Ухвала суду № 84852058, 10.10.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2019
Номер справи
420/5498/19
Номер документу
84852058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5498/19

УХВАЛА

10 жовтня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії з 01.10.2017 та з 01.01.2018 без включення до складу пенсії додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язати відповідача включити до складу пенсії додаткові види грошового забезпечення та перерахувати пенсію, сплативши різницю з урахуванням раніше виплачених сум, з 01.01.2018 (з особливо важливих завдань 50%; за почесне звання «Заслужений лікар України» 20%; премії 10%) та з 01.10.2017 (надбавка за кваліфікаційну категорію лікар-хірург «вища» 20%).

07.10.2019 до суду від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у зразковій справі № 240/6263/18 відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України, оскільки розгляд даної справи, яка відповідає ознакам типової, об`єктивно неможливий до вирішення вказаної зразкової справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання представника ГУ ПФУ в Одеській області та наявність підстав для зупинення провадження по справі до набрання чинності судовим рішенням у зразковій справі.

Судом встановлено, що ухвалою від 25.01.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відкрив провадження у зразковій адміністративній справі № 240/6263/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа – Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі № 240/6263/18 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії відмовлено.

Ухвалою від 22.04.2019 Велика Палата Верховного Суду відкрила апеляційне провадження на зазначене рішення, а отже вказане рішення суду у зразковій справі станом на 10.10.2019 законної сили не набрало.

Згідно з позовними вимогами позивач в зазначеній зразковій справі просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення; зобов`язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 4892 грн. 17 коп., яка була встановлена рішенням суду станом на 31 грудня 2017 року.

На обґрунтування позову зазначає, що із 17 вересня 2015 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У жовтні 2018 року позивач встановив, що після проведення перерахунку пенсії з квітня 2018 року до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року, не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених позивачу рішенням суду станом на 31 грудня 2017 року у розмірі 4892 грн. 17 коп.

Не погоджуючись із зменшенням розміру пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогою усунути порушення законодавства України щодо нарахування пенсії в меншому розмірі та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та виплачувати в повному обсязі пенсію, а також детально пояснити підстави зменшення основного розміру пенсії.

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області – позивачу відмовило в задоволенні вимог та повідомило, що перерахунок пенсії здійснено виключно на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, яку надано відповідачу на підставі списків, направлених в ОВК із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Крім того, зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу з 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії. Пунктом 1 вказаної постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Урахування інших видів грошового забезпечення ця постанова не передбачає.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом процедурами їх проведення.

Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки:

– позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

– відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);

– спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);

– позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно з ч.ч. 1, 2 цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

На підставі вищевикладеного, враховуючи відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі № 240/6263/18 та відповідність даної справи ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов`язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі.

Отже, клопотання представника ГУ ПФУ в Одеській області підлягає задоволенню шляхом зупинення провадження по справі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 248, 256, 290, 291 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України задовольнити.

Зупинити провадження по справі № 420/5498/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по зразковій справі № 240/6263/18.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Суддя І.В. Завальнюк