
Справа № 560/2755/19
РІШЕННЯ
іменем України
01 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про скасування відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради в якому просить: - скасувати відмови Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради від 04.09.2019 у знятті з реєстрації місця проживання неповнолітньої доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у квартирі АДРЕСА_1 та у реєстрації її місця проживання в квартирі АДРЕСА_2 ; - зобов`язати Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради зняти з реєстрації місця проживання неповнолітню доньку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у квартирі АДРЕСА_1 та зареєструвати її місце проживання у квартирі АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебував у шлюбі з ОСОБА_3 , який було розірвано 15.06.2011, що підтверджується рішенням Хмельницького міськрайонного суду по справі №2/2218/2686/11.
Вказує, що від даного шлюбу народились дві доньки 2004 та 2008 років народження, що підтверджується свідоцтвами про народження дітей серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2 .
Зазначає, що під час шлюбу з ОСОБА_3 було придбано квартиру АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі-продажу цього приміщення. Зазначене вище житло позивач придбав у кредит і воно до теперішнього часу перебуває у заставі банку, під арештом.
Вказує, що у даній квартирі було зареєстровано місце проживання обох неповнолітніх доньок: ОСОБА_4 , 2004 року народження та ОСОБА_5 , 2008 року народження.
Після розірвання шлюбу у даній квартирі залишилась проживати колишня дружина позивача, а обидві доньки постійно проживають із ним в квартирі АДРЕСА_2 Квартира АДРЕСА_2 належить на праві власності батькові позивача - ОСОБА_6 , що підтверджується технічним паспортом на дане житло.
Зазначає, що з травня 2016 року колишня дружина - ОСОБА_3 у квартирі АДРЕСА_1 не проживає і участі у вихованні дітей не приймає, так як вона виїхала за межі України і точне місце її знаходження не відомо.
Проживаючи разом з дітьми у квартирі АДРЕСА_2 позивач як учасник бойових дій маючи пільги по оплаті комунальних послуг на себе та членів своєї сім`ї, вимушений оплачувати всі рахунки за невикористані комунальні послуги за квартиру АДРЕСА_1 , які відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011 року нараховуються на всіх осіб місце проживання яких зареєстровано за даною адресою.
Вказує, що на даний час, у зв`язку із постійним підняттям тарифів на вартість житлово-комунальних послуг, такі витрати досить болюче відображаються на матеріальному становищі сім`ї і могли б з більшою користю використовуватись на потреби дітей.
Зазначає, що батько - ОСОБА_6 , як власник квартири, не заперечує проти реєстрації неповнолітніх дітей в квартирі. Місце проживання старшої доньки, якій наприкінці минулого року виповнилось 14 років, вже перереєстровано.
Позивач звернувся до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради для перереєстрації місця проживання молодшої доньки ОСОБА_7 , 2008 року народження, з квартири АДРЕСА_1 по місцю постійного проживання у квартирі АДРЕСА_2 і отримав відмову. Підставою для відмови відповідачем зазначено ст. 9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №207 від 11.12.2016 року, ст. 29 ЦК України, ст.ст. 160, 161, 162 Сімейного Кодексу України.
Не погоджуючись з таким рішенням та вважаючи його протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На адресу суду 19.09.2019 від Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради надійшов відзив в якому останній зазначає, що у знятті та реєстрації місця проживання ОСОБА_2 письмово відмовлено, оскільки не було подано усіх необхідних для вчинення дії документів (відсутня згода матері малолітньої дитини на зняття та реєстрацію її за іншою адресою).
Позивачем 08.10.2019 подано до суду відповідь на відзив в якій зазначає, що відповідач обгрунтовує свою позицію виключно формальними обставинами, а саме нормами вітчизняного законодавства щодо того, що на перереєстрацію місця проживання неповнолітньої доньки ОСОБА_5 , 2008 року народження, має бути надана письмова згода її матері. Вказує, що відповідач повністю ігнорує той факт, що отримати таку згоду неможливо, так як колишня дружина декілька років проживає за межами України і має іншу сім`ю. За таких обставин вважає, що є всі підстави врахувати інтереси дитини, задоволити позовні вимоги та зобов`язати відповідача зареєструвати місце проживання доньки ОСОБА_5 за місцем проживання позивача, де вона фактично живе вже багато років.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 04 вересня 2019 року у відділ реєстрації місця проживання було подано прийняту адміністратором Центру надання адміністративних послуг Хмельницької міської ради заяву ОСОБА_1 щодо зняття з реєстрації місця проживання його малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з квартири АДРЕСА_1 та реєстрації її у квартирі АДРЕСА_2 .
За результатами розгляду вказаної заяви відділом реєстрації місця проживання відмовлено у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання, оскільки не було подано усіх необхідних для вчинення дії документів (відсутня згода матері малолітньої дитини на зняття та реєстрацію її за іншою адресою).
Позивач не погоджуючись з рішенням щодо відмови у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання звернувся до суду з відповідним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду не були порушені з огляду на наступне.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).
Частинами третьою та четвертою статті 6 вказаного Закону встановлено, що для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Відповідно до частини п`ятої статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Згідно з абзацом 2 частини першої та частиною другою статті 7 вказаного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.
Частинами четвертою та п`ятою статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).
Відповідно до частини шостої зазначеної статті зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Статтею 91 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, зокрема, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Частиною першою статті 242 Цивільного кодексу України встановлено, що батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Відповідно до пункту 3 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Пунктом 18 вказаних Правил встановлено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби); військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання). У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами). Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Згідно з пунктом 19 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Відповідно до пункту 23 вказаних Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11. Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами). Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Отже, зняття з реєстрації місця проживання особи/та реєстрація місця проживання особи за заявою її законного представника здійснюється виключно за наявності згоди інших законних представників, якими, зокрема, щодо малолітньої дитини є її батьки (батько та мати), при цьому у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, та її реєстрація місця проживання разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Підставою для відмови в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання особи є, зокрема випадок, якщо особа не подала необхідних документів або інформації. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
В поданих 04.09.2019 ОСОБА_1 в інтересах його дочки ОСОБА_2 заявах про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини відповідачем зазначено про відмову у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання.
Підставою для відмови у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання малолітньої дитини у вказаних заявах вказано те, що особа не подала необхідних документів або інформації (відсутня згода на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини одного з батьків).
Відповідно до статті 161 Сімейного кодексу України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини. Якщо орган опіки та піклування або суд визнав, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, на вимогу баби, діда або інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.
Таким чином, аргументи наведені позивачем на підтвердження позовних вимог, щодо того, що мати виїхала за межі України і точне місце її знаходження йому не відомо та остання не бере участь у вихованні є обставинами, які підлягають врахуванню під час визначення місця проживання малолітньої дитини з одним з батьків органом опіки та піклування або судом, водночас не визначено чинним законодавством України обставиною, яка надає право на зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання малолітньої дитини за відсутності згоди матері чи рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на правову позицію викладену у рішенні від 03.11.2016 Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №638/11177/16-а та у постанові від 03.05.2018 Верховного Суду по справі №754/5128/16-ц, оскільки такі не стосуються спірних правовідносин.
Отже, враховуючи те, що позивачем не було подано разом з заявами про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини поданих в інтересах його дочки ОСОБА_2 згоди на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини матері останньої чи рішення суду або рішення органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були наявні правові підстави для прийняття рішень щодо відмови у реєстрації місця проживання та відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 .
На підставі ст. 139 КАС України, у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про скасування відмови та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Відділ реєстрації місця проживання Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (вул. Грушевського, 86,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 36450818)
Головуючий суддя О.П. Шевчук