
Копія
Справа № 560/2229/19
РІШЕННЯ
іменем України
23 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного малого підприємства "ФІНМАРКЕТ" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Хмельницька міська рада про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Приватне мале підприємство "ФІНМАРКЕТ" звернулося до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Хмельницька міська рада, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:
- рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України №26-ПП/з від 03.12.2018 про зупинення дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький" (замовник - ПМП "Фінмаркет")";
- рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України №04-ПП/с від 15.05.2019 про скасування Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький” (замовник - ПМП "Фінмаркет")".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03.12.2018 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності посадовими особами Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, наслідки проведення якої зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 03.12.2018. За результатами зазначеної перевірки 03.12.2018 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Роїк А.Г. прийнято Рішення №26-ПП/з про зупинення дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький (замовник - ПМП «Фінмаркет»)", виданих Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради. 15.05.2019 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Роїк А.Г. прийнято Рішення №04-ПП/с про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 ”А АДРЕСА_1 , м. Хмельницький'' (замовник - ПМП «Фінмаркет»), виданих Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради. Позивач вважає, що вищевказані рішення відповідача є протиправними та такими, що порушують його законні права та обов`язки.
На підставі вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 15.05.2019 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2019 залучено до участі у справі № 560/2229/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача - Хмельницьку міську раду та відмовлено у задоволенні клопотання Хмельницької міської ради про розгляд справи № 560/2229/19 за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.09.2019, з урахуванням думки сторін, відмовлено у задоволенні клопотання Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради про залучення Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради до участі у справі № 560/2229/19, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
20.09.2019 ухвалою суду, з урахуванням думки сторін, відмовлено у задоволенні клопотання Хмельницької міської ради про призначення судової будівельно-технічної експертизи у справі № 560/2229/19 за позовом Приватного малого підприємства "ФІНМАРКЕТ" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Хмельницька міська рада про визнання протиправними та скасування рішень.
На день розгляду справи по суті відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив), інших заяв по суті справи чи клопотань до суду не надходило.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Хмельницька міська рада, подала до суду пояснення щодо позову, в яких зазначила, що проти позовних вимог ПМП «Фінмаркет» заперечує та вказала, що посадовою особою, головним інспектором будівельного нагляду чітко та обґрунтовано встановлено невідповідність містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам, що є підставою для їх скасування. В акті перевірки та в оскаржуваних рішеннях головний інспектор будівельного нагляду об`єктивно та неупереджено дослідив обставини, чітко зазначив порушення та норми, які порушені, при цьому з відповідними розрахунками. У зв`язку з чим існування так званої особистої думки посадової особи у даній ситуації взагалі виключається, має місце лише конкретика відповідності чи невідповідності затверджених будівельних норм шляхом простого математичного розрахунку. При цьому, позивач жодним чином не спростовує зазначені в акті перевірки порушення вимог чинного законодавства. Враховуючи вищевикладене, третя особа зазначає, що поданий позов ПМП «Фінмаркет» є безпідставним, надуманим, не містить норм чинного законодавства України, які, на думку позивача, порушило управління ДАБІ у Хмельницькій області при винесенні оскаржуваних рішень, не підтверджується належними доказами, у зв`язку з чим не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
05.10.2009 року Хмельницька міська рада та ПМП "ФІНМАРКЕТ" уклали договір оренди землі №040974200210. За умовами договору, ПМП "ФІНМАРКЕТ", на підставі рішення 26 сесії міської ради від 27.05.2009 р. №20 із земель житлової та громадської забудови, надана в строкове платне користування земельна ділянка площею 0,25га, розташована по вул. Кам`янецькій, 2а у місті Хмельницькому, терміном на 3 роки (до 27.05.2012 року). Відповідно до пункту 3,4 договору оренди на земельній ділянці знаходиться об`єкт незавершеного будівництва - готельно-торгівельно-розважальний комплекс готовністю 27%. Земельна ділянка передається в оренду разом з об`єктом незавершеного будівництва. За умовами, наведеними в пункті 15 договору оренди, земельна ділянка передається в оренду під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу. Згідно з пунктом 30 договору, орендар має право за письмовою згодою орендаря зводити у встановленому законом порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження. 26 червня 2012 року укладена додаткова угода №681010004000640 про поновлення договору оренди до 27.05.2015.
Додатковою угодою №937/01 від 18.11.2015 Міська рада та ПМП "ФІНМАРКЕТ" поновили договір оренди до 27.05.2018.
14.01.2016 року Управління архітектури та містобудування видало ПМП "ФІНМАРКЕТ" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1 - 04.
03.12.2018 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно - будівельної інспекції України відповідно до наказу від 02.11.2018 Державної архітектурно - будівельної інспекції України "Про проведення позапланової перевірки" № 1375 на підставі направлення для проведення позапланової перевірки від 09.11.2018 № 35-ПП проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил Управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, вул. Подільська, 10/1, м. Хмельницький під час видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 № 10/ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький (замовник - ПМП «Фінмаркет»)", про що складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 03.12.2018.
В результаті перевірки наданих Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький (замовник - ПМП «Фінмаркет»)" (далі по тексту - МУО №10), виданих Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради та матеріалів виявлені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме:
- відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на земельну ділянку за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120 зазначено код КВЦПЗ - 03.14 - для розміщення та постійної діяльності органів МНС. Враховуючи вищезазначене, наміри забудови земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120, а саме: «будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства» не відповідають її цільовому призначенню: «для розміщення та постійної діяльності органів МНС», чим порушено вимоги частини 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої «Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства». Договір оренди землі № 040974200210 від 05.10.2009 з додатковою угодою № 681010004000640 від 26.06.2012 свідчать, що земельна ділянка по вул. Кам`янецька, 2А в м. Хмельницький передавалась в оренду під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, що також зазначено в пункті 9 розділу «Загальні дані» МУО №10 (функціональне призначення земельної ділянки).
- максимально допустима щільність населення, зазначена у містобудівному розрахунку до МУО № 10 - 500,0 осіб/га перевищує допустиму і порушує вимоги п. 3.7 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", згідно якого "Щільність населення житлового кварталу з повним комплексом установ і підприємств місцевого значення слід приймати відповідно до щільності більших структурних елементів у межах 180-450 люд./га.";
- в п.10 розділу «Загальні дані» МУО № 10 зазначені основні техніко-економічні показники об`єкта будівництва (далі - ТЕП): площа забудови - 2333,0 кв.м.; поверховість - 30, умовна висота будинку - 73,5 м; кількість квартир: однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57 (разом 190); загальна площа квартир - 16050,0 кв. м.; площа вбудованих нежитлових приміщень - 12950 кв. м. У зв`язку з тим, що у містобудівному розрахунку до МУО № 10 не наведено кількість мешканців та площі квартир даного житлового будинку, в управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області немає можливості провести точний розрахунок на предмет необхідності мінімальної розрахункової площі для розміщення цього об`єкта будівництва. При визначенні розрахункової кількості мешканців (за нормою 21 м.кв. на людину плюс 10,5 м.кв. на сім`ю) отримуємо: (16050м - (190 кв. х 10,5 кв.м)) : 21 кв.м/люд. = 669 люд. Відповідно до п. 3.8* примітка 1 ДБН 360-92** «Містобудування Планування і забудова міських і сільських поселень» - «Мінімальну розрахункову площу ділянки для окремого житлового будинку (без розміщення на ній дитячих дошкільних установ і підприємств обслуговування, гаражів, що належать громадянам, фізкультурних і спортивних споруд) необхідно приймати відповідно до кількості його мешканців - не менше як: 30,1-23.3 кв.м/люд. (при забудові до 3 поверхів), 20,2 - 17,0 кв.м/люд. (4-5 поверхів), 15,3 - 13,9 кв.м/люд. (6-8 поверхів), 12,2-12,0 кв.м/люд. (9-12 поверхів). При розрахунку мінімальної площі ділянки для розміщення вищезазначеного об`єкта маємо: 669 люд. х 12,0 кв.