Рішення № 8547918, 10.03.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
10.03.2010
Номер справи
21/002-10
Номер документу
8547918
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"10" березня 2010 р. Справа № 21/002-10          

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши матеріали справи

за позовом Підприємства споживчої кооперації «Тетіївський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації, Київська обл., м. Тетіїв

до Тетіївської міської ради, Київська обл., м. Тетіїв

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Тетіївської міської ради, Київська обл., м. Тетіїв

про визнання рішення недійсним

за участю представників:

від позивача: Мальчик Т.Ю. (довіреність №18 від 29.01.2010р.)

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Підприємство споживчої кооперації «Тетіївський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації (далі-ПСК «Тетіївський ринок»/позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Тетіївської міської ради (далі-відповідач) про визнання недійсним рішення 55 сесії 5 скликання Тетіївської міської ради №790 від 04.12.2009р.

Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав, викладених у запереченнях на позовну заяву, та просить суд у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою господарського суду Київської області від 18.01.2010р. порушено провадження у справі 21/002-10 та призначено справу до розгляду на 01.02.2010р.

Разом з позовними вимогами, позивачем подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу, її виконавчим органам, посадовим і службовим особам, іншим фізичним або юридичним особам приймати будь-які рішення або вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки площею 1,767га, що розташована за адресою: Київська обл., м. Тетіїв, вул. Будьоного, 72.

Оскільки, позивачем в клопотанні не надано обґрунтування в чому саме не вжиття зазначеного заходу по забезпеченню позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду у відповідності до ст. 66 Господарського кодексу України, судом у задоволенні вказаного клопотання було відмовлено.

Ухвалою господарського суду Київської області від 01.02.2010р. розгляд даної справи відкладено на 17.02.2010р.

Крім того, ухвалою господарського суду Київської області від 01.02.2010р. залучено до участі у даній справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Тетіївської міської ради.

В судовому засіданні 17.02.2010р. оголошувалась перерва до 10.03.2010р.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

23.02.1999р. виконавчим комітетом Тетіївської міської ради прийнято рішення №15 «Про надання Тетіївськоїму міському ринку Київської облспоживспілки в постійне користування земельної ділянки по вул. Будьоного, 72 в м. Тетієві Київської області», відповідно до якого вирішено передати Тетіївськоїму міському ринку Київської облспоживспілки в постійне користування земельну ділянку площею 1,77 га в межах фактичного землекористування, а також затверджено матеріали інвентаризації зазначеної земельної ділянки.

На підставі зазначеного рішення, 13.04.1999р. Тетіївському ринку Київської облспоживспілки видано Державний акт ІІ-КВ №001582 на право постійного користування землею площею 1,767га, що розташована за адресою: Київська обл., м. Тетіїв, вул. Будьоного, 72.

04.12.2009р. 55 сесією 5 скликання Тетіївської міської ради прийнято рішення №790 «Про скасування рішення №15 Тетіївської міської ради від 23.02.1999р.», відповідно до якого скасовано рішення виконавчого комітету Тетіївської міської ради №15 від 23.02.1999р., визнано таким, що втратив свою дію Державний акт ІІ-КВ №001582 на право постійного користування землею площею 1,767га та рекомендовано позивачу оформити належним чином договір оренди земельної ділянки, що розташована за адресою: Київська обл., м. Тетіїв, вул. Будьоного, 72 (далі-Рішення).

Рішення прийняте у зв'язку з тим, що позивач незаконно використовує спірну земельну ділянку без отримання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, з посиланням на те, що позивач помилково стверджує, що до нього, як правонаступника Тетіївського міського ринку Київської облспоживспілки, перейшло право користування зазначеною земельною ділянкою.

У зв'язку з тим, що Рішення позбавляє позивача права власності на земельну ділянку площею 1,767га, що розташована за адресою: Київська обл., м. Тетіїв, вул. Будьоного, 72, прийняте з перевищенням меж компетенції та з порушенням вимог чинного законодавства, предметом позову є вимога позивача про визнання Рішення недійсним.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими виходячи з наступного.

Згідно п.1.1 Статуту підприємства споживчої кооперації „Тетіївський ринок” Київської регіональної спілки споживчої кооперації підприємство являється унітарним підприємством Київської регіональної спілки споживчої кооперації, є правонаступником Тетіївського ринку Київської облспоживспілки, свідоцтво про державну реєстрацію видане Тетіївською районною адміністрацією 27.01.1998р.

Приписами ст. 321 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.

За своєю правовою природою реорганізація підприємства шляхом перетворення є зміною її організаційно-правової форми (ст. 108 ЦК України), що зумовлює універсальний характер правонаступництва новоствореної юридичної особи усіх прав та обов’язків правопопередника.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що до Підприємства споживчої кооперації «Тетіївський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації як правонаступника Тетіївського міському ринку Київської облспоживспілки перейшли усі майнові права останнього, у тому числі право постійного користування спірною земельною ділянкою.

Відсутність у позивача правовстановлюючих документів на користування спірною земельною ділянкою не може розглядатися як відсутність у нього права землекористування взагалі, оскільки право користування земельною ділянкою набуто ним як правонаступником Тетіївського міському ринку Київської облспоживспілки, якому була надана вказана земельна ділянка на праві постійного користування, що оформлено Державним актом на право користування спірною земельною ділянкою ІІ-КВ №001582.

Частиною 2 ст. 158 Земельного кодексу України визначено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Відповідно до ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до ч. ч. 1 та 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009у справі № 1-9/2009за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), в Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59).

Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію (пункт 4 рішення).

При цьому у пункті 5 даного рішення Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону).

Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин»між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

У зв’язку з наведеним Конституційний Суд України дійшов висновку, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Таким чином, Тетіївська міська рада прийнявши 04.22.2009р. Рішення, яким скасувала своє попереднє рішення порушила вимоги ст. 144 Конституції України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», оскільки на підставі рішення №15 від 23.02.1999р. у Тетіївського міського ринку Київської облспоживспілки та Підприємства споживчої кооперації «Тетіївський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації, як його правонаступника, виникли правовідносини пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та законних інтересів.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання недійсним рішення 55 сесії 5 скликання Тетіївської міської ради №790 «Про скасування рішення №15 Тетіївської міської ради від 23.02.1999р.»підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 ГПК України покладаються судом на відповідачів пропорційно.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 124, 144 Конституції України, ст. ст. 2, 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 152, 155, 158 Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити.

2.          Рішення 55 сесії 5 скликання Тетіївської міської ради №790 «Про скасування рішення №15 Тетіївської міської ради від 23.02.1999р.» визнати недійсним.

3.          Стягнути з Тетіївської міської ради (09800, Київська обл., Тетіївський р-н, м. Тетіїв, вул. Комсомольська, 3, код ЄДРПОУ 04054889) на користь Підприємства споживчої кооперації «Тетіївський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації (09800, Київська обл., Тетіївський р-н, м. Тетіїв, вул. Будьонного, 72, код ЄДРПОУ 01561166) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.          Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя                                                                                           В.А. Ярема

Рішення підписане 11.03.2010р.