
УХВАЛА
м. Вінниця
17 жовтня 2019 р. Справа № 120/2489/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чернюк Алли Юріївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Тетяни Юріївни,
представника позивача: Шишковської Анжеліки Борисівни,
представника відповідача: Зорогляна Артема Єремовича,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали адміністративної справи:
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 )
до: Вінницького обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ: 08362793, адреса: вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, Вінницька область, 21036)
про: визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Вінницького обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ: 08362793, адреса: вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, Вінницька область, 21036) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
16.09.2019 року на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 16.09.2019 року розгляд даної адміністративної справи продовжено за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Відповідно до положень частини 1 статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
У ході підготовчого судового засідання судом поставлено на розгляд заяву представника позивача про уточнення позовних вимог та залучення співвідповідача. В обґрунтування даної заяви вказано, що зі змісту поданого відповідачем відзиву та долучених до матеріалів справи документів встановлено, що оскаржуване рішення, яке оформлене протоколом № 41 від 05.03.2019 року, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, прийнято комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, а тому виникла необхідність залучити Міністерство оборони України як співвідповідача у справі та викласти позовні вимоги у новій редакції.
Представник Вінницького обласного військового комісаріату проти задоволення вказаної заяви не заперечував.
Вирішуючи питання про прийняття даної заяви до розгляду та наявності підстав для залучення Міністерства оборони України в якості співвідповідача у справі, суд виходив із наступного.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, що встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до пункту 6, 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначається Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 12 Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Відповідно до пунктів 14 та 15 Порядку одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач за місцем свого проживання звернувся до Тульчинського районного військового комісаріату з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із захистом Батьківщини. Вказана заява з документами була направлена Тульчинським районним військовим комісаріатом до Вінницького обласного військового комісаріату 11.02.2019 року за № 168 та в подальшому, відповідно до положень вищевказаного Порядку, направлена до розпорядника коштів - Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Розглянувши заяву позивача та додані до неї документи, комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 41 від 05.03.2019 року, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв`язку з тим, що згідно з пунктом четвертим статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
Наведене свідчить, що оскаржуване позивачем рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги прийнято іншим суб`єктом владних повноважень - Міністерством оборони України. Саме на нього чинним законодавством покладено функції щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту.
Так, положеннями статті 48 КАС України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як співвідповідача - Міністерство оборони України.
Згідно з частиною першої статті 47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання.
Таким чином, враховуючи право позивача визначене наведеною нормою, дотримання порядку подання відповідної заяви, а також наявність підстав для залучення до участі у справі співвідповідача, суд вважає за можливе прийняти заяву представника позивача в частині уточнення позовних вимог до розгляду.
Крім того, у підготовчому судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про заміну Вінницького обласного військового комісаріату на третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Представник позивача заперечила проти задоволення даного клопотання, вказуючи на його безпідставність та необґрунтованість.
Визначаючись щодо заявленого клопотання, суд зазначає, що особливості правового статусу третіх осіб як учасників процесу, їх права та обов`язки визначені статтями 49, 50, 51 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на те, що судом прийнята заява представника позивача в частині уточнення позовних вимог, зокрема, визнання протиправним та скасування висновку Вінницького обласного військового комісаріату № 12/333 від 19.02.2019 року про відмову у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, та враховуючи, що процесуальним законодавством не передбачено заміну статусу відповідача у справі на третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, суд ухвалою занесеною до протоколу судового засідання відмовив у задоволенні вказаного клопотання.
Відповідно до частини другої статті 173 КАС України завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Частиною другою статті 180 КАС України визначено перелік питань, які з`ясовуються на стадії підготовчого засідання.
Згідно з частиною першою, другою статті 181 КАС України, підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.
Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених пунктами 1-3, 5 частини другої статті 205 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи відсутність наразі можливості розгляду питань, визначених частиною другою статті 180 КАС України, а також наявність підстав для залучення співвідповідача, суд, з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Відповідно до частини 3 статті 181 КАС України у зв`язку із заміною неналежного відповідача, заміною позивача, залученням співвідповідача такі особи мають право подати клопотання про розгляд справи спочатку не пізніше двох днів з дня вручення відповідної ухвали. Якщо таке клопотання не буде подане у вказаний строк, суд продовжує розгляд справи.
Відповідно до частини 3 статті 223 КАС України про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
Керуючись статтями 47, 48, 49, 50, 51, 173, 180, 181, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Прийняти заяву представника позивача в частині уточнення позовних вимог до розгляду.
Залучити до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, як співвідповідача - Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ: 00034022, адреса: Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168).
Встановити Міністерству оборони України 15-денний строк для надання відзиву на позов із поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів, у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу, а також, у разі надходження відповіді на відзив, подати свої заперечення у 5-денний термін з дня отримання відповіді на відзив, у разі наявності таких.
Роз`яснити відповідачу, що в силу вимог частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відкласти підготовче засідання в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.
Призначити наступне підготовче засідання на 30 жовтня 2019 року о 10:00 год. яке відбудеться в залі судового засідання № 7 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Копію позовної заяви разом із доданими документами направити на адресу Міністерства оборони України.
Копію даної ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 21.10.2019 року
Суддя Чернюк Алла Юріївна