Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2009 р. Справа № 2а-19064/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю прокурора Остапчука С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора Локачинського району Волинської області в інтересах держави в особіВолодимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції Волинської області до Локачинського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Локачинського району Волинської області в інтересах держави в особіВолодимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції Волинської області (надалі Володимир-Волинська ОДПІ) звернувся з позовом до Локачинського виробничого управління житлово-комунального господарства (надалі Локачинське ВУЖКГ) про стягнення податкового боргу в сумі 153619, 55 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку у Локачинському відділенні Володимир-Волинській ОДПІ як платник податків, протягом 2008 –2009 років не вживає заходів, щодо погашення податкового боргу перед бюджетом. За вказаний період за Локачинським ВУЖКГ рахується заборгованість по податку на додану вартість з урахуванням штрафних санкцій та пені у розмірі 145101, 41 грн.; по збору за геологорозвідувальні роботи з урахуванням штрафних санкцій та пені у розмірі 6306,34 грн.; по збору за забруднення навколишнього природного середовища з урахуванням штрафу та пені в розмірі 2211, 80 грн. Загальна сума заборгованості становить 153619, 55 грн. Борг у добровільному порядку не сплачено. Просить стягнути вказану заборгованість з активів Локачинського ВУЖКГ на користь держави в особі Володимир-Волинської ОДПІ.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник позивача Копко О.В. у клопотанні від 02.11.2009 року просить суд розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Кирило Л.О. у клопотанні від 23.11.2009 року просить розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги визнає.
Відповідно до ч.3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття особи, яка бере участь у справі в судове засідання, яка була належним чином повідомлена та від якої надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності, не перешкоджає розгляду справи, тому розгляд справи проведено у відсутності представників позивача та відповідача за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000 року (надалі Закон України № 2181-Ш) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно з пп. 4.1.4, п.4.1 ст.4 Закон України № 2181-Ш податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України № 2181-Ш визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України № 2181-Ш платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 5.4.1, п.5.4 ст.5 Закону України № 2181-Ш визначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-Ш штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Згідно з абз.3 пп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-Ш у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як вбачається з пп.16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України № 2181-Ш після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно пп.16.4.1 п. 16.4 ст16 Закону України № 2181-Ш пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що Локачинське ВУЖКГ зареєстроване Локачинською районною державною адміністрацією та згідно довідки № 3960 включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 03 липня 1997 року.
Відповідно до корінця свідоцтва № 02435117 від 25.07.1997 року відповідача зареєстровано як платника податку на додану вартість.
Згідно довідки Володимир-Волинської ОДПІ про наявність податкової заборгованості за період з 09.09.2008 року по 18.09.2009 року за Локачинським ВУЖКГ рахується податковий борг у розмірі 153619, 55 грн., в тому числі:
- борг по податку на додану вартість у розмірі 145101, 41 грн., виник внаслідок: несплати узгодженого податкового зобов’язання згідно декларацій з податку на додану вартість № 5934 від 22.09.2008 року в сумі 8399 грн., № 6805 від 20.10.2008 року в сумі 15335 грн., № 7805 від 20.11.2008 року в сумі 10171 грн., № 8101 від 22.12.2008 року в сумі 10872 грн., № 8906 від 20.01.2009 року в сумі 14448 грн., № 1575 від 20.02.2009 року в сумі 5479 грн., № 1852 від 19.03.2009 року в сумі 7176 грн., № 2416 від 16.04.2009 року в сумі 9492 грн., № 3533 від 20.05.2009 року в сумі 5963 грн., № 3918 від 22.06.2009 року в сумі 9819 грн., № 4845 від 20.07.2009 року в сумі 8901 грн., № 5868 від 17.08.2009 року в сумі 10406 грн. (несплата основного боргу в сумі 116461).
За результатами перевірок Володимир-Воилинською ОДПІ на підставі п.17.1.7. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за порушення термінів сплати податку на додану вартість, прийняті податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій, по яким у відповідача існує заборгованість, а саме: № 0001021501/0/2662 від 07.10. 2008 року у розмірі 3777,54 грн., № 0001541501/0/3206 від 26.12. 2008 року у розмірі 10037,57 грн., № 0000331501/0/685 від 31.03. 2009 року у розмірі 5536,59 грн., а всього 19351,70 грн.
