Рішення № 84127830, 09.09.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
400/1874/19
Номер документу
84127830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2019 р. справа № 400/1874/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Вознесенський коньячний завод", вул. Зеленогаївська, 2,Бузьке,Вознесенський район, Миколаївська область,56541

до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001

про:скасування рішення від 29.03.2019р. № 00020544004, як протиправне,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Вознесенський коньячний завод” (далі-позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 29.03.2019 р. №00020544004 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не своєчасне подання звіту за формою 1-РС “Про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв” (далі-Звіт 1-РС) відбулось не з його вини, оскільки у період з 29.12.2018 р. по 19.02.2019 р. у позивача фактично було заблоковано господарську діяльність, у зв`язку із рейдерським захопленням, про що відповідача було повідомлено письмово. А тому, висновки податкової щодо порушення ним податкового законодавства є необґрунтованим, а спірне рішення протиправним.

Відповідач надав до суду відзив, згідно якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем порушено строки подання Звіту 1-РС, а Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (далі-Закон №481) не передбачено будь-яких підстав для звільнення від відповідальності за порушення норм Закону №481.

Ухвалою від 25.06.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Ухвалою від 17.07.2019 р. відкладено розгляд справи та продовжено відповідачу строк на подання відзиву.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Згідно висновку про неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 28.03.2019 №396/14-29-40-04-09, податковою було встановлено несвоєчасне подання позивачем Звіту 1-РС та 2-РС за січень 2019 року, а саме 22.02.2019 р. (граничний термін 11.02.2019 р.).

Рішенням відповідача від 29.03.2019 р. №00020544004 до позивача було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 грн., за порушення ч. 3 ст. 16 Закону №481 (несвоєчасне подання Звіту 1-РС).

Не погодившись із спірним рішенням позивач звернувся зі скаргою про перегляд цього рішення до Державної фіскальної служби України.

За результатами розгляду скарги, рішенням Державної фіскальної служби України від 07.06.2019 р. № 26285/6/99-99/11-08-0525 спірне рішення залишено без змін (а.с.8).

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням про застосування до нього штрафних санкцій, вважаючи його таким, що прийняте із порушенням норм законодавства, звернувся до суду.

Суд надаючи правову оцінку обставинам та відносинам, що виникли між сторонами, виходить з наступного.

Відповідно до ст. 16 Закону №481, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Частиною 3 ст16 Закону №481 передбачено, що суб`єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

Форму Звіту №1-РС та порядок її заповнення, затверджено наказом Міністерством фінансів України “Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення” від 11 лютого 2016 року № 49, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року № 340/28470.

Згідно з цим порядком, звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (далі - Звіт) подають суб`єкти господарювання незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі.

Звіт в електронній формі подається засобами електронного зв`язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, як передбачено для податкової звітності.

У відповідності до п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України (далі - ПК України), податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

При цьому, як передбачено п. 49.5 ст. 49 ПК України, у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов`язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п`ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Відповідно до Порядку, звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб`єкта господарювання.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону №481, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Так, відповідно до абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону №481, за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач подав Звіт 1-РС в електронному вигляді 22.02.2019 р., тобто з пропуском граничного терміну подання звітності.

Передумовою для несвоєчасності подання Звіту 1-РС в електронному вигляді слугувала протиправна перереєстрація 29.12.2018 р. корпоративних прав ТОВ “Українська сировина”, яка є єдиним учасником ТОВ “Вознесенський коньячний завод”, що була вчинена державним реєстратором. Внаслідок протиправної реєстрації змін складу учасників та керівника ТОВ “Українська сировина” відбулось рейдерське захоплення, про що директором ТОВ “Вознесенський коньячний завод” повідомлено правоохоронні органи 05.01.2019 р. (відкрито кримінальне провадження). Дані протиправні дії призвели до блокування господарської діяльності позивача, що унеможливило, зокрема, подання Звіту 1-РС в електронному вигляді.

Позивач 04.02.2019 р. листом №08/02 в паперовій формі повідомив відповідача про вищезазначені протиправні дії, з проханням зареєструвати Звіт 1-РС, поданий на паперових носіях. До листа було додано Звіт за формою 1-РС.

Однак, не зважаючи на викладені у листі позивача форс-мажорні обставини, контролюючий орган застосував до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 грн., за несвоєчасне подання Звіту 1-РС.

Так, відповідальність платників податків за вчинені правопорушення норм податкового законодавства регулюється главою ІІ ПК України.

Правопорушення - це протиправне, винне, соціально шкідливе діяння (дія чи бездіяльність) деліктоздатної особи, що зумовлює юридично визначені негативні наслідки для правопорушника.

Відповідно до статті 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Отже, протиправна поведінка може бути визнана правопорушенням, якщо вона є: діянням (дія чи бездіяльність); протиправною; винною; соціально шкідливою (небезпечною); караною.

Тобто, обов`язковою складовою частиною правопорушення є наявність вини з боку платника податків.

Як встановлено з матеріалів справи, відсутність можливості у позивача вчасної подачі до контролюючого органу звіту 1-РС в електронному вигляді була пов`язана з втручанням у його господарську діяльність, тобто наявністю форс-мажорних обставин, що підтверджено сертифікатом Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області №4800-19-0110 (а. с. 9). Таким чином, не своєчасне подання звіту відбулось не з вини позивача. Крім того, суд враховує, що в паперовому вигляді Звіт 1-РС було направлено на адресу відповідача вчасно – 04.02.2019 р.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вказані обставини підтверджують протиправність спірного рішення, відтак позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат, сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 1921 грн., що підтверджується квитанцією №52 від 18.06.2019 р. (а. с. 4), з урахування задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 1921 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Вознесенський коньячний завод" (вул. Зеленогаївська, 2, Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541, ідентифікаційний код 40404385) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) від 29.03.2019 р. №00020544004 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вознесенський коньячний завод" (вул. Зеленогаївська, 2, Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541, ідентифікаційний код 40404385) судовий збір в розмірі 1921 грн.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич