
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2019 року Справа № 160/7707/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 09.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення та проведення перерахунку;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 86% суми грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
2. Ухвалою суду від 14.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7707/19.
3. 28.08.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу. У відзиви відповідач просив здійснювати розгляд справи за участю його представника.
щодо строків розгляду справи
4. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
5. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
щодо клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника
8. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
9. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
10. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
11. Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
12. Відповідно до частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складної є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
13. Крім того, стаття 263 КАС України містить перелік справ, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема:
- справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт другий частини першої статті 263 КАС України).
14. Частиною шостою статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
15. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
16. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.
17. Відповідачем не зазначено обґрунтованих підстав розгляду справи за участю його представника, відзив на адміністративний позов з витребуваними доказами надано у строк та в обсязі достатньому для розгляду справи по суті.
18. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
19. Позивачу за 32 роки служби призначена пенсія в розмірі 86% від суми грошового забезпечення.
20. У квітні 2018 року, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило нарахування і виплату пенсії з 01.01.2018, основний розмір якої зменшено з 86% до 70% від суми грошового забезпечення, у зв`язку із чим щомісячно не видається певна частина пенсії без її повернення та компенсації.
21. Дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 86% до 70% від суми грошового забезпечення позивач вважає протиправними та такими, що порушують його права.
22. При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
23. При перерахунку пенсії змінної величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
24. Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
25. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
26. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
27. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
28. 14.05.2009 позивачем подано заяву про призначення пенсії за вислугу років (а.с.25).
29. Поданням про призначення пенсії Дніпропетровського облвійськомата від 15.05.2009 № ФД-109999 представлено ОСОБА_1 до призначення пенсії за вислугу років. Вислуга років станом 05.05.2009 для призначення пенсії складає 32 роки 09 місяців 07 днів (а.с.24).
30. Відповідно до протоколу за пенсійною справою – НОМЕР_1 (Міноборони) від 27.05.2009 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, умови призначення: вислуга років 32 (календарних 28), у розмірі 86% грошового забезпечення (а.с.23).
31. 17.06.2009 здійснено перерахунок пенсії з 06.05.2019, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення причини звільнення (а.с.39).
32. 27.01.2010 позивачу здійснено перерахунок пенсії:
- з 01.07.20109, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення причини звільнення, підсумок пенсії (з надбавками) 2 609,98 грн (а.с.39 звор.бік);
- з 01.12.2009, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», підсумок пенсії (з надбавками) 2 632,48 грн (а.с.40).
33. Комісією з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Дніпропетровській обласній державній адміністрації вирішено встановити ОСОБА_1 21.04.2010 пенсію за особливі заслуги перед Україною за вислугу років. До призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановити надбавку згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 23% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, що вбачається з витягу з протоколу № 11 від 23.06.2010 (а.с.42 звор.бік).
34. У липні 2010 року здійснені наступні перерахунки пенсії:
- з 01.01.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: постанова Кабінету міністрів України від 23.12.2009 № 1375/Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 26.11.2009 № 1252/, підсумок пенсії (з надбавками) 2 654,98 грн (а.с.40 звор.бік);
- з 01.04.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 2 672,38 грн (а.с.41);
- з 01.01.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 2 669,08 грн (а.с.41 звор.бік);
- з 01.07.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 2 673,28 грн (а.с.42);
- з 01.04.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною, підсумок пенсії (з надбавками) 2 726,51 грн (а.с.43);
- з 01.06.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною, підсумок пенсії (з надбавками) 2 834,76 грн (а.с.43 звор.бік);
- з 01.07.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною, підсумок пенсії (з надбавками) 2 836,35 грн (а.с.44).
35. У березні 2011 року позивачу здійснені перерахунки пенсії:
- з 01.10.2010, з 01.12.2010, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною, підсумок пенсії (з надбавками) (а.с.45, а.с.45 звор.бік);
- з 01.01.2011, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2011 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 2 858,08 грн (а.с.46);
- з 01.04.2011, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: встановлення інвалідності, підсумок пенсії (з надбавками) 2 865,50 грн (а.с.47).
36. Позивачу у червні 2012 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2012, з 01.04.2012, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381/Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення/ (а.с.49 звор.бік, 50).
37. Дніпропетровським обласним комісаріатом ОСОБА_1 видана довідка № ФД 109999 від 29.05.2012 про те, що відповідно до постанови КМУ України від 23.04.2012 № 355 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою «начальник відділу офіцерів запасу і кадрів ОВК», яку він займав на день звільнення зі служби становить (а.с.52):
- посадовий оклад 1 100 грн;
- оклад за військовим званням підполковник/капітан 2р 130 грн;
- надбавка за вислугу років 40% 492 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 861 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% 110 грн;
- премія 90% 990 грн;
Всього 3 683 грн.
38. Позивачу перераховано пенсію з 01.07.2012 (а.с.52 звор.бік):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 100 грн, оклад за військове звання 130 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 492 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 1 081 грн, у тому числі: премія (фіксована сума), робота з таємн. виробами, носіями, док. (фіксована сума), надбавка за особливо важливі завдання %, премія 10%, всього 2 803 грн;
- основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі 2 410,58 грн. З урахуванням доплати: у тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) 3 013,23 грн;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: прирівняні до інвалідів війни 3 групи інвалід війни 3 групи (стаття 7) 253,20 грн, інваліди війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с 50 грн, особливі заслуги (23%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 31) 194,12 грн, підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (11% від 2 410,58 грн, макс. розмір = 535,82) 265,16 грн;
- всього призначено 3 775,71 грн.;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.04.2012 № 355 /Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/.
39. З 01.01.2013 позивачу здійснено перерахунок пенсії, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2013 рік», підсумок пенсії (з надбавками) 4 072,87 грн (а.с.53).
40. 18.01.2013 перераховано пенсію з 01.02.2013, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 3 152,02 грн (а.с.53 звор.бік).
41. 21.05.2013 перераховано пенсію з 01.02.2013, з 01.06.2013, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії (а.с.55 звор.бік, 56).
42. З 01.12.2013 позивачу перераховано пенсію, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2013 рік», всього призначено 4 102,02 грн (а.с.56 звор.бік).
43. 23.01.2015 перераховано пенсію з 01.02.2015, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 3 164,67 грн (а.с.57).
44. У квітні 2015 року пенсія перерахована з 01.05.2015, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 3 164,67 грн (а.с.58).
45. У травні 2015 року пенсія перерахована з 01.06.2015, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 3 441,92 грн (а.с.59 звор.бік).
46. ОСОБА_1 у листопаді 2015 року здійснено перерахунок пенсії: - з 01.10.2015, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2015 рік», всього призначено 3 501,92 грн (а.с.60);
- з 01.02.2015, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 4 102,02 грн (а.с.61);
- з 01.12.2015, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 4 168,27 грн (а.с.62).
47. Позивачу у липні 2016 здійснено перерахунок пенсії:
- з 01.05.2016, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2016 рік», всього призначено 4 197,95 грн (а.с.64);
- з 01.08.2016, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії, підсумок пенсії (з надбавками) 4 197,95 грн (а.с.64 звор.бік)
48. У січні 2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2018, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: новий пенсійний лист, підсумок пенсії (з надбавками) 3 280,36 грн (а.с.69 звор.бік).
49. 16.03.2018 пенсія перерахована з 01.04.2018, основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: встановлення інвалідності, підсумок пенсії (з надбавками) 4 368,61 грн (а.с.71 звор.бік).
50. Дніпропетровським обласним комісаріатом ОСОБА_1 видана довідка № ФД 109999 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно якої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою «…ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ І КАДРІВ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОГО…ВІЙСЬКОВОГО КОМІСАРІАТУ», становить (а.с.72):
- посадовий оклад 5 220 грн;
- оклад за військовим званням (підполковник) 1 410 грн;
- надбавка за вислугу років (50%) 3 315 грн;
- усього 9 945 грн.
51. 24.03.2018 з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу (а.с.72 звор.бік):
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 5 220 грн, окладу за військовим званням 1 410 грн, процентна надбавки за вислугу років (50%) 3 315 грн, премія 0% 0,00 грн., всього 9 945 грн;
- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 6 961,50 грн. З урахуванням доплати: 8 701,88 грн, у тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) 1 740,38 грн, вид підвищення або надбавки: прирівняні до інвалідів війни 3 групи інвалід війни 3 групи (стаття 7) (з 01 по 31) 435,60 грн, інваліди війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с 50 грн, особливі заслуги (23%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 31) 333,96 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 9 521,44 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 4 368,61 та підвищення 2 576,42 (50% від 5152,83) 6 945,03 грн;
- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 5 152,83 грн. З них виплачується:
-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 2 576,42 грн;
-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 3 864,62 грн;
-- з 01.01.2020 100% від підвищення 5 152,83 грн.
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
52. 19.08.2019 пенсія позивача перерахована з 01.12.2018, з 01.01.2019, з 01.07.2019, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 32), підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2018 рік», постанова Кабінету Міністрів України № 103 з 01.01.2019 (а.с.73 звор.бік, 74, 75).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
53. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
54. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
55. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
56. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
57. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
58. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
59. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
60. Відповідно до абзацу 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
61. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
62. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
63. Пунктами 2, 3 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
64. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
65. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
66. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
67. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
68. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі – Порядок № 3-1).
69. Відповідно до пункту 23 Порядку 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
70. Пунктом 24 Порядку 3-1 встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
71. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
72. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проведення перерахунку пенсії
73. Формулюючи зміст позовних вимог позивач просить визнати протиправними дії як щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії так і дії щодо проведення перерахунку в цілому.
74. Суд зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
75. 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
76. Зазначена постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з 01.01.2018.
77. Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
78. Оскільки, в силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 відповідачем здійснено перерахунок пенсії.
79. Таким чином, судом не встановлені протиправні дії щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оскільки управління діяло у межах своїх повноважень та відповідно до вимог законодавства.
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у зменшенні відсоткового розміру пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення
80. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови № 103 зменшено з 86% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.
81. При здійсненні перерахунку пенсії відповідачем неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
82. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
83. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
84. Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 86% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
85. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
86. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри ОСОБА_2 . І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
87. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 86% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 86% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
88. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з`явилося після набрання відповідними актами чинності.
89. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
90. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (адміністративне провадження № К/9901/15370/18).
91. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
92. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
93. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
94. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
95. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
96. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист
97. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
98. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
99. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
100. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
101. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
102. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
103. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
104. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
105. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
106. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
107. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення.
108. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
109. В іншій частині позовних вимог відмовити.
110. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
111. Повне рішення складено 20.09.2019.
Суддя І.О. Верба