м/люд. = 8028 кв.м. Відповідно до договору оренди на земельну ділянку по вул. Кам`янецька, 2А в м. Хмельницький) від 05.10.2009 № 040974200210 (п.5 та п.6 розділу «Загальні дані» МУО № 10), площа земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120- 2500 кв.м. Враховуючи вищевикладене, для об`єкта будівництва з ТЕП, зазначеними в МУО №10, площа земельної ділянки, наданої в оренду ПМП «Фінмаркет» (2500 кв.м), недостатня для його розміщення (без урахування площ, необхідних для обслуговування об`єктів соціально-побутового призначення та вбудованих приміщень). невідповідність кількості квартир в ТЕП до МУО № 10-190 (однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57) та 195 у містобудівному розрахунку (однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57; чотирикімнатних - 3; п`ятикімнатних - 1, шестикімнатних - 1).;
- відповідно до схеми генплану з містобудівного розрахунку, висотний багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства (умовна висота будинку - 73,5 м.) розташовується на відстані 20,0 м. від найближчого садибного житлового будинку, що порушує вимоги п. 3.13 примітки 1 ДБН 360-92** «Містобудування Планування і забудова міських і сільських поселень», відповідно до якого "При розміщені 9 - 16 - поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довгими сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою за висоту будинку, що зводиться".
03.12.2018 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно - будівельної інспекції України винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, згідно якого вимагалося усунути виявлені порушення і привести у відповідність до законодавства терміном до 03.02.2019.
Також, 03.12.2018 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно - будівельної інспекції України прийнято Рішення №26-ПП/з про зупинення дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький (замовник - ПМП «Фінмаркет»)", виданих Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради.
15.05.2019 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно - будівельної інспекції України відповідно до наказу від 10.04.2019 Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про проведення позапланової перевірки" № 394 на підставі направлення для проведення позапланової перевірки від 11.04.2019 № 12-ПП проведено позапланову перевірку виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03.12.2018 посадовими особами управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, наданого за результатами позапланової перевірки видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 № 10/ГП-25.1-04 на «Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2А в м. Хмельницький» (замовник - ПМП «Фінмаркет») (далі - МУО № 10).
За результатами вищезазначеної позапланової перевірки було виявлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме:
- відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на земельну ділянку за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120 зазначено код КВЦПЗ - 03.14 - для розміщення та постійної діяльності органів МНС. Враховуючи вищезазначене, наміри забудови земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120, а саме: «будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства» не відповідають її цільовому призначенню: «для розміщення та постійної діяльності органів МНС», чим порушено вимоги частини 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої «Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства». Договір оренди землі № 040974200210 від 05.10.2009 з додатковою угодою № 681010004000640 від 26.06.2012 свідчать, що земельна ділянка по вул. Кам`янецька, 2А в м. Хмельницький передавалась в оренду під будівництво готельно-торгівельно-розважального комплексу, що також зазначено в пункті 9 розділу «Загальні дані» МУО №10 (функціональне призначення земельної ділянки);
- в п.10 розділу «Загальні дані» МУО № 10 зазначені основні техніко-економічні показники об`єкта будівництва (далі - ТЕП): площа забудови - 2333,0 кв.м.; поверховість - 30, умовна висота будинку - 73,5 м; кількість квартир: однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57 (разом 190); загальна площа квартир - 16050,0 кв. м.; площа вбудованих нежитлових приміщень - 12950 кв. м. У зв`язку з тим, що у містобудівному розрахунку до МУО № 10 не наведено кількість мешканців та площі квартир даного житлового будинку, в управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області немає можливості провести точний розрахунок на предмет необхідності мінімальної розрахункової площі для розміщення цього об`єкта будівництва. При визначенні розрахункової кількості мешканців (за нормою 21 м.кв. на людину плюс 10,5 м.кв. на сім`ю) отримуємо: (16050м - (190 кв. х 10,5 кв.м)) : 21 кв.м/люд. = 669 люд. Відповідно до п. 3.8* примітка 1 ДБН 360-92** «Містобудування Планування і забудова міських і сільських поселень» - «Мінімальну розрахункову площу ділянки для окремого житлового будинку (без розміщення на ній дитячих дошкільних установ і підприємств обслуговування, гаражів, що належать громадянам, фізкультурних і спортивних споруд) необхідно приймати відповідно до кількості його мешканців - не менше як: 30,1-23.3 кв.м/люд. (при забудові до 3 поверхів), 20,2 - 17,0 кв.м/люд. (4-5 поверхів), 15,3 - 13,9 кв.м/люд. (6-8 поверхів), 12,2-12,0 кв.м/люд. (9-12 поверхів). При розрахунку мінімальної площі ділянки для розміщення вищезазначеного об`єкта маємо: 669 люд. х 12,0 кв.м/люд. = 8028 кв.м. Відповідно до договору оренди на земельну ділянку по вул. Кам`янецька, 2А в м. Хмельницький) від 05.10.2009 № 040974200210 (п.5 та п.6 розділу «Загальні дані» МУО № 10), площа земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120- 2500 кв.м. Враховуючи вищевикладене, для об`єкта будівництва з ТЕП, зазначеними в МУО №10, площа земельної ділянки, наданої в оренду ПМП «Фінмаркет» (2500 кв.м), недостатня для його розміщення (без урахування площ, необхідних для обслуговування об`єктів соціально-побутового призначення та вбудованих приміщень). невідповідність кількості квартир в ТЕП до МУО № 10 - 190 (однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57) та 195 у містобудівному розрахунку (однокімнатних - 67, двокімнатних - 66, трикімнатних - 57; чотирикімнатних - 3; п`ятикімнатних - 1, шестикімнатних - 1);
- відповідно до схеми генплану з містобудівного розрахунку, висотний багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства (умовна висота будинку - 73,5 м.) розташовується на відстані 20,0 м. від найближчого садибного житлового будинку, що порушує вимоги п. 3.13 примітки 1 ДБН 360-92** «Містобудування Планування і забудова міських і сільських поселень», відповідно до якого "При розміщені 9 - 16 - поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довгими сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою за висоту будинку, що зводиться".
На виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03.12.2018 в.о. начальника Управління листом від 01.02.2019 № 382/03-13 повідомив, що вказані у приписі недоліки посадовими Управління усунути неможливо по ряду наведених в даному листі причин, зокрема: з приводу невідповідності намірів забудови земельної ділянки за кадастровим номером 6810100000:01:004:0120, а саме: «будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства» її цільовому призначенню: «для розміщення та постійної діяльності органів МНС» зазначено, що власником вказаної земельної ділянки є Територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження з питань регулювання земельних відносин є виключно повноваженнями міської ради і для зміни цільового призначення земельної ділянки слід прийняти рішення Хмельницької міської ради з подальшим внесенням відомостей до Державного земельного кадастру, а тому посадові особи Управління не вправі вирішувати це питання. Крім того, Хмельницькою міською радою було прийнято рішення № 88 від 11.04.2018 щодо непоновлення договору оренди землі від 05.10.2009 № 040974200210. Тобто на сьогоднішній день між ПМП «Фінмаркет» та Хмельницької міською радою договір оренди - земельної ділянки по вул. Кам`янецькій, 2А в м. Хмельницький не поновлений. Також в листі зазначено, то МУО № 10 були підписані начальником Управління ОСОБА_1 ., який був звільнений з займаної посади 04.03.2016. Враховуючи вищевикладене, вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03.12.2018 посадовими особами управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради не виконано.
15.05.2019 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно - будівельної інспекції України прийнято Рішення №04-ПП/с про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 ”А АДРЕСА_1 , м. Хмельницький" (замовник - ПМП «Фінмаркет»), виданих Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради.
Вважаючи такі рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про їх скасування.
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуваннях усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На момент виникнення, спірні відносини регулювалися, зокрема, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі також - Закон № 3038-VI), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 698 (далі також - Порядок № 698), Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 (далі також - Порядок № 109) у відповідних редакціях.
Відповідно до частини другої статті 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною одинадцятою статті 41 Закону № 3038-VI, з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду:
1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об`єктами нагляду;
2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади;
3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду;
4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;
5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
За приписами частини дванадцятої статті 41 Закону № 3038-VI, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:
1) видавати обов`язкові до виконання об`єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
2) притягати посадових осіб об`єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону;
3) ініціювати притягнення посадових осіб об`єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності;
4) вносити подання про звільнення посадової особи об`єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення;
5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об`єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося;
6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку № 698, нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі (далі - головні інспектори будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
Одним із основних завдань нагляду є, зокрема, скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об`єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів.
Разом з тим, відповідно до пункту 8 частини першої статті 1 Закону № 3038-VI, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно зі статтею 26 Закону № 3038-VI, забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.
Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 29 Закону № 3038-VI, основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва (частина друга статті 29 Закону № 3038-VI).
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (частина четверта статті 29 Закону № 3038-VI).
Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (частина п`ята статті 29 Закону № 3038-VI).
Відповідно до частини восьмої статті 29 Закону № 3038-VI містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.
Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.
Таким чином, містобудівні умови та обмеження за своєю правовою природою є складовою частиною вихідних даних для проектування та будівництва об`єктів, які визначають комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва у відповідності до вимог, встановлених законодавством та містобудівною документацією, тобто, гранично допустимі (дозволені) вимоги до майбутнього проекту та є чинними до завершення будівництва об`єкта.
Оскільки містобудівні умови та обмеження мають на меті закріплення вимог до конкретного об`єкта будівництва (мають констатуючий характер), фактично вони вичерпують свою дію одночасно з їх прийняттям.
При цьому, суд вважає, що містобудівні умови та обмеження не є рішенням уповноваженого органу містобудування та архітектури в контексті Закону № 3038-VI та Порядку № 698, яке може бути скасоване чи зупинене за результатами перевірки у порядку державного архітектурно-будівельного нагляду.
Відповідно до пунктів 1.4., 2.2. та 2.4. Порядку № 109, чинність наданих містобудівних умов та обмежень не може бути зупинена у зв`язку з початком розроблення, внесення змін або оновлення містобудівної документації на місцевому рівні.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об`єкта будівництва.
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у видачі містобудівних умов та обмежень або внесення змін до них з відповідним обґрунтуванням надається уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, визначений пунктом 2.1 цього розділу.
Системний аналіз наведених норм дає можливість прийти до висновку, що у разі подання замовником повного пакету документів згідно закріпленого пунктом 2.2. Порядку № 109 переліку, єдиною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснює забудову відповідної земельної ділянки, законним орендарем якої він є, в межах її цільового призначення. В той же час, відповідачем у спірних рішеннях не наведено обставин та обґрунтованих, документально підтверджених доводів, про невідповідність намірів позивача щодо забудови орендованої ним земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, а також доказів, які б спростовували факт надання позивачем третій особі усіх необхідних документів для отримання містобудівних умов та обмежень.
Крім цього безпідставним є твердження органу архітектурно-будівельного контролю про те, що Містобудівні умови видано Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме, ч. 2 ст. 24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, п. 3.8, п. 3.13 примітки 1 ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», з огляду на вказане.
У відповідності до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. Згідно ч. 2 цієї ж статті експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи Експертного звіту щодо розгляду проектної документації за проектом «Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 А» №00-1970-15/ЦБ від 22.03.2016, складеного ДП «Укрдержбудекспертиза», проектна документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог міцності, надійності та довговічності об`єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, в тому числі і щодо доступності осіб з обмеженими можливостями та інших маломобільних груп населення, екології, пожежної та техногенної безпеки і енергозбереження.
На переконання суду, зміст зазначеного експертного звіту спростовує наведені в оскаржуваних рішеннях твердження відповідача про невідповідність Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 вимогам чинного законодавства України.
Окрім того, судом встановлено, що Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04, а також підстави для їх скасування, яке відбулося за рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.04.2017 року №274 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016 взамін №114/ГП- 25.1-04 від 23.06.2014, виданих приватному малому підприємству "ФІНМАРКЕТ" для будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства", були предметом судового розгляду в адміністративній справі №686/10921/17, яка перебувала у провадженні Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області.
Так, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 686/10921/17 скасовано рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30.05.2018 та визнано протиправним і скасовано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради «Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №10/ГП-25.1-04 від 14.01.2016 взамін №114/ГП-25.1- 04 від 23.06.2014, виданих приватному малому підприємству «ФІНМАРКЕТ» для будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торговельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства».
Суд апеляційної інстанції у своєму рішенні зазначив, що Містобудівні умови є індивідуальним ненормативним актом, який вичерпує свою дію фактом виконання. Наведений висновок обґрунтовано посиланням на рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, згідно якого ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Аналізуючи наведене, суд зазначає, що Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництво висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький" (замовник - ПМП "Фінмаркет")", видані приватному підприємству "Фінмаркет" для будівництва висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства є індивідуальним, тобто ненормативним актом, оскільки він вичерпує свою дію фактом виконання, адресований конкретній особі, замовнику, і не має загальнообов`язкового значення.
Як встановлено із матеріалів справи та не заперечується сторонами в пояснення з наданих до суду, що на підставі отриманих Містобудівних умов та обмежень позивач розпочав проектування об`єкту, уклав ряд договорів, отримав необхідні дозвільні та інші документи, а саме: Договір про організацію капітального будівництва між ПМП «Фінмаркет» з ПП «Буд Кепітал Менеджмент» від 02.02.2017, Договір про надання послуг від 28.12.2012 між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПП «ПрофБухСервіс», договори купівлі-продажу майнових прав укладені ПП «Буд Кепітал Менеджмент», Договір поставки від 20.04.2016 №20-04 між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «Будіндустрія», Договір поставки від 01.03.2017р. між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «Трансбуд-Граніт», Договір купівлі-продажу від 11.05.2017 №11/05/17 ПЮ укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ПРОМЮНІОН», Договір постачання №12 від 21.03.2017 між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ГЛОБО-ЛТД», Договір купівлі-продажу №55 від 21.08.2017 між ПП "Буд Кепітал Менеджмент" та ПП "ДАХ ЦЕНТР", Договір поставки від 13.06.2016 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та фізичною особою-підприємцем Татарчуком П.Б., Договір поставки №22/17 від 16.02.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ГРАНД-БУД 9998», Договір поставки №01-03/Хм від 01.03.2019 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «РКЦ-БУД», Договір поставки №13-02/Хм від 13.02.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «РКЦ-БУД», Договір про надання послуг будівельною технікою №25/17 від 20.02.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та КП «Управління механізації будівництва», Договір вантажних перевезень №1 від 01.08.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та приватним підприємцем ОСОБА_2 З.О., Договір купівлі-продажу №06/08 від 06.08.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ГРОМ ЛТД», Договір поставки №6136519ХМП від 21.01.2019 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ФІРМА «ВІКАНТ»», Договір поставки №0910-18 від 09.10.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ЄВРОБЕТОН ПЛЮС», Договір про надання послуг №26/0/ від 26.07.2018 між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПП «ПЛЮС ТРАНС АКТИВ», Договір поставки №0506/1 від 05.06.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП ОСОБА_3 , Договір поставки товару №15-18з від 02.01.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКЗАЛІЗОБЕТОН», Договір про надання послуг №1 від 01.02.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП ОСОБА_4 , Договір оренди баштового крану №01/03 від 01.03.2018 укладеного між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП Зволянським О.В., Договір про надання послуг №26/06 від 26.06.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПП «БУД КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ», Договір про видачу тимчасових технічних умов №23ВТВ від 28.02.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та МКП «ХМЕЛЬНИЦЬКВОДОКАНАЛ», Договір про виконання робіт на створення науково-технічної продукції №021 від 16.05.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП ОСОБА_5 , Договір на виготовлення проектно-кошторисної документації №11 від 27.03.2016 укладений між ПП «БУД КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ» та ПМП «НЕЙТРОН», Договір транспортного екпедирування №ЗЕ-67 від 02.05.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «ПОДІЛЛЯПОСТАЧБУД», Договір на здійснення технічного нагляду від 04.04.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП Крепаком В.І., Договір підряду №30/03/17 від 30.03.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «Торговий дім «МЕГАПОЛІС»», Договір підряду №8 від 20.04.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП ОСОБА_6 ., Договір на виконання робіт від 27.03.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПП Комунальним архітектурно-планувальним підприємством, Договір про приєднання до електричних мереж №51 від 20.02.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПАТ «ХМЕЛЬНИЦЬКОБЛЕНЕРГО», Договір підряду №12-1 від 30.08.2017 уклаений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ПП «ФУНДАМЕНТСПЕЦБУД», Договір підряду від 30.08.2017 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ФОП ОСОБА_7 , Договір купівлі-продажу товарів №347 від 16.01.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «Поділля Кабель-1», Договір про надання послуг з винесення меж земельної ділянки в натурі від 31.08.2017 №181/17 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «Земельно-консалтингове агентство «СТС»», Договір поставки №1-КП від 03.01.2018 укладений між ПП «Буд Кепітал Менеджмент» та ТОВ «БУДТЕХ-НІКА».
А тому, оскільки на підставі містобудівних умов у позивача на час прийняття оскаржуваного рішення вже виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, відповідач не мав права зупиняти та скасовувати цей ненормативний акт.
Окрім того, судом встановлено, що діючим на момент виникнення спірних правовідносин законодавством, не передбачалась можливість та підстави скасування відповідними органами, у тому числі відповідачем, містобудівних умов та обмежень в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, що свідчить про прийняття відповідачем спірних рішень з перевищенням та поза межами наданих законом повноважень.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувані рішення №26-ПП/з від 03.12.2018 про зупинення дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький" (замовник - ПМП "Фінмаркет")" та №04-ПП/с від 15.05.2019 про скасування Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький” (замовник - ПМП "Фінмаркет")".
Згідно приписів частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів та не довів правомірності прийняття оскаржуваних рішень. Натомість позивачем повністю доведено обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення повністю.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає відшкодуванню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3842,00 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України №26-ПП/з від 03.12.2018 про зупинення дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький" (замовник - ПМП "Фінмаркет")".
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України №04-ПП/с від 15.05.2019 про скасування Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.01.2016 №10-ГП-25.1-04 на "Будівництві висотного багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгівельно - офісними приміщеннями та закладами ресторанного господарства по вул. Кам`янецька, 2 "А", м. Хмельницький” (замовник - ПМП "Фінмаркет")".
Стягнути із бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь Приватного малого підприємства "ФІНМАРКЕТ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Приватне мале підприємство "ФІНМАРКЕТ" (вул. Івана Франка, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 31100369) Відповідач:Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 38045529) Третя особа:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький