Рішення № 84983767, 04.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.10.2019
Номер справи
826/7438/18
Номер документу
84983767
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 жовтня 2019 року № 826/7438/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представників сторін: від позивача - Грицик Д .С., від відповідача - Думанський М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

За позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" до Державної фіскальної служби України Головного управління Державної податкової служби у Київській області Броварського відділення ГУ ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов, в якому публічне акціонерне товариство "Укргазбуд" просить суд:

«визнати незаконною та скасувати податкову вимогу № 3591-52 від 15.02.2018 р. ГУ ДФС у Київській області;

визнати незаконною та скасувати суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі №3591-52 від 15.02.2018 р. ГУ ДФС у Київській області;

визнати незаконним та скасувати рішення ДФС України від 26.04.2018 р. № 14569/6/99- 99-17-05-15;

визнати незаконною бездіяльність Броварського відділення ГУ ДФС у Київській області щодо не визнання безнадійним та не списання з 08.06.2017 р. податкового боргу, який виник на підставі податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом`янському районі м. Києва Державної податкової служби № 000532302 від 01.02.2012 р. на суму 1 255 514,00 грн., та зобов`язати Броварське відділення ГУ ДФС у Київській області визнати його безнадійним з 08.06.2017 p.;

визнати незаконними дії Броварського відділення ГУ ДФС у Київській області щодо зарахування коштів, які сплачував ПрАТ «Укргазбуд», в рахунок погашення боргу за ППР від 01.02.2012 р. № 0000532302 незалежно від напряму сплати, визначеного Позивачем, з 08.06.2017 р. та зобов`язати Броварське відділення ГУ ДФС у Київській області виключити з особової картки Позивача податковий борг з ПДВ на суму 1 956 714,46 грн. та відкоригувати дані в ІКП ПрАТ «Укргазбуд» щодо податку на додану вартість».

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем, на думку позивача, протиправно зараховувались суми в погашення податкового боргу, який виник на підставі податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом`янському районі м. Києва Державної податкової служби № 000532302 від 01.02.2012 р. При цьому, позивач стверджує про пропуск строку давності та зарахування сум, сплачених за його межами.

Судом було замінено відповідача ГУ ДФС у Київський області на його правонаступника - ГУ ДПС у Київській області. Представником відповідача - Головного управління Державної податкової служби у Київській області позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність дій та зарахування коштів в рахунок податкового боргу.

Іншими відповідачами заперечень проти позову не надано.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, відповідачем, протягом 2014-2018 років у картці позивача з ПДВ обліковувався податковий борг, який виник через несплату податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість, визначеного податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012 №0000532302 на суму 1255514 грн.

Сторонами також не спростовується, що вказане ППР набуло статусу узгодженого за результатами судового оскарження у відповідності до ухвали Вищого адміністративного суду від 26.05.2014 №К/800/6763/17, якою було скасовано постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013р. та залишено в силі постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 липня 2012 року № 2а-2086/12/2670 про відмову в позові про скасування вищезазначеного податкового повідомлення - рішення.

Як вбачається з наданого відповідачем відзиву, у 2014 році сплата по платіжному дорученню №886 від 29.09.2014 на суму 3100 грн. і з них 3088 грн. зарахована у погашення боргу по ППР №0000532302.

Платіжне доручення №1003 від 27.10.2014 на суму 3131 грн., платіжне доручення №1088 від 06.11.2014 на суму 21171 грн., платіжне доручення №1191 від 27.11.2014 на суму 1350 грн., платіжне доручення №1370 від 30.12.2014 на суму 2100 грн. зараховано у погашення боргу по ППР №0000532302.

У 2015 році позивачем сплачено кошти на загальну суму 163304 грн. Платіжне доручення №1414 від 16.01.2015 грн. на суму 30000 грн., платіжне доручення №595128 від 29.04.2015 на суму 6647 грн., платіжне доручення №433 від 30.04.2015 на суму 117512 грн., платіжне доручення №1678Е2794А від 25.05.2015 на суму 3 грн., платіжне доручення №929563 від 29.05.2015 на суму 4816 грн., платіжне доручення №1211208 від 25.06.2015 на суму 4326 грн. зараховано у погашення боргу по ППР №0000532302.

У 2016 році сплати були відсутні.

У 2017 році (за період жовтень-грудень) підприємством було сплачено кошти на загальну суму 148961,19 грн. Платіжним дорученням №254 від 12.10.2017 на суму 3206,19 грн., платіжним дорученням №284 від 26.10.2017 на суму 170 грн., платіжним дорученням №13608692 від 24.11.2017 на суму 107420 грн. та платіжним дорученням №14099807 від 26.12.2017 на суму 38165 грн. зменшено боргу по ППР №0000532302.

У 2018 році платіжним дорученням №14468409 від 26.01.2018 сплачено кошти 3340113 грн. та погашено борг по ППР №0000532302 (залишок по ППР станом на 26.01.2018 становив 891110,92 грн.) та пені, нарахованої за несвоєчасну сплату ППР №0000532302 на суму 660233,90 грн. а саме: погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 59,33 грн.; погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 97,79 грн.; погашено пені нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 748,24 грн.; погашено пені, нарахованої з 30.10.2014 по 23.12.2018 на суму 58 грн.; погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 66,49 грн.; погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 135,32 грн.; погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 2167,89 грн.; погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 1704,55 грн.; погашено пені, нарахованої з 12.08.2014 по 23.12.2018 на суму 30250,49 грн.

Надаючи оцінку доводам позивача і відповідача та встановленим обставинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні положення законодавства.

Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Пунктом 101.1. ст. 101 ПК України встановлено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном "безнадійний" розуміється: … податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (п.п. 101.2.3. п.101.2. ст. 101 ПК України).

Строки давності врегульовані ст. 102 ПК України, відповідно до якої у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним (п. 102.4. ст. 102 ПК України).

Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 101.5. ст. 101 ПК України).

Процедура списання безнадійного податкового боргу визначена порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.10.2013 р. № 577 (далі - Порядок).

Так порядком встановлено, що під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу (п. 2.1. Порядку).

Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу (п. 3.1. Порядку).

Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів (п. 3.2 Порядку).

За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів (п. 4.2 Порядку).

В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу (п. 4.3 Порядку).

Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал (п. 4.4 Порядку).

Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення (п. 4.5 Порядку).

Таким чином із аналізу наведених правових норм слідує, що у податкового органу існувало право на стягнення, в тому числі і зарахування поточних платежів у рахунок погашення податкового боргу, лише протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу. За спливом даного строку податковий орган мав визнати не стягнений та не погашений податковий борг безнадійним і прийняти рішення про його списання.

Отже, Головне управління ДФС у Київській області було зобов`язано прийняти рішення про списання суми податкового боргу за податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012 №0000532302, який існував станом на 26.05.2017р., в сумі 1061371грн.

Судом вбачається належним засобом захисту порушеного права позивача зобов`язання відповідача виключити запис про наявність суми податкового боргу зі сплати податку на додану вартість визначених податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012р. №0000532302 в сумі 1061371 (один мільйон шістдесят одна тисяча триста сімдесят одна) грн.

Проте, податковий орган зараховував суми оплат в погашення даного боргу та нараховував пеню.

Суд, щодо зазначених дій Броварського відділення ГУ ДФС у Київській області та Головного управління Державної податкової служби у Київській області висловлює наступну правову позицію.

В силу вимог пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації, контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

За змістом п.114.1 Податкового кодексу України, граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Аналіз зазначених вище норм в контексті спірних правовідносин, дає змогу дійти висновку, що контролюючий орган позбавлений можливості застосовувати штрафні санкції за несвоєчасну сплату позивачем грошових зобов`язань по ППР від 01.02.2012 №0000532302 (узгоджено 26.05.2014), поза межами строків, визначених ст.102 Податкового кодексу України.

Дійсно, відповідно до п.87.9 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Втім, оскільки контролюючий орган позбавлений можливості зараховувати кошти в погашення податкового боргу, з дня виникнення якого минув строк давності, визначений ст.102 Податкового кодексу України, суд вважає протиправними дії Броварського відділення ГУ ДФС у Київській області та Головного управління Державної податкової служби у Київській області щодо зарахування сум, сплачених Публічним акціонерним товариством "Укргазбуд", зарахованих як сплачені платіжними дорученнями від 254 від 12.10.2017р., 284 від 26.10.2017р., 13608692 від 24.11.2017р., 14099807 від 26.12.2017р., 14468409 від 26.01.2018р., в сумі 1061371грн., в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість, визначених податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012р. №0000532302.

При цьому, судом вбачається правомірним таке зарахування щодо сум, сплачених у 2014-2016 роках, до моменту спливу строку давності, на суму 194144грн.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, у зв`язку з наявністю податкового боргу ГУ ДФС у Київській області було винесено податкову вимогу № 3591-52 від 15.02.2018 р., якою визначено податкові зобов`язання позивача зі сплати 1956714,46грн.

З огляду на те, що судом не визнається наявність податкового боргу позивача, дана вимога підлягає скасуванню. При цьому, суд не вважає за можливе визначати іншу суму податкового боргу чи скасовувати його, що тягне за собою скасування вимоги та відмову у задоволенні вимог позивача про скасування податкового боргу.

Судом вбачається належним засобом захисту порушеного права позивача зобов`язання відповідача виключити запис про наявність суми податкового боргу зі сплати податку на додану вартість визначених податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012р. №0000532302 в сумі 1061371 (один мільйон шістдесят одна тисяча триста сімдесят одна) грн.

Щодо вимог позивача про скасування рішення ДФС України від 26.04.2018 р. № 14569/6/99- 99-17-05-15 про результати розгляду скарги, суд зазначає, що позивачем не зазначено, чим саме дане рішення порушує його права та охоронювані законом інтереси.

З огляду на викладене та керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління Державної податкової служби у Київській області №3591-52 від 15.02.2018р.

3. Визнати протиправними дії Броварського відділення ГУ ДФС у Київській області та Головного управління Державної податкової служби у Київській області щодо зарахування сум, сплачених Публічним акціонерним товариством "Укргазбуд", зарахованих як сплачені платіжними дорученнями від 254 від 12.10.2017р., 284 від 26.10.2017р., 13608692 від 24.11.2017р., 14099807 від 26.12.2017р., 14468409 від 26.01.2018р., в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість, визначених податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012р. №0000532302.

4. Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Київській області внести зміни до інтегрованої картки платника податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" та виключити запис про наявність суми податкового боргу зі сплати податку на додану вартість визначених податковим повідомленням - рішенням від 01.02.2012р. №0000532302 в сумі 1061371 (один мільйон шістдесят одна тисяча триста сімдесят одна) грн.

5. В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 17.10.2019.

Суддя С.К. Каракашьян