Рішення № 85084897, 21.10.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2019
Номер справи
480/3045/19
Номер документу
85084897
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 р. Справа № 480/3045/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі по тексту - відповідач, УДВС ГТУЮ у Сумській області), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог просить визнати протиправними та скасувати:

- постанову заступника начальника Управління Державної виконавчої служби ГТУЮ у Сумській області Литвиненко О.О. від 14.06.2019 року про перевірку матеріалів виконавчого провадження ВП 58386846;

- постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Колос Романа Володимировича від 04.07.2019 року про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №818/1431/18, виданого Сумським окружним адміністративним судом 02.10.2018 р. по виконавчому провадженню ВП 58386846, зобов`язавши відповідача провести виконавчі дії по примусовому виконанню рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року по виконавчому листу № 818/1431/18 в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Свої вимоги позивач мотивує тим, що боржником по ВП № 58386846 - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) не було виконано в повній мірі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року по справі №818/1431/18. Неодноразові скарги позивача до начальника УДВС ГТУЮ у Сумській області, начальника ГТУЮ у Сумській області були залишені без уваги, вказані в них доводи про те, що з п`яти зобов`язань, визначених рішенням суду, боржник виконав лише одне - державний виконавець направив вимогу до ГУ ПФУ в Сумській області щодо надання інформації про виплату позивачу пенсії на підставі постанови КМУ № 103 - не були враховані державним виконавцем та посадовими особами виконавчої служби.

Позивач вважає, що рішеннями та бездіяльністю державного виконавця та інших посадових осіб УДВС ГТУЮ у Сумській області порушено його права в частині нездійснення ними усіх виконавчих дій, визначених ст. 18 та ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», що привело до не перерахунку його пенсії та виплати недонарахованої суми пенсії ГУ ПФУ в Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року по справі №818/1431/18.

Ухвалою суду від 09.08.2019 року позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона була подана з порушенням вимог ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: судовий збір сплачено не в повному обсязі, позов подано з порушенням строків звернення до суду, не надано власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, а також докази, додані до позову, не засвідчені належним чином. Позивачу було надано час для усунення недоліків позову.

Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою суду від 02.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених ст. ст. 268, 269, 270-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, також було поновлено пропущений строк звернення до суду.

09.09.2019 року позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог (т.1 а.с.142-143).

12.09.2019 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач, заперечуючи проти задоволення позову зазначив, що 19.03.2019 року до відділу надійшло повідомлення ГУ ПФУ в Сумській області №1964/03.2-07 від 27.02.2019 р. про виконання рішення суду у справі №818/1431/18, в якому зазначено, що за результатами проведеного управлінням у липні 2018 року перерахунку розмір пенсії з 01.03.2017 р. не змінився та склав 3004,40 грн. З 01.01.2018 року становить 6961,50 грн. Проте, враховуючи п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», його виплата у 2018 році здійснювалась у розмірі 4982,95 грн., а з 01 січня 2019 року виплачується у розмірі 5972,23 грн. Отже, доплата за вказаним рішенням суду відсутня.

Державний виконавець зазначив, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в Сумській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Відповідач зазначив, що державним виконавцем на звернення ОСОБА_1 надавалися йому розгорнуті та вмотивовані відповіді, а також було роз`яснено порядок та строки оскарження дій державного виконавця.

Тому, на підставі п.9 ч. 1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження», у зв`язку з повним фактичним виконанням рішення суду, та на підставі того, що згідно відповідей ГУ ПФУ в Сумській області встановлено, що рішення суду виконано в повному обсязі, державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, копію якої направлено сторонам до відома, а також до суду разом з виконавчим документом з відміткою про виконання для приєднання до матеріалів судової справи, а також було роз`яснено порядок та строки оскарження дій державного виконавця (т.1 а.с.147-157).

Ухвалою суду від 13.09.2019 року було залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - третя особа, ГУ ПФУ в Сумській області), розгляд справи відкладено на 18.10.2019 року.

19.09.2019 року позивачем було подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що виконавче провадження з примусового виконання рішення суду у справі №818/1431/18 було відкрито державним виконавцем лише після неодноразових скарг після двох місяців з дати подання заяви про відкриття виконавчого провадження. За перерахунками, що надані пенсійним управлінням, відслідковується неправомірна та така, що суперечить змісту судового рішення, позиція посадових осіб пенсійного фонду України, оскільки при збільшенні грошового забезпечення пенсія позивача не змінилася. Проведеною 14.06.2019 року начальником відділу примусового виконання рішень Литвиненком О.О. поверхневою перевіркою виконавчого провадження ВП №58386846 безпідставно не встановлено та не виправлено помилки боржника в перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду. Отже відповідачем безпідставно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 04.07.2019 року, оскільки судове рішення не виконано (т.2 а.с.2-8).

07.10.2019 року ГУ ПФУ в Сумській області надало до суду письмові пояснення, в яких зазначило, що доплата згідно з перерахунком на виконання рішення суду у справі №818/1431/18 відсутня (т.2 а.с.12).

У судовому засіданні 18.10.2019 року було оголошено перерву до 21.10.2019 року.

21.10.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 17:00 год. 21.10.2019 року.

Представники сторін та третьої особи у судове засідання не з`явилися, позивач подав заяву про розгляд справи без участі його та представника, позовні вимоги підтримав.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, зазначає наступне.

Судом встановлено, що на виконанні в УДВС ГТУЮ у Сумській області перебувало виконавче провадження № 58386846 з примусового виконання виконавчого листа №818/1431/18, виданого 02.10.2018 р. Сумським окружним адміністративним судом. Рішенням суду було зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області виправити помилку шляхом проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 р. та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення.

Зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виконати вимогу постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що надана ГУ ПФУ в Сумській області Територіальним управлінням МВС у Сумській області про розмір грошового забезпечення на 01.04.2012 за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав в день звільнення зі служби.

Зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області після перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018, виконати перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог пунктів 1,2,4 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та обрахованим розміром пенсії з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018. Різницю виплатити за період з 01.03.2017 по день перерахунку.

14.02.2019 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №58386846, копії якої направлено сторонам для відома та виконання (т.1 а.с.172-174).

19.03.2019 року до відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Сумській області надійшло повідомлення ГУ ПФУ в Сумській області №1964/03.2-07 від 27.02.2019 р. про виконання рішення суду у справі №818/1431/18, в якому зазначено, що за результатами проведеного управлінням у липні 2018 року перерахунку розмір пенсії з 01.03.2017 р. не змінився та склав 3004,40 грн. З 01.01.2018 року становить 6961,50 грн. Проте, враховуючи п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», його виплата у 2018 році здійснювалась у розмірі 4982,95 грн., а з 01 січня 2019 року виплачується у розмірі 5972,23 грн. Отже, доплата за вказаним рішенням суду відсутня (т.1 а.с.179-180).

14.06.2019 року була проведена перевірка матеріалів виконавчого провадження та прийнята постанова. Перевіркою визнано дії державного виконавця такими, що відповідають чинному законодавству (т.1 а.с.217-220).

04.07.2019 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч. 1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження», у зв`язку з повним фактичним виконанням рішення суду, та на підставі того, що згідно відповідей ГУ ПФУ в Сумській області встановлено, що рішення суду виконано в повному обсязі, копію якої направлено сторонам до відома, а також до суду разом з виконавчим документом з відміткою про виконання для приєднання до матеріалів судової справи (т.1 а.с.233-235).

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII).

Згідно ст.1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року у справі №818/1431/18 було зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області:

- виправити помилку шляхом проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018 та на підставі грошового атестата №3 від 25.06.2011 про основні види грошового забезпечення;

- після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виконати вимогу постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що надана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області Територіальним управлінням МНС у Сумській області про розмір грошового забезпечення на 01.04.2012 за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав в день звільнення зі служби.

За письмовими поясненнями третьої особи на виконання рішення в цій частині ГУ ПФУ в Сумській області у липні 2018 року ОСОБА_1 з 01.03.2017 року проведений перерахунок пенсії. Після проведеного перерахунку розмір грошового забезпечення склав 3042,99 грн. Розмір пенсії з урахуванням 34 років вислуги склав 2738,69 грн. (3042,99 грн. х 90 %). Проте, після проведеного перерахунку змінився розмір підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355. Його максимально можливий розмір склав 265,71 грн.

Таким чином, загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 у період з 01.03.2017 року по 31.12.2017 року становить 3004,40 грн. (2738, 69 грн. + 265,71 грн.), а з 01.01.2018 року 4982,95 грн. (т.2 а.с.12).

Зазначене підтверджується копією перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 30.07.2018 року (т.1 а.с.181).

Крім того, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року у справі №818/1431/18 було зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області:

- після перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018, виконати перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог пунктів 1, 2, 4 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";

- виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та обрахованим розміром пенсії з урахуванням даних довідки про додаткові види грошового забезпечення №70 від 08.02.2018. Різницю виплатити за період з 01.03.2017 по день перерахунку.

Як вбачається з копії перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01.01.2018 року (т.1 а.с.182) ГУ ПФУ в Сумській області на виконання рішення суду в цій частині було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог пунктів 1, 2, 4 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з розрахунку 70 % грошового забезпечення, розмір пенсії з 01.01.2018 року склав 4982,95 грн.

У той же час, як зазначив представник позивача ОСОБА_3 , у ході перерахунку пенсії не було враховано мотивувальної частини рішення суду та не взято до уваги, що норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", застосовані ГУ ПФУ в Сумській області, не діяли на той час, з якого мало бути перераховано пенсію позивача та виправлено допущену при її призначенні помилку, про що прямо зазначено в рішенні суду. Крім того вказав, що з розрахунку від 01.01.2018 року вбачається, що ГУ ПФУ в Сумській області основний розмір пенсії позивача було визначено з розрахунку 70% грошового забезпечення, у той час, як при призначенні пенсії її розмір обраховувався виходячи із 90 % грошового забезпечення ОСОБА_1

Такі доводи позивача, як підстава для висновків про невиконання чи неповне виконання ГУ ПФУ в Сумській області рішення суду та скасування постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження, не можуть бути взяті судом до уваги при розгляді даної справи, а можуть бути підставою для окремого оскарження правомірності дій ГУ ПФУ в Сумській області при здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Виконавчий лист №818/1431/18, виданий 02.10.2018 року Сумським окружним адміністративним судом містив резолютивну частину рішення суду, що передбачала заходи примусового виконання рішення, які були вжиті ГУ ПФУ в Сумській області та здійснені відповідні перерахунки та виплати.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова державного виконавця від 04.07.2019 року про закінчення виконавчого провадження ВП №58386846 з примусового виконання виконавчого листа №818/1431/18 є правомірною та такою, що відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування.

У зв`язку з відмовою в задоволенні вимог про скасування постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження ВП №58386846 не підлягають задоволенню і вимоги про зобов`язання відповідача провести виконавчі дії по примусовому виконанню рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року по виконавчому листу № 818/1431/18 в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Крім того, частиною 3 ст. 74 Закону № 1404-VIII рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.

Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов`язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Як було зазначено вище, заступником начальника УДВС ГТУЮ у Сумській області Литвиненко О.О. було проведено перевірку матеріалів виконавчого провадження ВП №58386846, за наслідками якої винесено постанову від 14.06.2019 року (т.1 а.с.217-220).

Під час перевірки встановлено, що 19.03.2019 р. до відділу надійшло повідомлення ГУ ПФУ в Сумській області №1964/03.2-7 від 27.02.2019 р. про виконання рішення суду у справі №818/1431/18 в якому зазначено, що за результатами проведеного управлінням у липні 2018 року перерахунку розмір пенсії з 01.03.2017 не змінився та склав 3004,40 грн.

В постанові вказано, що державний виконавець направив вимогу до ГУПФУ в Сумській області щодо надання інформації про виплату позивачу пенсії на підставі постанови КМУ №103. Так, перевіркою визнано дії державного виконавця такими, що відповідають чинному законодавству. На час перевірки були відсутні підстави для встановлення будь-яких порушень з боку державного виконавця, а позивачем не доведено протиправність рішення, прийнятого за наслідками проведення цієї перевірки.

У зв`язку з викладеним, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в цій частині та скасування постанови заступника начальника Управління Державної виконавчої служби ГТУЮ у Сумській області Литвиненко О.О. від 14.06.2019 року.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 287, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов від 14.06.2019 року про перевірку матеріалів виконавчого провадження ВП 58386846 і від 04.07.2019 року про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №818/1431/18, виданого Сумським окружним адміністративним судом 02.10.2018 р. по виконавчому провадженню ВП 58386846, зобов`язавши відповідача провести виконавчі дії по примусовому виконанню рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року по виконавчому листу № 818/1431/18 в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска