
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2648/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2648/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
23 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ у Полтавській області) , в якому просить визнати протиправними дії Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а також зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області призначити йому з 07.03.2019 таку пенсію відповідно до положень ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та здійснити відповідні виплати.
Позивач мотивує позов обставинами протиправності дій відповідача, оскільки ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Зауважує, що пенсія має бути призначена йому ГУ ПФУ у Полтавській області, який є правонаступником всіх прав та обов`язків Кременчуцького ОУПФ.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
08.08.2019 від ГУ ПФУ у Полтавській області, а 12.08.2019 від Кременчуцького ОУПФ надійшли відзиви на позов, за змістом яких відповідачі заперечують проти задоволення позовних вимог з підстав правомірності застосування при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (а.с. 74-75).
Позивач правом на подачу відповіді на відзив не скористався.
Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 з 13.08.2008 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України (Автозаводський район в м. Кременчуці та Кременчуцькому районі) та наразі отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 52).
Суд з`ясував, що у 2008 році позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як працівнику охорони здоров`я.
З 01.11.2011 виплата пенсії ОСОБА_1 призупинена у зв`язку із працевлаштуванням.
В подальшому, 07.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького ОУПФ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 57).
З цієї дати позивачу, як видно з протоколу призначення пенсії, призначено пенсію за віком з 07.03.2019 і здійснено перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати, що застосовувався при первинному призначенні пенсії (а.с. 53).
18.06.2019 позивач звернувся до голови комісії з припинення Кременчуцького ОУПФ із заявою, в якій просив надати у визначений Законом України "Про звернення громадян" строк інформацію про призначення (нове призначення чи переведення з виду на вид) ОСОБА_1 пенсії за віком та копії протоколів про призначення, перерахунок, заяви від 07.03.2019 (а.с. 45).
Листом Кременчуцького відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №8 Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Полтавській області від 03.07.2019 №14/П-02.10-39 (а.с. 44) позивачу надано відповідь, якою повідомлено, що за заявою ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При визначенні розміру пенсії за віком до уваги взято страховий стаж тривалістю 34 роки 00 місяців 25 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,34000 та заробітну плату за період з 01.05.1995 по 30.04.2000 та з 01.07.2000 по 31.07.2008, коефіцієнт якої складає 1,90765. Після перерахунку з 07.03.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2953,33 грн, структура місячної пенсійної виплати складалась наступним чином: 2856,67 грн - основний розмір пенсії (4404,35 грн * 0,34000 * 1,90765); 96,66 грн - доплата за понаднормативний стаж роботи за 9 роки (1074,00 грн *9%). 20.03.2019 особою подано заяву на перерахунок стажу роботи. При визначенні розміру пенсії за віком до уваги взято страховий стаж тривалістю 42 роки 03 місяці 10 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,4225. Після перерахунку з 01.04.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 3732,41 грн, структура місячної пенсійної виплати складалась наступним чином: 3549,83 грн - основний розмір пенсії (4404,35 грн * 0,4225 * 1,90765); 182,58 грн - доплата за понаднормативний стаж роботи за 17 років (1074,00 грн *17%).
Не погодившись з переведенням на пенсію за віком, позивач вважає, що у спірних правовідносинах має місце призначення іншого виду пенсії за іншим Законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким пенсія за вислугу років не передбачена), у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи позов по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі - Закон 1058-IV) за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Отже, Законом № 1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років.
Разом з цим, статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 (надалі - Закон № 1788-ХІІ) передбачено призначення трудових пенсій: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; соціальні пенсії.
Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено порядок переведення з одного виду пенсії на інший, відповідно до абзацу 2 якої, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тобто, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника), на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
За призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV він звернувся вперше, через що показник заробітної плати має враховуватися за три календарних роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а (№21-6331а15), який дійшов висновку про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.
Таким чином, суд вважає, що оспорювані дії Кременчуцького ОУПФ суперечать встановленим законом вимогам, у зв`язку з чим суд визнає їх протиправними.
Як встановлено вище, позивач вже отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 07.03.2019. Відтак позовна вимога позивача зобов`язати ГУ ПФУ у Полтавській області призначити з цієї дати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до положень ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати є недоцільною.
Суд враховує ту обставину, що Кременчуцьке ОУПФ перебуває в стані припинення, оскільки згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 реорганізовано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області шляхом приєднання управлінь Полтавської області згідно з переліком, зокрема, Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області. Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області є правонаступником всіх прав та обов`язків вказаного управління.
Відповідно до частини сьомої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Із загальнодоступного джерела - сайту Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) суд з`ясував, що Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 07.09.2018 перебуває в стані припинення, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи відсутні. А отже приєднання Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не відбулося.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФ, де й отримує пенсію за віком, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати саме Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 07.03.2019.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 17.07.2019 №0.0.1411634115.1 (а.с. 3).
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено частково, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького ОУПФу сумі пропорційній до задоволеної частини позовних вимог - 384,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з 07.03.2019.
Зобов`язати Кременчуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з 07.03.2019.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) частину судових витрат пов`язаних зі сплатою судового збору у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, місто Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун