Рішення № 85490251, 08.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
560/2368/19
Номер документу
85490251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2368/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, скасувати пункт 88 протоколу №32 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсації сум від 15.03.2019, зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, у розмірах, передбачених пунктом б статті 16-2 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог вказує, відповідно до протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15.03.2019 №32 комісія відмовила йому щодо призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Рішення обґрунтоване тим, що II група інвалідності встановлена понад дворічний термін після встановлення ІІІ групи. Вважає, що така позиція відповідача суперечить нормам діючого законодавства України та порушує його права в сфері соціального забезпечення, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій справі в порядку спрощеного позовного провадження.

В надісланому до суду відзиві на позов відповідач вказує, що 12.05.2016 під час огляду органами МСЕК позивачу встановлена III група інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби. У зв`язку з цим, позивачу виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 217500,00 грн. Таким чином, позивач скористався своїм правом на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності, відповідно до статті 16 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". 01.07.2018 під час повторного огляду позивачу встановлена II групу інвалідності внаслідок цієї ж причини. Так як зміна групи інвалідності відбулася після закінчення дворічного терміну після первинного встановлення інвалідності (ступеня втрати працездатності), підстави для прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги в більшому розмірі відсутні. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

08.06.2016 позивачу - ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності внаслідок травми, поранення, пов`язаних із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою МСЕК від 08.06.2016.

У зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності позивач отримав допомогу в розмірі 217500,00 грн.

23.07.2018 позивачу встановлена ІІ група інвалідності внаслідок травми, поранення, пов`язаних із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою МСЕК АВ1118481.

У зв`язку із встановленням позивачу з 01.07.2018 ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язку військової служби, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

15.03.2019 комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення, оформлене протоколом від 15.03.2019 №32, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Вказала, що згідно з пунктом 4 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року№975, у разі зміни групи інвалідності, доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулася протягом двох років після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності. Зміна групи інвалідності ОСОБА_1 відбулася понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності. Тому, у позивача відсутнє право на отримання допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

За змістом частини 1 статті 3 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) дія даного Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісті.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Отже, право на отримання одноразової допомоги виникає з настанням певних обставин, а саме: у разі загибелі, у разі встановлення інвалідності, або у разі встановлення ступеня втрати працездатності.

Частиною 2 статті 16 Закону № 2011- ХІІ встановлений вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 Закону № 2011- ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Згідно з пунктом 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII, чинної на час встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Пунктом 3 Порядку №975, чинного на час звернення позивача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги на підставі статей 16, 16-3 Закону №2011-XII, передбачено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Отже, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбачене статями 16, 16-3 Закону №2011-XII, виникло у позивача 23.07.2018 року.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (що набрав чинності з 01.01.2017) пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII доповнений абзацом другим наступного змісту: «У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється».

Вказані норми пункту 4 статті 16-3 Закону (абзацу 1 і 2) передбачають обмеження строку, протягом якого зміна групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги, дворічним строком. Дворічний строк обчислюється з часу первинного встановлення інвалідності.

Суд встановив, що з дня первинного встановлення інвалідності (08.06.2016) до дня встановлення ІІ групи інвалідності (23.07.18) минуло понад два роки. Тому, відповідач правомірно відмовив йому щодо призначення одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.

Відповідно до пункту 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII дворічний строк обчислюється з дня первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №806/2187/18.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що рішення відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги позивачу є правомірним, а тому відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІ групи, з урахуванням виплаченої раніше суми одноразової грошової допомоги.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність рішення від 15.03.2019 року щодо відмови позивачу в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №32, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6,м.Київ,03168 , код ЄДРПОУ - 00034022)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук