Рішення № 85352053, 01.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2019
Номер справи
560/2998/19
Номер документу
85352053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2998/19

РІШЕННЯ

іменем України

01 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу для обчислення пенсії період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc та зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 з 01.07.2019 до стажу для обчислення пенсії період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc виконуваної на підставі Міжнародної Угоди між Україною і Сполученими Штатами Америки щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню ядерної зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 року, затвердженої постановою КМУ від 31.12.1993 №1077.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при призначенні йому пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не враховано до загального стажу період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc. При цьому, ним було подано відповідні підтверджуючі документи.

Вважає дії відповідача протиправними, оскільки при обчисленні стажу роботи відповідач діяв всупереч положенням Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

До суду 16.10.2019 надійшов відзив, відповідно до якого відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що при призначенні пенсії в розрахунок страхового стажу позивача не включено період роботи у американській фірмі ABB SUSA Inc., оскільки в трудовій книжці відсутні відомості про роботу позивача в зазначеній компанії. Вказав, що в довідках, наданих позивачем на підтвердження періоду роботи у компанії ABB SUSA Inc, недостатньо інформації щодо дійсного періоду роботи позивача в компаній.

Зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запити до Міністерства оборони України та галузевого архіву Міністерства оборони України. Галузевий архів Міністерства оборони України повідомив про відсутність на збереженні документів американської фірми ABB SUSA Inc.

Вважає, що оскільки зазначений період роботи не підтверджено первинними документами, підстави для його зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 відсутні.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.10.2019 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.10.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Відповідно до довідки з місця роботи від 19.10.1998 за підписом віце-президента компанії Сеника Б.М. ОСОБА_1 працював у американській фірмі ABB SUSA Inc в якості інженера-електрика та управляючого гарантійного періоду, який слідував за встановленням електрообладнання та робіт по гарантійному періоду під час проекту будівництва житла компанією ABB SUSA Inc в м.Хмельницькому, район Ракове з 01.08.1995р. по 1998р.

Згідно з довідкою начальника Оперативної групи МО України від 19.11.1997 позивач є співробітником американської фірми ABB SUSA Inc, яка веде будівництво житлового містечка для військових 43 (містечко Хмельницький - 101, Ракове - II) відповідно до міжнародної Угоди між Україною і Сполученими Штатами Америки «Про конверсію оборонного комплексу» (щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення) підписаної 25.10.1993, затвердженої постановою КМУ від 31.12.1993 №1077 та в рамках контрактів DACA 78-94-С-0020 від 24.09.1994 і DACA 78-96-С-0014 від 22.05.1996 з квітня 1995 року і по дату видачі довідки. Зазначене підтверджується і довідкою №172 від 15.11.1997, яка видана Начальником відділу капітального будівництва Військової частини 26325.

ОСОБА_1 з 13.10.2011 призначена пенсія за віком, про що складено протокол №7003 від 04.11.2011,

Позивач 01.07.2019 звернувся з заявою до відповідача, в якій просив зарахувати до загального стажу роботи період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.07.2019 №Б-10-О/02.26-04 позивача повідомлено, що підстави для зарахування періоду роботи в американській фірмі ABB SUSA Inc відсутні.

Позивач, вважаючи що протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до загального стажу роботи для призначення пенсії періоду роботи 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc, порушено його конституційне право на належне пенсійне забезпечення, звернувся з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

За змістом статті 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються трудові пенсії, зокрема, за віком.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 Порядку №637).

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (пункт 20 Порядку №637).

Зі змісту наведених положень слідує, що положення Порядку №637 щодо підтвердження стажу роботи, який є спеціальнім по відношенню до Закону України "Про пенсійне забезпечення", мають бути застосовані лише у чітко визначених та вичерпних випадках, а саме, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. При цьому, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, тому його трудовий стаж може бути підтверджено іншими документами, які містять відомості про періоди роботи.

Позивачем на підтвердження періоду роботи в американській фірмі ABB SUSA Inc надано оригінал та нотаріально посвідчений переклад офіційної довідки з місця роботи від 19.10.1998 за підписом віце-президента компанії Сеника Б.М. , довідки начальника Оперативної групи МО України від 19.11.1997 та начальника відділу капітального будівництва Військової частини 26325 від 25.11.1997 за №172.

Щодо посилання відповідача на лист від галузевого архіву Міністерства оборони України (від 05.10.2018 вх.179/1/13049), в якому повідомлено про відсутність на збереженні документів американської фірми ABB SUSA Inc, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

При цьому, право на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження, зокрема, у зв`язку з неможливістю проведенням перевірки періодів роботи через те, що архівні документи не знайдено. Неможливість підтвердити період роботи архівними документами не дає підстав для відмови у зарахуванні стажу роботи при тому, що стаж підтверджено довідками, які є дійсними.

Суд критично ставиться до доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про необхідність обов`язкової наявності в архівних установах усіх первинних документів, що підтверджують прийняття особи на роботу, відомостей про нарахування заробітної плати.

Суд зазначає, що позивач не може нести негативні наслідки у вигляді позбавлення права на пенсійне забезпечення у зв`язку з не збереженням первинних документів або у зв`язку з непереданням їх підприємствами-роботодавцями до архівних установ.

Документи, подані відповідачу на підтвердження періоду роботи достовірно свідчать про те, що у період з 10.04.1995 по 30.09.1998 позивач працював у американській фірмі ABB SUSA Inc.

З урахуванням наведеного, суд вважає наявними правові підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу для обчислення пенсії період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc.

Щодо позовної вимоги зобов`язального характеру, суд вважає її похідною від першої. Тому, враховуючи викладене, а також з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу для обчислення пенсії період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу для обчислення пенсії період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу для обчислення пенсії період роботи з 10.04.1995 по 30.09.1998 у американській фірмі ABB SUSA Inc.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. судових витрат, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 листопада 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап