ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.12.09Справа №2а-9440/09/10/0170 17:22 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.
за участю представників сторін:
від позивача – Коновалова П.С., представник по довіреності №56/10 від 06.06.2009 р.;
від відповідача – не з’явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус"
про стягнення заборгованості по податку на додану вартість, податку на землю в розмірі 379482 гривень 56 копійок
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим – позивач – звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про стягнення з Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" – відповідач - заборгованості по податку на додану вартість в сумі 359109грн.43грн. та по податку на землю в сумі 20373грн.13коп., а взагалі - в сумі 379482грн.56коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим надавались податкові декларації (розрахунки) по зазначеним податкам, в яких самостійно визначено суму податкового зобов’язання. Зазначене податкове зобов’язання узгоджене відповідачем у встановленому порядку, однак на час розгляду справи до бюджету не сплачено. У зв’язку з викладеним, позивач просить стягнути з відповідача зазначену податкову заборгованість у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві, пояснив, що станом на день розгляду справи вказана заборгованість відповідачем не сплачена.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином – оголошенням в газеті "Все для всех" №47 від 19.11.-25.11.2009 року (а.с.46), заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність в матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, з врахуванням думки представника позивача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, пояснив, що вказана в позовній заяві сума заборгованості станом на день розгляду справи не сплачена, у зв’язку з чим просив стягнути її з відповідача у судовому порядку.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Кримське республіканське виробниче підприємство "Кримтролейбус" (код ЄДРПОУ 03328391, юридична адреса: 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, буд.78) зареєстрований як юридична особа 24.02.1995 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим (рішення №448), дані про реєстрацію внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (номер запису №18821050002008314 – а.с.8-9). КРВП "Кримтролейбус" є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” та перебуває на обліку в ДПІ у м. Сімферополі АР Крим як платник податків та зборів (обов'язкових платежів).
Суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі – Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року №168/97-ВР (надалі – Закон про ПДВ) податковим періодом є один календарний місяць, у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим подані податкові декларації з податку на додану вартість: за лютий 2009 року, в якій вказано самостійно обчислену суму податкового зобов’язання по податку на додану вартість – 81956грн.00коп. (а.с.13-14), за березень 2009 р. –99816грн.00коп. (а.с.15-16), за квітень 2009 р. – 112710грн.00коп. (а.с.17-18), за травень 2009 року – 136996грн.00коп.(а.с.19-20), а взагалі – 431478грн.00коп. (81956,00+99816,00+112710,00+136996,00).
Відповідно до розрахунку суми заборгованості (а.с.3) відповідачем на погашення заборгованості з податку на додану вартість сплачено 72368грн.57коп., у зв’язку з чим залишок заборгованості відповідача станом на день розгляду справи по вказаним податковим деклараціям складає 359109грн.43коп. Наявність зазначеної заборгованості також підтверджено довідкою ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 01.12.2009 року без номеру (а.с.47).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем узгоджено податкове зобов’язання по податку на додану вартість в загальній сумі 359109грн.43коп. (9587,43+99816,00+112710,00+136996,00).
Законом України “Про податок на додану вартість”, зокрема пунктом 10.2 статті 10 встановлено, що платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Суд зазначає, що розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями.
Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідач самостійно надав до Державної податкової інспекції в м. Євпаторія АР Крим два податкові розрахунки земельного податку за 2009 рік (а.с.21-22), згідно з якими відповідачем самостійно нараховано податок за рік у загальній сумі 123936грн.28коп. (34162,70+89773,58), який підлягає сплаті на протязі року щомісячно з січня по грудень: по розрахунку, відповідно до якого загальна сума податкового зобов’язання складає 34162грн.70коп. (а.с.21), відповідач повинен сплачувати зазначену суму щомісячно з січня по листопад по 2446грн.89коп., за грудень – 2846грн.91коп.; по розрахунку, відповідно до якого загальна сума податкового зобов’язання складає 89773грн.58коп. (а.с.22), відповідач повинен сплачувати зазначену суму щомісячно з січня по листопад по 7481грн.13коп., за грудень – 7481грн.15коп.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов’язання по земельному податку по розрахункам за 2009 рік в загальній сумі 123936грн.28коп.
Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю”№2535-ХІІ від 03.07.1992 року контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Суд зазначає, що відповідно до розрахунків заборгованості (а.с.3-4) позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по податку за землю за січень-лютий 2009 року в загальній сумі 20373грн.13коп., а саме: в сумі 5649грн.74коп. по розрахунку зі щомісячною платою 2846грн.89коп. (2846,89+2846,89=5693,78-44,04 (добровільна сплата) = 5649,74); в сумі 14723грн.39коп. по розрахунку зі щомісячною платою 7481грн.13коп. (7481,13+7481,13=14962,26-238,87 (добровільна сплата) = 14723,39).
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджені податкові зобов'язання в загальній сумі 379482грн.56коп., зокрема по податку на додану вартість в сумі 359109грн.43коп., по земельному податку в сумі 20373грн.13коп. Відповідно до довідки ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 01.12.2009 року без номеру (а.с.47) вказана заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи не погашена.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні 01 грудня 2009 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 грудня 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" (код ЄДРПОУ 03328391, юридична адреса: 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, буд.78) заборгованість в загальній сумі 379482 (триста сімдесят дев'ять тисяч чотириста вісімдесят дві) гривні 56 копійок:
- на користь Державного бюджету м. Сімферополь АР Крим (р/р №31114029700002, код платежу 3014010100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 359109 (триста п'ятдесят дев'ять тисяч сто дев'ять) гривень 43 копійки,
- на користь Місцевого бюджету м. Сімферополь АР Крим (р/р №33210811700004, код платежу 5213050102, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) заборгованість по податку за землю у сумі 20373 (двадцять тисяч триста сімдесят три) гривні 13 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.