Рішення № 85488692, 08.11.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2019
Номер справи
160/8268/19
Номер документу
85488692
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2019 року Справа № 160/8268/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: Мартіросян Г.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ПРОЦЕДУРА

1. 28.08.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень від 26.09.2019 року, просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427):

- перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 березня 2018 року і в подальшому пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, з урахуванням загальної вислуги років для призначення пенсії, що визначена у поданні про призначення пенсії від 26.02.2018 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а саме 25 років 02 місяці 25 днів;

- перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року і в подальшому пенсію, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області;

- перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 05.03.2019 року і в подальшому пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 28.08.2019 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.

3. Ухвалою суду від 29.08.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії, було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст.160,161 КАС України.

4. 12.09.2019 року позивачем були усунуті недоліки, викладені в ухвалі суду від 28.08.2019 року.

5. Ухвалою суду від 13.09.2019 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.

6. Також, ухвалою суду від 13.09.2019 року було витребувано у відповідача належним чином завірені копії таких документів:

- пенсійної справи позивача;

- заяви про перерахунок пенсії позивачу від 24.01.2019 № 1529/Д-07, від 22.02.2019 року №1404/Д-09 та скаргу позивача від 09.04.2019 року;

- листи Пенсійного фонду № 1529/Д-07 від 07.02.2019 року; № 1404/Д-09 від 05.03.2019 року; від 21.05.219 року № 9977/Д-111; 1544/Д-09 від 12.04.2019 року та всі наявні матеріли щодо суті спору.

7. 25.09.2019 року позивач подав заяву про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

8. 27.09.2019 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу, а також із витребуваними судом доказами по справі.

9. 03.10.2019 року позивач надав письмову відповідь на відзив відповідача.

10. Щодо клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні.

11. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

12. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

13. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

14. Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

15. Частиною 2 статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

16. Згідно з ч.3 ст.257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4)обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

17. Відповідно до частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складної є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

18. Частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

19. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

20. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.

21. Так, слід зазначити про те, що відповідачем не обґрунтовано, з яких підстав потрібно проводити розгляд справи за участю його представника, не зазначено, які пояснення та документи він бажає надати у судовому засіданні.

22. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні.

23. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

24. Отже, рішення у цій справі приймається судом 08.11.2019 року, тобто у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

25. У позовній заяві, зазначено про те, що наказом ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-0 позивача було звільнено з податкової міліції. У наказі було зазначено загальний страховий стаж - 27 років 7 місяців 18 днів та вислугу років - 16 років 5 місяців 29 днів (період служби в податковій міліції з 01.12.1999 року по 30.05.2016 року).

26. Проте, у наказі не було враховано час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, після закінчення якого позивачу було присвоєно військове звання.

27. Після звільнення, позивача було поставлено на облік в Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та з 31 травня 2016 року він отримує пенсію, яку призначено на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

28. Щодо неврахування часу навчання у вищому навчальному закладі позивач вказав про те, що з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року, він працював в державному органі (державній податковій інспекції), з якого його й було переведено на службу до податкової міліції. У цьому випадку, згідно законодавства, цей період повинен був зарахований до вислуги років для призначення пенсії. З цих підстав позивач звернувся до суду.

29. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року в адміністративній справі № 804/3701/17, яку постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2018 року залишено без змін, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було зобов`язано зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час його роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, і внести відповідні зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-0 про звільнення. Крім того, було прийнято рішення про зарахування до вислуги років часу навчання у ВНЗ з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби.

30. На виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року в адміністративній справі №804/3701/17, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області видано наказ № 138-0 від 20.02.2018 року «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-0», відповідно до якого вислуга років для призначення пенсії на день звільнення позивача у календарному обчисленні складає 25 років 02 місяці 25 днів.

31. Також, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було виготовлено та 05.03.2018 року направлено до ГУ Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання про призначення пенсії з уточненими даними (вислугою років - 25 років 02 місяці 25 днів), відповідно до яких позивач набув права на призначення пенсії відповідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262, у розмірі передбаченому пунктом «а» статті 13 Закону № 2262.

32. До пенсійного органу, також, було направлено копію постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року та наказу № 138-о від 20.02.2018 року. Зазначені документи, у своїй сукупності, були для пенсійного органу підставами для здійснення перерахунку пенсії, але, на думку позивача, перерахунку проведено не було.

33. З цих підстав позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявами, у яких просив обчислити розмір пенсії (перерахувати) на підставі пункту «а» статті 13 Закону № 2262, з урахуванням вислуги років для призначення пенсії на день звільнення у календарному обчисленні 25 років 02 місяці 25 днів.

34. Проте, Головним управлінням ПФУ у Дніпропетровській області позивачу було відмовлено, мотивуючи тим, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не було зобов`язано провести перерахунок пенсії, із відповідним включенням до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні часу його роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

35. Не погодившись із такою відмовою Пенсійного фонду позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, за результатом розгляду якої судом було винесено рішення від 07.12.2018 року у справі №0440/6709/18, яким ГУ ПФУ в Дніпропетровській області було зобов`язано перерахувати та виплачувати позивачу з 1 квітня 2017 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

36. 24.01.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФ України із заявою, у якій просив виконати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 року, яке набрало законної сили 14.01.2019 року.

37. Вказав про те, що на виконання судового рішення позивачу було обчислено новий розмір пенсії, який з 01.01.2019 року становив 7022,84 грн., про що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача листом, та вказану суму позивачу було виплачено 05.02.2019 року.

38. Проте, починаючи з 06.02.2019 року, з його банківського рахунку казначейством було списано 972,39 грн., на підставі листа ГУ ПФ України в Дніпропетровській області.

39. Зазначив про те, що розмір пенсії, який позивачу виплачується з березня 2019 року склав 6050,45 гривень, замість необхідних, на його думку, - 7022,84 гривень.

40. 20.02.2019 року позивач отримав відповідь ГУ ПФ України, лист від 07.02.2019 року №1529/Д-07, на його звернення від 24.01.2019 року, з якого видно, що при здійсненні перерахунку пенсії, головним управління ПФУ в Дніпропетровській області було застосовано вислугу років - повних 22 роки, замість необхідних, на думку позивача, 25 років, як це зазначено у поданні ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Тобто, пенсійним органом при остаточному перерахунку розміру пенсії не було враховано час навчання позивача у цивільному ВНЗ.

41. З цих підстав, 22.02.2019 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до законодавства України, врахувавши до вислуги років строк навчання у цивільному ВНЗ з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

42. Проте, листом від 05.03.2019 року № 1404/Д-09 Пенсійний фонд повідомив позивачу, про те, що до календарної вислуги років для призначення пенсії позивачу не включено час навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, оскільки судом не було зобов`язано відповідача включати час навчання позивача у вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, при здійсненні перерахунку пенсії.

43. Вважає, такі дій Пенсійного фонду неправомірними, незаконними та такими, зо порушують його права на належне соціальне забезпечення, тому з цих підстав звернувся до суду за захистом порушених прав.

44. Також, зазначив щодо не врахування відповідачем нової довідки про розмір грошового утримання від 21.08.2019 року № 96807/10/04-36-05-02-13.

45. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області при підготовці та наданні до пенсійного органу Довідки (від 22.03.2018 року), помилково вказали замість надбавки за вислугу років у розмірі 50 відсотків й суми 4370,00 грн. (відповідає вислузі років понад 25 років), було вказано надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків й суму 3496 гривень.

46. З цього приводу позивач звернувся до ГУ ДФС у Дніпропетровській області та на його звернення, з приводу усунення допущеної помилки (невідповідності) у Довідці щодо визначення розміру надбавки за вислугу років та направлення Довідки з уточненими даними до пенсійного органу - головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області позивачу було відмовлено.

47. Проте, із вказаною відмовою позивач не погодився звернувся до суду із адміністративним позовом.

48. За результатом розгляду його позовної заяви, Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийняте рішення від 12.06.2019 року, яким було зобов`язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області скласти та направити до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 », за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпеченим осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 з врахуванням вислуги ОСОБА_1 в календарному обчисленні 25 років, 02 місяці, 25 днів.

49. На виконання зазначеного рішення суду, 22.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області направлено до ГУ ПФ України у Дніпропетровській області уточнену довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, з врахуванням вислуги в календарному обчисленні 25 років 02 місяці 25 днів, у зв`язку з чим збільшився розмір такої складової грошового забезпечення, як надбавка за вислугу років.

50. 22.08.2019 року позивач також звернувся до ГУ ПФ України у Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі наданої нової Довідки та з врахуванням складових цієї Довідки, проте при виплаті пенсії за вересень 2019 року, яка була здійснена 04.09.2019 року, розмір виплаченої пенсії залишився на колишньому рівні (6050,45 грн.), тобто, без врахування складових грошового забезпечення, зазначених у новій Довідці, яку було надано ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

51. На підставі викладеного, вважає, дії Пенсійного фонду неправомірними та такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення та з цих підстав звернувся до суду із цим позовом.

52. Щодо вимоги про здійснення перерахунку та виплати позивачу з 05.03.2019 року пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, вказав про те, що 30.08.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку з 05.03.2019 року та виплати пенсії у визначеному Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмірі, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

53. Листом від 13.09.2019 № 6493/Д-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу у задоволенні його заяви щодо перерахунку з 05.03.2019 року та виплати пенсії у визначеному законом розмірі з урахуванням суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, мотивуючи це тим, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійного фонду України не збільшувалися, а отже й виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

54. Вважає, такі дії Пенсійного фонду щодо непроведення перерахунку з 05.03.2019 року та не виплати пенсії протиправними та незаконними, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

55. Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

56. 23.01.2019 року на адресу Головного управління надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 0440/6709/18 від 07.12.2018 року, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов`язано перерахувати та виплачувати з 1 квітня 2017 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

57. На виконання рішення суду ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії, за вислугу 22 роки, з таких видів грошового забезпечення:

- посадового окладу - 1918,00 гривень;

- окладу за спеціальним званням - 130,00 гривень;

- 30% надбавки за вислугу років - 614,40 гривень;

- середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3847,07 гривень.

58. Всього грошове забезпечення - 6509,47 гривень.

59. Розмір пенсії 56% за 22 роки вислуги складав - 3645,30 гривень.

60. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надана Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, з такими видами грошового забезпечення:

- посадового окладу - 7330,00 грн.;

- окладу за спеціальним званням - 1410,00 гривень;

- 40% надбавки за вислугу років - 3496,00 гривень;

61. Всього грошове забезпечення: 12236,00 гривень.

62. Розмір пенсії 56% складає 6852,16 гривень.

63. Розмір пенсії до перерахунку складав 3645,30 гривень.

64. Розмір підвищення пенсії складає 6852,16 грн. - 3645,30 грн.=3206,86 гривень.

65. З 01.01.2018 року відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачується в розмірі 50%, а саме: 3206,86 грн.* 50% = 1603,43 гривень.

66. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складає: 3645,30 грн. + 1603,45 грн. = 5248,73 гривень.

67. З 01.01.2019 року пенсійна виплата обчислена наступним чином: 3645,30 грн. +(3206,86 грн.*75%)=6050,45 гривень.

68. Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №0440/6709/18 від 07.12.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов`язано включити до вислуги років навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, тому вважають, що правові підстави для включення до вислуги років періоду навчання в вищому навчальному закладі у органів Пенсійного фонду України відсутні.

69. За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є правомірними, оскільки Головне управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

70. Крім того, зазначили про те, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

71. Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб».

72. Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

73. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2019 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 року № 14, закладено витрати за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій в розмірах, передбачених державним бюджетом України на 2019 рік, з урахуванням чинних на момент його формування нормативно-правових актів, у тому числі з урахуванням порядку виплати перерахованих пенсій, що був визначений пунктом 2 Постанови № 103.

74. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 року залишене без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,

звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

75. З метою забезпечення виконання Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів на виплату перерахованих відповідних до пункту 1 Постанови № 103 пенсій у розмірі 100% підвищення.

76. Кабінетом Міністрів України подано касаційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18.

77. Враховуючи, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійного фонду України не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

78. Інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

79. Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.05.2016 року був звільнений з податкової міліції, та з 31.05.2016 року отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

80. 14.04.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області із заявою про перерахунок вислуги років.

81. Листом від 17.05.2017 року № 9938/10/04-36-04-02-19 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку вислуги років, у зв`язку із тим, що центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики, не затверджений перелік посад в органах державної податкової служби України, період роботи на яких може бути зарахований до календарної вислуги років.

82. З цих підстав, 09.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив суд:

- визнати протиправним бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка виразилась у відмові включити до вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року і внести відповідні зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-о про звільнення;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зробити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення: за час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби; за час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання, в якому зазначити вислугу років для призначення пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням стажу роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року, відповідно до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 № 271-о про звільнення (після внесення до нього відповідних змін).

83. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року по справі № 804/3701/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії було задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка виразилась у відмові включити до вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року. Зобов`язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби і внести відповідні зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року № 271-о про звільнення. Зобов`язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зробити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення: за час роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року - за кожний повний календарний рік служби, та за час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби. Зобов`язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання, в якому зазначити вислугу років для призначення пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням стажу роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року та часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року.

84. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2019 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 липня 2017 року по адміністративній справі № 804/3701/17 залишено без змін.

85. Отже, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року у справі № 804/3701/17 набрала законної сили 25.01.2018 року.

86. Судом встановлено, що на виконання постанови суду ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято наказ №138-о від 20.02.2018 року, яким внесені зміни до наказу ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 30.05.2016 року №271-о “Про звільнення ОСОБА_1 ” виклавши його в новій редакції, зокрема зазначено, що вислуга років для призначення пенсії на день звільнення складає: у календарному обчисленні - 25 років 02 місяці 25 днів, у пільговому обчисленні - немає.

87. ГУ ДФС у Дніпропетровській області направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області поданням на пенсію щодо ОСОБА_1 від 26.02.2018 року №37/04-36-04-02-02-19 до якого додано копію наказу №138-о від 20.02.2018 року, копію постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року, копію постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2018 року у справі №804/3701/17.

88. 28.03.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, у якій просив обчислити розмір пенсії (перерахувати) на підставі пункт “а” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років для призначення пенсії на день звільнення у календарному обчисленні 25 років 02 місяці 25 днів та виплатити різницю в пенсії за минулий час за останніх 12 місяців.

89. Листом від 11.04.2018 року №Д4920-18 відповідач повідомив позивача, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року не було зобов`язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії на підставі подання наданого ГУ ДФС у Дніпропетровській області, тому правові підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

90. Також, листом від 26.04.2018 року №9114/02-02 відповідач надав відповідь позивачу на звернення на особистому прийомі, у якій зазначив, що для призначення пенсії за вислугу років за умовами статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноваженим структурним підрозділом ГУ ДФС у Дніпропетровській області повинні бути надані наступні документи: подання про призначення пенсії; заява про призначення пенсії відповідного зразка; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, довідка ВАТ “Ощадбанк” або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ “Ощадбанк”; копія сторінок паспорта.

НОМЕР_1 . Позивач, не погодившись з відмовою відповідача про перерахунок пенсії, звернувся до суду із адміністративним позовом до Пенсійного фонду, в якому просив суд:

- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 квітня 2017 року і в подальшому пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, обчисленої відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», застосувати процентну надбавку за вислугу років у наступних розмірах:

- до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» - 40 відсотків до окладу грошового утримання з урахуванням доплат за спеціальне звання, відповідно до пп. 4 п. З постанови КМ України 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»;

- після набрання чинності постанови Кабінету міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» - 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, відповідно до п. 1 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

92. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 року у справі № 0440/6709/18 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 квітня 2017 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

93. 14.01.2019 року рішення по справі № 0440/6709/18 від 07.12.2018 року набрало законної сили.

94. Отже, згідно матеріалів справи Наказом Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області № 138-о від 20.02.2018 року внесено зміни до наказу №271-о від 30.05.2016 року, та викладено його в такі редакції, серед іншого: вислуга років для призначення пенсії на день звільнення складає: у календарному обчисленні - 25 років, 02 місяці, 25 днів; у пільговому обчисленні – не має.

95. 21.08.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області з заявою про підготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області “Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій” з врахуванням наказу № 138-о від 20.02.2018 року. У вказаній заяві ОСОБА_1 зазначає, що наказом № 138-о від 20.02.2018 року визначено, що вислуга років для призначення пенсії на день звільнення складає у календарному обчисленні - 25 років, 02 місяці, 25 днів, тобто більше 25 років, отже розмір надбавки за вислугу років має становити 50%.

96. Листом від 03.09.2018 року № 53922/19/04-36-05-02-18 позивача повідомлено, що у Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області відсутні підстави для вчинення дій визначених у зверненні позивача. Відповідь мотивована тим, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року по справі № 804/3701/17 виконано повністю. Також у листі йдеться про те, що за даними Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розмір надбавки за вислугу років (як складової грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія ОСОБА_1 ) складав 30%, що відповідає календарної вислузі років від 15 до 20 років. У зв`язку з набранням чинності постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 цей розмірі становить відповідно 40%, що відображено в довідці Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 22.03.2018 року № 13315/10/04-36-05-02-16, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

97. 15.01.2019 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області із заявою про підготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області “Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій” з врахуванням наказу № 138-о від 20.02.2018 року.

98. Листом від 08.02.2019 року № 136/19/04-36-05-02-18 позивача повідомлено, що у Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області відсутні правові підстави для вчинення дій визначених у зверненні позивача ОСОБА_1

99. Так, згідно довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 22.03.2018 року № 13315/10/04-36-05-02-16 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року за посадою заступник начальника штабу посадовий оклад - 7330 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням 1410 грн.; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 3496 гривень.

100. Так, не погодившись із такими діями ГУ ДФС у Дніпропетровській області позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив суд:

- визнати бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка виразилася у відмові усунути помилку у відомостях, наданих до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області в частині визначення розміру надбавки за вислугу років (з врахуванням наказу № 138-о від 20.02.2018 року), шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області “Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій” з уточненими даними - незаконною;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області “Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій”, за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 з наступними складовими:

- посадовий оклад - 7330 гривень;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410 гривень;

- надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 4370 гривень.

101. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 року по справі № 160/2998/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, про зобов`язання вчинити певні дії, було задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка виразилася у відмові усунути помилку у відомостях, наданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині визначення розміру надбавки за вислугу років (з врахуванням наказу № 138-о від 20.02.2018 року), шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 » з уточненими даними, протиправною. Зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 », за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 з врахуванням вислуги ОСОБА_1 в календарному обчисленні 25 років, 02 місяці, 25 днів.

102. 20.07.2019 року рішення суду від 12.06.2019 року по справі № 160/2998/19 набрало законної сили.

103. Згідно матеріалів справи, 23.01.2019 року на адресу Головного управління надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №0440/6709/18 від 07.12.2018 року, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов`язано перерахувати та виплачувати з 1 квітня 2017 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах з 02.08.1993 року по 30.11.1999 року.

104. На виконання рішення суду ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії, за вислугу 22 роки, з такими видами грошового забезпечення:

- посадового окладу - 1918,00 гривень;

- окладу за спеціальним званням - 130,00 гривень;

- 30% надбавки за вислугу років - 614,40 гривень;

- середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3847,07 гривень.

105. Всього грошове забезпечення - 6509,47 гривень.

106. Розмір пенсії 56% за 22 роки вислуги складав - 3645,30 гривень.

107. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надана Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, з такими видами грошового забезпечення:

- посадового окладу - 7330,00 грн.;

- окладу за спеціальним званням - 1410,00 гривень;

- 40% надбавки за вислугу років - 3496,00 гривень;

108. Всього грошове забезпечення: 12236,00 гривень.

109. Розмір пенсії 56% складає 6852,16 гривень.

110. Розмір пенсії до перерахунку складав 3645,30 гривень.

111. Розмір підвищення пенсії складає 6852,16 грн. - 3645,30 грн.=3206,86 гривень.

112. З 01.01.2018 року відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачується в розмірі 50%, а саме: 3206,86 грн.* 50% = 1603,43 гривень.

113. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складає: 3645,30 грн. + 1603,45 грн. = 5248,73 гривень.

114. З 01.01.2019 року пенсійна виплата обчислена наступним чином: 3645,30 грн. +(3206,86 грн.*75%)=6050,45 гривень.

115. Так, звертаючись до суду із цим позовом, позивач зазначив про те, що йому стало відомо, що при здійсненні перерахунку пенсії Пенсійним фондом не було включено до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року.

116. З цих підстав, 22.02.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФ України з письмовою заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до законодавства України, врахувавши до вислуги років строк навчання у цивільному ВНЗ з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

117. Проте, листом від 05.03.2019 року № 1404/Д-09 Пенсійний фонд повідомив позивачу, про те, що до календарної вислуги років для призначення пенсії позивачу не включено час навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №0440/6709/18 від 07.12.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов`язано включити до вислуги років навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, тому вважають, що правові підстави для включення до вислуги років періоду навчання в вищому навчальному закладі у органів Пенсійного фонду України відсутні.

118. Таким чином, на думку відповідача, оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №0440/6709/18 від 07.12.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов`язано включити до вислуги років навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, тому вважають, що правові підстави для включення до вислуги років періоду навчання в вищому навчальному закладі у органів Пенсійного фонду України відсутні.

119. Не погодившись із таким рішення Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із цим позовом, зазначивши, що Пенсійним фондом порушені його конституційні права на належне соціальне забезпечення, тому просив суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 березня 2018 року і в подальшому пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, з урахуванням загальної вислуги років для призначення пенсії, що визначена у поданні про призначення пенсії від26.02.2018 Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а саме 25 років 02 місяці 25 днів.

120. Також, судом встановлено, що на виконання п. 7 Постанови 103 ГУ ДФС у Дніпропетровській області до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області було надано «Довідку про розмір ОСОБА_1 грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» від 22.03.2018 року з такими складовими:

- посадовий оклад - 7330 гривень:

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410 гривень;

- надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 3496 гривень.

121. У Довідці було зазначено складові грошового забезпечення, які визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до Постанови № 704.

122. Наказом ГУ ДФС у Дніпропетровській області № 138-о від 20.02.2018 року, були внесені зміни до наказу від 30.05.2016 року № 271-0, відповідно до яких вислуга років позивача для призначення пенсії на день звільнення у календарному обчисленні складає 25 років 02 місяці 25 днів, тобто більше 25 років, а отже згідно додатку № 16 Постанови 704, при вислузі років 25 років і більше розмір надбавки за вислугу років становить 50 відсотків, що у цьому випадку складає - 4370 гривень.

123. Таким чином, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області при підготовці та наданні до пенсійного органу Довідки (від 22.03.2018 року), помилково вказали замість надбавки за вислугу років у розмірі 50 відсотків й суми 4370,00 грн. (відповідає вислузі років понад 25 років), було вказано надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків й суму 3496 гривень.

124. З цього приводу позивач звернувся до ГУ ДФС у Дніпропетровській області та на його звернення, з приводу усунення допущеної помилки (невідповідності) у Довідці щодо визначення розміру надбавки за вислугу років та направлення Довідки з уточненими даними до пенсійного органу - головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області позивачу було відмовлено.

125. Проте, із вказаною відмовою позивач не погодився звернувся до суду із адміністративним позовом.

126. За результатом розгляду його позовної заяви, Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийняте рішення від 12.06.2019 року, яким було зобов`язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області скласти та направити до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 », за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпеченим осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 з врахуванням вислуги ОСОБА_1 в календарному обчисленні 25 років, 02 місяці, 25 днів.

127. На виконання зазначеного рішення суду, 22.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області направлено до ГУ ПФ України у Дніпропетровській області уточнену довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, з врахуванням вислуги в календарному обчисленні 25 років 02 місяці 25 днів, у зв`язку з чим збільшився розмір такої складової грошового забезпечення, як надбавка за вислугу років.

128. Отже, судом встановлено, що після прийняття рішення Дніпропетровським окружним адміністративним судом від 12.06.2019 року по справі №160/2998/19, яким було визнано бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка виразилася у відмові усунути помилку у відомостях, наданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині визначення розміру надбавки за вислугу років (з врахуванням наказу № 138-о від 20.02.2018 року), шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 » з уточненими даними, протиправною та зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 », за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 з врахуванням вислуги ОСОБА_1 в календарному обчисленні 25 років, 02 місяці, 25 днів, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було виготовлено та направлено на адресу відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення від 21.08.2019 року №96807/10/04-36-05-02-13.

129. 22.08.2019 року, позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою, в якій просив Пенсійний фонд здійснити перерахунку його пенсії з урахуванням довідки від 21.08.2019 року № 96807/10/04-36-05-02-13, яку було виготовлено та направлено до Пенсійного фонду – ГУ ДФС у Дніпропетровській області на виконання рішення суду від 12.06.2019 року по справі №160/2998/19.

130. Проте, Листом № 6317/Д-09 від 11.09.2019 року Головне управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії, а саме з урахуванням довідки від 21.08.2019 року № 96807/10/04-36-05-02-13, з тих підстав, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 року Пенсійний фонд не було зобов`язано провести перерахунок пенсії позивачу на підставі наданої довідки, а тому Пенсійний фонд зазначив про те, що в нього відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

131. Не погодившись із таким рішенням Пенсійного фонду позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому просив суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року і в подальшому пенсію, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, посилаючись на порушення його прав на належне соціальне забезпечення.

132. Крім того, згідно матеріалів справи, 30.08.2019 року позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою №6493/Д-09, в якій зазначив про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів, України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18 скасовано п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови №704, я маю право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України №2262, постанов КМУ №704, №103, №45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 року (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18). На підставі викладеного, просив Пенсійний фонд здійснити з 05.03.2019 року виплату позивачу перерахованої з 01.01.2018 року пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

133. Проте, Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №6493/Д-09 від 13.09.2019 року повідомили позивачу про те, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб». Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. На виконання Постанови № 103 Вам проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки, яка надана головним управлінням Державної фіскальної служби України в Дніпропетровській області, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 7330,00 грн; окладу за спеціальним званням- 1410,00 грн; 40% надбавки за вислугу років - 3496,00 гривень. Всього грошове забезпечення: 12236,00 гривень. Розмір пенсійної виплати 56% складає 6852,16 гривень. Розмір пенсії до перерахунку складав 3645,30 гривень. Розмір підвищення пенсії складає 6852,16 грн - 3645,30 грн = 3206,86 гривень. З 01.01.2018 року відповідно до пункту 2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 50%, а саме: 3206,86 грн * 50% = 1603,43 гривень Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 складав 3645,30 грн + 1603,43 грн = 5248,73 гривень. З 01.01.2019 року підвищення виплачується в розмірі 75%, розмір пенсійної виплати складає 6050,45 гривень.

134. Також, у листі №6493/Д-09 від 13.09.2019 року зазначено про те, що частиною четвертою статті 63 Закону України від 09.04.2019 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З урахуванням повноважень, наданих Законом № 2262, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.03.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі -Постанова № 103), якою, зокрема, визначено умова, порядок проведення перерахунку пенсій та виплати перерахованих пенсій. Відповідно до статті 8 Закону № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до частини другої статті 72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються в порядку, визначеному статтею 73 зазначеного Закону. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2019 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 14, закладено витрати за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій в розмірах, передбачених державним бюджетом України на 2019 рік, з урахуванням чинних на момент його формування нормативно-правових актів, у тому числі з урахуванням порядку виплати перерахованих пенсій, що був визначений пунктом 2 Постанови № 103. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 залишене без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З метою забезпечення виконання Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів на виплату перерахованих відповідних до пункту 1 Постанови № 103 пенсій у розмірі 100% підвищення. Кабінетом Міністрів України подано касаційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18. Враховуючи, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійного фонду України не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. Інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося.

135. Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, позивачу було відмовлено у здійсненні з 05.03.2019 року виплати перерахованої з 01.01.2018 року пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

136. Так, не погодившись із такою відмовою Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому просив суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 05.03.2019 року і в подальшому пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, посилаючись на порушення його прав на належне соціальне забезпечення.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

137. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

138. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

139. Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

140. Відповідно до пункту “а” частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

141. Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

142. Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до вислуги років особам офіцерського складу при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

143. Аналогічний порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», встановлено і в пункті 2 постанови № 393.

144. У наведеному вище тексті норми права розділові знаки і сполучник «також» у сполученні з «а» вказують, що обставини, викладені після сполучника, мають таке саме значення, як і викладені до зазначеного сполучника. Тобто додатково до вислуги років при призначенні пенсії зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах і в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Виходячи з синтаксичної структури речення додатково до вказаної вислуги може бути зарахований час навчання в навчальних закладах, зазначених у статті 17 вказаного вище Закону, якщо після їх закінчення присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.

145. Таким чином, враховуючи особливий статус осіб, які мають право на пенсію військовослужбовця, до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців.

146. Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 22 жовтня 2013 року по справі № 21-411а14.

147. Також слід зазначити, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону №2262-XII).

148. Частина друга статті 51 Закону № 2262-XII передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

149. Згідно із частинами 1-4 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

150. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

151. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

152. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

153. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом Закону № 2262-XII.

154. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

155. Пунктом першим Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

156. Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

157. Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено: Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

158. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено, зокрема розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

159. Нормами Порядку № 45 чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

160. Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

161. Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року проходив навчання в Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту, після закінчення якого, йому було присвоєне військове звання «лейтенант». Отже, оскільки після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу було присвоєно офіцерське звання, то таке навчання могло бути зараховано до вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

162. Також, вищевказаних висновків дійшов суд у постанові Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року у справі №804/3701/17, яка була залишена без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2018 року.

163. Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

164. Згідно матеріалів справи, судом встановлено, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області було направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області поданням на пенсію щодо ОСОБА_1 від 26.02.2018 №37/04-36-04-02-02-19 до якого додано копію наказу №138-о від 20.02.2018 року, копію постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року, копію постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2018 року у справі №804/3701/17.

165. 28.03.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, у якій просив обчислити розмір пенсії (перерахувати) на підставі пункт “а” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років для призначення пенсії на день звільнення у календарному обчисленні 25 років 02 місяці 25 днів та виплатити різницю в пенсії за минулий час за останніх 12 місяців.

166. Отже, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що вислуга років позивача для призначення пенсії на день звільнення складає 25 років 02 місяці 25 днів.

167. Так, на виконання вищевказаного судового рішення позивачу було обчислено новий розмір пенсії, який з 01.01.2019 року становив 7022,84 грн., про що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача листом.

168. Згідно матеріалів справи, судом встановлено, та не заперечується Пенсійним фондом про те, що при здійсненні перерахунку пенсії, Пенсійним фондом було застосовано вислугу років - повних 22 роки, замість необхідних, 25 років, як це зазначено у поданні ГУ ДФС у Дніпропетровській області, тобто, Пенсійним фондом при остаточному перерахунку розміру пенсії не було враховано час навчання позивача у цивільному ВНЗ, про що також зазначено у листі від 05.03.2019 року № 1404/Д-09 та про що також не заперечує відповідач.

169. Проте, суд не погоджується з такою відмовою Пенсійного фонду, з огляду на те, що фактично відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі рішення суду, у зв`язку з тим, що у вказаному рішенні не було жодних зобов`язань щодо здійснення такого перерахунку.

170. Суд вважає таку відмову Пенсійного фонду протиправною, оскільки приписами статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проводить перерахунок раніше призначеної пенсії у разі надання додаткових документів.

171. У даному випадку, додатковим документом, що є підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання ГУ ДФС у Дніпропетровській області про призначення пенсії за вислугу років із урахуванням часу навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року.

