
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" жовтня 2019 р. справа № 300/1781/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування наказу № 1217 від 02.08.2019, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), 23.08.2019, звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу № 1217 від 02.08.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем винесено оскаржений наказ всупереч вимог, визначених законом, адже станом на момент звернення до суду із позовною заявою та на момент отримання позивачем повідомлення №263 і наказу на проведення перевірки від 02.08.2019 №1217, ОСОБА_1 як фізичну особу що підлягає плановій перевірці, не включено до плану-графіка податкових перевірок на 2019 рік. Позивач наголосив на тому, що відомості про проведення перевірки позивача відсутні як на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням: http://sfs.gov.ua/diyalnust-/plani-ta-zviti-roboti-/362017.html, так і на урядовому веб-сайті «Інспекційний портал».
Разом із позовною заявою позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 1217 від 02.08.2019 про проведення планової виїзної перевірки до вирішення справи по суті та набрання рішенням по справі законної сили; заборони Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області вчиняти дії щодо проведення планової виїзної перевірки, відповідно до наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 1217 від 02.08.2019.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 заяву ОСОБА_1 задоволено, постановлено зупинити дію наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №1217 від 02.08.2019 про проведення документальної планової виїзної перевірки - до набрання рішенням по даній справі законної сили (а.с.14-17).
Цього ж дня, ухвалою суду відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 19.09.2019 за №999/09-19-10-02 від 18.09.2019 (а.с.38-40). У відзиві проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 представник відповідача заперечив, вказав, що Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області разом з листом від 15.11.2018 №4558/8/09-19-13-04-13-2 «Про формування плану-графіка на 2019 рік», до ДФС України направлено проект плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання - фізичних осіб на 2019 рік, до якого включено і позивача - ОСОБА_1 , оскільки загальна сума його витрат, відображених у декларації про майновий стан і доходи, становить 98,55%, що відповідає критеріям високого ступеня ризику. Враховуючи наведене, представник відповідача переконаний, що оскаржений позивачем наказ на проведення перевірки прийнято у відповідності до вимог, встановлених Податковим кодексом України. Разом з цим, представник зазначив про допущене ОСОБА_1 зловживання процесуальними правами, шляхом подання завідомо безпідставного позову, а також, заяви про забезпечення позову, шляхом зупинення дії спірного наказу, з метою відтермінування проведення запланованої перевірки.
З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає вимоги ОСОБА_1 безпідставними, необґрунтованими, а доводи, що наведені у позовній заяві такими, що не відповідають дійсності. Просить суд у задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
На адресу суду 27.09.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.49-50). Позивач не погодився із позицією представника відповідача у відзиві на позов, та повторно зазначив, що інформацію про проведення планової перевірки ОСОБА_1 до плану-графіка на 2019 рік не внесено, що встановлено позивачем із відомостей офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням: http://sfs.gov.ua/diyalnust-/plani-ta-zviti-roboti-/362017.html, при цьому, у відзиві на позов представник відповідача на підтвердження власних доводів не вказав жодного електронного посилання на план-графік, до якого включено позивача. Зважаючи на вказані обставини позивач просить доводи представника відповідача відхилити, натомість позовні вимоги задовольнити.
Разом із відповіддю на відзив, позивач подав до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін, з підстав встановлених нормами процесуального Закону стислих строків розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, що свідчить про ймовірність позбавлення позивача права на оцінку та надання заперечень стосовно поданих відповідачем доказів у даній справі (а.с.56). У своєму клопотанні позивач також вказав на необхідність з`ясування правомірності надсилання Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області відзиву на позовну заяву від імені Головного управління ДФС в Івано-Франківській області та за підписом уповноваженого представника останнього.
Розглянувши подане клопотання, судом 27.09.2019 постановлено ухвалу, яку у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд адміністративної справи №300/1781/19 у судовому засіданні із повідомленням сторін - відмовлено, та зобов`язано Головне управління ДФС в Івано-Франківській області надати суду належним чином засвідчені письмові докази стосовно обґрунтованості направлення Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області відзиву на позов, а також, наявності підстав для процесуального правонаступництва.
На виконання вказаної ухвали суду, представником відповідача подано клопотання про долучення витребуваних судом документів та заміну відповідача його правонаступником (а.с.65-72).
Дослідивши подане представником відповідача клопотання, та додані до нього документи, судом постановлено ухвалу, якою клопотання Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №1067/09-19-08-02 від 08.10.2019 задоволено, замінено відповідача - Головне управління ДФС в Івано-Франківській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області (а.с.73-74).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позов, додаткові пояснення та письмові докази, наявні в матеріалах даної адміністративної справи, встановив такі обставини.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.09.2019, ОСОБА_1 зареєстровано як фізичну особу-підприємця 27.04.2001; державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 . проведено 04.10.2006; надалі, 05.05.2011 позивача повторно зареєстровано в якості фізичної особи-підприємця та 27.06.2019 внесено до Реєстру запис про припинення підприємницької діяльності та 27.06.2019 знято з обліку Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (а.с.34-37).
Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області направлено ОСОБА_1 повідомлення від 02.08.2019 №263, у якому позивачу роз`яснено про проведення документальної планової перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС з 29.08.2019 (а.с.10). До вказаного повідомлення відповідачем долучено копію наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) від 08.08.2019 №1217 (а.с.9).
Так, згідно зі змістом оскарженого наказу, на підставі положень Податкового кодексу України та плану-графіку проведення планових документальних перевірок на 2019 рік наказано провести документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з 29 серпня 2019 року.
Позивач, не погоджуючись із правомірністю винесеного наказу, вказав, що планом-графіком проведення планових документальних перевірок на 2019 рік здійснення перевірки позивача не передбачено, а тому, з метою захисту власних прав та інтересів ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою до суду.
Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі, також - ПК України) у відповідній редакції, чинній на момент виникнення та врегулювання спірних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.
Згідно з приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до вимог підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Пунктом 77.1 статті 77 ПК України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно до підпункту 14.1.164 пункту 14.1 статті 14 та пункту 77.2 статті 77 ПК України план-графік документальних виїзних перевірок являє собою перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Відповідно до положень абзацу 3 пункту 77.2 статті 77 ПК України порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №524 02.06.2015 (надалі, також - Порядок №524) встановлено, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
При цьому, пункти 2, 3 розділу І Порядку №524 передбачають, що формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).
Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи Управління документами плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка)
Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку №524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області складено Інформаційно-аналітичну довідку щодо діяльності самозайнятої особи, яка включається до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік стосовно позивача - ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), у якій, серед іншого, вказано на високий ступінь ризику платника (а.с.44-46).
Вказану довідку Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області направлено ДФС України листом від 15.11.2018 №4558/8/09-19-13-04-13-2 про формування плану графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання - фізичних осіб на 2019 рік (а.с.43).
Водночас, судом встановлено, що на Офіційному веб-порталі ДФС України, у розділі «Діяльність» - «Плани та звіти роботи» - «Архів» (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/367929.html) оприлюднено План-графік проведення документальних перевірок на 2019 рік від 22.12.2018, а саме - Розділ ІІІ плану графіка «Документальні планові перевірки фізичних осіб», а також, вказаний План-графік із внесеними доповненнями в редакціях від 18.02.2019, 15.04.2019, 20.05.2019, 14.06.2019, 15.08.2019, 13.09.2019.
При цьому, у кожній з редакцій Плану графіка, включаючи первинну - від 22.12.2018, наявні відомості про проведення перевірки ОСОБА_1 за кодом області « 9», місяць перевірки - « 8», за такими порядковими номерами у списку: в редакції від 22.12.2018 - №817; від 18.02.2019 та від 15.04.2019 - №473; від 20.05.2019 та від 14.06.2019 - №863; від 15.08.2019 - №865; від 13.09.2019 - №864.
Враховуючи наведене, суд вважає доводи ОСОБА_1 щодо відсутності інформації про проведення планової перевірки позивача у плані-графіку на 2019 рік помилковими, оскільки такі твердження не відповідають дійсності.
Крім зазначеного, відомості про включення позивача до плану-графіка оприлюднено також на веб-сайті "Інспекційний портал" (https: //inspections.gov.ua/ inspection/view?id =1661816). Для ознайомлення із такою інформацією слід у пошуковому рядку "Назва компанії /ЄДРПОУ/ Ідентифікаційний код" вказати прізвище, ім`я та по-батькові позивача. Натомість, ОСОБА_1 вказав, що при зазначенні до такого пошукового рядка ідентифікаційного коду, відомостей щодо проведення перевірки не виявлено.
Однак, суд зазначає, що на головній сторінці даного сайту розміщено повідомлення про те, що «Інспекційний портал» - це пілотний модуль планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю), а тому, на переконання суду, такі недоліки пошукової системи сайту є допустимими. Разом з тим, зважаючи на те, що судом встановлено наявність відомостей про перевірку ОСОБА_1 в період з 01.08.2019 по 31.08.2019, твердження позивача про відсутність інформації про планову перевірку його підприємницької діяльності і на "Інспекційному порталі" також є помилковими.
Відповідно до вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління ДФС України із листом від 15.08.2019, у якому просив скасувати повідомлення №263 від 02.08.2019 та внести відповідні зміни щодо проведення у позивача, як суб`єкта господарської діяльності в наказ №1217 від 02.08.2019 (а.с.41).
З огляду на вказане, із повідомленням відповідача та наказом про проведення перевірки ОСОБА_1 ознайомився завчасно, тобто, більш ніж за 10 днів до початку проведення перевірки.
Таким чином, враховуючи дотримання відповідачем вимог щодо належного та завчасного повідомлення позивача про проведення перевірки, а також те, що до плану-графіка, який слугував підставою винесення оскарженого наказу, внесено відомості про суб`єкта перевірки - ОСОБА_1 у встановлені ПК України строки, тобто до 25.12.2018, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність доводів позивача. Натомість, відповідачем підтверджено належними письмовими доказами правомірність власних дій на рішень, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову, в силу вимог статті 139 КАС України, судовий збір не підлягає стягненню із відповідача - суб`єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
Відповідач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 43142559.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.