
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2019 року Справа № 0440/6796/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Меноріта» до Державної податкової інспекції у Соборному районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Меноріта» звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Соборному районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому, з урахуванням уточнень від 13.02.19р. просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Соборному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка полягає в неподанні висновку Управлінню Державної казначейської служби у Соборному районі м.Дніпра Головною управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про повернення переплати з податку на прибуток підприємств у розмірі 6 341 808.00 грн. по заяві ТОВ «Меноріта» від 06.08.2018 року, або обґрунтованої відмови в наданні висновку про повернення зазначених коштів;
- зобов`язати Державну податкову інспекцію у Соборному районі м.Дніпро Головного управління ДФС у Дніпропетровській області вчинити дії з надання висновку Управлінню Державної казначейської служби у Соборному районі м.Дніпра Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області щодо повернення переплат з податку на прибуток підприємств у розмірі 6 341 808.00 грн. по заяві ТОВ «Меноріта» від 06.08.2018 року, з Державного бюджету, або обґрунтовану відмову в паданні висновку про повернення зазначених коштів.
В обґрунтування позову зазначено, що згідно даних бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «Меноріта» та електронного кабінету платника податків, станом на 01.08.2018р. у ТОВ «Меноріта» була наявна переплата з податку на прибуток підприємств у розмірі 6341 808.00 грн. 06.08.2018 року позивач звернувся із заявою до органу ДФС в якій просив в порядку, передбаченому ст.43 ПК України здійснити повернення надміру сплачених щомісячних авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 6 341 808.00 гри. (що не включає авансові внески з податку на дивіденди). Проте, відповідачем-1 не вчинено жодних дій щодо розгляду такої заяви, чим на думку Товариства, допущено протиправну бездіяльність. З підстав викладеного, просить задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що позивач звернувся до ДПІ у Соборному районі м.Дніпра із заявою від 06.08.2018р. про повернення надміру сплачених коштів на поточний рахунок, проте у податкового органу не має компетенції вчиняти такі дії, у зв`язку з чим, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 27.05.2019р. відповідно до частини 9 статті 205 КАС України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Згідно даних бухгалтерського та податкового обліку ТОВ «Меноріта» та електронного кабінету платника податків, станом на 01.08.2018р. у ТОВ «Меноріта» була наявна переплата з податку на прибуток підприємств у розмірі 6341 808.00 грн.
На підтвердження сплати авансових внесків з податку на прибуток в позивачем надано суду копії платіжних доручень: №2626 від 30.09.2014 авансовий внесок податку на прибуток за вересень 2014р. на суму 2262970грн., №2980 від 29.01.2015 авансовий внесок податку на прибуток за січень 2015р. на суму 2262970грн., №3003 від 26.02.2015 авансовий внесок податку на прибуток за лютий 2015р. на суму 2262973грн.
06 серпня 2018р. позивач звернувся до Державної податкової інспекції у Соборному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з заявою щодо повернення надміру сплаченої суми з податку на прибуток у розмірі 6341808грн. за реквізитами підприємства: п/р № НОМЕР_1 ПАТ «Перший інвестиційний банк», МФО 300506, код ЄДРПОУ 36575022.
Згідно пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Приписами п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України визначено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
При цьому, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п.43.1ст.43 ПК України).
Згідно з п. 43.2 ст. 43 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку (протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3ст. 43 ПК України).
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4ст. 43 ПК України).
В силу п. 43.5ст. 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п. 43.6ст. 43 ПК України).
Підзаконним нормативно-правовим актом, який регламентує процедуру повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань є Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013р. за №1650/24182,(далі - Порядок №787).
Пунктом 3 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім`я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв`язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124 (далі Порядок №1146).
Суд зазначає, що Порядок №1146 регламентує взаємовідносини територiальних органів ДФС з місцевими фiнансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов`язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень ст.ст.43,102 ПК України, ч. 2 ст. 45та ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України.
Так, згідно із п. 5 названого Порядку, повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов`язань у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.
Пунктом 7 Порядку № 1146 передбачено, що після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань (крім грошових зобов`язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов`язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:
- висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку;
- два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку;
- три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242(із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п`ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.
За платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за дев`ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, для погодження вiдповiдному мiсцевому фiнансовому органу.
Відповідний мiсцевий фiнансовий орган протягом двох робочих днiв погоджує отримані висновки шляхом засвідчення пiдписом керiвника мiсцевого фiнансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, вiдповiдному органу ДФС.
У разі повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України, орган ДФС передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження Донецькій або Луганській обласній військово-цивільній адміністрації відповідно до пункту 24-1розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України.
Відповідний орган, визначений відповідно до пункту 24-1розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, у строк протягом двох робочих днiв погоджує отримані висновки шляхом засвідчення пiдписом керiвника відповідного органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, вiдповiдному органу ДФС.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня вiд дати отримання висновку, погодженого мiсцевим фiнансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до пункту 24-1 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, передає його згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
На пiдставi отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у визначеному законодавством порядку (п.11 Порядку №1146).
З наведених положень випливає, що податковий орган за результатами розгляду заяви платника податків про повернення надмірно сплачених податкових зобов`язань та у разі відсутності законодавчо мотивованих підстав для відмови у задоволенні такої заяви зобов`язаний підготувати висновок за формою, передбаченою Порядком №1146, а органи Державної казначейської служби зобов`язані здійснити повернення надмірно сплачених сум грошових зобов`язань.
Отже, суд приходить до висновку, що прямий обов`язок відповідача, що випливає з вимог ст. 43 ПК України, ним не виконано. Матеріали справи не містять, а відповідачем не було подано до суду належних документальних доказів на підтвердження факту прийняття будь-якого рішення за наслідками поданої заяви.
При цьому, у відзиві на позовну заяву відповідач підтверджує, що заява позивача не виконана, а також не надавалася неї будь-яка відповідь.
Для вирішення спору слід звернутися до практики Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), рішення якого є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною. Відповідно до ст. 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суди при розгляді справ зобов`язані враховувати практику ЄСПЛ як джерело права відповідно дост. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Так, у рішенні від 20.10.2011р. «Рисовський проти України» ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного Рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Таким чином, платники податків не можуть бути позбавлені права на повернення належних їм сум, які є надміру сплаченими, в разі допуску порушень податковим органом.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявну протиправну бездіяльність відповідача, що полягає у невиконання вимог статті 43 Податкового кодексу України щодо повернення позивачу суми надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств у розмірі 6341808грн., зокрема у неподанні відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення відповідних сум з бюджету, або обґрунтованої відмови в наданні висновку про повернення зазначених коштів.
Також, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов`язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету, виходячи з чого позовна вимога про зобов`язання відповідача підготувати висновок про повернення позивачу суми надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств у розмірі 6341808грн. та подати даний висновок для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, або обґрунтованої відмови в наданні висновку про повернення зазначених коштів є обґрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Меноріта» (49100, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги 120, ЄДРПОУ 36575022) до Державної податкової інспекції у Соборному районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49107, м. Дніпро, вул.Високовольтна 24, ЄДРПОУ 39545734) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Соборному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка полягає в неподанні висновку Управлінню Державної казначейської служби у Соборному районі м.Дніпра Головною управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про повернення переплати з податку на прибуток підприємств у розмірі 6 341 808.00 грн. по заяві ТОВ «Меноріта» від 06.08.2018 року, або обґрунтованої відмови в наданні висновку про повернення зазначених коштів.
Зобов`язати Державну податкову інспекцію у Соборному районі м.Дніпро Головного управління ДФС у Дніпропетровській області вчинити дії з надання висновку Управлінню Державної казначейської служби у Соборному районі м.Дніпра Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області щодо повернення переплат з податку на прибуток підприємств у розмірі 6 341 808.00 грн. по заяві ТОВ «Меноріта» від 06.08.2018 року, з Державного бюджету, або обґрунтовану відмову в наданні висновку про повернення зазначених коштів.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Меноріта» (49100, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги 120, ЄДРПОУ 36575022) судові витрати в розмірі 95127,12грн. (дев`яносто п`ять тисяч сто двадцять сім гривень дванадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань до Державної податкової інспекції у Соборному районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49107, м. Дніпро, вул.Високовольтна 24, ЄДРПОУ 39545734).
Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова