Рішення № 85144642, 24.10.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2019
Номер справи
240/10195/19
Номер документу
85144642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВЧ А 1262
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/10195/19

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1262 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії військової частини А1262 щодо не виплати індексації грошового забезпечення згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 за справою № 0640/3966/18 в повному обсязі;

- зобов`язати військову частину А1262 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 за справою № 0640/3966/18 в сумі 22877,12 грн. з урахуванням проведених раніше виплат та із одночасною виплатою рівноцінної та повної компенсації суми утриманого податку з доходів фізичних осіб із нарахованої індексації;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання військової частини А1262 подати в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, відповідно до вимог ст.382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 у справі № 0640/3966/18 йому було проведено виплату індексації грошового забезпечення, однак, з нарахованої суми відповідачем було утримано податок з доходів фізичних осіб та виплачено лише 3921,63 грн. індексації, що підтверджено довідкою В/Ч А 1262.

Зазначив, що в порушення п.5 Порядку №1078, під час нарахування індексації на виконання рішення від 28.09.2018 за період листопад січень 2016 - лютий 2018 відповідачем не врахована фіксована сума індексації 683,03 грн. Крім того, вказує, що відповідачем для обчислення індексації застосовані коефіцієнти індексації базового місяця грудень 2015 року, хоча базовим місяцем для обчислення є листопад 2015 року.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

Відповідач у строк та в порядку, визначеному статтею 162, частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надіслав до відділу документального забезпечення суду відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якої військова частина А1262 позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю (а.с. 26-28).

У відповідності до положень частини п`ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що наказом командира 20 окремого батальйону радіоелектронної боротьби (по особовому складу) №12-РС від 10.04.2018 старшого прапорщика, ОСОБА_1 , начальника радіостанції зв`язку, звільнено з військової служби у запас, за станом здоров`я.

Наказом командира військової частини А1262(по стройовій частині) №101 від 11.05.2018 позивача із 11 травня 2017 року виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення

10 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до командира в/ч А1262 із заявою про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по день звільнення включно.

Вказані обставини встановлено рішенням Житомирського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили, від 28 вересня 2018 року справа №0640/3966/18

Даним рішенням суду:

- визнано протиправним дії Військової частини А 1262 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018.

- зобов`язано Військову частину А 1262 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018.

Згідно довідки, по справі №0640/3966/18 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду нараховано індексації за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року у сумі 4871,58 грн. з присудженої суми стягнуто податок з доходів фізичних осіб в сумі 876,88 грн. та військовий збір в сумі 73,07 грн. (а.с. 13).

З даного приводу суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Згідно з частинами другою та третьою статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.

Преамбулою Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Положеннями статті 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Статтею 6 Закону №1282-XII визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-III індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078), згідно з пунктом 4 якого індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до рішенням Житомирського окружного адміністративного суду 28 вересня 2018 року по справі № 0640/3966/18 визнано протиправним дії Військової частини А 1262 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018 та зобов`язано Військову частину А 1262 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018.

Вказана сума індексації була нарахована та виплачена позивачу.

Таким чином, порушені права та інтереси позивача щодо отримання належної йому суми індексації були захищені та відновлені на підставі судового рішення.

При цьому, суд зазначає, що здійснення відповідних нарахувань та визначення конкретної суми індексації грошового забезпечення відноситься до дискреційних повноважень відповідача, у зв`язку з чим суд не може перебирати на себе такі функції.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги у вказаній частині є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Стосовно компенсації суми утриманого податку з доходів фізичних осіб із нарахованої індексації, суд зазначає наступне.

Встановлено, що позивач на день звільнення зі служби мав право на перерахунок та отримання індексації грошового забезпечення.

Проте, 11.05.2018 року, у день виключення позивача зі списків особового складу йому не були виплачені вказані суми. Виплата грошових сум була здійснена не своєчасно, не в день виключення зі списків особового складу, а після набрання рішенням суду законної сили.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №0640/3966/18 позивачу нараховано індексації за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року у сумі 4871,58 грн. з присудженої суми стягнуто податок з доходів фізичних осіб в сумі 876,88 грн. та військовий збір в сумі 73,07 грн. (а.с. 13).

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу.

Цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Пунктом 2 зазначеного Порядку встановлено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб"(п. 3 Порядку).

Зі змісту пунктів 4, 5 вказаного вище Порядку вбачається, що виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Вказані положення кореспондуються з пунктом 168.5 статті 168 Податкового кодексу України, відповідно до якого суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв`язку з виконанням обов`язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

В силу частини 2 статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Згідно з пунктом 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Таким чином, військовослужбовці мають право на виплату компенсації у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення при звільненні з військової служби. Розрахунок з військовослужбовцями на день їх виключення зі списків особового складу повинен бути здійснений у повному обсязі.

Враховуючи викладене, дії відповідача щодо утримання з суми визначеного йому за рішенням суду розміру грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні податку з доходів фізичних осіб є правомірними.

Однак, враховуючи вищезазначені норми законодавства, позивач має право на виплату відповідної компенсації у розмірі суми такого податку.

Крім того, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що позивач не має права на отримання компенсації утриманого податку через те, що не має статусу військовослужбовця, оскільки несвоєчасна виплата грошового забезпечення при звільненні ОСОБА_1 сталася не з його вини, тому позивач має право на виплату компенсації у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з суми нарахованої індексації.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На виконання цих вимог, ОСОБА_1 належним чином обґрунтував свої позовні вимоги в даній частині, відтак вони підлягають задоволенню, а утриманий податок з доходів фізичних осіб в розмірі 876,88 грн. - підлягає компенсації у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманий з суми нарахованої індексації.

Щодо викладених у позовній заяві вимог про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Так, подання відповідачем - суб`єктом владних повноважень до суду звіту про виконання рішення суду можливо виключно у випадку встановлення судового контролю за виконанням рішення.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Аналіз наведених норм свідчить на користь висновку, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення та встановлювати судовий контроль за виконанням рішення суду в даній справі.

Зважаючи на відсутність документально-підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А1262 (смт.Гуйва, Житомирський район, Житомирська область, 12442; код ЄДРПОУ 26605769) - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини А1262 (смт. Гуйва, Житомирський район, Житомирська область, 12442; код ЄДРПОУ 26605769) щодо не виплати компенсації сум утриманого податку з доходів фізичних осіб.

Зобов`язати Військову частину А1262 (смт. Гуйва, Житомирський район, Житомирська область, 12442; код ЄДРПОУ 26605769) виплатити компенсацію у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з суми нарахованої індексації.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 24 жовтня 2019 року.

Суддя О.Г. Попова