
Справа № 560/1838/19
РІШЕННЯ
іменем України
30 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голового управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39767479), викладену в листі від 28.05.2019 № П-5440/0-2714/0/95-19 щодо надання ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39767479) надати ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Городнявської сільської ради ІІІепетівського району Хмельницької області, в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 19.04.2019 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. Відповідач надав відповідь, яка викладена у листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.05.2019 №У- 5440/0-2714/0/95-19 та повідомив, що на зазначену земельну ділянку вже надано дозвіл Городнявській сільській раді Шепетівського району Хмельницької області на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в комунальну власність для створення громадського пасовища. У зв`язку з цим позивачу запропоновано повторно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, до якої необхідно додати документи, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, для отримання земельної ділянки в іншому місці.
Позивач вважає вказану відмову відповідача необґрунтованою та протиправною, а тому звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 24.06.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
08.07.2019 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що за інформацією відділу у Шепетівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області спірна земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності, а саме землі сільськогосподарського призначення на території і в межах села Червоний Цвіт. Відповідач посилається на те, що розпорядниками цієї категорії земель є органи місцевого самоврядування, а тому відповідач не наділений повноваженнями розпоряджатись землями, які не перебувають у державній власності. Вважає, що форма прийнятого рішення є належною, оскільки Земельний кодекс України не встановлює, що мотивована відмова у вирішенні заяви обов`язково повинна бути оформлена шляхом вчинення наказу або іншого розпорядчого акту.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Позивач звернулась до відповідача із заявою від 19.04.2019, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Листом від 28.05.2019 №У-5440/0-2714/0/95-19 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило позивачу, що на зазначену земельну ділянку відповідач надав дозвіл Городнявській сільській раді Шепетівського району Хмельницької області на розроблення (з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з метою передачі в комунальну власність для створення громадського пасовища орієнтовною площею 49 га, розташованої за межами населених пунктів на території Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області (6825582600:07:005) згідно наказу від 10.07.2017 №22-14459-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою". У зв`язку з цим позивачу запропоновано повторно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, до якої необхідно додати документи, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, для отримання земельної ділянки в іншому місці.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-14459-СГ від 10.07.2017 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" відповідач надав дозвіл Городнявській сільській раді Шепетівського району Хмельницької області на розроблення (з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з метою передачі в комунальну власність для створення громадського пасовища, орієнтовною площею 49 га, розташованої за межами населених пунктів на території Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області (6825582600:07:005) із цільовим призначенням - землі загального користування (громадські пасовища) (18.00).
Згідно листа відділу у Шепетівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 04.07.2019 №698/418-19-0.62 зазначено, що спірна земельна ділянка знаходиться на території Городнявської сільської ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться зокрема у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Частиною 7 ст. 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, з урахуванням ч. 7 статті 118 Земельного кодексу України, за наявності відповідних підстав відповідач приймає мотивоване рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
У той же час, за результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням всупереч наведеним нормам направлено лист, однак не прийняте будь-яке мотивоване рішення.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 в справі №545/808/17, відмова у вирішенні заяви на будь-яких інших підставах, які не передбачені ч. 7 ст. 118 ЗК України, суперечить вимогам закону.
За змістом пунктів 8,10 Положення №333 про Головне управління Держгеокадастру в області, затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333, Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру, а начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відтак, рішення за результатами розгляду заяв, поданих в порядку ст. 118 ЗК України, повинні викладатись у формі розпорядчих індивідуальних правових актів, а не листами.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач не прийняв по суті будь-яке обґрунтоване рішення за заявою ОСОБА_1 , а тому необхідно зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути заяву позивача в порядку та у спосіб, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України та вирішити питання, порушене позивачем у заяві від 19.04.2019, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
ОСОБА_1 сплатила 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати необхідно присудити на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо нерозгляду належним чином заяви ОСОБА_1 від 19.04.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.04.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Городнявської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, в порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя Г.В. Лабань