Рішення № 85490246, 08.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
560/2398/19
Номер документу
85490246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2398/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця, зобов`язати відповідача призначити з 01.03.2019 пенсію державного службовця відповідно до частини 7 статті 37 закону України "Про державну службу" в розмірі 60% від заробітку відповідно до довідок від 24.06.2019 №21023/05, №21024/05 та зобов`язати відповідача з 01.03.2019 здійснювати нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до частини 7 статті 37 закону України "Про державну службу" в розмірі 60% від заробітку відповідно до довідок від 24.06.2019 №21023/05, №21024/05.

Ухвалою від 05.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 22.08.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що на підставі акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ№1085253 від 22.12.2017 року йому призначена пенсія по інвалідності згідно з законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Наказом №15-ос від 27.02.2018 року звільнений з посади заступника начальника адміністративно-господарського відділу Кам`янець-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відповідно до статті 83 закону України "Про державну службу". 01.03.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності у відповідності до статті 37 закону України "Про державну службу". Листом від 13.03.2019 року № 7350/03 відповідач відмовив в призначенні пенсії оскільки призначення пенсії по інвалідності державним службовцям законом України "Про державну службу" не передбачено. Вказав, що станом на 01.05.2016 року тривалість стажу на посадах державної служби складає 8 років 8 місяців. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсію по інвалідності згідно із законом України "Про державну службу".

У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що чинним законодавством чітко визначені правила, що підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01.05.2016. Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 899 передбачає право осіб на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 виключно за дотримання такими особами умов, визначених частиною 1 статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723, а саме щодо віку, загального та спеціального стажу. Пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, визначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України. Вказує, що до стажу роботи для визначення права на призначення пенсії відповідно до пунктів 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII зараховані наступні періоди роботи: з 28.08.1998 року по 06.11.2000 рік на посаді головного спеціаліста з питань промисловості відділу капітального будівництва, промисловості, транспорту та зв`язку в Кам`янець-Подільському міськвиконкомі; з 07.11.2000 року по 01.10.2001 рік на посаді головного спеціаліста у справах захисту прав споживачів в Кам`янець-Подільського міськвиконкому; з 04.10.2010 року по 28.02.2018 рік на посадах начальника відділу, завідувача сектору та заступника начальника відділу в Кам`янець-Подільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області. Згідно з розрахунку стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 року становить 8 років 8 місяців. Не враховані період роботи з 02.10.2001 року по 24.09.2004 року на посаді головного спеціаліста та начальника відділу у справах захисту прав споживачів Кам`янець-Подільського міськвиконкому та строкова військова служба з 08.06.1984 року по 11.05.1986 рік. Зазначає, що у позивача недостатньо стажу державної служби у зв`язку з чим підстав для переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII немає. Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з таких підстав.

Позивачу - ОСОБА_1 з 28.01.2016 року призначена пенсія по інвалідності 2 групи, відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується актом огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ№1085253 від 22.12.2017.

Відповідно до наказу №15-ос від 27.02.2018 року позивач звільнений з посади заступника начальника адміністративно-господарського відділу Кам`янець-Подільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на підставі статті 83 закону України "Про державну службу".

01.03.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності у відповідності до статті 37 закону України "Про державну службу".

Листом від 13.03.2019 року №7350/03 відповідач відмовив в призначенні пенсії оскільки призначення пенсії по інвалідності державним службовцям законом України "Про державну службу" не передбачено. Вказав, що станом на 01.05.2016 року тривалість стажу на посадах державної служби 8 років 8 місяців. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами закону України «Про державну службу» не враховані період роботи в органах місцевого самоврядування з 02.10.2001 по 24.09.2004 на посадах головного спеціаліста та начальника відділу у справах захисту прав споживачів Кам`янець-Подільського міськвиконкому та строкової військової служби з 08.06.1984 по 11.05.1986.

Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в переведенні та призначенні пенсії по інвалідності 2-ї групи відповідно до частини 9 статті 37 закону України "Про державну службу" протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 9 статті 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (частина 12 статті 37 Закону № 3723-XII).

Суд встановив, що підставою для відмови позивачу у переведені з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності згідно з законом України "Про державну службу" слугувала відсутність станом на 01.05.2016 року необхідного стажу державної служби -10 років. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами закону України «Про державну службу» не враховані період роботи з 02.10.2001 по 24.09.2004 на посаді головного спеціаліста та начальника відділу у справах захисту прав споживачів Кам`янець-Подільського міськвиконкому, та строкова військова служба з 08.06.1984 по 11.05.1986.

Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону №3723, стаж державної служби обраховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі Порядок № 283).

Підпунктом 4 пункту 3 Порядку № 283 встановлено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Згідно з частиною першою статті 2 закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 8 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, час проходження військової служби зараховується громадянам до загального трудового стажу, до стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідач безпідставно не врахував позивачу до стажу державної служби період проходження строкової військової служби з 08.06.1984 по 11.05.1986.

Постановою від 26 жовтня 2001 р. №1435 "Про внесення зміни до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби" (чинною на час проходження позивачем служби в органах місцевого самоврядування) пункт 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N283 доповнений абзацом, згідно з яким до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Посади на яких позивач перебував в органах місцевого самоврядування в період роботи з 02.10.2001 по 24.09.2004 відносяться до категорій визначених статтею 14 закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (чинного на час проходження позивачем служби в органах місцевого самоврядування). Тому стаж позивача на цих посадах включається до стажу держаної служби.

Та обставина, що Порядок №283 втратив чинність у зв`язку із затвердженням 25.03.2016 постановою Кабінету Міністрів України № 229 нового Порядку обчислення стажу державної служби, не може бути підставою для не зарахування до стажу державної служби проходження військової служби, та стажу роботи на посаді головного спеціаліста та начальника відділу у справах захисту прав споживачів Кам`янець-Подільського міськвиконкому, оскільки Порядок №283 був чинним на час проходження позивачем відповідної служби.

Таким чином, при умові зарахування до стажу державної служби позивача періоду строкової військової служби з 08.06.1984 по 11.05.1986 та періоду роботи в органах місцевого самоврядування з 02.10.2001 по 24.09.2004, його стаж державної служби складає понад 10 років і дає право позивачу на призначення пенсії по інвалідності згідно із статтею 37 Закону №3723.

Суд встановив, що на час звернення позивача з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності згідно з законом України "Про державну службу" існували всі умови, визначені статею 37 Закону №3723-XII, необхідні для призначення йому пенсії по інвалідності, зокрема: стаж позивача, якому встановлена ІІ група інвалідності, на державній службі складає понад 10 років, перед зверненням за призначенням пенсії він працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців.

Тому, відповідач безпідставно відмовив позивачу щодо призначення пенсії по інвалідності згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII.

Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2-ї групи відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу", оформлену листом №7350/03 від 13.03.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІ з 30 січня 2018 року, в розмірі 60% суми заробітної плати зазначеної в довідках від 24.06.2019 №21023/05, №21024/05.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук