
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2019 р. справа № 400/1854/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Військової частини А2183, вул. Коротченка, 10-б, Первомайськ, Миколаївська область, 55202
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Військової частини А2183 (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови провести позивачу перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у військовій частині А2183 в період з 01.01.2016 р. по 17.08.2018 р.; зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у військовій частині А2183 в період з 01.01.2016 р. по 17.08.2018 р.; зобов`язати відповідача при проведенні позивачу перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у військовій частині А2183 в період з 01.01.2016 р. по 117.08.2019 р., врахувати базовий місяць з моменту підвищення посадового окладу 01.01.2008 року; допустити до негайного виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду для здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення; зобов`язати відповідача, у встановлений судом строк, подати до суду звіт щодо виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду.
Разом із позовною заявою позивач подав до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду. Суд зазначає, що позивачем строк звернення до суду не пропущений, оскільки стягнення заробітної плати (індексація одна із складових грошового забезпечення) не обмежено строком відповідно до ст. 233 Кодексу законів про працю України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем у період з 01.01.2016 р. по 17.08.2019 р. протиправно не нараховувалась та не виплачувалась індексація.
Відповідач до суду відзив не надав, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Ухвалою від 24.06.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач у період з 0108.1988 р. по 17.08.2018 р. проходив військову службу у Збройних Силах України.
Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) № 410 від 01.08.2018 р. позивач був звільнений з військової служби відповідно до пункту п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Наказом командира Військової частини А2183 (по стройовій частині) №187 від 17.08.2018 р. позивач виключений зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення та направлений на військовий облік до Первомайського об`єднаного міського військового комісаріату Миколаївської області.
При звільненні з військової служби, позивачу не виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 17.08.2019 р., що підтверджується грошовим атестатом ЗУ №139101 (а. с. 18-19), виданим відповідачем.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
При цьому, є безпідставно. Є відмова у виплаті індексації на підставі ст. 5 Закону № 1282-ХІІ, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим індексації з дати, з якої позивач просить нарахувати індексацію, вказана норма не містить.
Аналогічний висновок підтверджується постановою Верховного Суду від 12.12.2018 року по справі № 825/874/17.
Крім того, така позиція узгоджується з практикою Європейського Суду.
Так, при розгляді справи "Кечко проти України" Європейський Суд зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення Суду). У зв`язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів, якими встановлені відповідні доплати та пільги з бюджету і які є діючими, та ЗУ "Про Державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Тобто, аргументи відповідача про відсутність механізму реалізації законодавчого положення, відсутність бюджетних асигнувань та відсутність коштів, як причина невиконання своїх зобов`язань, не можуть бути підставою для невиконання вимог закону.
Також, є безпідставними посилання, як на підставу не нарахування та невиплати індексації, на роз`яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України, оскільки вони мають рекомендаційний характер.
Щодо позовної вимоги, в якій позивач просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення враховуючи базовий місяць січень 2008 року, суд зазначає наступне.
У матеріалах справи міститься відповідь відповідача, відповідно до якої зазначено, що у січні 2014 р. підвищилася додаткова грошова винагорода з 40% до 60% від всіх складових грошового забезпечення (а. с. 12).
Дане твердження відповідача підтверджується архіною довідкою та витягом з карток особового рахунку військовослужбовця з 01.01.2015 р. по 17.08.2018 р. (а. с. 13).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення грошових доходів населення.
Враховуючи те, що у матеріалах справи наявні докази зміни грошового забезпечення позивача, є підстави для визначення базового місяця для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 17.08.2018 р. - січень 2014 р., а не з урахуванням базового місяця 01.01.2008 р.
Крім того, позивач заявив клопотання про звернення до негайного виконання рішення суду для здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення відповідачем.
Дане клопотання задоволенню не підлягає. П. 2 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачене негайне виконання рішення про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць. Рішення суду у даній справі носить зобов`язальний характер та в ньому не вирішується питання про стягнення коштів з відповідача, тому дія п. 2 ч. 1 ст. 371 КАС України на дані правовідносини не розповсюджується.
У позовній заяві позивач, також, просить застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Військової частини А 2183 подати, у встановлений судом строк, звіт про його виконання.
Відповідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищезазначену статтю, встановлення судового контролю є правом суду, а не обов`язком, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.
Враховуючи вищезазначене, позов підлягає частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Військової частини А2183 (вул. Коротченка, 10-б, Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код 07660998) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2183 (вул. Коротченко, 10-б, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ЄДРПОУ 07660998) щодо відмови провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2016 р. по 17.08.2018 р.
3. Зобов`язати Військову частину А2183 (вул. Коротченко, 10-б, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ЄДРПОУ 07660998) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 17.08.2018 р., враховуючи базовий місяць січень 2014 р.
4. Відмовити у задоволенні вимоги щодо врахування базового місяця 01.01.2008 р. при перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) у період з 01.01.2016 р. по 17.08.2018 р.
5. У задоволенні клопотань щодо звернення до негайного виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду для здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення, та у встановлені судового контролю, відмовити.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич