Рішення № 84429772, 23.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
560/2258/19
Номер документу
84429772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2258/19

РІШЕННЯ

іменем України

23 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К., розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес", а саме зупинення:

- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах, робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м, і зберігання цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним газом;

- експлуатації посудини для зберігання зріджених вуглецевих газів для заправки автомобільної техніки ЗВГ-10 зав. № 2368, 2018 року випуску;

- роботи комплексу АГЗП в цілому (за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький район, с. Іванківці, вул. Центральна, 2 а).

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами Управління Держпраці у Хмельницькій області, з метою дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці і промислової безпеки було здійснено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес".

За результатами проведеної позапланової перевірки виявлено ряд порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, та встановлено, що відповідачем не виконано в повному обсязі вимоги припису № 22-15/252-225 від 13.03.2019 року, та припису № 22-15/252-226 від 13.03.2019 року.

За наслідками перевірки складені акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/614 від 10 липня 2019 року, та акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/615 від 10 липня 2019 року.

Зважаючи на те, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а відповідач не усунув їх у повному обсязі, позивач звернувся до суду.

Суд ухвалою від 23 липня 2019 року відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу надано строк (15 днів) для подання відзиву на позов з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

08 серпня 2019 року надійшов відзив товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес", в якому відповідач у задоволенні позову просить суд відмовити.

В обгрунтування відзиву відповідач посилається на те, що товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" усунено порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки, та які стали підставою для звернення з адміністративним позовом до суду, що підтверджується, зокрема:

- договором № 00716 від 05 липня 2019 року між ДП "Подільський експертно-технічний центр Держпраці" та товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" на виконання робіт: експертне обстеження підприємства для видачі дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки п. 6 п. 11 дод. 2 Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 року, та отримання дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки п. 10 Дод. З Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 року;

- забезпечено комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту, що підтверджується наказом директора товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" № 150719-1 від 15.07.2019 року;

- товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" введеться змінний журнал, в якому облікується, зокрема, але не виключно, перевірка справності манометрів, запобіжних клапанів, перевірка запірної арматури на газопровадах і обладнанні АГЗП на положення "відкрито - закрито" та інші перевірки технологічного обладнання, газопроводів та інших приладів та установок на АГЗП;

- обслуговуючий персонал пройшов навчання з охорони праці і має відповідну кваліфікацію, що підтверджується посвідченнями про право па виконання робіт з підвищеною небезпекою;

- товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" укладено наступні договорити з експертними центрами:

1) договір № 00792 від 17 липня 2019 року між ДП "Подільський експертно- технічний центр Держпраці" та товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" на виконання робіт: первинний технічний огляд резервуара 9,96 м.куб.;

2) договір № 167-ТО від 10 липня 2019 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" та ПП "Сіад-Ссрвіс" на виконання сервісно-технічного обслуговування ємності надземної для зріджених вуглеводних (нафтових) газів (пропан-бутан):

а) модуля для заправки зрідженим газом (МЗАЗГ) «Шельф 1-10 Н 1/100-1 LPG» № 1030 виготовлений 2018 року, та встановлений по вул. Придорожна, 1 в с. Адамівка. Віньковецького району Хмельницької області;

б) модуля для заправки зрідженим газом (МЗАЗГ) «Шельф 1-10 Н 1/100-1 LPG» № 1003 виготовлений 2018 року, та встановлений по вул. Центральна. 2А в с. Іванківці. Дунаєвецького району. Хмельницької області;

3) договір № 00535 від 29 травня 2019 року між ДП "Подільський експертно- технічний центр Держпраці" та товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" на виконання робіт: експертне обстеження резервуара ЗВГ-10Н-ПХЛ1, об`єм 9.96 м.куб.;

Також відповідач вказав, що позивач зазначає, що улаштування фундаменту посудини ЗВГ-10 зав. № 2638, 2018 року випуску встановлено з нахилом, що є порушенням вимог проектної документації, однак таке твердження є неправомірним, оскільки відповідно до паспорту модуля заправки автомобілів зрідженим газом «Шельф», в розділі 3 (розміщення МЗАЗГ на місці експлуатації), пунктом 3.3. передбачено при установці МЗАЗГ забезпечити нахил резервуара в сторону зливного патрубку від 2 до 3 % о (проміле). Вказані роботи проводилися сертифікованою пусконалагоджувальною організацією ТОВ НВК «Шельф», що підтверджується актом про закінчення монтажних та пусконалагоджувальних робіт від 01.06.2018 року. Таким чином улаштування фундаменту посудини ЗВГ-10 зав. № 2638 2018 р.в. вірно встановлено з нахилом.

Також відповідач зазначив, що порушення про які зазначає позивач в сукупності не є підставою для зупинення роботи підприємства, оскільки безпосередньо не спричиняють загрозу життю та здоров`ю людей.

Крім цього, товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" усунуло порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки, та які стали підставою для звернення з адміністративним позовом до суду.

Відповідач вважає, що ним були усунені порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, відтак відсутні підстави для задоволення позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що посадовими особами позивача, за результатами проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, 13.03.2019 року винесено приписи № 22-15/252-225, та № 22-15/252-226 про усунення виявлених під час перевірки порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

З метою проведення перевірки виконання вказаних приписів, на підставі наказу № 164 від 04.07.2019 року, та відповідно до направлення на перевірку № 208/19 від 04.07.2019 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес".

За результатами позапланового заходу складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/614 від 10 липня 2019 року, та акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/615 від 10 липня 2019 року.

За результатами перевірки виявлено ряд порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема:

1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" не отримало Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки: на газонебезпечні та роботи у вибухонебезпечних зонах (порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-Х11, п. 6 додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48));

2. Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафта-Експрес» не задекларувало відповідність матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці для виконання робіт: що виконуються на висоті понад 1,3 м.; зберігання цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним газом (порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХП, п. 6, 18 додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48));

3. Роботодавець не забезпечив комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці (порушення вимог ст. 8 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХП);

4. Роботодавець не одержав дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (експлуатацію посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа) (порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХП, п. 10 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48), п. 3.1 розділу 3 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 р. за № 674/27119);

5. Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафта-Експрес» не задекларувало відповідність матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці для виконання робіт на висоті (порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п. 6 додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 201 1 р. № 1 107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48));

6. Стан технологічного обладнання, електрообладнання, не забезпечує безперебійну роботу та безпеку працівників, а саме не проведено заземлення корпусу установки ЗВГ-10 (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-Х11, п. 1.3. розділу VI Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 р. за № 674/27119);

7. Не розроблено технологічні схеми, які повинні містити допустимі значення тисків і температур ЗВГ із врахуванням їх фізико-хімічних властивостей і вибухонебезпечних характеристик для проведення виробничих процесів (порушення вимог сі. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХП, п. 1.4. розділу VI Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 р. за № 674/271 19);

8. Включення АГЗП після тимчасової перерви в роботі здійснюють без проведення зовнішнього огляду технологічного обладнання, резервуару, газопроводів, контрольно-вимірювальних приладів, автоматики і засобів протиаварійного захисту (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п. 1.6. розділу VI Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 р. за № 674/27119);

9. Працівники, АГЗС з метою виявлення несправностей і своєчасного їх усунення щозміни не перевіряють технологічне обладнання, газопроводи, запобіжну арматуру, електрообладнання, засоби вимірювань, протиаварійний захист, блокування і сигналізацію АЗГП (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п. 1.8. розділу VI Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119);

10. Запірну арматуру на газопроводах і обладнанні АГЗП не перевіряють на положення «відкрито-закрито» відповідно до вимог документації заводу - виробника з експлуатації обладнання (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІ1, п. 1.11. розділу VI Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 р. за № 674/271 19);

11. Не проведено улаштування фундаменту посудини ЗВГ-10 зав. № 2368 2018 р.в. у відповідності до проектної документації та без урахування вимог документації на встановлення обладнання під тиском і експлуатаційних документів (Встановлено з нахилом) (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХЛ, п. 1.2. розділу 3 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОГІ 0.00-1.81-18));

12. Не представлено документи, що підтверджують якість застосованих матеріалів і зварювання, копії яких зберігаються у власника протягом строку служби обладнання під тиском (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-Х11, п. 2.3. розділу 3 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18));

13. На підприємстві не призначено обслуговуючий персонал, який пройшов навчання з охорони праці і має відповідну кваліфікацію щодо обслуговування обладнання під тиском, приладів безпеки, контрольно-вимірювальних приладів та іншого допоміжного устаткування (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-Х11, п. 1.1. розділу 7 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, ідо працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18));

14. Не проводиться перевірка справності роботи манометрів, запобіжних клапанів в строки визначені Правилами. Для обладнання з робочим тиском до 14 бар включно - не рідше одного разу на зміну (порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІ1, п. 3.1. розділу 7 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18)).

Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/614 від 10 липня 2019 року, та акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/615 від 10 липня 2019 року вручені під підпис посадовій особі відповідача 10 липня 2019 року.

Вищезазначені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, тому є необхідність застосування заходів реагування.

У зв`язку з тим, що відповідач порушень не усунув, позивач звернувся в суд з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Спірні відносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877), Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року № 2694-ХІІ, зі змінами і доповненнями, (далі - Закон № 2694-XII) який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до пункту 5 частини 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб`єкт владних повноважень може звертатися до суду у випадках, встановлених законом.

Згідно зі статтею 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14.10.1992 (далі - Закон №2694-XII) визначено, зокрема, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з п. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що для звернення позивача до суду з позовними вимогами щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері з охорони праці та промислової безпеки виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та відповідно застосування судом таких заходів реагування, обов`язковою умовою є те, що такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, та належними доказами існування такої загрози є результати перевірки.

Як встановлено судом, підставою для звернення позивача до суду з даним позовом був висновок щодо порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки, які викладені в актах перевірки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці, у тому числі повноваженнями застосування до суб`єктів господарювання певних заходів реагування (зокрема, складання приписів, протоколів, розпоряджень про усунення виявлених порушень вимог охорони праці).

Суд зазначає, що в адміністративних справах щодо застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) суд має встановити наявність підстав для застосування таких заходів на момент постановлення судового рішення, зокрема, наявність не усунутих суб`єктом господарювання порушень вимог законодавства, які дійсно створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні людей від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику (користувачу) вживати заходів до усунення виявлених порушень.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт (виробництва) є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Позивач вказує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, що є підставою для застосування заходів реагування у вигляді зупинення:

- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах, робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м, і зберігання цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним газом;

- експлуатації посудини для зберігання зріджених вуглецевих газів для заправки автомобільної техніки ЗВГ-10 зав. № 2368, 2018 року випуску;

- роботи комплексу АГЗП в цілому (за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький район, с. Іванківці, вул. Центральна, 2 а).

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Як встановлено судом, підставою для звернення позивача до суду з даним позовом був висновок щодо порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки, які викладені в актах перевірки.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд враховує доводи відповідача про те, що відповідачем укладено договір № 00716 від 05 липня 2019 року між ДП «Подільський експертно-технічний центр Держпраці» та товариством з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" на виконання робіт: експертне обстеження підприємства для видачі дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки п. 6 п. 11 дод. 2 Постанови КМУ № 1107 від 26.10.201 1 року, та дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки п. 10 Дод. З Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 року;

- забезпечено комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту, що підтверджується наказом директора ТОВ «Нафта- Експрес» № 150719-1 від 15.07.2019 року;

- ведеться змінний журнал, в якому облікується, зокрема, але не виключно, перевірка справності манометрів, запобіжних клапанів, перевірка запірної арматури на газопроводах і обладнанні АГЗП на положення «відкрито - закрито» та інші перевірки технологічного обладнання, газопроводів та інших приладів та установок на АГЗП;

- обслуговуючий персонал пройшов навчання з охорони праці і має відповідну кваліфікацію, що підтверджується посвідченнями про право па виконання робіт з підвищеною небезпекою;

- укладено наступні договорити з експертними центрами:

1) договір № 00792 від 17 липня 2019 року між ДП «Подільський експертно- технічний центр Держпраці» та ТОВ «Нафта-Експрес» на виконання робіт: первинний технічний огляд резервуара 9,96 м.куб.;

2) договір № 167-ТО від 10 липня 2019 року між ТОВ «Нафта-Експрес» та ПП «Сіад-Ссрвіс» на виконання сервісно-технічного обслуговування ємності надземної для зріджених вуглеводних (нафтових) газів (пропан-бутан):

а) модуля для заправки зрідженим газом (МЗАЗГ) «Шельф 1-10 Н 1/100-1 LPG» № 1030 виготовлений 2018 р.. та встановлений по вул. Придорожна, 1 в с. Адамівка. Віньковецького району Хмельницької області;

б) модуля для заправки зрідженим газом (МЗАЗГ) «Шельф 1-10 Н 1/100-1 LPG» № 1003 виготовлений 2018 р.. та встановлений по вул. Центральна. 2А в с. Іванківці. Дунаєвецького району. Хмельницької області;

3) договір № 00535 від 29 травня 2019 року між ДП «Подільський експертно- технічний центр Держпраці» та ТОВ «Нафта-Експрес» на виконання робіт: експертне обстеження резервуара ЗВГ-10Н-ПХЛ1, об`єм 9,96 м.куб., але суд зазначає, що вказані заходи не є належним доказом усунення виявлених порушень.

Суд враховує те, що відповідачем повністю або частково могли бути усунені порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, однак, вказані вище заходи не можуть бути належним доказом того, що відповідач дійсно усунув всі виявлені позивачем порушення вимог законодавства, та не можуть слугувати належними доказами усунення виявлених порушень.

Суд зазначає, що укладені договори позивача свідчать лише про наміри усунути виявлені порушення, та не є реальним усуненням вказаних порушень.

За змістом частини 1 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Суд враховує, що належним доказом усунення виявлених порушень можуть слугувати висновки позапланової перевірки ТОВ «Нафта-Експрес», проте відповідач не звертався до позивача із заявою про проведення позапланової перевірки, і як наслідок проведена вона не була.

На думку суду, ТОВ «Нафта-Експрес» не доведено, що порушення, встановленні за результатами проведеної позапланової перевірки на час розгляду справи ним усунуті. Також, відповідачем не надано доказів про те, що відповідні документи, які підтверджують усунення порушень вимог законів, подані до Управління Держпраці у Хмельницькій області. У матеріалах справи відсутні належні докази усунення виявлених порушень зафіксованих у акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/614 від 10 липня 2019 року, та в акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 22-15/615 від 10 липня 2019 року.

Оскільки відповідач доказів, які спростовують доводи позивача суду не надав, суд приходить до висновку, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування заходів реагування до ТОВ «Нафта-Експрес».

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуті порушення, зазначені в актах перевірки, і такі порушення створюють реальну загрозу життю, та здоров`ю людей, суд дійшов до висновку, що позов Управління Держпраці у Хмельницькій області до ТОВ «Нафта-Експрес» про застосування заходів реагування є обгрунтованим, та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" заходи реагування в сфері державного нагляду шляхом зупинення:

- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах, робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м, і зберігання цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним газом;

- експлуатації посудини для зберігання зріджених вуглецевих газів для заправки автомобільної техніки ЗВГ-10 зав. № 2368, 2018 року випуску;

- роботи комплексу АГЗП в цілому (за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький район, с. Іванківці, вул. Центральна, 2 а).

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 39793137) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" (вул. Володимирська, 1а,Віньківці,Віньковецький район, Хмельницька область,32500 , код ЄДРПОУ - 41138032)

Головуючий суддя В.К. Блонський