Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17:05 № 2а-8873/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовомПрокурора Вишгородського району в інтересах Державної податкової інспекції у Вишгородському районі
до Проектно-вишукувального інституту "Укркурортпроект"
простягнення заборгованості в розмірі 3207,49грн.
за участю представників сторін:
від позивача, не прибув, Прокурор Вишгородського району від позивача, Сингаєвська Л. В., ДПІ у Вишгородському районі Київської області від відповідача, не прибув, Проектно-вишукувальний інститут"Укркурортпроект" Прокурор Вишгородського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Вишгородському районі звернувся до суду з позовом про стягнення з Проектно-вишукувального інституту "Укркурортпроект" податкової заборгованості у розмірі 3207,49 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, податковий борг перед державним бюджетом України виник у зв’язку з порушенням відповідачем податкового законодавства України з податку на прибуток підприємств.
У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу України” податкові органи подають позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках, коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідач в жодне судове засідання не з’явився, хоча й був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Заперечень чи пояснень суду по суті спору не надав.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Проектно-вишукувальний інститут "Укркурортпроект" створений як київська філія 01.04.2004 р. без права юридичної особи, ідентифікаційний код –26521083 та взятий на облік платника податків Державою податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області 02.04.2004 р.
Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області були проведені перевірки своєчасності сплати податку на прибуток підприємства за І півріччя 2005 року та своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток підприємства за І квартал 2006 року.
У результаті перевірок були виявлені порушення норм податкового законодавства з питань своєчасності сплати податку на прибуток підприємства та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємства, а саме: п.п.5.3.1. п. 5.3. ст. 5, п.п. 4.1.4. п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", про що складені акти від 26.07.2006 р. № 176/7/15-116, від 26.07.2006 р. № 565/7/15-116/26521083/198.
На підставі актів перевірок позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення від 26.07.2006 р. № 9816471501/0 на суму 9 325,40 грн. з податку на прибуток підприємств та від 26.07.2006 р. № 9816481501/0 на суму 170,00 грн. з податку на прибуток підприємств на загальну суму 9495,40 грн. Враховуючи, що зазначена сума податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємства була частково сплачена відповідачем в розмірі 6871,33 грн., то залишок загального податкового зобов’язання становить 2624,07 грн. (2454,07 грн. –за несвоєчасну сплату податку на прибуток підприємства, 170,00 грн. –за несвоєчасність подання податкової звітності з податку на прибуток підприємства).
Крім цього, відповідно до ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", позивачем було нараховано пеню на суму несплаченого податкового боргу в сумі 583,42 грн.
Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення (далі - Закон).
Згідно пп.5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. Граничний строк подання податкової декларації визначений пп. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 зазначеного Закону України.
Так, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
У разі визначення податкового зобов’язання контролюючим органом за підставами зазначеними у п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державним цільовим фондами", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання. Друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у зв’язку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
На виконання зазначених вимог податкового законодавства, Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області були винесені дві податкові вимоги: перша на суму 16195,49 грн. від 10.08.2005 року № 1/725, друга на суму 30749,57 грн. від 21.09.2005 року № 2/856, але вони не були отримані відповідачем, за відсутності його за адресою місцезнаходження, на яку вони були надіслані, тому були розміщені на дошці податкових оголошень.
Також, податковим органом 21.10.2005 р. було прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Таким чином, податкова заборгованість відповідача перед бюджетом становить 3 037,49 грн. узгодженої суми податкового зобов’язання (2454,07 грн. –за несвоєчасну сплату податку на прибуток підприємства, 583,42 грн. –пеня, нарахована на суму несплаченого податкового боргу). Доказів сплати відповідачем зазначеної суми податкового боргу суду не надано.
Одночасно позивач у позовних вимогах просить суд стягнути з відповідача суму податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 170,00 грн. помилково зарахованих до загальної суми податкового боргу відповідача, що не відповідає дійсності.
Як вже зазначалося вище, сума податкового зобов’язання відповідача, що є предметом спору і підлягає задоволенню становить 3037,49 грн. з податку на прибуток підприємства. Всі інші суми, про які заявлено в позові, відносяться до іншого предмету спору, а саме є штрафними санкціями за порушення податкового законодавства в частині неподання або несвоєчасного подання податкових декларацій з податку на прибуток підприємства, що виявлені в результаті перевірки своєчасності подання податкової звітності, а отже, задоволенню в порядку стягнення податкового боргу, не підлягають.
Отже, штрафні санкції за порушення порядку подання податкової звітності є адміністративно-господарськими санкціями та стягуються відповідно до вимог ст. ст. 238-250 Господарського кодексу України.
Крім цього, статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем було пропущено встановлені строки застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій.
За викладених обставин, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими в частині стягнення податкової заборгованості за несплату податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємства та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони –суб’єкта підприємницької діяльності, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Вишгородському районі задовольнити частково.
Звернути стягнення на активи Підприємства Федерації професійних спілок України "Проектно-вишукувальний інститут "Укркурортпроект" (Ідентифікаційний код 02576164) на суму 3037,49 грн. для зарахування до місцевого бюджету.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Арсірій Р.О.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 24.11.2009 року