Рішення № 85382912, 31.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2019
Номер справи
826/14243/18
Номер документу
85382912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 жовтня 2019 року № 826/14243/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю

секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового

провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доДепартаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвітретя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет споруДепартамент внутрішньої безпеки Національної поліції Українипровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії представники сторін:позивач - ОСОБА_1 . ; відповідача-2 - Прокопович І.С., ВСТАНОВИВ:

03.09.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (нижче - відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - відповідач-2), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії МВС України про внесення змін до наказу МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині звільнення, наказом МВС України № 244 о/с під 18.02.2009 року. Зобов`язати МВС скасувати наказ МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 року, як протиправний і такий, що не відповідає вимогам чинного законодавства;

- внести зміни до наказу МВС України №127 о/с від 04.02.2009 в частині звільнення за п. 64 «ж» (за власним бажанням) на п. 64 «в» (через хворобу), наказ МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині пільгового обрахування вислуги років - 26 років 00 місяців 20 днів залишити без змін;

- визнати протиправними дії Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з порушенням відповідного законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року та подання її такою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за № 22/6-70651 від 30 травня 2017 року;

- зобов`язати директора Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України невідкладно виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року; та надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, проведення оперативно-розшукової та оперативно-службової діяльності в розмірі 50 %, та премії в розмірі 50 %, що були складовими пенсії і були врахованими при нарахуванні з 20 січня 2009 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 294 від 7 листопада 2007 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно провести перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, з врахуванням нової довідки про грошове забезпечення, яку надасть Департамент персоналу МВС України в м. Києві, відповідно вимог ст. 13 а) «Закону» (розмір пенсій за вислугу років), та негайно розпочати виплату перерахованої пенсії.

В якості підстав позову позивач посилається на незаконність дій відповідача-1 щодо внесення змін до наказу про звільнення ОСОБА_1 та видачі довідки про грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія останнього. Зокрема, позивач зазначає, що ОСОБА_1 , пенсіонер органів внутрішніх справ України, з 20.01.2009 отримує призначену йому пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; позивача було звільнено з ОВС у запас згідно наказу МВС України № 127 о/с від 04.02.2009 за п. 64 «ж» (за власним бажанням) з 20.01.2009; вислуга років на 20.01.2009 склала в календарному обчисленні 20 років 5 місяців 22 дні, у пільговому - 26 років 0 місяців 20 днів; однак після звільнення з ОВС, наказом МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 внесено зміни до наказу МВС № 127 о/с від 04.02.2009 у частині звільнення; згідно внесених змін позивача звільнено у запас за п. 64 «а» (за віком) з вислугою років у пільговому обчисленні 21 рік 03 місяці 17 днів; про внесення змін до наказу про звільнення, зміни вислуги років у пільговому обчисленні в сторону зменшення та про підстави позивача ніхто не повідомляв; з метою встановлення законних підстав зміни вислуги років у пільговому обчисленні, 13.02.2018 позивачем направлено запит до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з проханням надати інформацію про зміни щодо пільгового обчислення вислуги років; у відповідь на зазначене звернення відповідач-1 надіслав позивачу запитувані копії наказів, які станом на 20.01.2009 визначали порядок пільгового обчислення років; відповідачем-1 незаконно змінено пільгове обчислення вислуги років позивача, оскільки саме початковий обрахунок пільгової вислуги років було здійснено на підставі належних нормативно-правових актів, які діяли станом на дату звільнення позивача з ОВС; звільнення у запас за п. 64 «а» (за віком) також не відповідає дійсності, оскільки позивач підлягав звільненню за п. 64 «б» (через хворобу), оскільки останній відповідно до постанови військово-лікарської комісії про придатність до військової служби має захворювання, яке пов`язане з проходженням служби в ОВС і позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; з січня 2009 року позивачу було проведено нарахування пенсії з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці; так, відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: 20 років і більше - 50%, а при звільненні у відставку за віком або за станом здоров`я - 55% відповідних сум грошового забезпечення, за кожен рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення; таким чином розмір пенсії повинен становити 58%, а не 53%.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу було передано судді Пащенку К.С.

23.10.2018 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі № 826/14243/18 та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження. Справа призначена до розгляду в підготовче судове засідання на 27.11.2018.

19.11.2918 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, у якій останній просить врахувати при вирішенні справи позовні вимоги у наступній редакції:

- визнати протиправними дії МВС України про внесення змін до наказу МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині звільнення, наказом МВС України № 244 о/с під 18.02.2009 року. Зобов`язати МВС скасувати наказ МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 року, як протиправний і такий, що не відповідає вимогам чинного законодавства;

- внести зміни до наказу МВС України № 127 о/с від 04.02.2009 в частині звільнення за п. 64 «ж» (за власним бажанням) на п. 64 «в» (через хворобу). Наказ МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині пільгового обрахування вислуги років - 26 років 00 місяців 20 днів залишити без змін;

- визнати протиправними дії Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з порушенням відповідного законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року та подання її такою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за № 22/6-70651 від 14 березня 2018 року;

- зобов`язати директора Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України невідкладно виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, проведення оперативно-розшукової та оперативно-службової діяльності в розмірі 50 %, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 50% та премії в розмірі 75%;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно провести перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, з врахуванням нової довідки про грошове забезпечення, яку надасть Департамент персоналу, освітньої та наукової діяльності МВС України, відповідно вимог ст. 13 а) «Закону»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно провести перерахунок пенсії в період три роки з моменту подання позовної заяви 03.09.2015 року в зв`язку зі зміною пільгового обчислення вислуги років та підстав звільнення - «через хворобу» до початку перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та негайно розпочати виплату перерахованої пенсії.

27.11.2018 до Окружного адміністративного суду м. Києва від відповідача-1 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 826/14243/18 за позовом ОСОБА_1 до ДПООНД МВС України, ГУ ПФУ в м. Києві про застосування заходів реагування до набрання законної сили судовим рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.03.2018 у справі № Пз/9901/1/18.

27.11.2018 до Окружного адміністративного суду м. Києва від відповідача-2 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому останній просить відмовити у задоволенні позову з огляду на таке: відповідно до п. 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року; відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються; отже, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за проведення оперативно-розшукової діяльності є такими, що вже не виплачуються, тому ці надбавки правомірно не вказуються у довідці про грошове забезпечення позивача.

27.11.2018 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було ухвалено замінити відповідача у справі № 826/14243/18, а саме: Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України на Міністерство внутрішніх справ України. У судовому засіданні оголошено перерву.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.02.2019 постановлено закрити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду по суті на 28.03.2019.

19.03.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від відповідача-1 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому останній заперечує проти позовних вимог, оскільки наказом МВС України від 09.04.2009 № 673 о/с внесено зміни до наказу МВС України № 127 о/с від 04.02.2009 в частині звільнення позивача; у даному наказі зазначено: «уважати його ( ОСОБА_1 ) звільненим у запас за п. 64 «б» (через хворобу) з 30.01.2009 року з вислугою років у календарному обчисленні - 20 років 06 місяців 02 дні, у пільговому обчисленні 21 рік 08 місяців 21 день»; щодо не включення до довідки додаткових видів грошового забезпечення, то додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

28.03.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, у якій останній просить внести уточнення до позовних вимог та викласти їх у наступній редакції:

- визнати протиправними дії МВС України про внесення змін до наказу МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині пільгового обрахування вислуги років, наказами МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 року та наказом МВС України від 04.2009 року № о/с. Зобов`язати МВС скасувати наказ МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 року, як протиправний і такий, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Скасувати наказ № 673 о/с від 09.04.2009 року в частині пільгового обрахування вислуги років. Залишити зміни до наказу МВС України № 127 о/с від 04.02.2009 в частині звільнення за п. 64 «в» (через хворобу). Згідно наказу МВС України від 09.04.2009 року № 673 о/с, наказ МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині пільгового обрахування вислуги років - 26 років 00 місяців 20 днів залишити без змін;

- визнати протиправними дії Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з порушенням відповідного законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року та подання її такою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за № 22/6-70651 від 14 березня 2018 року;

- зобов`язати директора Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України невідкладно виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, проведення оперативно-розшукової та оперативно-службової діяльності, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі та премії в середніх розмірах, які виплачувались за аналогічною посадою поліцейського (яку ОСОБА_1 займав перед звільненням з ОВС) відповідно до вимог чинного законодавства станом на 01.01.2016;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно провести перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, з врахуванням нової довідки про грошове забезпечення, яку надасть Департамент персоналу, освітньої та наукової діяльності МВС України;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно провести перерахунок пенсії в період три роки з моменту подання позовної заяви 03.09.2015 року в зв`язку зі зміною пільгового обчислення вислуги років та підстав звільнення - «через хворобу» до початку перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та негайно розпочати виплату перерахованої пенсії.

28.03.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2, у якій перший просить залишити без задоволення відзив відповідача-2.

28.03.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва ухвалено залучити до участі у справі Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору (далі - третя особа). У судовому засіданні оголошено перерву до 02.05.2019.

02.05.2019 Окружним адміністративним судом м. Києва оголошено перерву у справі до 20.06.2019.

20.06.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивача та представника третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи № 826/14243/18 в порядку письмового провадження.

20.06.2019 Окружним адміністративним судом м. Києва, зважаючи на клопотання позивача та представника третьої особи, у відповідності до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено розглядати справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як отримувач пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія призначена ОСОБА_1 з 31.01.2009.

31.03.2008 відповідно до наказу МВС України № 604 о/с ОСОБА_1 був прийнятий знову на службу в органи внутрішніх справ та призначений начальником відділу внутрішньої безпеки в Чернігівській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю. Вислуга років станом на 01.04.2008 складає 19 років 07 місяців 29 днів.

04.02.2009 відповідно до наказу МВС України № 127 о/с ОСОБА_1 було звільнено у запас за п. 64 «ж» (за власним бажанням). Вислуга на 20.01.2009 складає 20 років 05 місяців 22 дні, у пільговому обчисленні - 26 років 00 місяців 20 днів.

18.02.2009 відповідно до наказу МВС України № 244 о/с було внесено зміни до наказу МВС України від 04.02.2009 № 127 о/с у частині звільнення ОСОБА_1 , відповідно до яких уважати його звільненим у запас за п. 64 «а» (за віком) з вислугою років у пільговому обчисленні 21 рік 2 місяці 17 днів.

Відповідно до свідоцтва про хворобу від 12.03.2009 № 298 ОСОБА_1 має захворювання, пов`язане з проходженням військової служби в органах внутрішніх справ.

09.04.2009 наказом Міністерства внутрішніх справ України № 673 о/с було внесено зміни до наказу МВС України від 04.02.2009 № 127 о/с у частині звільнення, а саме уважати ОСОБА_1 звільненим у запас за п. 64 «б» (через хворобу) з вислугою років у календарному обчисленні - 20 років 6 місяців 2 дні, у пільговому - 21 рік 8 місяців 21 день.

19.02.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві за вих. № 5787/03/С-928 розглянуло заяву ОСОБА_1 та повідомило, що перерахунок пенсії останнього буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету.

21.02.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України розглянув заяву ОСОБА_1 від 13.02.2018 та надіслав йому накази МВС України, які станом на 20.01.2009 визначали порядок пільгового обчислення вислуги років (вих. № 22/1/2-21аз).

14.03.2018 Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України виготовлено довідку № 22/6-70651 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до якої до складу грошового забезпечення ввійшли посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.

05.05.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повідомив ОСОБА_1 (вих. № 22/1/1-С-0929), що відповідно до ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.

26.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до МВС України із заявою про внесення змін до наказу МВС України від 18.02.2009 № 244 о/с в частині звільнення ОСОБА_1

11.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про видачу йому копії наказу про його звільнення № 127 о/с від 04.02.2009, а також наказів МВС України про внесенні змін до зазначеного наказу.

20.07.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України розглянув заяву ОСОБА_1 від 26.06.2018 та повідомив останнього, що відповідь з порушених питань вже надавалась.

30.07.2018 та 06.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України із заявами щодо належного розгляду його звернень від 18.04.2018, 26.06.2018, 09.07.2018, 12.07.2018 та 16.07.2018.

02.08.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України розглянув заяву ОСОБА_1 від 11.07.2018 та надіслав йому накази № 127 о/с від 04.02.2009 та № 244 о/с від 18.02.2009 (вих. № 22/1/2-С-1619).

09.08.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повідомив ОСОБА_1 (вих. № 22/6-3955), що його звернення від 09.07.2018, 12.07.2018 та 30.07.2018 розглянуті. Так, для включення виплат, що фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні законні підстави.

16.08.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України розглянув заяву ОСОБА_1 від 06.08.2018 та повідомив останнього (вих. № 22/6-С-1761), що Департаментом надані детальні роз`яснення щодо обчислення вислуги років та визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а підстави для перегляду відсутні.

20.08.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, Національної поліції України та МВС України про видачу йому довідки про розмір надбавок та премій, що були йому фактично виплачені.

05.09.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянуло заяву ОСОБА_1 від 20.08.2018 та повідомило останнього (вих. № 7173/02/С-4070/1), що розмір пенсії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

05.09.2018 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомив ОСОБА_1 (вих. № С-1487/4201/04-18), що для видачі довідок та копій з пенсійної справи останньому варто звернутися до органів Пенсійного фонду України.

17.09.2018 Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України повідомив ОСОБА_1 (вих. № С-129/48-2018), що розмір пенсії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

01.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Національної поліції України та МВС України із заявою про надання йому довідки про середні розміри надбавок та премій, що фактично виплачені йому.

08.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Національної поліції України із заявою про надання завіреної довідки про розміри надбавок та премій, що фактично були йому виплачені за відповідною посадою у січні 2016 року.

08.10.2018 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив ОСОБА_1 (вих. № 15/2-С-784), що питання пенсійного забезпечення не належить до його повноважень.

16.10.2018 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повідомив ОСОБА_1 , що для отримання довідок що стосуються грошового забезпечення варто звертатися до Національної поліції України.

23.10.2018 Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України розглянув звернення ОСОБА_1 та повідомив останньому (вих. № С-551/29/2/01-2018), що інформація про середній розмір грошового забезпечення за посадою начальник відділу, що не входить до складу управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у ДФЗБО Національної поліції відсутня.

25.10.2018 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України розглянув заяву ОСОБА_1 від 08.10.2018 та повідомив останньому (вих. № С-1918/42-02/04-18), що для видачі довідок та копій з пенсійної справи останньому варто звернутися до органів Пенсійного фонду України.

Позивач, не погоджуючись із зазначеною бездіяльністю відповідачів щодо перерахунку його пенсії, звернувся із відповідним позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Щодо позовних вимог, які стосуються внесення змін до наказу МВС України від 04.02.2009 № 127 о/с в частині звільнення та пільгового обрахування вислуги років.

Як вже було встановлено судом вище, наказом МВС України № 127 о/с від 04.02.2009 ОСОБА_1 було звільнено у запас за п. 64 «ж» (за власним бажанням). Вислуга на 20.01.2009 складає 20 років 05 місяців 22 дні, у пільговому обчисленні - 26 років 00 місяців 20 днів.

В подальшому до наказу МВС України № 127 о/с від 04.02.2009 було внесено зміни: наказом МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 (звільнено за п. 64 «а» (за віком) з вислугою років у пільговому обчисленні 21 рік 2 місяці 17 днів), наказом МВС України № 673 о/с від 09.04.2009 (звільнено за п. 64 «б» (через хворобу) з вислугою років у календарному обчисленні - 20 років 6 місяців 2 дні, у пільговому - 21 рік 8 місяців 21 день).

Оскільки позивачем було уточнено позовні вимоги та враховуючи той факт, що наказом МВС № 673 о/с від 09.04.2009 внесено зміни до наказу № 127 о/с від 04.02.2009 в частині звільнення за п. 64 «б» (через хворобу), а не п. 64 «ж» (за власним бажанням)/п. 64 «а» (за віком), то питання про підстави звільнення не розглядається судом.

Розгляду підлягає питання щодо протиправності дій МВС України про внесення змін до наказу № 127 о/с від 04.02.2009 в частині пільгового обрахування вислуги років.

Так, вислуга років - це особливий вид спеціального стажу окремих категорій працівників, який передбачає пільгове пенсійне забезпечення у зв`язку з втратою професійної працездатності й виходом на пенсію до настання віку, який дає право на пенсію за віком.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Види служби, які зараховуються до вислуги років, визначено у ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Слід зауважити, що деякі періоди служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, на пільгових умовах.

Періоди служби в пільговому обрахуванні, визначені п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, зокрема пунктом «а» визначено види служби, які зараховуються - один місяць служби за три місяці, пунктом «б» - один місяць служби за два місяці, пунктом «в» - один місяць служби за півтора місяця, пунктом «г» - один місяць служби за сорок днів.

Відповідно до п. 62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української СРСР від 29.07.1991 № 114, звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил СРСР (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР «Про загальну військову повинність» для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров`я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР «Про загальну військову повинність» для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби (із зняттям з військового обліку).

Отже, з наведеного випливає, що визначення вислуги років здійснюється у разі звільнення, зокрема, осіб рядового і начальницького складу зі служби в органах внутрішніх справ. Такий розрахунок (обчислення вислуги років) проводиться, як правило, за послужним списком особової справи та обчислюється на дату звільнення для подальшої реалізації права таких осіб на пенсійне забезпечення.

При звільненні ОСОБА_1 із органів внутрішніх справ згідно наказу № 127 о/с від 04.02.2009 йому було нараховано пільгове обчислення проходження служби в підрозділах карного розшуку, служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, служби боротьби з економічною злочинністю (наказ МВС України № 722 від 20.07.2006), служби боротьби з незаконним обігом наркотиків (наказ МВС України № 366 від 01.10.2007), служби дільничних інспекторів міліції (наказ МВС України № 250 від 29.05.2008).

Після внесення змін до наказу № 127 о/с від 04.02.2009 з пільгового обчислення років була виключена служба дільничних інспекторів міліції, служба в підрозділі боротьби з незаконним обігом наркотиків, служба в підрозділі боротьби з економічною злочинністю.

Відповідно до п. 2 наказу МВС України від 20.07.2006 № 722 «Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у п. 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Відповідно до п. 2 наказу МВС України від 01.10.2007 № 366 «Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 року № 1144, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Відповідно до п. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29.05.2008 № 250 «Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), яким час проходження служби зараховується на пільгових умовах» до вислуги років на пільгових умовах зараховується служба у підрозділах служби дільничних інспекторів міліції міських, районних, міськрайонних управлінь та відділів, відділів (відділень, секторів, груп) спеціальної міліції: заступник начальника районного управління (відділу) - начальник відділу, відділення, сектору дільничних інспекторів міліції; заступник начальника районного управління (відділу) з керівництва дільничними інспекторами міліції; начальник відділу, відділення, сектору; заступник начальника відділу, відділення, сектору; старший інспектор; інспектор; старший дільничний інспектор міліції; дільничний інспектор міліції.

Як вбачається з логічно-конструктивного аналізу зазначених вище положень, до пільгової вислуги служба у відповідних підрозділах зараховується у тому разі, якщо особа перебувала на службі у відповідному підрозділі, а не загалом на службі в органах внутрішніх справ, після набрання чинності змінами до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, відповідно до яких служба у відповідних підрозділах почала включатися до пільгового обчислення вислуги років. Тобто, сам факт перебування позивача на службі не є підставою для включення минулих періодів служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, боротьби з незаконним обігом наркотиків, дільничних інспекторів міліції до пільгової вислуги.

Як вбачається із розрахунку вислуги років, який міститься в матеріалах справи, то служба позивача в управліннях боротьби з економічною злочинністю припадає на період до 25.06.2005 (дата набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497), служба в управліннях боротьби з незаконним обігом наркотиків припадає на період до 01.10.2007 (дата набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 року № 1144), служба дільничних інспекторів міліції припадає на період до 06.07.2008 (дата набрання чинності наказом МВС України від 29.05.2008 № 250), а тому підстав для пільгового обрахування вислуги років по зазначеним видам служби немає.

До того ж, суд акцентує увагу, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим Законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.

Як вбачається із трудової книжки ОСОБА_1 , на момент звільнення з органів внутрішніх справ, яке відбулося 20.09.2004, безперервний стаж служби в ОВС складає 19 років 8 місяців 3 дні.

Як вбачається із наказу МВС України № 604 о/с про прийняття на службу ОСОБА_1 , вислуга років станом на 01.04.2008 складає 19 років 07 місяців 29 днів.

01.04.2008 ОСОБА_1 був знову прийнятий на службу до ОВС, а тому у останнього виникла перерва в отриманні пенсії. Отже, при звільненні 20.01.2009 додатковий обрахунок вислуги років, у т.ч. і в пільговому обчисленні, був здійснений з моменту останньої дати прийняття (01.04.2008) до дати звільнення (20.01.2009), а підстав для перегляду вислуги років, розрахованої до 20.09.2004, немає.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій МВС України щодо внесення змін до наказу МВС України від 04.02.2009 року № 127 о/с в частині пільгового обрахування вислуги років, наказами МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 та від 09.04.2009 року № 673 о/с, задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги щодо зобов`язання МВС України скасувати накази МВС України № 244 о/с від 18.02.2009 та № 673 о/с від 09.04.2009 року в частині пільгового обрахування вислуги років є похідними від визнання дій МВС України в цій частині протиправними. Оскільки основна позовна вимога задоволенню не підлягає, то і похідні від неї позовні вимоги задоволеними бути не можуть.

Щодо позовних вимог про визнання дій Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії незаконними варто зазначити наступне.

Спірні правовідносини між сторонами по цій справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей») усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як випливає із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.

29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», відповідно до якого ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнили новою частиною такого змісту: «перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Беручи до уваги все вищевикладене та враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 30.05.2018 у справі № 362/5993/16-а та від 05.06.2018 у справі № 409/2487/16-а.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За приписами вищенаведених нормативно-правових актів вбачається, що у Міністерства внутрішніх справ України був обов`язок протягом 5 днів повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій відповідній категорії військовослужбовців.

Тобто, законодавством дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів. Разом з тим, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з вищезазначеним Порядком, склавши та надіславши до відповідного органу список для отримання відповідної довідки.

Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України в своїй ухвалі від 22.12.2016 по справі № 821/484/16 (провадження № К/800/21994/16).

Як вбачається з матеріалів справи, МВС України тільки 03.02.2017 року у відповідності до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, направило Пенсійному фонду України повідомлення про підстави для перерахунку пенсії позивачу (вих. № 1461/05/22-2017).

Вказане свідчить про те, що Міністерство внутрішніх справ України, як уповноважений структурний підрозділ повідомило Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 03.02.2017, в той час, як Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» набрав чинності 29.12.2015. А тому в цій частині має місце протиправна бездіяльність відповідача-1, яка не є предметом розгляду цієї справи.

14.03.2018 за № 22/6-70651 МВС України було надано органам Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до якої до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, ввійшли посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% та премія 6,7%.

Натомість, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за проведення оперативно-розшукової та оперативно-службової діяльності, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення та премія у повному розмірі в довідку від 14.03.2018 № 22/6-70651 не ввійшли.

Як передбачено п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, виходячи із обставин справи, станом на січень 2016 року надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення та премія в розмірі 75% не виплачувалися, а тому виходячи з вищевикладеного, відповідач-1 правомірно не включив їх до складу грошового забезпечення, з якого підлягає здійсненню перерахунок розміру пенсії позивача.

Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Щодо премії у розмірі 6,7% варто зазначити наступне.

Як встановлено судом із матеріалів справи, відповідно до листа Національної поліції України від 12.03.2018 № 2866/09/48-2018 середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою, у січні 2016 року складає 6,7%.

Отже, вказаний відповідачем-1 розмір премії 6,7% є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 75%, як вказує позивач, немає.

Отже, з огляду на все вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з виготовлення довідки про грошове забезпечення № 22/6-70651 від 14.03.2018 для перерахунку пенсії з порушенням законодавства чинного станом на 01.01.2016 задоволенню не підлягають.

Позовна вимога зобов`язального характеру щодо виготовлення та подачі до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, проведення оперативно-розшукової та оперативно-службової діяльності, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення та премії не підлягає задоволенню, оскільки є похідною вимогою від першої.

Щодо вимог ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідачем-2, то варто зазначити наступне.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45.

Відповідно до п. п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії в силу Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, здійснюється виключно на підставі довідки, що видана державним органом, з якого особа була звільнена зі служби.

Натомість, питання не включення спірних сум додаткових видів грошового забезпечення до довідки є предметом розгляду цієї справи, але суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення цих вимог.

Суд звертає увагу, що пенсійний орган є суб`єктом, на якого покладено обов`язок призначення та перерахунку пенсій на підставі наданих йому підприємствами, установами та організаціями довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, які і містять види грошового забезпечення та відповідну їх суму, які враховуються під час призначення/перерахунку пенсії. Тобто, відповідач-2 не виконує, та не має права виконувати функцію щодо визначення складових грошового забезпечення та їх сум, а керується лише зазначеними у відповідній довідці показниками.

Відповідно до п. 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

З логічного аналізу норми п. 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, вбачається, що пенсійний орган має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, останній не має.

Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, що викладений у його рішенні від 13.03.2019 у справі № 240/6263/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/1/19).

Беручи до уваги вищевказане, суд зазначає, що позовна вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , виходячи зі складу грошового забезпечення, яке не відображене у довідці № 22/6-70651 від 14.03.2018, задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно провести перерахунок пенсії за період три роки до моменту подання позовної заяви (03.09.2015-03.09.2018) у зв`язку зі зміною підстав звільнення - «через хворобу» та негайно розпочати виплату перерахованої пенсії варто зазначити наступне.

Як вже встановлювалося судом, 04.02.2009 відповідно до наказу МВС України № 127 о/с ОСОБА_1 було звільнено у запас за п. 64 «ж» (за власним бажанням).

18.02.2009 відповідно до наказу МВС України № 244 о/с було внесено зміни до наказу МВС України від 04.02.2009 № 127 о/с у частині звільнення ОСОБА_1 , відповідно до яких уважати його звільненим у запас за п. 64 «а» (за віком).

09.04.2009 наказом Міністерства внутрішніх справ України № 673 о/с було внесено зміни до наказу МВС України від 04.02.2009 № 127 о/с у частині звільнення, а саме уважати ОСОБА_1 звільненим у запас за п. 64 «б» (через хворобу).

Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Як вбачається із розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , що міститься в матеріалах справи, основний розмір пенсії позивача складає 53%.

Натомість, оскільки до наказу про звільнення було внесено зміни щодо підстави звільнення, то основний розмір пенсії має складати 58%.

Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Натомість, у матеріалах справи відсутні заяви позивача або докази подання інформації відповідачем-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо змін, які були внесені до наказу про звільнення № 127 о/с від 04.02.2009 в частині звільнення за п. 64 «б» (через хворобу).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд акцентує увагу, що оскільки рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва про зміну основного розміру пенсії з 53% на 58% або про відмову у такій зміні по суті не прийняте, тому позовна вимога в цій частині є передчасною.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами 1 та 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у п. 50 рішення від 13.01.2011 (остаточне) по справі «Чуйкіна проти України» (case of Chuykina v. Ukraine) (Заява № 28924/04) зазначив, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. The United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог п. 1 ст. 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для п. 1 ст. 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10.07.2003, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).

Аналіз наведених норм у їх сукупності дає підстави для висновку про те, що завданням судочинства є вирішення судом спору з метою ефективного захисту порушеного права.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Виходячи зі змісту статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року справедливість судового рішення вимагає, аби такі рішення достатньою мірою висвітлювали мотиви, на яких вони ґрунтуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення і мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов`язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення. Таким чином, суди мають дослідити: основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю - змагальні документи, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією.

Рішенням ЄСПЛ від 19 квітня 1993 року у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути почуті, тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов`язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа № 802/2236/17-а).

З огляду на все викладене вище та виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, то витання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.

Відповідно до пп. 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя К.С. Пащенко