172. Отже, з огляду на зазначене, для повного захисту прав позивача, та з урахуванням вимог ч.2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, а також про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській

області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 березня 2018 року пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, з урахуванням загальної вислуги років для призначення пенсії, що визначена у поданні про призначення пенсії від 26.02.2018 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а саме 25 років 02 місяці 25 днів.

173. Проте, суд вважає, що фраза позивача в позовних вимогах «і в подальшому» не відповідає засадам адміністративного судочинства, оскільки відновленню та захисту в судовому порядку підлягає порушене на день звернення до суду право позивача.

174. Таким чином, з урахуванням наведеної правової позиції, суд приходить до висновку, з урахуванням положень ч.2 ст. 9 КАС України про задоволення позовних вимог позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби та в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 березня 2018 року пенсії у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, з урахуванням загальної вислуги років для призначення пенсії, що визначена у поданні про призначення пенсії від 26.02.2018 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а саме 25 років 02 місяці 25 днів, з урахуванням вже виплачених сум.

175. Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року і в подальшому пенсію, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, слід зазначити про таке.

176. Так, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 року по справі №160/2998/19, яке набрало законної сили, було визнано бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка виразилася у відмові усунути помилку у відомостях, наданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині визначення розміру надбавки за вислугу років (з врахуванням наказу № 138-о від 20.02.2018 року), шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 » з уточненими даними, протиправною та зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Довідку про розмір грошовою забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 », за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 з врахуванням вислуги ОСОБА_1 в календарному обчисленні 25 років, 02 місяці, 25 днів.

177. Так, згідно матеріалів справи, на виконання вищевказаного рішення суду від 12.06.2019 року, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було виготовлено та направлено на адресу відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення від 21.08.2019 року №96807/10/04-36-05-02-13.

178. 22.08.2019 року, позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою, в якій просив Пенсійний фонд здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням довідки від 21.08.2019 року № 96807/10/04-36-05-02-13, яку було виготовлено та направлено до Пенсійного фонду – ГУ ДФС у Дніпропетровській області на виконання рішення суду від 12.06.2019 року по справі №160/2998/19, проте, Листом № 6317/Д-09 від 11.09.2019 року Головне управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії, а саме з урахуванням довідки від 21.08.2019 року № 96807/10/04-36-05-02-13, з тих підстав, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 року Пенсійний фонд не було зобов`язано провести перерахунок пенсії позивачу на підставі наданої довідки, а тому Пенсійний фонд зазначив про те, що в нього відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

179. Проте, суд не погоджується з такою відмовою Пенсійного фонду, з огляду на те, що фактично відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі рішення суду, у зв`язку з тим, що у вказаному рішенні не було жодних зобов`язань щодо здійснення такого перерахунку.

180. Однак, суд вважає таку відмову протиправною, оскільки приписами статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проводить перерахунок раніше призначеної пенсії у разі надання додаткових документів.

181. У даному випадку, додатковим документом, що є підставою для перерахунку пенсії позивачу, є нова довідка ,яка була складена ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 21.08.2019 року №96807/10/04-36-05-02-13 про розмір грошового забезпечення, із зазначенням відповідних складових видів грошового забезпечення.

182. Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року пенсії, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

183. Проте, суд вважає, що фраза позивача в позовних вимогах «і в подальшому» не відповідає засадам адміністративного судочинства, оскільки відновленню та захисту в судовому порядку підлягає порушене на день звернення до суду право позивача.

184. Таким чином, з урахуванням наведеної правової позиції, суд приходить до висновку, про задоволення позовних вимог позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року пенсії, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з урахуванням виплачених сум.

185. Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 05.03.2019 року і в подальшому пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, слід зазначити про таке.

186. Згідно матеріалів справи 30.08.2019 року позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 05.03.2019 року та виплати йому перерахованої з 01.01.2018 року пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, проте, листом №6493/Д-09 від 13.09.2019 року Пенсійний фонд відмов позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії, з посиланням на те, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійного фонду України не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

187. Так, згідно матеріалів справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Пенсійним фондом позивачу здійснено перерахунок пенсії та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року.

188. Як вбачається з матеріалів справи, на підставі довідки про грошове забезпечення від 22.03.2018 року № 13318/10/04-36-05-02-16 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року.

189. Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

190. За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

191. Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) (в редакції на момент призначення пенсії, до 01.01.2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

192. Водночас, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 року № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” викладено у такій редакції: “усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій”. Вказана норма набрала чинності з 01.01.2017 року.

193. З огляду на викладене, починаючи з 01.01.2017 року законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

194. Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 року № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018 року) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

195. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами.

196. На момент прийняття цієї постанови ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” діяла в новій редакції і відповідно для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення у відповідності до цієї постанови необхідно було відповідне рішення Кабінету Міністрів України щодо порядку, умов та розмірів перерахунку.

197. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року №103, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Постанова №103), ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

198. Відповідно до п. 2 Постанови № 103, в редакції на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

199. З наведеного вбачається, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

200. Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право шляхом прийняття відповідної постанови встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п. п. 2, 3 ст. 116 Конституції України.

201. Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

202. При цьому, суд зауважує, що Постанова Кабінету Міністрів України № 103 в період з 01.01.2018 року по 04.03.2019 року була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин.

203. Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

204. Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність (ст. 63 Закону № 2262-ХІІ в попередній редакції), а також не враховувати Постанову № 103.

205. Таким чином, відповідач, виплачуючи 50 % підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01.01.2018 року, а також 75% підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01.01.2019 року згідно з Постановами Кабінету Міністрів України № 103 та № 704 від 30.08.2017 року, діяв у відповідності до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та не порушив вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

206. Як зазначалось вище, збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, з яким Порядок № 45 раніше пов`язував виникнення підстав для перерахунку пенсії, відбулося з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, якою затверджені нові розміри грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

207. Водночас, Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 набрала чинності лише 01.03.2018 року.

208. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 набрала чинності раніше - 24.02.2018, через що до моменту набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Кабінет Міністрів України встановив правила виплати перерахованої пенсії.

209. При цьому, станом на 01.01.2018 року частина 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ діяла в новій редакції, згідно з якою перерахунок пенсії пов`язувався з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов та порядку перерахунку пенсії, а без прийняття такої постанови перерахунок пенсії був би неможливим.

210. При вирішенні спірного питання судом також враховано, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

211. У пункті 2.2 цього Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3статті 116 Конституції України).

212. У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

213. Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

214. Судом при наданні оцінки зазначеним доводам сторони позивача, також враховано правові висновки, зроблені Великою Палатою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

215. Судом встановлено, що з 01.01.2018 року запроваджені законодавчі зміни, які призвели до перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, та до осучаснення складових грошового забезпечення, з яких визначається розмір пенсії.

216. Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

217. Судом при вирішенні даної справи по взято до уваги практику Європейського суду з прав людини.

218. Так, Європейський суд з прав людини у справі № 43331/12 за заявою Великода проти України зазначив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (див. рішення у справах "Аррас та інші проти Італії" (ArrasandOthers v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та "Сухобоков проти Росії" (Sukhobokov v. Russia), заява № 75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року). У цій справі національні суди розглянули скаргу заявниці щодо зменшення розміру її пенсії та дійшли висновку, що сума пенсійних виплат була зменшена після внесення змін до відповідних законодавчих актів. Суд констатує, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни.

219. Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

220. У справі “Суханов та Ільченко проти України” (рішення від 26.06.2014 року, п.35) Європейський Суд з прав людини зазначив, що за певних обставин “законне сподівання” на отримання “активу” також може захищатися ст. 1 Першого протоколу. Якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має “законне сподівання” якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування. Проте не можна стверджувати про наявність законного сподівання, якщо існує спір щодо правильного тлумачення та застосування національного законодавства і вимоги заявника згодом відхиляються національними судами.

221. Суд зазначає, що у спірних правовідносинах вимоги позивача, станом на час його звернення до суду та розгляду справи, не мали достатнього підґрунтя у національному законодавстві, адже Постановою Кабінету Міністрів України № 103, яка була чинною до 05.03.2018 року, прямо передбачено порядок виплати перерахованих пенсій колишнім військовослужбовцям у такий спосіб, як це здійснено відповідачем по справі (виплата 50 % підвищення), а також була відсутня усталена практика національних судів на підтримку аналогічних скарг заявників. З огляду на це, у позивача не було “законних сподівань” на збільшення пенсії, які могли б підпадати під дію ст. 1 Першого протоколу.

222. Водночас, згідно відомостям, які містяться в Єдиному реєстрі судових рішень, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

223. Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

224. Зазначене рішення набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі № 826/3858/18.

225. Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

226. Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФ України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, на підставі довідки від 22.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи із основного розміру пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення та з них виплачується з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення розміру пенсії, а з 01.01.2019 року щомісячно 75% від підвищення розміру пенсії.

227. Водночас, враховуючи те, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05.03.2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

228. Проте, суд вважає, що фраза позивача в позовних вимогах «і в подальшому» не відповідає засадам адміністративного судочинства, оскільки відновленню та захисту в судовому порядку підлягає порушене на день звернення до суду право позивача.

229. Таким чином, з урахуванням наведеної правової позиції, суд приходить до висновку, про задоволення позовних вимог позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05.03.2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням виплачених сум.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

230. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

231. Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

232. Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

233. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.

234. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).

235. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).

236. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

237. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

238. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

239. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що контролюючим органом не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності свої дій та відповідно прийнятих останнім рішень щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.

240. Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав, з урахуванням положень ч.2 ст. 9 КАС України, для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби; в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 березня 2018 року пенсії у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, з урахуванням загальної вислуги років для призначення пенсії, що визначена у поданні про призначення пенсії від 26.02.2018 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а саме 25 років 02 місяці 25 днів, з урахуванням вже виплачених сум; в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року пенсії, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з урахуванням виплачених сум та в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату з 05.03.2019 року ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з урахуванням виплачених сум.

241. Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

242. Враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позовної заяви позивача, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 576,30 гривень.

243. Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

244. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

245. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби.

246. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 березня 2018 року пенсії у розмірі, обчисленому відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», включивши до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1988 року по 22.06.1993 року, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців календарної служби, з урахуванням загальної вислуги років для призначення пенсії, що визначена у поданні про призначення пенсії від 26.02.2018 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а саме 25 років 02 місяці 25 днів, з урахуванням вже виплачених сум.

247. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року пенсії, врахувавши при визначенні її розміру «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» № 96807/10/04-36-05-02-13 від 21.08.2019 року Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з урахуванням виплачених сум.

248. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05.03.2019 року пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з урахуванням виплачених сум.

249. В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

250. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 частину судових витрат у розмірі 576,30 гривень.

251. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_2 ).

252. Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

253. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

254. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

255. Повний текст рішення складено 08.11.2019 року.

Суддя В.В Ільков