Рішення № 85200189, 01.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2019
Номер справи
0440/6507/18
Номер документу
85200189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2019 року Справа № 0440/6507/18 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.08.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді невиплати ОСОБА_1 державної пенсії в повному обсязі як особі на яку розповсюджується дія Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у розмірі 85% від нарахованого розміру відповідного грошового забезпечення та виключення з складових грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%) з 01.01.2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму державної пенсії у розмірі передбаченому ст.ст. 13, 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в повному обсязі, а саме з врахуванням 85% розміру відповідного грошового забезпечення та включення в складові грошового забезпечення премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%) з 01.01.2018 року.

В обгрунтування позову зазначено, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року протиправно перераховано пенсію у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, замість 85%, а також, не включено такі складові грошового забезпечення як, премія (33%), надбавки за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%) та умови режимних обмежень (15%), оскільки відповідач, при здійсненні вказаного перерахунку, повинен керуватися правовими нормами, які діяли саме на час призначення пенсії, а не нормами, які були прийняті після такого призначення.

30.08.2018 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

20.09.2019 року відповідачем подано відзив на позов, в якому в задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю, з огляду на те, що перерахунок пенсії у розмірі 70% від суми грошового забезпечення здійснено відповідно до змін, внесених до ч.2 ст.13 Закону України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та зазначив, перерахунок пенсії позивачу здійснено виключно на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у зв`язку з чим, просив залучити Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, крім того, просив розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.

03.10.2018 року позивачем подано відповідь на відзив на позов, в якій просив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Дніпропетровській області.

08.10.2018 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження по справі задоволено, розгляд справи №0440/6507/18 вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 15.11.2018 року.

15.11.2018 року в підготовчому судовому засіданні, в яке з`явився позивач, протокольною ухвалою суду в задоволенні клопотання позивача про залучення Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - відмовлено, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 05.12.2018 року.

05.12.2019 року у судовому засіданні, в яке з`явилися позивач та представник відповідача, протокольною ухвалою суду в задоволенні клопотання відповідача про залучення Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - відмовлено, та відкладено розгляд справи до 12.12.2018 року з метою надання позивачу часу для визначення позиції з приводу необхідності залучення до участі у справі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області в якості співвідповідача та уточнення позовних вимог.

07.12.2018 року позивачем подано уточнену позовну заяву, в якій просив залучити до участі у справі Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Дніпропетровській області в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача та додав нову позовну вимогу про зобов`язання Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області надати суду нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 85% розміру відповідного грошового забезпечення та включення в складові грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%), починаючи з 01.01.2018 року.

12.12.2018 року у судовому засіданні, в яке з`явилися позивач та представник відповідача, протокольною ухвалою суду у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - відмовлено, залучено Ліквідаційну комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області до участі у справі в якості співвідповідача та прийнято заяву про уточнення позовних вимог.

12.12.2018 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено розгляд справи у судовому засіданні на 21.12.2018 року.

12.12.2018 року через канцелярію суду позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив викласти позовні вимоги в наступній редакції:

- зобов`язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Дніпропетровській області надати нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 85% розміру відповідного грошового забезпечення та включення в складові грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%), починаючи з 01.01.2018 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді невиплати ОСОБА_1 державної пенсії в повному обсязі як особі на яку розповсюджується дія Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у розмірі 85% від нарахованого розміру відповідного грошового забезпечення та виключення з складових грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%) з 01.01.2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму державної пенсії у розмірі передбаченому ст.ст. 13, 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в повному обсязі, а саме з врахуванням 85% розміру відповідного грошового забезпечення та включення в складові грошового забезпечення премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%) з 01.01.2018 року.

21.12.2018 року у судовому засіданні, в яке сторони, належним чином повідомлені про місце, дату та час розгляду справи - не з`явилися, судом прийнято уточнення позовних вимог, викладені в заяві, поданій до суду 12.12.2018 року, в задоволенні клопотання Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області про відкладення розгляду справи для підготування відзиву - відмовлено та прийнято ухвалу про зупинення провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, предметом розгляду якої була бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області щодо нескладання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії починаючи з 01 січня 2016 року, а також не направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області для подальшого перерахунку пенсії.

26.12.2018 року від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі оскільки довідку, на підставі якої позивачу здійснено перерахунок пенсії видано на виконання п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до яких, включення до пенсійного забезпечення таких складових як премія, надбавки за кваліфікацію, особливо важливі завдання та умови режимних обмежень не передбачено, а також, зазначив, що внаслідок проведеного перерахунку загальний розмір пенсійного забезпечення позивача збільшився, у зв`язку з чим, порушення його прав не відбулося.

30.01.2019 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду, з огляду на набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), відповідно до якого позовні вимоги пенсіонера - залишені без задоволення, провадження у справі № 0440/6507/18 - поновлено та призначено судове засідання на 19.02.2019 року.

19.02.2019 року у судовому засіданні, в яке з`явилися представники сторін, з метою надання позивачу часу для підготування письмового клопотання про зупинення провадження оголошено перерву до 21.02.2019 року.

21.02.2019 року позивачем подано клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням у справі №240/6263/18, предметом якої було визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2019 року, у судовому засіданні, в яке з`явилися сторони у справі, клопотання позивача про зупинення провадження - задоволено та вирішено зупинити провадження у справі №0440/6507/18 до набрання законної сили рішенням у зразкові справі №240/6263/18.

13.09.2019 року на підставі клопотання позивача, провадження у справі - поновлено та призначено судове засідання на 01.01.2019 року.

У судове засідання, призначене на 01.10.2019 року, сторони належним чином повідомлені про місце, дату та час розгляду справи - не з`явилися, від ОСОБА_1 та представника Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження, на підставі чого, відповідно до вимог ст. 229 КАС України, судом вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за інвалідністю, призначену відповідно до вимог Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII).

З 14.08.2002 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, у зв`язку із звільненням 01.08.2002 року у відставку за станом здоров`я з посади начальника оперативного відділу Управління центрального територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та військовим званням полковник.

При розрахунку розміру пенсії були враховані наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад – 200,00 грн.;оклад за військове звання – 135,00 грн.; надбавка за вислугу років 40 % - 134,00 грн.; надбавка за особливі умови служби – 99,06 грн.; надбавка за класність – 7,04 грн.; надбавка за секретність – 27,20 грн., всього грошове забезпечення – 602,30 грн. Основний розмір пенсії 85% склав – 511,96 грн.

З 01.05.2017 року позивачу перераховано розмір пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 1 200, 00 грн; оклад за військове звання – 135,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 534 грн.; надбавка за кваліфікацію, військово-службовець 2 класу 5% - 60 грн.; надбавка за умови режимних обмежень 15% - 180,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 934, 50 грн.; премія 25% - 300, 00 грн.; всього грошове забезпечення – 3343,50 грн. Основний розмір пенсії 90% склав – 3009,15 грн. Підвищення, або надбавки до пенсії: підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 2012 року №355 49,65 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації – 223,21 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012 року) – 184,11 грн. Підсумок пенсії з надбавками склав – 3466,12 грн.

З 01.01.2018 року ОСОБА_1 проведений перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області №83/2544 від 28.03.2018 року, яка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та відповідно до якої, до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу ввійшли:

- посадовий оклад – 5920,00 грн.;

- оклад за військовим -1480,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3700,00 грн.;

- премія 0 % - 0,00 грн.

Всього грошове забезпечення – 11100,00 грн.

Основний розмір пенсії 70% складає – 7700,00 грн.

12.07.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 85% від суми грошового забезпечення, а також включенням складових грошового забезпечення: премії - 33%, надбавок: за кваліфікацію - 5%, особливо важливі завдання - 50%, умови режимних обмежень - 15 %.

Листом від 25.07.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу, що з його вимогами не погоджується оскільки проведений з 01.01.2018 року перерахунок пенсії проведений у відповідності до вимог чинного законодавства та зазначено, що виплата суми підвищення пенсії у 2019 та 2020 роках проводитиметься: у період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 %; у період з 01.01.2020 року - 100%.

Позивач у даному позові просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку йому пенсії з 01.01.2018 року, зобов`язати ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Дніпропетровській області видати нову довідку для перерахунку пенсії із зазначенням всіх, раніше отримуваних, надбавок та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі такої довідки перерахувати у розмірі 85% від грошового забезпечення, та виплатити недоотриману пенсію.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 85% на 70% грошового забезпечення та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії.

Судом встановлено, ОСОБА_1 призначена пенсія після звільнення у відставку з посади начальника оперативного відділу Управління центрального територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно положень п.3 прикінцевих та перехідних положень та ч.1 ст.1 Закону України 876-VII "Про національну гвардію" Національна гвардія України є правонаступником Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (№ 2262-ХІІ від 09.04.1992 зі мінами та доповненнями) далі-Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно яких цифри “80” замінено цифрами “ 70”.

Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії у розмірі 85%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року в справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи, що при проведенні перерахунку пенсії позивача органом Пенсійного фонду України неправомірно застосовані наведені положення законодавства, що призвело до зменшення розміру грошового забезпечення при обчисленні пенсії і, відповідно, зменшенню розміру очікуваної позивачем пенсії, тому для ефективного захисту прав позивача позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, суд зазначає наступне.

Згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто, законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Як слідує зі змісту Рекомендації № К (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб`єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може”.

Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження відповідача, як дискреційними, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі “Олссон проти Швеції” від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 85 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді виплати ОСОБА_1 пенсії з виключенням із складових грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%) з 01.01.2018 року та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання частини 4 статті 63 вказаного Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кабінетом Міністрів України 13 лютого 2008 року прийнято постанову № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45 від 13 лютого 2008 року).

Пунктами 1-3 Порядку № 45 від 13 лютого 2008 року передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється органами Пенсійного фонду виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - постанова №103 від 21 лютого 2018 року).

Пунктами 1, 2 названої постанови визначено наступне: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи, в травні 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам".

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2018 року підвищення пенсії позивача складає 4303,88 грн., з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення – 2151,94 грн.; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення – 3227,91 грн.; з 01 січня 2020 року 100% щомісячно від підвищення – 4303,88 грн.

Вказаний перерахунок пенсійним органом здійснено на підставі поданої ГУМВС України в Дніпропетровській області довідки.

Із викладеного вбачається, що при проведенні перерахунку позивачу пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло відповідно до постанови №103 від 21 лютого 2018 року в редакції, чинній станом на час проведення такого перерахунку.

Щодо доводів позивача, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, на його думку, протиправно здійснено без урахування премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%), починаючи з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.

Згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Із аналізу викладеного вбачається, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20 березня 2018 року у справі № 636/662/17, від 03 липня 2018 року у справі № 709/2728/16-а, від 10 липня 2018 року у справі № 553/3053/16-а.

Під час розгляду вказаної справи суду не надано доказів отримання позивачем відповідної довідки із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, та подачі її до Пенсійного органу.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому покладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обов`язку діяти не у відповідності до Порядку № 45 від 13 лютого 2008 року, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень, у зв`язку з чим, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області надати нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 85% розміру відповідного грошового забезпечення та включення в складові грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%), починаючи з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.

Як зазначено судом вище, пунктами 1-3 Порядку № 45 від 13 лютого 2008 року передбачено, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії готуються уповноваженими органами після отримання від Головного управління Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які в свою чергу, формуються на підставі відповідної інформації, отриманої від Пенсійного фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики.

Так, пунктами 1 та 2 постанови № 103 від 21 лютого 2018 року постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Також, пункт 5 Порядку №45 від 13 лютого 2008 року викладено в новій редакції постановою №103 від 21 лютого 2018 року. Відповідно до нової редакції не передбачено можливість врахування додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку розміру пенсії.

Тобто, з Постанови № 103 вбачається, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Водночас, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Суд зауважує, що частинами першою, другою статті 265 КАС визначено, що резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили. Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

З огляду на викладене, суд зауважує, що оскільки Постановами №103 та №45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, в тому числі тих які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Дніпропетровській області правомірно не включило їх до довідки про розмір грошового забезпечення.

При цьому, на час виникнення спірних правовідносин (2018 рік), вказана постанова КМУ №103 була чинною, а тому Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Дніпропетровській області діяло у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством.

Разом з тим, спір щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії після скасування судом пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не є предметом та підставою позову у даній справі. Позивач у даному випадку не позбавлений права звернення до суду з відповідним позовом, якщо його права продовжуватимуть порушуватися і після набрання чинності рішенням суду у справі №826/3858/18.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області надати нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 85% розміру відповідного грошового забезпечення та включення в складові грошового забезпечення: премії (33,3%), надбавок: за кваліфікацію (5%), особливо важливі завдання (50%), умови режимних обмежень (15%), починаючи з 01.01.2018 року.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно частин 1,3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 704,80 грн., що документально підтверджується квитанцією №0.0.1119959672.1 від 20.08.2018 року.

Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в розмірі 352,40 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ - 21910427), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (49101, м.Дніпро, вул.Красна, 20-А, код ЄДРПОУ - 08592141) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку ОСОБА_1 з 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у порядку і розмірах визначених постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 352,40 грн. (триста п`ятдесят дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) .

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв