Постанова № 8506552, 17.03.2010, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
17.03.2010
Номер справи
9/1196
Номер документу
8506552
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2010 р. № 9/1196

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Кривди Д.С.,

суддів:Жаботиної Г.В.,

Уліцького А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуПриватного підприємства "Оцінка Плюс"

на постановуЖитомирського апеляційного господарського суду від 24.11.2009 року

у справі№9/1196 господарського суду Хмельницької області

за позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області

доПриватного підприємства "Оцінка Плюс"

третя особаГоловне управління статистики у Хмельницькій області

простягнення суми та виселення,

за участю представників сторін від:

позивача:Хворостовський Е.С. за довіреністю від 03.12.2009р.

відповідача:Панасюк В.В. за довіреністю від 12.05.2010р.

третьої особи:не зявились ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 31.07.2009р. (суддя Олійник Ю.П.), залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 24.11.2009р. (судді Пасічник С.С. головуючий, Гулова А.Г., Щепанська Г.А.), позов задоволено; виселено Приватне підприємство "Оцінка Плюс" з нежитлового приміщення загальною площею 53,5кв.м., яке розташоване за адресою: м.Старокостянтинів, пров.Подільський, 2, перебуває на балансі Головного управління статистики у Хмельницькій області, та передано нежитлове приміщення Головному управлінню статистики у Хмельницькій області, м.Хмельницький по акту приймання-передавання; стягнуто з Приватного підприємства "Оцінка Плюс" на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області для зарахування до Державного бюджету України 1482,29грн. заборгованості по орендній платі, 3,64 грн. пені, 148,23 грн. штрафу , 8068,52 грн. неустойки, а на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області 2010,27грн. заборгованості по орендній платі; стягнуто з Приватного підприємства "Оцінка Плюс" в доход Державного бюджету України 202,59грн. державного мита та 315грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення та постанову і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення, посилаючись на порушення норм матеріального права.

Позивач у відзиві на касаційну скаргу просить постанову залишити без змін, а скаргу без задоволення.

Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали (фактичні обставини) справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 01.07.2004р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області (Орендодавцем) та Приватним підприємством "Оцінка Плюс" (Орендарем) було укладено договір №215 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна - частини будівлі управління статистики в Старокостянтинівському районі, що належить до державної власності, згідно п.1.1 якого Орендодавець, передає, а Орендар приймає в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - частину будівлі управління статистики в Старокостянтинівському районі, що належить до державної власності, загальною площею 53,5 кв.м. (на першому поверсі), розміщене за адресою: м.Старокостянтинів, пров.Подільський, 2, та перебуває на балансі Головного управління статистики у Хмельницькій області, вартість якого визначена за незалежною оцінкою і становить 28533,16грн. й майно передається в оренду з метою розміщення офісу.

Орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі майна (п.2.1 договору).

Пунктом 3.1 договору визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 зі змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - травень 2004р. 239,44 грн.; нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.2 договору).

Відповідно до п.3.3 договору орендна плата відповідно до п.31 ст.2 та п.17 ст.14 Закону України "Про державний бюджет України на 2004р." перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним місяцем у співвідношенні: 50% - до державного бюджету та 50% - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області.

Згідно п.9.1 строк дії договору встановлено з 01.07.2004р. по 31.05.2005р. При цьому пунктом 9.6 договору оренди сторони передбачили, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим та той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

На виконання вказаного договору між сторонами було підписано акт приймання-передачі індивідуально визначеного (нерухомого) майна.

В подальшому, сторонами строк дії зазначеного договору пролонговувався (листи позивача від 24.06.2005р. №06/01-42-1955/05, від 16.05.2006р. №06/0142-1453/06, від 11.04.2007р. №06/1540/07, а.с.90-92), й відповідно діяв по 29.02.2008р. включно та до нього додатковим договором від 02.03.2007р. було внесено зміни, зокрема, щодо розміру орендної плати за базовий місяць.

Акт про повернення майна після закінчення дії договору №215 від 01.07.2004р. сторонами не складався.

Також суди встановили, що 03.03.2008р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області (Орендодавцем) та Приватним підприємством "Оцінка Плюс" (Орендарем) було укладено договір №215 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності (нова редакція), за умовами п.1.1 якого Орендодавець, передає, а Орендар приймає в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - частину будівлі управління статистики в Старокостянтинівському районі, - що належить до державної власності, загальною площею 53,5 кв.м. (на першому поверсі), розміщене за адресою: м.Старокостянтинів, пров.Подільський, 2, та перебуває на балансі Головного управління статистики у Хмельницькій області, вартість якого визначена за незалежною оцінкою і становить 28533,16грн. й майно передається в оренду з метою розміщення офісу.

Згідно п.2.4 договору визначено, що майно, передане Орендодавцем Орендарю за актом приймання-передачі від 01.07.2004р., який є його невід'ємною і складовою частиною.

За змістом п.3.1 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 зі змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - січень 2008р. 575,12 грн.

Згідно п.3.2 договору нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

За умовами п.3.3 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Сторони передбачили, що орендна плата відповідно до п.17 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 зі змінами та доповненнями, перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним місяцем, у співвідношенні: 50% - до державного бюджету та 50% - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області (п.3.6 договору).

Згідно п.3.7 договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню відповідно до чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день, включаючи день оплати.

Крім того, відповідно до п.3.8 договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом три місяці, Орендар сплачує також штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

Згідно п.3.10 договору у разі припинення (розірвання) договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно; закінчення строку дії договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.

Строк дії договору встановлено з 01.03.2008р. по 31.01.2009р. (п.10.1 договору).

Відповідно до п.10.4 договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором за згодою балансоутримувача; зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід'ємною частиною цього договору.

У разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем балансоутримувачу; у разі, якщо Орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження (п.10.8 договору).

Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передавання й обов'язок щодо акта приймання-передавання про повернення майна покладається на Орендаря (п.10.9 договору).

Пунктом п.10.10 договору визначено, що якщо Орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі 20% орендної плати за користування майном за кожен день прострочення.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, листами від 19.01.2009р. №11-06-00163 та від 03.02.2009р. №11-06-00384 позивач повідомив відповідача (повідомлення про вручення поштового відправлення №4507090 (а.с.14, зворот) про неможливість подальшого продовження дії договору оренди та необхідність повернення орендованого майна балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області шляхом підписання акту приймання-передачі.

Після закінчення строку дії договору відповідач свого обов'язку щодо повернення орендованого приміщення балансоутримувачу не виконав, у звязку з чим відповідачу згідно умов п.3.10 договору №215 віл 03.03.2008р. нараховано орендну платуза січень-травень 2009р. на користь позивача в розмірі 1482,29грн. та балансоутримувача в розмірі 2010,27грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками позивача та третьої особи та не заперечується відповідачем.

За таких обставин позивач звернувся до суду з позовом у даній справі про стягнення з відповідача на користь позивача 9748,77 грн., у т.ч. 1482,29 грн. орендної плати, 49,73 грн. пені, 148,23 грн. штрафу, 8068,52 грн. неустойки; стягнення з відповідача на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області 2010,27грн. заборгованості по орендній платі; виселення відповідача з індивідуально визначеного (нерухомого) майна - частини будівлі (перший поверх) управління статистики у Старокостянтинівському районі, що належить до державної власності - загальною площею 53,50кв.м., яке розміщене за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, пров. Подільський, 2.

Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно ст. 530 ЦК України якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно приписів ст.ст.18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від результатів господарської діяльності.

Таким чином, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність заборгованості у відповідача за період з січня по травень 2009р.

Однак, колегія суддів не погоджується з висновком судів про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області.

Аналіз чинного процесуального законодавства свідчить, що позовні вимоги також можуть заявлятись не у власних інтересах, а в інтересах іншої особи, але у таких випадках фактичним позивачем є особа, в інтересах якої подано позов про захист її прав і законних інтересів.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що позивач заявив позовні вимоги в інтересах Головного управління статистики у Хмельницькій області, яке в даній справі виступає в процесуальному статусі третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору.

Відповідно до ч.2 ст.21 Господарського процесуального кодексу України позивачами є підприємства та організації, які подали позов або звернулись в інтересах інших суб'єктів господарювання, у випадках, передбачених законом, зокрема, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до господарського суду з позовними заявами з метою захисту прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб. При цьому, у випадках, якщо позов подано особою не у власних інтересах, а в інтересах іншої особи, позивачем є особа, в інтересах якої подано позов про захист прав і законних інтересів.

За умовами договору орендодавцем майна, що належить до державної власності, є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, а тому заборгованість з орендної плати підлягає стягненню на користь орендодавця позивача у даній справі.

Таким чином, судові рішення підлягають зміні в частині стягнення з відповідача на користь третьої особи заборгованості з орендної плати в розмірі 2010,27грн.

Згідно ст.230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ст.549 ЦК України штрафом є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобовязання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 4 ст.231 ГК України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Згідно ч.6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Отже, враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства та умови пунктів 3.7 та 3.8 договору, якими передбачено нарахування пені за кожен день прострочки у внесенні орендної плати, включаючи день оплати (тобто за весь час прострочки, що виключає нарахування пені лише за 6 місяців), та штрафу в разі наявності заборгованості по орендній платі за три місяці, позивачем було правомірно нараховано до стягнення з відповідача пеню за невнесення орендної плати за період з 19.09.2008р. по 15.06.2009р. в сумі 49,73 грн. та штрафу в сумі 148,23 грн.

Законом України "Про оренду державного та комунального майна" (статтею 26 Закону) встановлено, що договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено, приватизації обєкта оренди орендарем (за участю орендаря), банкрутства орендаря, загибелі обєкта оренди.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобовязаний повернути орендодавцеві обєкт оренди на умовах, зазначених в договорі оренди.

З урахуванням вимог наведеного законодавства та з огляду на встановлені обставини щодо відсутності підстав для користування спірним приміщенням з огляду на закінчення строку дії договору та за відсутності наміру орендодавця продовжувати договір оренди, суди попередніх інстанцій правомірно задовольнили позов і в частині виселення відповідача із спірного приміщення.

Крім того, враховуючи невиконання відповідачем свого обовязку щодо повернення майна та з огляду на умови п.10.10 договору щодо права орендодавця нараховувати неустойку в розмірі 20% орендної плати за користування майном за кожен день прострочки в разі невиконання Орендарем обов'язку щодо повернення майна, суди правомірно задовольнили вимоги позивача про стягнення з відповідача неустойки в сумі 8068,52грн. за період з 19.02.2009р. по 31.05.2009р.

Згідно імперативних вимог ст.ст. 111-5, 111-7 ГПК України касаційна інстанція перевіряє на підставі вже встановлених фактичних обставин справи лише застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права. При цьому касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що були встановлені у рішенні суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Враховуючи вищевикладене, рішення та постанова підлягають зміні.

Керуючись ст.ст. 108, 1115, 1117, ст.ст.1119-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу задовольнити частково.

Рішення господарського суду Хмельницької області від 31.07.2009р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 24.11.2009р. у справі №9/1196 змінити.

Абзац 3 резолютивної частини рішення господарського суду Хмельницької області від 31.07.2009р. викласти в новій редакції: "Стягнути з Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокопюка, 3, к.147, код 32170243) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна,75, код 02898152) для зарахування до Державного бюджету України (на рахунок Старокостянтинівського УДК, код 23565058, р/р 31119093700007, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області”) 3492,56грн. (три тисячі чотириста девяносто дві гривні 56 коп.) заборгованості по орендній платі, 3,64 грн. (три гривні 64коп.) пені, 148,23 грн. (сто сорок вісім гривень 23 коп.) штрафу, 8068,52 грн. (вісім тисяч шістдесят вісім гривень 52 коп.) неустойки. Видати наказ".

В іншій частині рішення господарського суду Хмельницької області від 31.07.2009р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 24.11.2009р. у справі №9/1196 залишити без змін.

Доручити господарському суду Хмельницької області видати наказ.

Головуючий суддяД.Кривда

СуддіГ.Жаботина

А.Уліцький