Постанова № 8401929, 19.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
2а-11490/09/10/0170
Номер документу
8401929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.11.09Справа №2а-11490/09/10/0170 14:39 м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючої судді Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання Дєрюшкової І.А.,

за участю представників:

прокурор - не з'явився,

від позивача - Муніца Д.Д., довіреність 28.01.2009 року,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні"

до Колективного підприємства "Леді-С"

про стягнення штрафу у розмірі 3400 гривень,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Київського району м. Сімферополя АР Крим в інтересах державив особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Колективного підприємства "Леді-С" про стягнення штрафу у розмірі 3400 гривень 00 копійок.

Представник позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві, у тому числі зазначив, що на час розгляду справи штраф відповідачем не сплачений у добровільному порядку, тому просив позов задовольнити.

Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був сповіщений завчасно та належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заяв щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю до суду не надавав.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, рекомендованою кореспонденцією (а.с.14), про причини неприбуття не повідомив, заперечень на адміністративним позов та заяв щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю, під час розгляду справи, до суду не надходило.

З урахуванням думки представника позивача, який вважав можливим розглядати справу у відсутності не з'явившихся учасників процесу, належним чином та завчасно повідомлених про час, дату та місце розгляду справи, керуючись принципом розумності строків, встановленим ст. 122 КАС України для розгляду адміністративних справ, суд вважає, що неявка прокурора та відповідача у судове засідання, належним чином повідомлених про розгляд справи, не є перешкодою для розгляду справи та у відповідності до положень статті 128 КАС України вважає можливим розглядати справу у відсутності не з'явившихся учасників процесу на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановлено наступне.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про електроенергетику ” від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Частиною 5 ст.9 Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до п.13 зазначеного Положення, в редакції постанови Кабінету Міністрів України N 131 від 13.02.2006р., головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема:

- здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;

- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;

- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;

- складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб.

Отже, органи Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, у тому числі її відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень, які здійснюють заходи щодо впорядкування, контролю, нагляду за законодавством про електроенергетику.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Колективне підприємство "Леді-С" (код ЄДРПОУ 30342490, юридична адреса: 98105, АР Крим, м. Феодосія, шосе Сімферопольське, 47, к.74), являється юридичною особою, зареєстрованою 22.03.1999 року Феодосійським міським виконавчим комітетом АР Крим, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АР Крим № 58.01.29-53/513 від 15.02.2007 року (а.с. 8).

Судом встановлено, що відповідач, являючись суб’єктом господарювання, здійснюючі підприємницьку діяльність, зобов’язано виконувати всі обов’язки, пов’язані з регулюванням діяльності електроенергетики та енергозбереження в Україні.

Судом встановлено, що правовідносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

На підставі статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про електроенергетику" та ату від 21.11.2008 року №4-00-03-0072/А/ТЕС-8/0038 за результатами планової перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду відповідачу 21 листопада 2008 року було винесено припис №4-00-03-0072/П/ТЕС-8/0036 із зазначенням заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства в строки, встановлені Державною інспекцією з енергетичного нагляду (а.с. 5).

В приписі зазначено, що письмову інформацію про виконання кожного його пункту необхідно подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну виконання. Про виконання припису в цілому інспекцію необхідно повідомити до 01.02.2009 року.

Відповідача було попереджено про відповідальність у вигляді штрафу за невиконання чи несвоєчасне виконання припису відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику".

Припис було отримано керівником підприємства Чистяковою С.В. 21 листопада 2008 року, що підтверджується її підписом засвідченим печаткою підприємства (а.с.6 зворотний бік).

Судом встановлено, що у період з 23.02.2009р. по 24.02.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про електроенергетику" проведено перевірку КП "Леді-С" по виконанню відповідачем припису Державної інспекції з енергетичного нагляду № 4-00-03-0072/П/ТЕС-8/0036 від 21.11.2008 року. Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису частково не виконано. За наслідками перевірки був складений акт № 04/06-0006 від 24.02.2009 року та підписаний уповноваженою особою суб'єкта господарювання без заперечень і був отриманий керівником підприємства Чистяковою С.В ( а.с.7зворотний бік).

Згідно ч.3 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".

Відповідно до пунктів 7,8 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Судом встановлено, що 17.03.2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Трасковським М.А. на підставі акту перевірки № 04/06-0006 від 24.02.2009 року прийнята постанова № 78кр про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмір 3400гривень 00 копійок.

Відповідно постанови № 78 кр від 17.03.2009 року за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 4-00-03-0072/П/ТЕС-8/0036 від 21.11.2008 року Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі ст.27 Закону України “Про електроенергетику” до КП "Леді -С" застосований штраф в розмірі 3400 гривень 00 копійок.

Зазначена постанова була отримана керівником підприємства 17.03.2009 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.4 зворотний бік).

Відомості щодо оскарження відповідачем постанови № 78кр від 17.03.2009 року під час розгляду справи до суду надано не було, протиправною у встановленому порядку постанова не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості відповідача по справі.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та наявність підстав прийняття постанови про накладення штрафу на відповідача та здійснення своїх функцій позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Але відповідач доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав.

Згідно пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

При таких обставинах, приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи відповідачем сума штрафу у розмірі 3400 гривень 00 копійок не погашена, що підтверджено повідомленням позивача від 19.11.2009року №14/09-1200 (а.с.19) та поясненнями представника позивача під час судового розгляду справи, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 19.11.2009 року. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 24.11.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158–163КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Колективного підприємства "Леді-С" (код ЄДРПОУ 30342490, юридична адреса: 98105, АР Крим, м. Феодосія, шосе Сімферопольське, 47, к.74) штраф у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису № 4-00-03-0072/П/ТЕС-8/0036 від 21.11.2008 року на р/р 31112106700024, МФО 824026, код платежу 21081100, код ОКПО 34740709 одержувач коштів: Державний бюджет м. Феодосія, банк одержувача: Управління державного казначейства в АР Крим м . Сімферополь.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                         Кудряшова А.М.