Рішення № 83956357, 27.08.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2019
Номер справи
560/735/19
Номер документу
83956357
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/735/19

РІШЕННЯ

іменем України

27 серпня 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.

за участю:секретаря судового засідання Данилюк К.Б. позивача - ОСОБА_1 , представників відповідача - Федючка В.М., Дмитрук Л.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Нетішинської ДПІ Славутського відділення ГУДФС у Хмельницькій області про скасування рішення № 0035555506 від 21.12.2018 про нарахування штрафу та пені за несплату ( неперерахування ) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування ) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем прийняте спірне рішення про сплату ним штрафу в розмірі 3031,1 грн. та пені в сумі 16153,82 грн. у зв`язку з начебто несвоєчасною сплатою єдиного внеску.

Позивач вважає, що сплатив єдиний внесок за відповідний період, хоч і несвоєчасно, що було пов`язане з тим, що у відповідний період він не отримував прибуток. Зазначає про те, що у вимогах про сплату недоїмки, які надсилались на його адресу, не зазначалось про обов`язок сплати також і штрафних санкцій та пені, зважаючи на що вважає їх нарахування протиправним, рішення просить скасувати.

ПЕРЕБІГ СПРАВИ.

03 квітня 2019 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. 23 квітня 2019 року надійшов відзив Головного управління ДФС у Хмельницькій області. У відзиві відповідач покликається на те, що позивач несвоєчасно сплачував єдиний внесок, зважаючи на що йому були нараховані штрафні санкції та пеня відповідно до оскаржуваного рішення, яке є правомірним і скасуванню не підлягає.

06 травня 2019 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 30.05.2019 р. Під час підготовчого провадження суд замінив відповідача його правонаступником - ГУ ДФС у Хмельницькій області. 06.06.2019 року позивач подав відповідь на відзив, до якої додав докази сплати ним коштів за вимогами про сплату недоїмки. Підготовче провадження закрите ухвалою суду 20.06.2019 року.

Під час судового засідання по суті справи позивач позовні вимоги підтримав посилаючись на доводи, зазначені у адміністративному позові та відповіді на відзив. Вважає, що рішення прийняте протиправно, оскільки у період, за який йому нарахована недоїмка, він взагалі не отримував прибутку, а тому і не сплачував єдиний внесок. Пізніше він погасив всю заборгованість, відтак вважає нарахування пені та штрафу протиправним.

Представники відповідача проти позову заперечують з мотивів, викладених у відзиві, зазначаючи про те, що розмір штрафу та пені не міг бути вказаний у вимогах про сплату недоїмки, оскільки санкції нараховуються від дня сплати боржником простроченого зобов`язання. Оскільки позивач не припиняв підприємницьку діяльність, а подавав звітність, він повинен був сплачувати єдиний внесок. Просять у позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

ЗАКОНОДАВСТВО.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі Закон України №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Згідно з ч.ч.8, 11 ст.9 Закону платники єдиного внеску, крім винятків, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі Інструкція №449) Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, якщо порушення допущене у період до 01 січня 2015 року.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Про це складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Отже, умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску. Відповідно до Інструкції №449 ( підп.2 п.2 розділу VII) розрахунок фінансової санкції (за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску) здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

ВСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ, ОЦІНКА.

21 грудня 2018 року Славутським управлінням ГУ ДФС у Хмельницькій області на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11, статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за несплату ( неперерахування ) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування ) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосовано до СПД ОСОБА_1 штраф у розмірі 3031,1 за період з 03.01.2013 до 25.01.2016 та нараховано пеню у розмірі 16153,82 грн., тобто разом в сумі 19 184,92 грн.

Рішення №0035555506 від 21 грудня 2018 отримано позивачем 16 січня 2019 року. Вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду.

Судом встановлено, що штрафна санкція та пеня нараховані позивачу за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за період з 03.01.2013 року по 25.01.2016 року. Станом на 01.10.2013 року ( на момент передачі адміністрування та обліку єдиного соціального внеску з ПФУ до органів доходів і зборів ) борг позивача складав 10970 грн. У подальшому були проведені нарахування ЄСВ за 3 квартал 2013 року, 2014-2015 роки, які своєчасно не сплачені.

Лише 16.12.2015 року та 25.01.2016 року платник провів сплату ЄСВ за вказані періоди, що відображено у відомостях картки платника єдиного внеску, даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Відтак, суд встановив, що позивач сплачував єдиний внесок з порушенням строків, встановлених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що підтверджується розрахунком штрафних санкцій (а. с. 63), даними облікової картки платника єдиного внеску, відомостями автоматизованої інформаційної системи податкового органу, а також не заперечувалось самим позивачем під час розгляду справи.

Оскільки головною умовою для нарахування санкцій є встановлений факт несплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску ( така правова позиція суду висловлена Верховним Судом у постанові від 13.11.2018 року у справі №813/4686/16), суд на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів та інших письмових доказів у справі, приходить до висновку про правомірність оскарженого рішення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази, подані позивачем, у тому числі відомості з виконавчого провадження, не свідчать про своєчасну сплату ним єдиного внеску у визначені періоди. Натомість, відповідач довів правомірність рішення, зважаючи на що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 вересня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 39492190) Головуючий суддя І.С. Козачок