
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4195/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Чернявської Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Ковтун Любові Яківни в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Ковтун Любові Яківни (далі – представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі – відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті документів для призначення пенсії на пільгових умовах та зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах періоду роботи у Закритому акціонерному товаристві “Луганський емальзавод” з 18 березня 1991 року по 05 лютого 2002 року;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області прийняти документи для призначення пенсії на пільгових умовах та зарахувати до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_1 період роботи у Закритому акціонерному товаристві “Луганський емальзавод” з 18 березня 1991 року по 05 лютого 2002 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 25 липня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, додавши до заяви трудову книжку серії НОМЕР_1 , архівні довідки та інші необхідні документи.
Позивачу відмовлено у прийнятті документів для призначення пенсії та листом від 06 вересня 2019 року № 8323/02-33 повідомлено, що згідно з статтею 114 Закону України “ Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим пункту 2 цієї статті, але мають не менше половину стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим-двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону.
Відповідно до попереднього розрахунку станом на 06 вересня 2019 року позивач має 27 років 07 місяців 29 днів страхового стажу роботи. У зв`язку з тим, що архівні документи підприємства “Луганський емальований завод” знаходяться на тимчасово окупованій території, пільговий стаж за Списком № 1 може бути зарахований лише за індивідуальними відомостями про застраховану особу і складає 01 рік 08 місяців 02 дні, що недостатньо для призначення пенсії за Списком № 1 згідно з пунктом 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
З посиланням на норми статті 46 Конституції України, статей 13, 14, 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, статті 26, 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, позивач вважає неправомірною відмову відповідача у прийнятті архівних документів та зарахуванні певних періодів роботи до пільгового стажу та просить задовольнити позовні вимоги.
Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області позов не визнало, про що 17 жовтня 2019 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 52536/2019 подало відзив на позовну заяву від 15 жовтня 2019 року за № 9273/07-33, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 45-46).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах (тобто не менш ніж 5 років), за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
У липні 2019 року на особистому прийомі спеціалістом відповідача розглянуто звернення позивача щодо можливості призначення йому пенсії відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Після проведення попереднього розрахунку страхового стажу в усній формі спеціалістом відповідача позивачу надано консультацію та роз`яснення про відмову в прийомі документів у зв`язку з недостатністю пільгового стажу та відсутністю первинних документів.
21 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача у письмовій формі із заявою про роз`яснення причин відмови у прийнятті його документів. 06 вересня 2019 року відповідачем на адресу позивача надіслано лист-відповідь, в якому аргументовано відмову у прийнятті документів для призначення пенсії відповідно до норм законодавства України.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пунктом 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку І надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Пільговий стаж - це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах протягом повного робочого дня. Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджений постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, однією з умов призначення пільгових пенсій є надання підприємством або організацією уточнювальної довідки, яка підтверджує пільговий трудовий стаж. У цій довідці повинна підтверджуватися зайнятість повний робочий день, а також має бути зазначено: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання робіт, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Періоди роботи, які не підтверджуються первинними документами, не можуть бути враховані для зарахування стажу. Тому, зважаючи на вищевикладене, для зарахування позивачеві необхідного стажу спеціалістом управління мають бути перевірені первинні документи, на підставі яких ці довідки були складені, безпосередньо на підприємстві. Але ці дії неможливо здійснити у зв`язку із знаходженням архіву підприємства на непідконтрольній Україні території.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового з державного соціального страхування. Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) пільговий стаж позивача за списком № 1 складає 01 рік 08 місяців 02 дні.
Також позивачу були роз`яснені норми законодавства, які не дозволяють працівникам Пенсійного фонду приймати до розгляду документи з окупованої території, а саме те, що норми статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» встановлюють, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою від 30 вересня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі серед іншого судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зобов`язано ОСОБА_1 у строк до 16 жовтня 2019 року надати для приєднання до справи в належним чином засвідченій копії заяву від 25 липня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, письмові пояснення щодо того, яким чином заява від 25 липня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах подана позивачем на розгляд до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (поштою або нарочним) (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, 90 КАС України, судом встановлено таке.
Як вбачається з інформації, викладеної в позовній заяви від 20 вересня 2019 року та відзиві на позовну заяву від 15 жовтня 2019 року № 9273/07-33, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) 25 липня 2019 року звернувся до відповідача з документами, необхідними для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. На особистому прийомі спеціалістом Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області розглянуто звернення позивача щодо можливості призначення йому пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Після проведення попереднього розрахунку страхового стажу в усній формі спеціалістом відповідача позивачу надано консультацію та роз`яснення про відмову в прийомі документів у зв`язку з недостатністю пільгового стажу та відсутністю первинних документів (арк. спр. 4-6, 45-46).
21 серпня 2019 року позивач звернувся до відповідача у письмовій формі із заявою про роз`яснення причин відмови у прийнятті його документів (арк. спр. 32, 52).
Листом від 06 вересня 2019 року за № 8223/02-33 Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області повідомило позивача, що у нього не має права на призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Згідно з попереднім розрахунком стажу станом на 06 вересня 2019 року позивач має 27 років 07 місяців 29 днів страхового стажу та 01 рік 08 місяців 03 дні – пільгового стажу (арк. спр. 21).
На виконання вимог ухвали суду від 30 вересня 2019 року про надання заяви від 25 липня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, письмових поясненнях щодо того, яким чином заява від 25 липня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах подана позивачем на розгляд до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (поштою або нарочним), від представника позивача надійшла заява від 11 жовтня 2019 року б/н, до якої додано заяву ОСОБА_1 від 21 серпня 2019 року б/н, в якій останній просить надати письмову відповідь у відмові в призначенні позивачу пенсії (арк. спр. 32).
Заяву від 25 липня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та письмові пояснення щодо того, яким чином заява від 25 липня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах подана позивачем на розгляд до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (поштою або нарочним) позивачем суду не надано.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел встановлені Законом № 1058-IV.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку 22-1).
Згідно з абзацом четвертим пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку 22-1 якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку 22-1).
Пунктом 2.23 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 регламентовано, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Підпунктами 1-3 пункту 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є оформлена відповідна заява особи за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Порядок № 22-1 є нормативно-правовим актом, який офіційно оприлюднений, тому у межах спірних правовідносин позивач має можливість самостійно оформити заяву про призначення пенсії за віком за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, та разом з необхідними документами подати особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області або направити її разом з необхідними документами до уповноваженого органу Пенсійного фонду України поштою.
Оскільки суду не надано заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 25 липня 2019 року, а сам факт наявності у позивача документів, необхідних для призначення пенсії за віком, без подання до уповноваженого органу Пенсійного фонду України оформленої заяви про призначення пенсії за віком за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, разом з необхідними документами не створює підстав для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті документів для призначення пенсії на пільгових умовах, зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах періоду роботи у Закритому акціонерному товаристві “Луганський емальзавод” з 18 березня 1991 року по 05 лютого 2002 року та зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області прийняти документи для призначення пенсії на пільгових умовах.
Внаслідок того, що страховий та пільговий стаж обчислюється органом Пенсійного фонду України при вирішенні питання про призначення пенсії за відповідною заявою особи, яка у межах спірних правовідносин не оформлювалась та до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку не подавалась, а отже, страховий та пільговий стаж для призначення позивачу пенсії за віком відповідачем не обчислювався, правові підстави для зарахування до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 періоду роботи у Закритому акціонерному товаристві “Луганський емальзавод” з 18 березня 1991 року по 05 лютого 2002 року також відсутні.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову адвоката Ковтун Любові Яківни в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (ідентифікаційний код 21792407, місцезнаходження: 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 347) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська