Рішення № 84490111, 25.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2019
Номер справи
580/2398/19
Номер документу
84490111
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2019 року справа № 580/2398/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Міськрайонного управління у Звенигородському районі та м. Ватутіне Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо відмови в задоволенні письмового депутатського звернення депутата Звенигородської міської ради Черкаської області VII скликання ОСОБА_1 від 08.07.2019 із надання довідкових матеріалів та іншої інформації, а саме чи співпадає, кадастровий план земельної ділянки із кадастровим номером №7121210100:01:001:1950, із детальним планом території і частини кварталу житлової та громадської забудови із метою реконструкції будівлі кафе та прибудови до нього житлового будинку із господарськими приміщеннями по АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Міськрайонне управління у Звенигородському районі та м. Ватутіне Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області надати довідкові матеріали та іншу інформацію, а саме чи співпадає, кадастровий план земельної ділянки із кадастровим номером №7121210100:01:001:1950, із детальним планом території і частини кварталу житлової та громадської забудови із метою реконструкції будівлі кафе та прибудови до нього житлового будинку із господарськими приміщеннями по АДРЕСА_1 , яка затребувалась у письмовому депутатському зверненні позивача від 08.07.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що усупереч положень Конституції України, вимог Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", Закону України "Про доступ до публічної інформації" Міськрайонним управлінням у Звенигородському районі та м. Ватутіне Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області не надано відповідь на депутатський запит позивача щодо того, чи співпадає кадастровий план земельної ділянки із кадастровим номером №7121210100:01:001:1950, із детальним планом території і частини кварталу житлової та громадської забудови із метою реконструкції будівлі кафе та прибудови до нього житлового будинку із господарськими приміщеннями по АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 28.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Заперечуючи проти позову, 16.09.2019 відповідачем надано до суду відзив, в якому вказує про безпідставність позовних вимог. Зазначає, що за результатом розгляду звернення позивача, листом від 10.07.2019 № 31-23-0.171-502/116-19 Міськрайонне управління у Звенигородському районі та м. Ватутіному Головного управління поінформувало позивача про те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( присадибна ділянка ) загальною площею 0,1000 га земель житлової та громадської забудови із земель комунальної власності Звенигородської міської ради за адресою: АДРЕСА_2 був розроблений на підставі рішення Звенигородської міської ради від 28.09.2018 № 32-30/УІІ. Проект землеустрою погоджений відповідно вимог статті 186-1 Земельного кодексу України, а саме територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури. Після погодження проекту землеустрою відомості про земельну ділянку були внесені до Державного земельного кадастру та земельній ділянці з визначеною проектом землеустрою площею та відповідно межами земельної ділянки, присвоєно кадастровий номер 7121210100:01:001:1950 з цільовим призначенням земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Цільове призначення земельної ділянки не змінювалось. У листі від 10.07.2019 № 31-23-0.171-502/116-19 вказано, що відомості щодо фактичного місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 7121210100:01:001:1950 можливо отримати, зайшовши за посиланням https://map.land.gov.uа/kadastrova-karta на офіційний сайт Публічної кадастрової карти України - веб-сайт на якому оприлюднено відомості Державного земельного кадастру про зареєстровані земельні ділянки. Інформацію щодо розробленого детального плану території за адресою: АДРЕСА_2 можна отримати у Звенигородській міській раді. А відтак, на думку відповідача, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Розгляд справи по суті відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено та визнається сторонами справи, що 08.07.2019 звернувся депутат Звенигородської міської ради ОСОБА_1 до Міськрайонного управління у Звенигородському районі та м. Ватутіному Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із депутатським зверненням (вх. № 31-377/0/155-19 від 08.07.2019), в якому просив у письмовій формі проінформувати позивача чи співпадає кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 7121210100:01:001:1950 із детальним планом території і частини кварталу житлової та громадської забудови із метою реконструкції будівлі кафе та прибудови до нього житлового будинку із господарськими приміщеннями по АДРЕСА_1 .

За результатом розгляду вищезазначеного звернення, листом від 10.07.2019 № 31-23-0.171-502/116-19 міськрайонне управління у Звенигородському районі та м. Ватутіному Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області поінформувало позивача про те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( присадибна ділянка ) загальною площею 0,1000 га земель житлової та громадської забудови із земель комунальної власності Звенигородської міської ради за адресою: АДРЕСА_2 розроблений на підставі рішення Звенигородської міської ради від 28.09.2018 № 32-30/УІІ. Проект землеустрою погоджений відповідно вимог статті 186-1 Земельного кодексу України, а саме територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури. Після погодження проекту землеустрою відомості про земельну ділянку були внесені до Державного земельного кадастру та земельній ділянці з визначеною проектом землеустрою площею та відповідно межами земельної ділянки, присвоєно кадастровий номер 7121210100:01:001:1950 з цільовим призначенням земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Цільове призначення земельної ділянки не змінювалось. Відомості щодо фактичного місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 7121210100:01:001:1950 можливо отримати, зайшовши за посиланням https://map.land.gov.uа/kadastrova-karta на офіційний сайт Публічної кадастрової карти України - веб-сайт на якому оприлюднено відомості Державного земельного кадастру про зареєстровані земельні ділянки. Інформацію щодо розробленого детального плану території за адресою: АДРЕСА_2 можна отримати у Звенигородській міській раді.

Вважаючи, що Міськрайонним управлінням у Звенигородському районі та м. Ватутіному Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області протиправно не надано жодних довідкових матеріалів чи іншої інформації у відповідь на запит, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з Положенням "Про Міськрайонне управління у Звенигородському районі та м. Ватутіному Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області", затвердженого наказом Головного управілння Держгеокадастру у Черкаській області від 25.01.2017 № 17, Міськрайонне управління у Звенигородському районі та м. Ватутіному Головного управління є структурним підрозділом Головного управління.

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області діє на підставі положення "Про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області", затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308.

Депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Згідно з частинами 1, 2 статті 11 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у виборчому окрузі депутат місцевої ради має право:

1) офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня;

2) брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу;

3) порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення;

4) доступу до засобів масової інформації комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою;

5) вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді.

При здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право:

1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання;

2) на невідкладний прийом;

3) вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено, що депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз`яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов`язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.

Якщо депутатське звернення з об`єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату місцевої ради зобов`язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду (частина 3 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Згідно з частинами 4 та 5 статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, повинні йому повідомити завчасно, але не пізніш як за п`ять календарних днів.

Якщо депутат місцевої ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 цього Закону.

Отже, Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено право депутата міської ради оскаржувати результати розгляду свого звернення, якщо він з ним не погоджується. В цьому випадку від має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 цього Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Під порушенням прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин слід розуміти негативні наслідки, які були спричинені рішенням органів влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб.

Водночас частиною 1 статті 53 КАС України встановлено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" саме відповідні ради, а не окремі депутати є представницькими органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а, отже, й наділені в силу Закону на звернення до суду з метою захисту порушених прав територіальної громади.

Позивачем не надано доказів на підтвердження наявності визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб з позовом у цій справі.

Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

Не поширюють свою дію ці положення й на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних (можливо, позасудових) форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів".

З урахуванням викладеного, суд висновує про відсутність правових підстав для задоволення позову, у зв`язку з відсутністю у позивача як депутата Звенигородської міської ради повноважень для звернення з позовом до суду у цій справі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні. Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідентифікаційний код 39765890) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький