тлумачення відповідачем віднесення нерухомого майна до житлового не є підставою для твердження про неподання усіх необхідних документів та не може слугувати підставою для відмови в реєстрації місця проживання.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що реєстрація за адресою житла фізичної особи, зокрема, садового будинку, є можливою та повністю узгоджується зі статтями 6, 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Суд також приймає до уваги, що відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як встановлено судом, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року у справі № 2340/4673/18 визнано протиправним та скасувано рішення управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 02.11.2018 про відмову в реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов`язано Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38764723) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 та здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 (р.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1) за адресою: АДРЕСА_1 .
Вищенаведене рішення суду залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.06.2019 та постановою Верховного Суду від 10.10.2019.
Отже, обставини встановлені наведеним рішенням суду не підлягають доказуванню, оскільки стосуються одного й того самого об`єкту нерухомого майна - садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та аналогічного рішення одного й того ж суб`єкта владних повноважень - управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, щодо одного з членів сім`ї, що оскаржує рішення про відмову в знятті з реєстрації та проведення реєстрації за вказаною адресою.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Отже суд повинен відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верхового Суду України від 16.09.2015 року у справі №21-1465а15 та від 02.02.2016 року у справі №804/14800/14.
Враховуючи, що рішення відповідача про відмову в знятті з реєстрації та відмову в реєстрації місця проживання є неправомірними та прийняті з підстав, які спростовані в ході судового розгляду спору, то інших варіантів поведінки, окрім як прийняти протилежне рішення, відповідач не має.
При цьому, слід враховувати, що в разі відмови в реєстрації місця проживання заява з доданими документами повертається заявнику. Відповідно, для захисту права позивача, останньому необхідно вчинити дії щодо її повторного подання для реєстрації місця проживання.
В силу положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, зважаючи, що відповідач не довів правомірність прийнятих ним рішень, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 24.06.2019 про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 .
Визнати протиправними та скасувати рішення управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 24.06.2019 про відмову в реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та відмову в реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов`язати управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, 170, код ЄДРПОУ 42962736) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про зняття з реєстрації та про реєстрацію місця проживання та заяви ОСОБА_1 поданої в інтересах ОСОБА_2 про зняття з реєстрації та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини, зняти з реєстрації та здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 (р.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) та реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, 170, код ЄДРПОУ 42962736) на користь ОСОБА_1 (р.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 14 листопада 2019 року.
Суддя В.В. Гаращенко