
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2019 р. Справа № 480/2046/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
позивача - ОСОБА_2,
представника ІІ відповідача - В.В. Шиянової,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Державної казначейської служби України, про визнання бездіяльності незаконною та такою, що спричинила шкоду, стягнення заподіяної шкоди та компенсації,-
В С Т А Н О В И В:
06.06.19 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Державної казначейської служби України, у якій, з урахуванням уточнень від 21.06.19 (а.с. 25-34), просить суд:
- відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України та рішення суду у справі № 1840/2920/18, визнати незаконною та такою, що спричинила шкоду позивачу, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не здійснення йому перерахунку пенсії на підставі наказу МО України № 377;
- відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 КАС України, на відшкодування шкоди, заподіяну незаконною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, стягнути на користь позивача за рахунок Державного бюджету України шляхом безспірного списання коштів з Єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України, визначеного для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду в розмірі: - заподіяної шкоди (невиплаченої частини пенсії, що складає 223918,48 грн.); - встановленої законодавством компенсації, обов`язок донарахування якої за весь період затримки по дату остаточного розрахунку покладається на Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах через знецінення грошових коштів у зв`язку з порушенням строків сплати, з урахуванням індексу зростання споживчих цін та 3 % річних за весь період прострочення виплат, починаючи з 01.09.2008. Також у своїй позовні заяві просить суд зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18 було зобов`язано ГУ ПФУ у Сумській області у відповідності з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_2 , у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Однак ГУ ПФУ в Сумській області після отримання довідки, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом у відповідності до списку, наданого відповідачем, перерахунок пенсії не здійснило, що на думку позивача, є шкодою, заподіяною бездіяльністю посадових осіб органу державної влади. У зв`язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 10.06.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою від 21.06.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою від 16.07.2019 клопотання ОСОБА_2 задоволено, залучено до участі у справі як відповідача Державну казначейську службу України.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав просив суд задовольнити їх.
Представник ГУ ПФУ у Сумській області в судове засідання не з`явився, подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18 було зобов`язано ГУ ПФУ у Сумській області у відповідності з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_2 , у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Вказане рішення було виконане, а отримана від Сумського об`єднаного військового комісаріату довідка від 28.11.2018 № 47385 долучена до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 . При цьому рішенням по справі № 1840/2920/18 суд не зобов`язував ГУ ПФУ в Сумській області проводити перерахунок пенсії позивача.
Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадок порушення встановлених строків виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно статті 2 Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Так, порушене питання щодо проведення перерахунку пенсії було предметом розгляду його в суді. Згідно з рішенням суду жодних зобов`язань до головного управління щодо нарахування суми компенсації відповідно до Закону № 2050 не визначено, тому підстави для нарахування компенсації за втрату частини грошових доходів відсутні.
Відповідно до ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням втрати компенсації частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до цих нормативних актів підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов в сукупності: нарахування громадянину належних йому доходів; порушення встановлених строків їх виплати; затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги; доходи не повинні носити разового характеру.
Отже, однією з обов`язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата.
На думку представника відповідача, зважаючи на зазначене та те, що перерахунки пенсії позивачу були виконані вчасно, тобто, після надходження до головного управління рішень суду, надання уповноваженим органом відповідних довідок, підстави для нарахування та виплати суми компенсації відсутні.
Представник ІІ відповідача Шиянова В.В. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, зазначила, що станом на день розгляду справи в управлінні не перебуває на виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18, жодних протиправних дій чи бездіяльності, що могли б порушити законні права та інтереси позивача, а також призвести до заподіяння останньому матеріальної шкоди відповідачем не вчинялося.
Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд визнає, що підстави для задоволення позову відсутні, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18 задоволено вимоги ОСОБА_2 частково та зобов`язано ГУ ПФУ у Сумській області у відповідності з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_2 , у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Однак ГУ ПФУ в Сумській області після отримання довідки, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом у відповідності до списку, наданого відповідачем, перерахунок пенсії не здійснило, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено (а.с. 18-20).
28.11.2018 Сумським обласним військовим комісаріатом на ім`я ОСОБА_2 складена довідка № 47385 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністерства оборони України від 28.07.2008 № 377 (а.с. 13).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив також провести перерахунок його пенсії на підставі довідки, отриманої від Сумського обласного військового комісаріату.
Листом від 28.01.2019 № 48/Ч-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило ОСОБА_2 про те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18 управлінням у листопаді 2018 року було направлено до Сумського обласного військового комісаріату список на ім`я позивача для надання довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого наказом Міністерства оборони України від 28.07.2008 № 377.
Отримана від Сумського обласного військового комісаріату довідка № 47385 від 28.11.2018 долучена до матеріалів пенсійної справи.
Відповідач зазначає, що оскільки рішенням суду жодних зобов`язань до ГУ ПФУ в Сумській області щодо перерахунку пенсії не зазначено, то підстави для її перерахунку відсутні (а.с. 14).
Вирішуючи спір по суті вимог, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок № 45). Вказана постанова набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18 ГУ ПФУ в Сумській області було зобов`язано у відповідності з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_2 у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (а.с. 59-62).
В межах даної справи позивач просить визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області незаконною та такою, що спричинила шкоду позивачу.
Щодо вказаної вимоги суд зазначає, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 по справі № 1840/2920/18 ГУ ПФУ в Сумській області не було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377.
В задоволенні вимог в цій частині, рішенням від 25.09.2018, позивачу було відмовлено.
Зазначаючи про те, що протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ в Сумській області щодо нездійснення перерахунку його пенсії ОСОБА_2 була завдана матеріальна шкода, позивач не заявляє вимог про здійснення перерахунку на підставі отриманої від Сумського ОВК довідки, складеної на виконання рішення по справі № 1840/2920/18 (а.с. 58).
Дії чи бездіяльність відповідача в цій частини протиправними не були визнані і спір про це не був предметом судового розгляду.
Тому за цією справою не має жодних достовірних підстав стверджувати, що на відповідача покладений обов`язок щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до наданої Сумським обласним військовим комісаріатом довідки № 47385 від 28.11.2018.
Оскільки не надано безспірних доказів щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Сумського обласного військового комісаріату довідка № 47385 від 28.11.2018, суд визнає, що всі інші вимоги позивача також не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Державної казначейської служби України, про визнання бездіяльності незаконною та такою, що спричинила шкоду, стягнення заподіяної шкоди та компенсації відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування ЄСІТС подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23.07.2019.
Суддя М.М. Шаповал