
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2019 року Справа № 0440/7267/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н.В. за участі секретаря судового засіданняЗелецького Р.Р. за участі: представник позивача представника відповідача не з`явився Агаджанян О.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколендс» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Еколендс» звернулось до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №5278-П від 14.09.2018 року про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуваний наказ №5278-п від 14.09.2018 року про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс» суперечить положенням Податкового кодексу України та має бути скасований, оскільки винесений податковим органом за відсутності передбачених законом обставини, а саме в наказі відсутні конкретні посилання на п.п.73.3 ст.73 ПК України. При цьому, на запит відповідача №23710/10/04-36-14-06-07 від 02.05.2018р. про надання інформації та документів по зовнішньоекономічному контракту №1/17 від 13.04.2017р., позивачем були надані відповідні пояснення та документи. Таким чином вважає, що наказ видано за відсутності відповідних підстав, у зв`язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідачем до суду подано відзив на позов, в якому зазначено, що у позивача відсутні правові підстави для задоволення позову та зазначає, що оскаржуваний Наказ № 5278-п від 14.09.2018 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс» було прийнято на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1, ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України. Отже, податковий орган, видаючи наказ про проведення перевірки, діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений законодавством України.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надіслав заву про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №22530754 від 18.01.2017р., ТОВ «Еколендс» зареєстровано 16.09.2016р.
Відповідно до запиту на встановлення місцезнаходження платника податку №5671/04-36-14-06-23 від 27.09.2018р., ТОВ «Еколендс» знаходиться за адресою: м.Дніпро, вул.Березинська, 80, офіс.110, директор – ОСОБА_1 , головний бухгадтер – ОСОБА_2 .
Судом встановлено, на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколендс» відповідачем направлено лист «Про надання пояснень та їх документального підтвердження» №23710/10/04-36-14-06-07 від 02.05.2018р., у якому зазначено, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано податкову інформацію від уповноваженого банку ПАТ «Укрсиббанк» від 06.04.2018 № 30-3/16419 щодо фактів порушень ТОВ «ЕКОЛЕНДС» норм валютного законодавства України по взаємовідносинам з іноземним контрагентом при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту за № 1/17 від 13.04.2017 за період з 13.04.2017 по теперішній час.
Відповідно до п.п.16.1.5 п.16.1 ст.16, п.п.19-1 п.19-1.1 ст.19-1, п.п.20.1.2, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України протягом 15 робочих днів з дня отримання даного запиту необхідно надати пояснення та документальне підтвердження із зазначенням переліку таких документів.
Позивачем на адресу відповідача направлено Лист №24 від 07.06.2018р. у якому зазначається про відсутність підстав для надання відповіді, повідомляється, що остаточна оплата за даним контрактом відбудеться протягом червня-липня 2018р., після чого можливо буде надати копію виписки, а також надано частину документів згідно додатку.
Начальником відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту на ім`я заступника начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області складена доповідна записка від 14.09.2018р. в якій зазначено, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано повідомлення уповноваженого банку ПАП «УкрСиббанк» від 06.04.2018 № 30-3/16419 щодо виявлених фактів порушень валютного законодавства України ТОВ «ЕКОЛЕНДС» при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 13.04.2017 № 1/17.
У відповідь на письмові запити ГУ ДФС у Дніпропетровській області до управління аудиту були надані не у повному обсязі пояснення та їх документальні підтвердження, необхідні для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.
У зв`язку з вищевикладеним, на підставі пп.19-1.1.4 п 19-1.1 ст.19-1, пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75. пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України вважає за доцільне призначити документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ЕКОЛЕНДС» з питань дотримання вимог валютного законодавства України при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 13.04.2017 № 1/17 за період з 13.04.2017 по 21.09.2018, порядку та термінів декларування валютних цінностей та іншого майна резидентів, яке перебуває за межами України, тривалістю 5 робочих днів з 26.09.2018 року.
Згідно Наказу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №5278-п від 14.09.2018р., на підставі п.п.19-1.1 ст.19-1, 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України, НАКАЗАНО:
1. Провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Еколендс» з 26.09.2018 тривалістю 5 робочих днів.
Перевірку провести за період діяльності 13.04.2017 - 21.09.2018 з метою перевірки дотримання вимог валютного законодавства України при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 13.04.2017 №1/17 за період з 13.04.2017 по 21.09.2018, порядку та термінів декларування валютних цінностей та іншого майна резидента, яке перебуває за межами України.
Вказаний Наказ №5278-п від 14.09.2018 року було вручено бухгалтеру ТОВ «Еколендс» ОСОБА_2 , але остання відмовилася його отримати, посилаючись на те, що директора товариства ОСОБА_1 на робочому місці не має, а вона не є уповноваженим працівником на прийняття такого наказу, що підтверджується письмовими поясненнями від 26.09.2018р.
Відповідачем складено Акт №57350/04-36-14-06/40838977 від 26.09.2018р. про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс», у зв`язку з відсутністю посадових осіб за податковою адресою.
Також у вказаному Акті зазначено, що у зв`язку з отриманням ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомлень уповноваженого банку ПАТ «УкрСиббанк» від 06.04.2018 № 30-3/16419 щодо виявлених фактів порушень валютного законодавства України ТОВ «Еколендс» та на підставі наказу від 14.09.2018 № 5278-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс» з питань дотримання вимог валютного законодавства України при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 13.04.2017 № 1/17, порядку та термінів декларування валютних цінностей та іншого майна резидентів, яке перебуває за межами України, заступником начальника відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Дніпропетровській області здійснено виїзд за податковою адресою ТОВ «Еколендс»: м. Дніпро, вул. Березинська, буд. 80, кв. (офіс) 110, з метою вручення копії наказу від 14.09.2018 № 5278-п, пред`явлення направлення на перевірку від 14.09.2018 №11223, та проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
За результатами виходу за податковою адресою 26.09.2018 з 15:00 до 17.50 години встановлено, що підприємство ТОВ «Еколендс» за даною адресою знаходиться.
Директор ТОВ «Еколендс» - ОСОБА_1 був відсутній, головний бухгалтер – ОСОБА_2 надала пояснення, що вона є лише бухгалтером підприємства та у неї відсутня довіреність на прийняття будь-яких документів від контролюючих та інших органів.
Згідно п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Статтею 62 Податкового кодексу України визначено, що Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно ст.71 Податкового кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
В силу п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи..
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
В силу п.п.78.1.1, п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин у т.ч.:
- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Згідно п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно п.14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ №1245 від 27.12.2010р., суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.
У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов`язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов`язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Судом встановлено, що Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколендс» із лист «Про надання пояснень та їх документального підтвердження» №23710/10/04-36-14-06-07 від 02.05.2018р., оскільки ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано податкову інформацію від уповноваженого банку ПАТ «Укрсиббанк» від 06.04.2018 № 30-3/16419 щодо фактів порушень ТОВ «ЕКОЛЕНДС» норм валютного законодавства України по взаємовідносинам з іноземним контрагентом при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту за № 1/17 від 13.04.2017 за період з 13.04.2017 по теперішній час та зобов`язано позивача протягом 15 робочих днів з дня отримання даного запиту надати пояснення та документальне підтвердження та вказано перелік таких документів.
Позивачем на адресу відповідача направлено Лист №24 від 07.06.2018р. у якому зазначається про відсутність підстав для надання відповіді, повідомляється, що остаточна оплата за даним контрактом відбудеться протягом червня-липня 2018р., після чого можливо буде надати копію виписки, а також надано частину документів згідно додатку.
При цьому, у відповіді позивача взагалі відсутні пояснення по вказаному контракту, окрім посилання на відсутність виписок, а також зазначається на відсутність підстав надання пояснень та документів.
Проте, суд зазначає, що доказів надання ТОВ «Еколендс» таких виписок, як станом на момент прийняття оскаржуваного наказу – 14.09.2018р., так і станом на момент розгляду справи позивачем не надано.
Матеріалами справи підтверджується, що у запиті податкового органу визначені фактичні та правові підстави надіслання запиту, опис інформації, види та типи конкретних документів, які витребовувались, період, за який слід надати документи, а також попереджено про строки подання вказаних документів та про наслідки їх неподання, що у сукупності свідчить про формування та надіслання запиту відповідно до приписів податкового законодавства.
При цьому, положення Податкового кодексу України, зокрема п.п. 14.1.171 п. 14.1 ст.14, визначаючи поняття податкової інформації посилаються на визначення дане Законом України "Про інформацію" від 02.10.1992 р. № 2657-XII. У відповідності до ст. 16 вказаного Закону податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб`єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
Слід вказати, що вимоги Податкового кодексу України стосовно відповідей на запити податкових органів стосуються не лише формальної наявності таких відповідей, а й їх змісту, зокрема вимагається надання повної інформації, що запитується, із документальним підтвердженням. Надання платником податку формальної відповіді або неповної не є підставою, що позбавляє податковий орган права на призначення перевірки, оскільки вирішальним фактором у такому випадку є саме зміст відповіді та її інформативність.
У випадку ненадання відповіді та запитуваної інформації на запит контролюючого органу, що оформлений у відповідності до норм ПК України, у податкового органу відсутня можливість перевірити отриману інформацію про можливі порушення платниками податків податкового законодавства та підтвердити відсутність таких порушень, наслідком чого є призначення перевірки у встановленому ПК України порядку.
Таким чином, наявність у податкового органу податкової інформації, що вказує про ймовірні порушення позивачем вимог податкового законодавства, не свідчить беззаперечно про те, що такі порушення мають місце. Задля можливості у платника податків спростувати таку інформацію і направляється запит податкового органу.
Таким чином, у зв`язку із не наданням позивачем інформації на обов`язковий письмовий запит відповідач набув права на проведення перевірки відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
У зв`язку з чим, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято Наказ «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс»» №5278-п від 14.09.2018р., у якому зазначено, що перевірку провести за період діяльності 13.04.2017 - 21.09.2018 з метою перевірки дотримання вимог валютного законодавства України при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 13.04.2017 №1/17 за період з 13.04.2017 по 21.09.2018, порядку та термінів декларування валютних цінностей та іншого майна резидента, яке перебуває за межами України.
Вказаний Наказ №5278-п від 14.09.2018 року було вручено бухгалтеру ТОВ «Еколендс» ОСОБА_2 , але остання відмовилася його отримати, посилаючись на те, що директора товариства ОСОБА_1 на робочому місці не має, а вона не є уповноваженим працівником на прийняття такого наказу, що підтверджується письмовими поясненнями від 26.09.2018р.
Відповідачем складено Акт №57350/04-36-14-06/40838977 від 26.09.2018р. про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Еколендс», у зв`язку з відсутністю посадових осіб за податковою адресою.
З системного аналізу матеріалів справи та норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем у відповідності до вищевказаних положень реалізовано свої повноваження, направлено запит, який відповідає закону та прийнято рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, яке оформлено наказом №5278-п від 14.09.2018.
Таким чином, при винесенні оскаржуваного наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідачем було дотримано вимоги податкового законодавства, вказаний наказ винесено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Еколендс» (49130, м.Дніпро, вул.Березинська, 80, оф.110, ЄДРПОУ 40838977) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49600, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17а, ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування наказу – відмовити.
Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова