ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
04.11.09Справа №2а-7444/09/10/0170 10:04 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участюпредставників сторін:
від позивача – не з'явився;
від відповідача – не з'явився;
від третьої особи - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Благодійного фонду "Атлант"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Красноперекопське міськрайонне управління юстиції АР Крим
про припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим – позивач - 15 червня 2009 року звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про припинення Благодійного фонду "Атлант" у зв'язку з тим, що останнє на порушення вимог Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про систему оподаткування" більше року не надає до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим податкову звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.06.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду, до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено Красноперекопське міськрайонне управління юстиції АР Крим.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку (а.с.31), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.32).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, заперечення на позов до суду не надав, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – оголошенням в газеті “Перекоп” №45 (9592) від 31.10.2009 року (а.с.33).
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку у попередньому судовому засіданні (а.с.с29), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.34).
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності учасників процесу.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Благодійний фонд "Атлант" (код ЄДРПОУ 26485785, юридична адреса: 96000, АР Крим, м. Красноперекоп, вул. Гекала, буд.26) зареєстрований Красноперекопським міськрайонним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим 21 січня 2004 року (номер рішення - №1/9), що підтверджено статутом відповідача (а.с.3-7). Згідно з довідкою Головного управління статистики в АР Крим від 15.04.2009 р. №05.3-8.1/1199 (а.с.15-17) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку.
Матеріали справи свідчать, що відповідач заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами не має, що підтверджується довідками: Красноперекопської ОДПІ в АРК від 15.05.2009 року б/номеру (а.с.9), Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим від 25.03.2009 р. б/номеру (а.с.13), Красноперекопського міськрайонного центру зайнятості від 20.03.2009 р. №124 (а.с.11), Красноперекопської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 15.04.2009 р. №314-01-5 (а.с.10), Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноперекопськ АРК від 30.03.2009 р. №370 (а.с.12).
Згідно зі статтею 3 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” від 16.09.1997 р. №531/97-ВР законодавство про благодійництво та благодійні організації складається з Конституції України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.
Статтею 1 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” передбачено, що благодійна організація - недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.
Відповідно до статті 5 Закону України “Про об’єднання громадян” №2460-XII від 16.06.1992 року законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України “Про об’єднання громадян” об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.
Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством, яким для благодійних організацій є Закон України “Про благодійництво та благодійні організації”, та інші нормативно-правові акти, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.
Згідно зі статтею 3 Закону України “Про об’єднання громадян”, громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Таким чином, дія Закону України “Про об’єднання громадян” поширюється лише на діяльність об’єднань громадян, визначених частиною 2 статті 1 цього Закону (політична партія, громадська організація), до яких благодійні організації не відносяться.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” благодійною діяльністю є добровільна безкорислива діяльність організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. платники податків повинні представляти до органів ДПІ звітність з періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.
Відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” №334/94-ВР від 28.12.1994 року відповідач, що зареєстрований у якості благодійної організації, є неприбутковою організацією. Нормами Зазначеного Закону встановлені спеціальні правові режими оподаткування неприбуткових установ, організацій, до яких належить Благодійний медичний Фонд.
Визначення неприбуткових організацій наведено у пп.7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, якими окрім інших благодійні фондами і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності.
Відповідно до підпункту 7.11.12. пункту 7.11. статті 7 Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню).
Форма та порядок складання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій, порядок її обліку та подання встановлений Наказом Державної податкової адміністрації України №233 від 11.07.1997 року “Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку їх заповнення”.
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого зазначеним наказом ДПА України від 11.07.1997 №233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.08.97р. №290/2094, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями, складають і подають установи і організації, що включені до реєстру неприбуткових установ і організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості.
Таким чином, приймаючи до уваги, що Благодійний фонд «Атлант» є неприбутковою організацію, включено до реєстру неприбуткових організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості, він був зобов’язаний відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” та Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями надавати податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
Частиною 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” №755-IV від 15.05.2003 року передбачений вичерпний перелік підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема - наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
11 серпня 2009 року посадовою особою Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АР Крим було складено Акт, в якому засвідчено факт відсутності Благодійного фонду за юридичною адресою, зазначеною в свідоцтві про державну реєстрацію, а саме: м. Красноперекопськ, вул. Гекало, буд.26 (а.с.40).
Однак названий Акт підтверджує лише відсутність організації за місцезнаходженням, тоді як даного доказу недостатньо для припинення юридичної особи, оскільки законом прямо передбачена підстава - наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Судом встановлено, що відповідно до акту Красноперекопської ОДПІ в АР Крим №273/15-1/26485785 від 15.05.2009 року (а.с.8) відповідач перебуває на податковому обліку, але з ІІІ кварталу 2007 р. не надає в органи державної податкової інспекції встановлену законом звітність.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку. Таким чином, на порядок ліквідації благодійної організації поширюється Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб –підприємців”.
Так, відповідно до частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб –підприємців” підставами для ухвалення судом рішення про припинення юридичної особи є ненадання протягом року органам ДПІ податкових декларацій, документів фінансової звітності, провадження діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах до податкового органу, не вносить до бюджету платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням вимог статей 22, 24 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції) контролювати фінансово-господарську діяльність благодійної організації.
Крім того, відсутність відповідача за юридичною адресою робить практично неможливою перевірку статутної діяльності благодійної організації з питань дотримання вимог діючого законодавства.
Згідно пункту 1 статті 33 Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців”, юридична особа припиняється за судовим рішенням, прийнятим у випадках, передбачених законом.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 04 листопада 2009 року. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 09 листопада 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Припинити юридичну особу Благодійний фонд "Атлант" (код ЄДРПОУ 26485785, юридична адреса: 96000, АР Крим, м. Красноперекоп, вул. Гекала, буд.26), зареєстрований Красноперекопським міськрайонним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим 21 січня 2004 року.
3. Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.