Рішення № 84127359, 04.09.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2019
Номер справи
280/3206/19
Номер документу
84127359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04 вересня 2019 року о/об 16 год. 53 хв.Справа № 280/3206/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александрової Юлії Олександрівни (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 84)

Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 84, ЄДРПОУ 40302133)

третя особа ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

за участі:

представника позивача - ОСОБА_3

(діє на підставі ордеру серія ЗП № 104085)

відповідача - ОСОБА_4

(особа посвідчується службовим посвідченням № 1544 від 05.09.2018)

представника відповідача 2 - Демчук А ОСОБА_5

(діє на підставі довіреності № 01-09/01/0039 від 25.01.2018 року)

третя особа - ОСОБА_2

(особа посвідчується паспортом серія НОМЕР_3 )

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александрова Юлія Олександрівна (далі – відповідач 1), Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі – відповідач 2) третя особа ОСОБА_2 , в якому позивач просить суд:

- визнати незаконним рішення державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александрової Юлії Олександрівни № 47524635 від 26 червня 2019 року про відмову у державній реєстрації права власності ОСОБА_1 на нежитлове приміщення №№ 42, АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 АДРЕСА_5 , загальною площею 110,4 кв.м.

- зобов`язати Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради здійснити державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на нежитлове приміщення №№ 42, АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 АДРЕСА_5 , загальною площею 110,4 кв.м, на підставі заяви № 3462558, поданої 20 червня 2019 року.

Ухвалою судді від 08 липня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а перше судове засіданні призначено на 30 липня 2019 року.

Ухвалою суду від 30 липня 2019 року розгляд справи відкладено до 28 серпня 2019 року.

У судовому засіданні 28 серпня 2019 року у розгляді справи оголошено перерву до 04 лютого 2019 року.

Відповідно до статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 04 вересня 2019 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Позовна заява обґрунтована тим, що 26 червня 2019 року державний реєстратор Департаменту реєстраційних послуг ЗМР Александрова Ю.О. своїм рішенням № 47524635 відмовила позивачу у реєстрації права власності, посилаючись на норми статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також підпункти 18, 23 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого ПКМУ від 25 грудня 2015 року № 1127. Вважає дії державного реєстратора в частині відмови у реєстрації права власності позивача незаконними, оскільки позивачем подано всі необхідні документи для реєстрації об`єкту нерухомості. Право власності набуто позивачем правомірно. Натомість відповідач 1 відмовив позивачу у вчинення реєстраційної дії, порушивши тим самим положення частини 5 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію..." і не навівши при цьому передбачених законом підстав для такої відмови. Фактично в тексті рішення державного реєстратора містяться лише загальні фрази.

В судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Державний реєстратор Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александрова Ю.О., в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечила з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№31441 від 30 липня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що під час розгляду поданої заяви та документів, державним реєстратором встановлено наявність відомостей в реєстрі боржників про реєстрацію боржника ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , (номер виконавчого провадження: 59142233, документ виданий Жовтневим районним судом м. Запоріжжя, орган ДВС, в якому перебуває на виконанні: Олександрівський відділ державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, категорія стягнення: стягнення коштів на користь держави). Відповідно до поданих документів заяву подано про перехід права власності щодо майна (нежитлове приміщення, що розташовано за адресою : АДРЕСА_5 , приміщення 42,43,44) саме від боржника ОСОБА_2 , який на момент проведення такої реєстрації внесений до Єдиного реєстру боржників. На підставі вищевикладеного реєстратором прийнято рішення про відмову у державній реєстрації права власності згідно пункту 12 частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме заявник ( ОСОБА_1 ) звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою ( ОСОБА_2 ), яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, що було чітко вказано у рішення державного реєстратора №47524635 від 26 червня 2019 року. Зазначає, що рішення державного реєстратора №47524635 від 26 червня 2019 року є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

В судовому засіданні відповідач 1 просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№31439 від 30 липня 2019 року), в якому обставини та позиція ідентична до відзиву Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александрової Ю.О.

В судовому засіданні представник відповідача-2 просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Третя особа, в судовому засіданні, підтримав позовні вимоги.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

20 червня 2019 року представником позивача ОСОБА_1 , на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Літенко Л.В. від 20 червня 2019 року №397, Могильним О.В., подано заяву про державну реєстрацію переходу права власності на нежитлове приміщення, що розташовано за адресою: АДРЕСА_6 43,44.

До заяви додані документи:

- акт приймання-передачі нежитлового приміщення, підписаний 13 червня 2019 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , в якому засвідчено справжність підписів вищезазначених громадян приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Літенко Л.В., та зареєстровано в реєстрі №385, 386 від 13 червня 2019 року;

- рішення Жовтневого районного суду м. Запоріжжя по справі 331/1008/19 від 11 березня 2019 року.

26 червня 2019 року Державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александровою Юлією Олександрівною прийнято рішення №47524635 про відмову у держаній реєстрації прав та їх обтяжень.

Не погоджуючись з таким рішенням державного реєстратора, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд зазначає про наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п`ятим цієї частини.

Згідно з частиною 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов`язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

4) під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;

7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;

9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Крім того, відповідно до пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості всіх інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, зокрема відомості Єдиного реєстру боржників.

Так, на виконання приписів статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александровою Юлією Олександрівною проведено консолідовані пошуки у Єдиних та Державних реєстрах.

Відповідно до інформації з Єдиного реєстру боржників від 26 червня 2019 року, ОСОБА_2 перебуває у якості боржника у виконавчому провадженні №59142233.

Отже, на момент звернення заявника до державного реєстратора, особа, яка відчужує майно ( ОСОБА_2 ) занесений до Єдиного реєстру боржників.

Статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, зокрема, якщо: 12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.

Таким чином, Державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александровою Ю.О. розглянуто заяву та встановлено, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів майно відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчим провадженням про стягнення коштів.

Згідно з пункту 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 23 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Суд не приймає посилання позивача про те, що державним реєстратором у рішенні № 47524635 від 26 червня 2019 року про відмову у державній реєстрації права власності не зазначено підстави такої відмови, оскільки у такому рішенні відповідачем -1 чітко зазначено підстави відмови на які посилається. Інших документів про підтвердження виконання зобов`язань за судовим рішенням представником позивача до реєстраційної служби не надано.

Враховуючи, що позивач звернувся із заявою про державну реєстрацію переходу права власності на нежитлове приміщення, що розташовано за адресою: АДРЕСА_5 , приміщення 42,43,44, а право власності на таке нерухоме майно зареєстроване за ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2 , який є боржником за виконавчим провадженням, суд приходить до висновку, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач-1 діяв у межах чинного законодавства, а тому рішення № 47524635 від 26 червня 2019 року про відмову у державній реєстрації права власності ОСОБА_1 на нежитлове приміщення №№ 42, АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 АДРЕСА_5 , загальною площею 110,4 кв.м., є законним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Александрової Юлії Олександрівни (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 84) Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 84, ЄДРПОУ 40302133) третя особа ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 09 вересня 2019 року.

Суддя /підпис/ Д.В. Татаринов

Рішення не набрало законної сили.

Суддя Д.В. Татаринов