Крім того, за несвоєчасну сплату до бюджету податкового боргу у відповідача за період з 01.04.2008 року по 09.09.2009 року рахується заборгованість по пені у розмірі 9288,71 грн.
Борг по збору за геологорозвідувальні роботи виник внаслідок: несплати узгодженого податкового зобов’язання згідно розрахунків збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету № 6965 від 27.10.2008 року в сумі 1155, 60 грн., № 9294 від 02.02.2009 року в сумі 1217,57 грн. № 2958 від 30.04.2009 року в сумі 1182,08 грн. та несплати заборгованості по штрафних санкціях винесених за результатами перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання згідно податкових повідомлень-рішень № 0001051501/0/26 від 07.10.2008 року на суму 191,17 грн., № 0001521501/0/3207 від 26.12.2009 року на суму 541,47 грн., № 0000311501/0/683 від 31.03.2009 року на суму 570,07 грн. та № 0000521501/0 від 19.06.2009 року на суму 511,46 грн.
За несвоєчасну сплату до бюджету податкового збору за геологорозвідувальні роботи у відповідача за період з 22.05.2007 по 31.08.2009 року рахується заборгованість по пені у розмірі 937, 49 грн. Загальна сума заборгованості становить 6306,34 грн.
Відповідно до п. 6.2. Інструкції «Про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету»затвердженої наказом Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністрації України від 23 червня 1999 р. N 105/309 базовий податковий (звітний) період для збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, дорівнює календарному кварталу.
Розрахунки по збору за геологорозвідувальні роботи подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Відповідно до п.6.5. вказаної інструкції сума збору в повному обсязі, обчислена відповідно до розрахунку за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів за цей квартал), сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу), за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Борг по збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 2211,80 грн. виник внаслідок: несплати узгодженого податкового зобов’язання згідно податкових розрахунків за 3-4 квартал 2008 року в сумі 469,81 грн.; несплати податкового зобов’язання по розрахунках поданих за 1-2 квартал 2009 року в сумі 965,56 грн., несплати заборгованості по штрафних санкціях, винесених за результатами перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання згідно податкового повідомлення-рішення № 0000511501/0 від 19.06.2009 року в сумі 283, 62 грн. Всього податковий борг по штрафним санкціям становить 283, 62 грн.
За несвоєчасну сплату до бюджету податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища у відповідача за період з 28.02.2006 року по 28.08.2009 року рахується заборгованість по пені у розмірі 492,81 грн.
Відповідно до п. 7.1. Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом від 19 липня 1999 р. N 162/379 Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Згідно п. 7.3. вказаної Інструкції перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Позивач визначив позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми заборгованості шляхом звернення стягнення на активи.
Підпунктом 1.7 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено: активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги прокурора Локачинського району, який діє в інтересах держави в особі Володимир-Волинської ОДПІ про примусове стягнення податкового боргу в сумі 153619, 55 грн. за рахунок активів відповідача є правомірними і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з активів Локачинського виробничого управління житлово-комунального господарства на користь держави в особіВолодимир-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції податковий борг у розмірі153619, 55 грн. (сто п’ятдесят три тисячі шістсот дев’ятнадцять гривень п’ятдесят п’ять копійок).
Суму боргу перерахувати на такі рахунки:
- 145101, 41 грн. по податку на додану вартість на р/р № 31112029700187 (код платежу 14010100) державного бюджету Локачинського району в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код одержувача 21740385;
- 6306, 34 грн. по збору за геологорозвідувальні роботи на р/р № 31314300700187 (код платежу 13040100) державного бюджету Локачинського району в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код одержувача 21740385;
- 2211, 80 грн. по збору за забруднення навколишнього природного середовища на р/р № 33110329700188 (код платежу 50080200) місцевого бюджету Локачинської селищної ради в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код одержувача 21740385;
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, тобто –з 28 листопада 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.М. Димарчук