
Справа № 420/238/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року позивачу щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідача з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії та виплатити пенсію позивачу на виконання Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Ухвалами суду від 21.01.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; від 14.02.2019 року: зупинено провадження у справі; від 26.09.2019 року: поновлено провадження у справі.
У судове засідання 26.09.2019 року сторони та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.56-57)
02.09.2019 року позивачем до суду подано заяву, вхід. № 31168/19, в якій останній просить, зокрема, розгляд справи проводити за його відсутності. (а.с.58-59)
25.09.2019 року від представника відповідача до суду електронною поштою надійшло клопотання, вхід. № ЕП/7026/19, в якому останній, керуючись ст.ст. 44, 47 КАС України, просить здійснювати розгляд справи без участі представника головного управління (у порядку письмового провадження). (а.с.60)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач, пенсіонер МО України, полковник у відставці, в 1997 році звільнений із Збройних Сил України, 16.10.1997 року була призначена пенсія за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
- 18.12.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХП, яка діяла на момент призначення пенсії позивача. Проте, листом № 2883/Г-11 від 02.01.2019 р. ГУ ПФУ в Одеськім області йому було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно Постанови КМУ від 21.02.2018 р. за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та повідомлено, що йому здійснено перерахунок пенсії, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки з 01.05.2014 р. діє редакція Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка встановлює, що максимальній розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р., в наслідок чого розмір пенсії зменшено з 90% на 70% грошового забезпечення;
- позивачу Одеським обласним військовим комісаріатом довічно призначена пенсія за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення за вислугою років, яка склала 51 років. Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію згідно вказаного Закону. Станом на 01.01.2018 р. позивачу нараховувалась пенсія 70% основного розміру пенсії, що підтверджується розрахунком;
- з 01.01.2018 р. на виконання Постанови КМУ від 21.02.2018 р. за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ в Одеській області в порушення вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосувало розмір пенсії 70% від суми грошового забезпечення;
- при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII зміна до частини другої ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно призначення нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення та Приписи не поширюються. Позивач звертає увагу суду, що відповідач до 01.01.2018 р. виплачував пенсію позивача з 90% грошового забезпечення;
- аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 03.04.2018 р. у справах № 175/1665/17 (2-а/175/41/17, провадження № К9901/9950/18) і від 24.04.2018 р., у справі № 686/12623/17 (провадження № К9901/849/17), а також Вищим Адміністративним Судом України в ухвалі від 08.11.2017 р. в справі № 161/7413/17 (провадження № К/800/36811/17). Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 06.10.2015 р. у справі № 21-2432а15;
- при проведенні перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України не наділене повноваженнями самостійно визначати розмір пенсій, а здійснює її нарахування на підставі наданої їм довідки про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, тим більше не наділене повноваженнями змінювати максимальний розмір пенсій, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки право на перерахунок пенсії, наданої позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасовано при прийнятті нових законів чи інших правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії;
- при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII зміна до частини другої ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення не застосовуються до вже раніше призначеної пенсії.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992. Розмір пенсії за вислугу років регламентований ст. 13 Закону № 2262. Позивачу згідно з розрахунком за вислугу років (вислуга років - 51) призначено пенсію, виходячи з основного розміру 90 % грошового забезпечення;
- згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Дана норма є відсильною та містить посилання на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45;
- згідно з пунктом 1 Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 Порядку передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Зокрема, пунктом 5 Порядку (в редакції Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Тобто, відповідними положеннями регламентовано не всі аспекти перерахунку, а лише підставу і строк його проведення, передбачено складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку;
- при проведенні перерахунку головне управління визначає і максимальний розмір пенсії відповідно статті 13 Закону № 2262. Відповідна норма не може бути проігнорованою, оскільки вона застосовується до всіх осіб, які отримують пенсію згідно з Законом № 2262. До того ж, на теперішній час вона не була визнана такою, ще не відповідає Конституції України, а тому підлягає застосуванню в повному обсязі;
- 01.05.2014 набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII, яким було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 та викладено її в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів»;
- після введення в дію постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку;
- у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом ні 01.01.2018;
- в даному випадку, зменшенням максимального розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст. 13 Закону і в первісній редакції. Вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії. Так само і не було факту скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного Суду України від 22.09.05р. № 5-рп/2005. Вказаний підхід застосовано Верховним Судом у рішенні від 04.04.18 р. у справі № 822/524/18;
- після проведення перерахунку розмір пенсії позивача не зменшився, а, навпаки, збільшився. До того ж, обмеження максимального розміру пенсії свідчить про врахування законодавцем статті 17 Конституції України, згідно з якою забезпечення економічної безпеки є однією з найважливіших функцій держави та справою всього Українського народу. Як результат, позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшилась, право на перерахунок пенсії реалізовано. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій головного управління відсутні.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що 18.12.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.8), в якій просив, зокрема: надати інформацію, на підставі яких нормативних документів при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року розмір пенсії зменшено з 90% до 70%; перерахувати його пенсію з урахуванням 90% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Листом від 02.01.2019 року № 2883/Г-11 (а.с.9) на вищезазначене звернення відповідач повідомив позивача про таке:
«Вам призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту "а" статті 13 Закону в редакції, що діяла до 01.05.2014, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Пенсійним фондом України відповідний перерахунок пенсій не проводився, оскільки зменшення розміру пенсій неприпустиме. Проте, після 01.05.2014 при первинному призначенні пенсії за вислугу років розмір пенсії обчислювався з урахуванням внесених змін, в результаті чого з`явилася диспропорція в розмірах пенсій залежно від часу їх призначення чим порушувалася стаття 24 Конституції України щодо рівності громадян у правах.
З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку.
На підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, Вам здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення.
Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, тому для її перерахунку в більшому розмірі підстав немає.
У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Копії перерахунків пенсії з 01.05.2017 та з 01.04.2018 додаються».
Не погоджуючись із діями відповідача, фактично, щодо зменшення з 1 січня 2018 року раніше призначеного позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
Судом також встановлено, що згідно зі змістом заяв по суті справи та матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.33-47), за заявою позивача про призначення (відновлення) пенсії від 03.11.1997 року, позивачу згідно з розрахунком за вислугу років (вислуга років - 51) призначено пенсію, виходячи з основного розміру 90 % грошового забезпечення.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, зокрема, відповідно до:
- перерахунку пенсії від 19.05.2007 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 червня 2007 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51, з урахуванні участі на ЧАЕС);
- перерахунку пенсії від 12.04.2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2008 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 12.04.2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 квітня 2008 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 18.06.2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 липня 2008 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 18.09.2008 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 жовтня 2008 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 27.12.2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 листопада 2009 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 25.12.2009 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2010 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 03.05.2010 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2010 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 03.05.2010 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 квітня 2010 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 19.06.2010 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 липня 2010 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 27.12.2010 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2011 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 23.06.2012 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 липня 2012 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 24.12.2013 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2013 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 21.11.2013 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2013 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 05.12.2014 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2015 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 21.04.2016 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 травня 2016 року, та основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії з 1 грудня 2016 року, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії з 1 травня 2017 року, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51);
- перерахунку пенсії від 21 березня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2018 року
Із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 7610,00
- оклад за військове звання - 1480,00
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4545,00
ВСЬОГО - 13635,00
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення
(вислуга років 51) у розмірі: - 9544,50
Вид підвищення або надбавки до пенсії: 2 категорія ЧАЕС - 170,82
ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 9715,32,
з урахуванням попередньої суми пенсії 4756,39
та підвищення 2479,47 (50% від 4958,93): - 7235,86
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами « 70».
Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановив: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:
Згідно зі змістом заяв по суті справи та матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.33-47), за заявою позивача про призначення (відновлення) пенсії від 03.11.1997 року, позивачу згідно з розрахунком за вислугу років (вислуга років - 51) призначено пенсію, виходячи з основного розміру 90 % грошового забезпечення.
Також, згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, зокрема, відповідно до перерахунків пенсії позивача від 19.05.2007 року, від 12.04.2008 року, від 18.06.2008 року, від 18.09.2008 року, від 27.12.2009 року, від 25.12.2009 року, від 03.05.2010 року, від 19.06.2010 року, від 27.12.2010 року, від 23.06.2012 року, від 24.12.2013 року, від 21.11.2013 року, від 05.12.2014 року, від 21.04.2016 року, з 1 грудня 2016 року, з 1 травня 2017 року тощо, основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 51).
Тобто, пенсія позивачу за вислугу років призначена із основним розміром пенсії - 90%, який застосовувався відповідачем при здійсненні перерахунків пенсії позивача.
Проте, згідно з перерахунком пенсії від 21 березня 2018 року, пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 січня 2018 року
Із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 7610,00
- оклад за військове звання - 1480,00
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4545,00
ВСЬОГО - 13635,00
Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення
(вислуга років 51) у розмірі: - 9544,50
Вид підвищення або надбавки до пенсії: 2 категорія ЧАЕС - 170,82
ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 9715,32,
з урахуванням попередньої суми пенсії 4756,39
та підвищення 2479,47 (50% від 4958,93): - 7235,86
Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
Виходячи з вищенаведеного змісту заяв сторін по суті справи, встановлені судом обставини визнаються учасниками справи та суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Також згідно зі змістом позову, позивач, фактично, погоджується зі здійсненим відповідачем перерахунком пенсії позивача, проведеним ним з 1 січня 2018 року, в частині врахування збільшених розмірів складових грошового забезпечення, які мають бути враховані у складі пенсії (зокрема: посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років), та не погоджується зі здійсненим відповідачем перерахунком пенсії позивача, проведеним ним з 1 січня 2018 року, в частині зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, спірність у позиціях сторін полягає лише та виключно у виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі № 686/12623/17 (адміністративне провадження № К/9901/849/17), відповідно до яких, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги;
- правова позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою та не відповідає нормам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. При цьому суд звертає увагу відповідача також на позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 2 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18), згідно якої, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій на підставі ЗУ № 2262-XII, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій;
- оскаржувані позивачем дії при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року позивачу щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення вчинені відповідачем: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно
- похідні вимоги позивача зобов`язального характеру про зобов`язання відповідача з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії та виплатити пенсію позивачу на виконання Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, - також підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.