Рішення № 84423762, 30.07.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
804/3235/18
Номер документу
84423762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2018 року Справа № 804/3235/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.08.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) щодо нездійснення перерахунку отриманої ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації грошових доходів населення за період з грудня 2014 року по січень 2018 року;

- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області сплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою та тією, що підлягала нарахуванню відповідно до Закону України "Про індексацію доходів населення" пенсію за період з грудня 2014 року по січень 2018 року в розмірі 6'632грн.22коп.;

- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок отриманої ОСОБА_1 щомісячної пенсії починаючи з лютого 2018 року шляхом збільшення її розміру на 205грн.60коп., враховуючи індексацію грошових доходів населення.

В обґрунтування своїх вимог позивач послався на приписи ст.64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України №2262-ХІІ) та ст.ст.2, 3, 4, 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", зазначивши, що відповідачем не проведено перерахунок його пенсії з урахуванням індексу споживчих цін.

Позивач вказує, що за період з грудня 2014 року по січень 2018 року йому нараховано та сплачено пенсію в розмірі 122'883грн.26коп., а з урахуванням індексації доходів населення (пенсії) мало бути нараховано та сплачено 129'515грн.48коп. Різниця становить 6'632грн.22коп.

Ухвалою суду від 10.05.2018р. позовну заяву залишено без руху через невідповідність вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.

Позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви шляхом надання відповідних документів.

Ухвалою суду від 01.06.2018р. позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

19.07.2018р. відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, за змістом якого проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначивши, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надана Вінницьким обласним військовим комісаріатом, позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294. Основний розмір пенсії 71% за 27 років вислуги склав 2'216грн.80коп.

29.11.2007 року за заявою позивача проведено індексацію пенсії згідно із Законом України "Про індексацію грошових доходів населення". Сума індексації за 2007 рік склала 140грн.88коп. З 2008 року позивачу проводилась в автоматичному режимі індексація пенсії, з поступовим збільшенням з суми 12грн.99коп. до 73грн.21коп. в грудні 2008 року.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 року №198 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" з 01.04.2009 року до пенсії позивача, як непрацюючого пенсіонера, призначено підвищення у розмірі 7грн.50коп., яке з 01.07.2009 року вже дорівнювало 14грн.20коп., а з 01.10.2009 року збільшено до 28грн.40коп.

Також відповідач зазначає, що з 01.01.2010 року поточна індексація проводилась в автоматичному режимі з поступовим збільшенням і в червні 2012 року дійшла до 150грн.00коп. З 01.07.2012 року до розміру пенсії нараховувалась зафіксована індексація на рівні червня 2012 року, а саме: 150грн.00коп. та збережена індексація в розмірі 73грн.21коп.

Крім того відповідач вказує, що 23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" щодо встановлення підвищення з 01.07.2012 року у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 року до 35%.

Як пояснює відповідач, на підставі довідки з 01.07.2012 року до основного розміру пенсії позивача, нараховано підвищення згідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 в розмірі 11% в сумі 243грн.85коп., з 01.09.2012 року зазначене підвищення збільшено до 23% в сумі 509грн.86коп., а з 01.01.2013 року підвищення виплачувалось в максимально можливому розмірі 610грн.60коп.

Оскільки останнє підвищення пенсій відбулося з 01.01.2013 року, січень 2013 року визначено базовим місяцем для проведення їх індексації.

Відповідач пояснює, що станом на 01.02.2018 року позивачу до основного розміру пенсії виплачувались наступні надбавки та підвищення:

- підвищення відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України від 23.04.2012 року №355 у розмірі 610грн.60коп.;

- доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації у розмірі 406грн.37коп.

03.08.2018р. позивачем подано відповідь на відзив, яка за своїм змістом підтверджує обґрунтування позову.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України №2262-ХІІ.

22.01.2018 року відповідач листом №1664/03/30 повідомив позивача про підстави перерахунку та надав довідку за №601 від 22.01.2018р. щодо нарахованої та виплаченої пенсії останьому за період з грудня 2014 року по січень 2018 року (а.с.13-14).

12.02.2018 року позивачем на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслано звернення про здійснення перерахунку нарахованої та сплаченої пенсії за період з грудня 2014 року по січень 2018 року з урахуванням індексації доходів населення, про сплату різниці та встановлення щомісячної пенсії у розмірі 3'935грн.67коп. з лютого 2018 року (а.с.15-17).

Листом про надання відповіді №Х-2248-18 від 28.02.2018 року позивачу повідомлено про те, що його пенсія обчислена відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.20-22).

При вирішенні спору суд виходить з того, що відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.64 Закону України №2262-ХІІ, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

За визначенням ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Виходячи зі змісту ч.1 ст.2 Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно зі статтею 4 Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України (частина 4).

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина 6).

Згідно статті 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України за №1078 від 17.07.2003, з метою реалізації Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підчищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Згідно з пунктом 5 Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

З наданих відповідачем пояснень та доказів встановлено, що з 2008р. індексація пенсії позивачу проводилась в автоматичному режимі.

Оскільки останнє підвищення пенсій відбулося з 01.01.2013, січень 2013р. визначено базовим місяцем для проведення їх індексації.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошових доходів населення за період з грудня 2014 року по січень 2018 року.

При цьому, суд звертає увагу, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, а позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою 12.02.2018 р. та 04.05.2018р. подав відповідний позов до суду.

Відповідачем не спростовано обґрунтування позивача щодо перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації у 2014, 2015, 2016 роках. У відповідних місяцях індекс інфляції перевищував 103 відсотка.

Проте з наданих відповідачем документів (в тому числі, розрахунків) не вбачається виконання вимог ст.64 Закону України №2262-ХІІ та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку отримуваної пенсії з урахуванням індексації грошових доходів населення за його заявою від 12.02.2018р.

Щодо позовних вимог про:

- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області сплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою та тією, що підлягала нарахуванню відповідно до Закону України "Про індексацію доходів населення" пенсію за період з грудня 2014 року по січень 2018 року в розмірі 6'632грн.22коп.;

- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок отриманої ОСОБА_1 щомісячної пенсії починаючи з лютого 2018 року шляхом збільшення її розміру на 205грн.60коп., враховуючи індексацію грошових доходів населення, суд зазначає наступне.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пенсію позивача.

З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про розрахунок, перерахунок пенсії, суд дійшов до висновку про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про здійснення перерахунку нарахованої та сплаченої пенсії за заявою позивача від 12.02.2018р. в межах загального строку позовної давності.

Суд звертає увагу, що відповідно до абз.2 ч.4 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, з урахуванням заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

В порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 352грн.40коп.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 246-247, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку отримуваної пенсії з урахуванням індексації грошових доходів населення за його заявою від 12.02.2018р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку нарахованої та сплаченої пенсії за його заявою від 12.02.2018р. в межах загального строку позовної давності.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок отримуваної пенсії з урахуванням індексації грошових доходів населення за його заявою від 12.02.2018р. та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 352,40 грн. (триста п`ятдесят дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ - 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова