Постанова № 8522037, 17.03.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
17.03.2010
Номер справи
б-48/240-09
Номер документу
8522037
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

УХВАЛА

про затвердження ліквідаційного балансу

"17" березня 2010 р. Справа № Б-48/240-09

вх. № 10663/2-48

Суддя господарського суду Крестьянінов О.О.

при секретарі судовогозасідання Васильєва Л.О.

За участю:

кредитора (ліквідатора) ОСОБА_1,

Чугуївської ОДПІ Харківської області Стадник Д.В. (дов. № 8878/10/18-023 від 07.12.2009р.),

По справі за заявою ФОП ОСОБА_1, м. Харків

до Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Техспецбуд", м. Чугуїв, код 34328794

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.02.2010р. у звязку з надходженням від Чугуївської ОДПІ Харківської області скарги на дії ліквідатора з клопотанням про зупинення провадження у справі (вх. № 2232 від 05.02.2010р.) було призначено до розгляду на 01.03.2010р. скаргу та клопотання Чугуївської ОДПІ Харківської області; зобовязано Чугуївську ОДПІ Харківської області надати суду правове та документальне обгрунтування скарги на дії ліквідатора та клопотання про зупинення провадження у справі, довідку про наявність (відсутність) податкової забогованості у ТОВ "СК Техспецбуд"; запропоновано ліквідатору надати суду відзив на скаргу та клопотання Чугуївської ОДПІ Харківської області.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.02.2010р. у звязку з надходженням від ліквідатора звіту про виконану роботу з ліквідаційним балансом та клопотанням про їх затвердження (вх. №3316 від 17.02.2010р.) було призначено розгляд звіту ліквідатора на 01.03.2010р., зобов'язано ліквідатора надати повний звіт про виконану роботу згідно з постановою господарського суду Харкцівської області від 28.12.2009р.

В судових засіданнях оголошувалися перерви: 01.03.2010р. до 09.03.2010р.; 09.03.2010р. до 17.03.2010р.

В судовому засіданні представник Чугуївської ОДПІ Харківської області підтримав: скаргу на дії ліквідатора, посилаючись на ненадання ним документів необхідних для проведення позапланової виїзної перевірки, клопотання про зупинення провадження у справі до проведення перевірки, а також заяву про визнання грошових вимог до ТОВ "СК Техспецбуд" в сумі 1053572,75грн.

Ліквідатор заперечував проти скарги та клопотання Чугуївської ОДПІ Харківської області, посилаючись на відсутність у нього документів необхідних для проведення податковою інспекцією перевірки. Повідомив про відхилення вимог Чугуївської ОДПІ Харківської області в сумі 1053572,75грн. у звязку з пропуском строку для заявлення вимог кредиторів, а також порушеннями, допущеними працівниками ДПІ під час проведення перевірки, за результатами якої були нараховані податкові зобовязання.

Ліквідатор повідомив, що ліквідаційна процедура завершена, тому звернувся до суду з клопотанням про затвердження ліквідаційного звіту та ліквідаційного балансу.

Розглянувши матеріали справи, скаргу, клопотання та заяви Чугуївської ОДПІ Харківської області, ліквідаційний звіт та ліквідаційний баланс, заслухавши пояснення учасників процесу, суд встановив наступне.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.12.2009р. порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "СК Техспецбуд", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Постановою господарського суду Харківської області від 28.12.2009р. ТОВ "СК Техспецбуд" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута ініціюючого кредитора - арбітражного керуючого ОСОБА_1

З матеріалів справи випливає, що під час ліквідаційної процедури ліквідатором проведена наступна робота.

Ліквідатором було надано оголошення в газеті „Голос України” №4 від 14.01.2010р. та надіслані повідомлення усім відомим кредиторам про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, зокрема 20.01.2010р. направлено персональне повідомлення Чугуївській ОДПІ Харківської області. В установлений ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" місячний строк на адресу ліквідатора та суду заяв з грошовими вимогами до банкрута від кредиторів не надходило.

Ліквідатором було з'ясовано, що за даними КП „Чугуївське міжміське БТІ”, УДАІ УМВСУ в Харківській області, Інспекції Держтехнагляду та Чугуївського відділу ХРФДП „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” за боржником прав власності на нерухомі обєкти, транспортні засоби та земельні ділянки не зареєстровано (про що свідчать відповідні довідки, які знаходяться в матеріалах справи).

Наказом по підприємству від 03.02.2010р. було призначено проведення повної інвентаризації активів та зобовязань ТОВ "СК Техспецбуд". За наслідками проведеної інвентаризації ліквідатором складені відповідні акти від 03.02.2010р., які свідчать про відсутність будь-яких активів у банкрута.

У зв'язку з відсутністю у банкрута майнових активів, ліквідатором складено ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю в сумі 230 тис грн.

Вимоги кредиторів згідно ч.6 ст.31 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.

Ліквідатором також здійснені наступні заходи: було з'ясовано, що згідно довідки ВДВС Чугуївського МУЮ Харківської області від 01.02.2010р. відсутні відкриті виконавчі провадження у відношенні боржника; за даними Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області кримінальні справи у відношенні посадових осіб боржника не порушувалися (довідка №16171 від 24.02.2010р.); закрито поточні рахунки банкрута в установах банків (довідка ПАТ „Унікомбанк” №906 від 26.11.2009р.); надані оголошення в пресі про недійсність печаток, штампів, установчих документів банкрута, у звязку з їх невиявленням (газета „Премьер” №31 від 09.02.2010р., газета „Червона зірка” №9 від 27.02.2010р.); направлені повідомлення відповідним державним установам про закінчення ліквідаційної процедури (в тому числі, 11.02.2010р. Чугуївській ОДПІ Харківської області).

На звернення ліквідатора до Чугуївського РВ ГУ МВС України в Харківській області з приводу прийняття заходів щодо розшуку печаток, штампів, оригіналів установчих документів, свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ "СК Техспецбуд", працівниками правоохоронного органу було проведено перевірку, за наслідками якої встановити місцезнаходження керівників, а також виявити місцезнаходження печаток, штампів та зазначених документів не виявилося можливими. У звязку з чим, постановою Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області від 04.02.2010р. в порушенні кримінальної справи стосовно керівництва ТОВ "СК Техспецбуд" було відмовлено за відсутністю складу злочину.

Стосовно скарги Чугуївської ОДПІ Харківської області вих. №735/10/18-018 від 05.02.2010р. на дії ліквідатора з приводу ухилення останнього від надання необхідних для проведення позапланової виїзної перевірки документів, а також забезпечення можливості податковій інспекції проведення такої перевірки, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Справа розглядається з особливостями, передбаченими ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ліквідатором призначено ініціюючого кредитора. Останнім проведено заходи щодо розшуку документації, печаток та штампів банкрута, однак виявити їх не вдалося, у звязку з чим було, зокрема, надано оголошення в пресі про недійсність печаток, штампів, установчих документів банкрута. Тому, ліквідатор обєктивно не має можливості надати податковій інспекції необхідну для проведення перевірки документацію.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу” позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду та за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.02.2010р. було зобовязано Чугуївську ОДПІ Харківської області надати суду правове та документальне обгрунтування скарги на дії ліквідатора та клопотання про зупинення провадження у справі. Однак, скаржником до матеріалів справи не надано жодних документів, які б свідчили про правомірність дій податкової інспекції щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "СК Техспецбуд", зокрема відповідного рішення суду або наказу керівника податкового органу.

До скарги Чугуївської ОДПІ Харківської області надані копії актів про ненадання документів для проведення перевірки, неможливість проведення перевірки, тощо (а.с. 44-50), які не засвідчені належним чином (відсутні підписи, посада та прізвище посадових осіб, які уповноважені їх засвідчувати). Тому, в силу положень ст.ст. 32-34, 36 Господарського процесуального кодексу України вони не можуть вважатися доказами у справі.

Суд також зазначає, що скарга на дії ліквідатора вих. №735/10/18-018 від 05.02.2010р. підписана в.о. начальника Зарудною І.А., однак жодних доказів на підтвердження повноважень зазначеної особи на її підписання не надано.

Враховуючи викладене, суд вважає скаргу Чугуївської ОДПІ Харківської області вих. №735/10/18-018 від 05.02.2010р. необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Суд також не вбачає підстав для задоволення зазначеного у скарзі Чугуївської ОДПІ Харківської області вих. №735/10/18-018 від 05.02.2010р. клопотання про зупинення провадження у справі, а також заяви від 26.02.2010 №1448/10/10-013 про зупинення процедури провадження у справі №Б-48/240-09, оскільки по-перше, судом надавалося більш ніж достатньо часу податковій інспекції для виконання покладених на неї чинним законодавством обовязків (зокрема, скарга була призначена судом до розгляду ухвалою від 05.02.2010р. на 01.03.2010р., в наступному в судових засіданнях двічі оголошувалася перерва). А по-друге, згідно ст. 79 Господарського процесуального кодексу України не визначено у якості підстави для зупинення провадження у справі вирішення питання стосовно проведення податковою інспекцією позапланової виїзної перевірки або не набрання податковими повідомленнями рішеннями чинності.

Розглянувши заяву Чугуївської ОДПІ Харківської області (№1677/10/10-011 від 09.03.2010р.) з грошовими вимогами до ТОВ "СК Техспецбуд" в сумі 1053572,75грн., суд вважає правомірним відхилення зазначених вимог ліквідатором (повідомлення б/н від 09.03.2010р.) враховуючи наступне.

Згідно ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.

Як було встановлено судом, ліквідатором було надано оголошення в офіційному друкованому органі - газеті „Голос України” №4 від 14.01.2010р. та 20.01.2010р. направлено персональне повідомлення Чугуївській ОДПІ Харківської області. Однак, в установлений ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк від податкової інспекції заяви з грошовими вимогами не надходили.

Згідно ч.5 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, не розглядаються і вважаються погашеними.

Окрім того, згідно довідки Чугуївської ОДПІ Харківської області, наданої в судовому засіданні 01.03.2010р. (а.с. 142), станом на 27.02.2010р. (тобто на момент закінчення місячного стороку для заявлення вимог кредиторів) ТОВ "СК Техспецбуд" не мало податкової забогованості.

Таким чином, на момент звернення до суду із заявою з грошовими вимогами до боржника Чугуївською ОДПІ Харківської області було пропущено встановлений ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк і в силу ч.5 ст. 31 зазначеного Закону такі вимоги вважаються погашеними.

Суд також погоджується з позицією ліквідатора відносно порушень допущених під час проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ "СК Техспецбуд", за наслідками якої було складено акт №125/1800\34328794 від 17.02.2010р. та винесено податкове повідомлення рішення №0000021810/0 від 23.02.2010р., що стало підставою для звернення Чугуївської ОДПІ Харківської області із заявою з грошовими вимогами.

Так, згідно п. 1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу” органи державної податковії служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, зокрема, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданий податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).

Порядок здійснення таких перевірок щодо сплати податку на додану вартість визначається п.п. 7.7.5. п.7.1. ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість”. Так, згідно із цією нормою протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Проте, перевірку, оформлену актом №125/1800/34328794 від 17.02.2010р., було проведено з порушенням 30-тиденного строку, встановленого у зазначеному Законі, а саме через п'ять місяців після подання ТОВ „СК Техспецбуд” податкової декларації.

Також слід зазначити, що згідно п.2.3. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, невиїзні документальні перевірки можуть проводитися посадовими особами органів ДПС з письмового дозволу керівника (заступника керівника) органу ДПС про проведення перевірки. Однак, зазначений акт перевірки №125/1800/34328794 від 17.02.2010р. не містить посилання на такий дозвіл, а скаржником не надано доказів наявності відповідного письмового дозволу керівника (заступника керівника) органу ДПС.

Зазначені обставини свідчать про відсутність правових підстав у посадових осіб Чугуївської ОДПІ Харківської області для проведення зазначеної документальної невиїзної перевірки ТОВ "СК Техспецбуд".

В пункті 2.3.2 розділу 2 акту перевірки №125/1800/34328794 від 17.02.2010р. мається посилання на вручення 29.01.2010р. ліквідатору направлення на проведення перевірки (невідомо якої) від 28.01.2010р. №24/1800/34328794. Однак, доказів наявності такого направлення та вручення його ліквідатору податковою інспекцією не надано.

Всупереч п.п. 2.4-2.6. вказаних Методичних рекомендацій, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, до матеріалів справи скаржником не було надано доказів виконання з боку податкової інспекції своїх обовязків повязаних із запрошенням платника податків для ознайомлення та підписання акта про результати невиїзної документальної перевірки; а також із наданням йому можливості представити свої заперечення до акту перевірки. Не надано також доказів вручення податкового повідомлення рішення платнику податків у встановленому законодавством порядку.

Враховуючи викладене, судом не можуть бути прийняті до уваги акти Чугуївської ОДПІ Харківської області №42/1800/34328794 від 17.02.2010р. неявки посадових осіб для підписання акту перевірки, №43/1800/34328794 від 18.02.2010р. неможливості вручення для ознайомлення та підписання акту перевірки, №53/1800/34328794 від 24.02.2010р. неможливості вручення для ознайомлення та підписання податкового повідомлення-рішення.

Надаючи оцінку представленим Чугуївською ОДПІ письмовим поясненням ОСОБА_5 від 15.02.2010р., адресованим прокурору міста Харкова (а.с. 143), щодо відсутності взаємовідносин з ОСОБА_1, суд відноситься до них критично, оскільки матеріалами справи встановлено зворотнє. Так, зокрема матеріали справи містять договір, додаткову угоду, акти приймання передачі, вексель, які були підписані сторонами та свідчать про наявність між ними правовідносин (а.с. 9-14). Окрім того, матеріали справи містять копію пояснень ОСОБА_5 до начальника відділу внутрішньої безпеки ДПА України у Харківській області стосовно неправомірних дій працівників УПМ ДПА у Харківській області, які спростовують пояснення від 15.02.2010р. Згідно листів прокуратури Харківської області від 03.03.2010р. та відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Харківській області від 09.03.2010р. з даного приводу проводиться службова перевірка.

При цьому суд звертає увагу Чугуївської ОДПІ Харківської області, що остання не позбавлена права звернення до правохоронних органів з приводу притягнення до кримінальної відповідальності колишніх посадових осіб банкрута у випадку встановлення фактів подання останніми неправдивої інформації до органів державної податкової служби України.

Стосовно скарги Управління з питань банкрутства у Харківській області №01-18/361 від 02.03.2010 (а.с. 155-157), в якій звертається увага суду на неподання арбітражним керуючим з 28.12.2009р. до державного органу з питань банкрутства обовязкових форм звітності, суд зазначає наступне. По-перше, у даній справі ОСОБА_1 (хоча і має ліцензію на право здійснення діяльності арбітражних керучих), виконує повноваження ліквідатора згідно ч.2 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" як ініціюючий кредитор, а тому на нього не повинні розповсюджуватися відповідні обовязки. По-друге, повноваженнями щодо контролю за дотриманням арбітражними керуючими ліцензійних або інших умов здійсненя відповідної діяльності, яка не повязана з безпосереднім розглядом справи, наділений саме державний орган з питань банкрутства, а не суд. По-третє, Управління з питань банкрутства у Харківській області не забезпечує реалізацію процедури банкрутства у даній справі, не є учасником провадження у даній справі, а тому не має права звертатися до суду із вказаним зверненням.

Розглянувши наданий суду ліквідаційний звіт та ліквідаційний баланс, суд дійшов висновку, що ліквідатор виконав всі необхідні дії по ліквідації підприємства банкрута, суду надані документи, що свідчать про завершення ліквідаційної процедури, у тому числі ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю у зв'язку з відсутністю активів у боржника.

Згідно ч.2 та ч. 5 ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.

При таких обставинах, у суду відсутні підстави для відмови ліквідатору у задоволенні клопотання про затвердження ліквідаційного звіту та ліквідаційного балансу. Суд вважає за необхідне припинити провадження у справі і сповістити відповідні державні органи про ліквідацію банкрута.

Керуючись ст.ст. 22-34, п.6 ст.40, ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 39 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Затвердити наданий ліквідатором звіт та ліквідаційний баланс.

2. Ліквідувати юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю „СК Техспецбуд”, код 34328794 зареєстроване 25.04.2006р., місцезнаходження: Харківська область, м. Чугуїв, вул. Жадановського, буд. 7.

3. Провадження у справі припинити.

4. Припинити дію мораторію на задоволення вимог кредиторів.

5. Відмовити Чугуївській ОДПІ Харківської області у задоволенні скарги на дії ліквідатора та клопотання про зупинення провадження у справі №735/10/18-018 від 05.02.2010р., заяви №1448/10/10-013 від 26.02.2010р., заяви №1677/10/10-011 від 09.03.2010р. з грошовими вимогами до ТОВ "СК Техспецбуд" в сумі 1053572,75грн.

6. Ухвалу направити власнику банкрута, кредитору (ліквідатору), Чугуївській ОДПІ Харківської області, Головному управлінню статистики у Харківській області, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору.

Суддя Крестьянінов О.О.