Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 51/97-32/519.02.10 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»
до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації
та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача:
Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ» Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача:
Головне управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
провизнання права власності на обєкт незавершеного будівництва та зобовязання зареєструвати право власності
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Дахновський С.М. - предст.,
Від Відповідача не зявилися,
Від Третіх осіб 1. Правило Т.О. предст.,
2. не з'явилися,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
В січні 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»та просило, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 30.01.2009, визнати за Позивачем право власності на обєкт незавершеного будівництва незавершений будівництвом нежитловий будинок «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району міста Києва», будівництво якого здійснюється відповідно до затвердженої та виданої в установленому чинним в Україні законодавством порядку проектно-кошторисної та дозвільної документації, за поштовою адресою, яка буде присвоєна цьому обєкту рішенням відповідного уповноваженого на це органу згідно з чинним законодавством; зобовязати Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»зареєструвати за Позивачем право власності на вказаний вище обєкт незавершеного будівництва.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.03.2009 у справі № 51/97 у позові відмовлено повністю.
Постановою Вищого господарського суду України від 16.12.2009 № 51/97 рішення Господарського суду міста Києва від 23.03.2009 у справі № 51/97 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 21.01.2010 справі прийнято до розгляду під № 51/97-32/5.
Під час нового розгляду Позивач свої вимоги повністю підтримав, зазначивши, що в силу положень ст. 331 ЦК України та п. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва»у Позивача наявні підстави для визнання та реєстрації права власності на спірний обєкт незавершеного будівництва.
Відповідач відзиву на позовні вимоги під час нового розгляду справи до суду не надав, повноважних представників в судове засідання не направив.
Треті особи письмових пояснень по суті спору не надали. Представник Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги. Головне управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повноважних представників в судове засідання не направило.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
02.02.2005 між Київською міською радою та Комунальним підприємством з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»на підставі рішення Київської міської ради від 18.11.2004 № 790/2200 «Про передачу Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»земельних ділянок № 20-24 для будівництва блоків побутового обслуговування у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва»укладено договір оренди земельних ділянок № 20-24 у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва.
На підставі рішення Київської міської ради від 27.12.2007 № 1627/4460 «Про поновлення Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»договору оренди земельних ділянок № 20-24 для будівництва блоків побутового обслуговування у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва»15.09.2008 між Київською міською радою та Комунальним підприємством з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»укладено Угоду про поновлення та внесення змін та доповнень до Договору оренди земельної ділянки.
21.02.2008 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»видано дозвіл на виконання будівельних робіт № 0102-Др з будівництва блоку обслуговування № 24 за адресою: у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки-Західні у Дарницькому районі м. Києва.
14.10.2008 Державним підприємством «Спеціалізована державна експертна організація центральна служба української державної будівельної експертизи» Київська міська філія «Київдержбудекспертиза»видано Комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»позитивний висновок коригування проекту забудови житлового масиву «Позняки-Західні»3-й мікрорайон, ділянки 7, 24, 26, 27, 28а у Дарницькому районі м. Києва.
15.12.2005 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»та Комунальним підприємством з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд-УКБ»Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладено інвестиційно-підрядний договір на будівництво обєкту: «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району м. Києва»№ 1/238/1 (далі Договір).
Пунктом 1.1 Договору передбачено, що фінансування будівництва зазначеного обєкту здійснюється за рахунок 100% власних прямих інвестицій Позивача.
Згідно з п. 1.3 Договору вартість обєкту орієнтовно складає 10014650, 00 грн.
Відповідно до акту звірки надходження коштів (виконаних робіт) в частині Позивача по будівництву обєкта «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району м. Києва»між Комунальним підприємством «Житлоінвестбуд-УКБ»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»останнім станом на 01.10.2008 профінансовано роботи по зазначеному обєкту на суму 8286094,80 грн., що складає 96,3%.
З матеріалів справи вбачається, що вартість матеріалів, які використані для будівництва спірного обєкту, складає 5709408,00 грн.
Пунктом 2.1 Договору сторони встановили, що будівництво обєкту починається в ІІ кварталі 2006 року та закінчується у ІV кварталі 2008 року.
Як свідчать матеріали справи, станом на час розгляду справи будівництво обєкту «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району м. Києва»не завершено, а сам обєкт в експлуатацію не зданий.
Таким чином, Позивач здійснив фінансування будівництва обєкту «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району м. Києва»за рахунок власних коштів та є правомірним володільцем цього майна.
Проте у Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»на даний час відсутні правовстановлюючі документи, які б прямо підтверджували його право власності на спірний обєкт незавершеного будівництва, що не дає можливості Позивачу зареєструвати своє право власності, а також створює ситуацію, за якої треті особи можуть заперечувати право власності Позивача на спірний обєкт, що унеможливлює використання Позивачем своїх повноважень власника, а саме повноважень щодо розпорядження належним йому майном.
Листом № 8-1/42-3161 від 13.11.2008 Позивач звернувся до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»щодо проведення технічної інвентаризації обєкту незавершеного будівництва і визначення стану його готовності, а також щодо реєстрації права власності на зазначений обєкт.
Відповідач своїм листом № 51501 від 10.2.2008 відмовив Позивачу у реєстрації права власності на незавершений будівництвом обєкт з тих підстав, що останнім не надано акт про прийняття обєкту в експлуатацію, правовстановлюючого документа, на підставі якого проводиться реєстрація права власності та документ відповідної державної адміністрації про присвоєння поштової адреси.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватись і розпоряджатись своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Господарського кодексу України майнові права субєкта господарювання можуть виникати, зокрема, внаслідок створення майна.
Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. А особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
Крім того, в ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України вказано, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Поряд із цим, в ч. 3 ст. 331 Цивільного кодексу України зазначено, що до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому ч. 3 ст. 331 Цивільного кодексу України, може укласти договір щодо обєкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва»суб'єктам господарської діяльності, що здійснюють будівництво (забудовникам), дозволяється проводити державну реєстрацію права власності в бюро технічної інвентаризації на об'єкти незавершеного будівництва та їх частини з метою подальшого продажу чи передачі в іпотеку.
Пунктом 17 ст. 4 прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону внесено зміни у Закон України «Про іпотеку», а саме: статтю 1 після абзацу третього доповнено новим абзацом такого змісту: «об'єкт незавершеного будівництва це об'єкт будівництва, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження та не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства».
Статтею 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним, власник не може бути позбавлений чи обмежений у здійсненні права власності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст. 391 Цивільного кодексу України власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визнання права власності на майно є одним із способів захисту права власності. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Чинним законодавством передбачено інститут права власності на об'єкт незавершеного будівництва та встановлено обов'язок компетентних органів реєструвати таке право, видавати відповідні правовстановлюючі документи.
Міністерство юстиції листом від 10.05.2006 № 19-32/1 довело до відома бюро технічної інвентаризації інформацію стосовно порядку державної реєстрації прав власності на обєкти незавершеного будівництва.
Згідно з положеннями вказаного листа документом, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, відповідно до Закону України «Про планування і забудову територій», є наданий інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю дозвіл на виконання будівельних робіт.
Як встановлено вище судом, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві було надано дозвіл № 0102-Др від 21.02.2008 на виконання будівельних робіт № 0102-Др з будівництва блоку обслуговування № 24 за адресою: у 3-му мікрорайоні житлового масиву Позняки-Західні у Дарницькому районі м. Києва.
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що положення п. 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002, стосовно реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено, в даному випадку не підлягають застосуванню.
Стаття 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»визначає, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»обовязковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: право власності на нерухоме майно.
Згідно з п. 1.4 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002, державна реєстрація об'єктів нерухомого майна та прав власності на них проводиться на підставі правовстановлювальних документів.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, зокрема, є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав (ч. 1 ст. 5 вказаного Закону).
Пунктом 5 розділу V «Прикінцеві положення» цього Закону встановлено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Аналогічні положення передбачені пунктом 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
У пункті 18 Листа Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001 № 01-8/98 «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом» зазначено, що названі у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»органи єдиної системи реєстрації відповідних прав можуть бути відповідачами за позовами про офіційне визнання права власності на об'єкт нерухомого майна. Оскільки відповідно до пункту 5 розділу V «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, останні можуть бути відповідачами у таких справах.
Враховуючи, що обєкт нерухомого майна знаходиться в межах міста Києва, державну реєстрацію права власності на них має здійснювати Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна».
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги Позивача про зобовязання Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»зареєструвати право власності на спірний обєкт незавершеного будівництва є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що згідно з п.п. 28 п. 7 Положенням про Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 10 липня 2003 року № 584/744, Третя особа-2 здійснює у встановленому порядку оформлення права власності на обєкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення), з видачею свідоцтв про право власності.
Порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна регулюється Положенням «Про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна», затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31 серпня 2001 року № 1820, яке передбачає подачу заявником повного пакету документів, наданих в оригіналі чи нотаріально завірених копіях, на підставі яких оформлюється свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення в передбачених Положенням випадках.
Даним положенням, на підставі і в межах якого діє Третя особа-2, не передбачено повноважень управління щодо визнання чи невизнання права власності на нежитлові приміщення за будь-якими юридичними чи фізичними особами.
У листах Міністерства юстиції України від 10.05.2006 № 19-32/1 та Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 13.12.2007 № 5/4-614 зазначено, що у випадку реалізації процедури реєстрації права власності на обєкт незавершеного будівництва свідоцтво про право власності не видається.
Позивачем вимог щодо видачі свідоцтва про право власності на спірний обєкт незавершеного будівництва не заявлялось.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»(03062, м. Київ, вул. Стрийська, б. 4, код 30023823) право власності на обєкт незавершеного будівництва незавершений будівництвом нежитловий будинок «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району міста Києва».
Зобовязати Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна»(01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4-В) зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельно-комерційна фірма «Граніт»(03062, м. Київ, вул. Стрийська, б. 4, код 30023823) право власності на обєкт незавершеного будівництва незавершений будівництвом нежитловий будинок «Блок обслуговування на ділянці № 24 з підземним паркінгом у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки Дарницького району міста Києва».
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення:24.02.2010