
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
справа № 285/840/14-ц
провадження у справі № 4-с/0285/15/19
05 листопада 2019 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Літвин О.О., розглянувши
скаргу ОСОБА_1 ,
подану відповідно до ст.447 ЦПК України, –
ВСТАНОВИЛА:
Заявниця 04.11.2019 звернулась до суду зі скаргою, в якій просила визнати протиправним та скасувати висновок про оцінку майна, виконаний суб`єктом оціночної діяльності фізичною особою-підприємцем Мархоцьким О.М ОСОБА_2 на замовлення приватного виконавця Ковальського М.Р., в рамках ВП №60110414 щодо визначення ринкової вартості у сумі 337 627 грн. належного їй житлового будинку АДРЕСА_1 .
Розглянувши подану скаргу з доданими до неї матеріалами, приходжу до висновку, що її не належить розглядати в порядку цивільного судочинства з наступних підстав.
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – Закон).
Статтею 32 Закону передбачена відповідальність оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності, частиною другою якої визначено, що оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності - суб`єкти господарювання несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, зокрема, за недостовірність чи необ`єктивність оцінки майна, відповідно до умов договору та закону.
Отже, чинним законодавством України передбачені підстави відповідальності суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання в разі неналежного виконання (зокрема, недостовірність чи необ`єктивність оцінки майна) ним своїх обов`язків.
Водночас звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та фіксує дії суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо оцінки майна, здійснювані ним у певному порядку та спрямовані на виконання його професійних обов`язків, визначених законом і встановлених відповідним договором.
Звіт про оцінку майна не створює жодних правових наслідків для учасників правовідносин з оцінки майна, а лише відображає та підтверджує зроблені суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання висновки і його дії щодо реалізації своєї практичної діяльності.
Отже, встановлена правова природа звіту про оцінку майна унеможливлює здійснення судового розгляду щодо застосування до нього наслідків, пов`язаних зі скасуванням юридичних актів чи визнанням недійсними правочинів.
Визначення вартості майна боржника є процесуальною дією виконавця (незалежно від того, яка конкретно особа – сам виконавець чи залучений ним суб`єкт оціночної діяльності, учиняла відповідні дії) щодо примусового виконання на підставі виконавчих документів. Отже, оскаржити оцінку майна можливо в порядку оскарження рішень та дій виконавців.
За правилами ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а рішення, дії чи бездіяльність виконавця щодо виконання рішень інших органів можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду.
Оскільки в даній справі оцінка майна здійснена в процесі виконання рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду №285/840/14-ц від 06.05.2014, на виконання якого видано виконавчий лист № 285/840/14-ц від 01.06.2018, то в силу вимог ч.2 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» така оцінка може бути оскаржена сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом. Відповідачем у такому випадку має бути орган ДВС, а суб`єкт оціночної діяльності може бути залучений як третя особа.
Саме така правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 13.03.2018 в справі №914/881/17 та від 20.03.2019 в справі №821/197/18/4440/16.
Скаржниця у своїх вимогах просить визнати протиправним та скасувати висновок про оцінку майна, який відповідно до зазначених вище норм закону, а також з урахуванням ч.1 ст.186 ЦПК України, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись статтями 186, 258, 260 ЦПК України,–
УХВАЛИЛА:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження за її скаргою, поданою відповідно до ст.447 ЦПК України.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 15 днів з моменту її винесення або отримання копії.
Суддя О.О.Літвин