
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
23 серпня 2019 року (10:20)Справа № 808/1384/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В., секретар судового засідання Стовбур А.Ю., за участю позивача – ОСОБА_1 , представника відповідача – Пасічник О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив визнати противоправними дії відповідача та зобов`язати вчинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у справі №808/1384/18, яке залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо повернення без виконання довідки №86/13641 від 19 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на адресу Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області про грошове забезпечення від 19 березня 2018 року № 86/13641, починаючи з 1 січня 2016 року.
07.11.2018 позивач звернувся до суду у порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання бездіяльності відповідача на виконання рішення суду.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.11.2018 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2018 у справі №808/1384/18 та постановлення окремої ухвали і направлення її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону залишено без задоволення.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 26.11.2018 в адміністративній справі №808/1384/18 за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 26.11.2018 скасовано.
Заяву ОСОБА_1 про визнання бездіяльності боржника протиправною та зобов`язання вчинити певні дії в адміністративній справі №808/1384/18 задоволено.
Прийнято окрему ухвалу про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протиправною щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2018 у справі №808/1384/18 і направлено її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Встановлено місячний строк з дня отримання ухвали для надання відповіді на виконання цієї ухвали.
До Запорізького окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд відповіді, наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2019 у справі №808/1384/18.
Під час розгляду заяви позивача судом виявлені підстави для постановлення окремої ухвали щодо Пенсійного Фонду України.
Так, судом встановлено, що на виконання окремої ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2019, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом від 26.03.2019 №5257/07 звернулось до розпорядника коштів – Пенсійного фонду України із запитом на отримання коштів у сумі 140207,19грн. для виплати ОСОБА_1 Вказаний лист надісланий на адресу Пенсійного Фонду України із додатками, а саме, постановою Третього апеляційного адміністративного суду, якою постановлено окрему ухвалу.
Проте, Пенсійний Фонд України листом від 02.05.2019 №13116/02-12 повідомив, що запитувані на виплату ОСОБА_1 кошти в розмірі 140207,19грн. будуть виплачені у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
В той же час, у мотивувальній частині постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2019, якою також постановлено окрему ухвалу про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протиправною щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2018 у справі №808/1384/18 зазначено, «що оскільки в даному спорі пенсія позивачу перерахована відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2018 року, відповідач не має права застосовувати до спірних правовідносин приписи Порядку №649, а повинен виконати рішення суду відповідно до зазначеної в ньому резолютивної частини».
Відтак, відмова Пенсійного Фонду України щодо виділення коштів на виплату пенсії ОСОБА_1 із посиланням на Порядок, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 прямо суперечить судовому рішенню Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2019. Також така відмова унеможливлює виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у справі №808/1384/18, яке набрало законної сили, в частині здійснення позивачу виплати пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області про грошове забезпечення від 19 березня 2018 року № 86/13641, починаючи з 1 січня 2016 року.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов`язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Також у справах «Сук проти України» та «Бурдов проти Росії» Європейський суд з прав людини зазначив, що державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов`язань.
Ураховуючи зазначене, відмова Пенсійного Фонду України у запиті на кошти, необхідні для виконання судового рішення в частині виплати ОСОБА_1 пенсії, із посиланням на положення Порядку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 суперечить постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 20.02.2019, в якій вказано про протиправність застосовування до спірних правовідносин приписи Порядку №649. Також, такі дії Пенсійного Фонду України унеможливлюють виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у справі №808/1384/18.
Вказане у сукупності є підставою для висновку суду щодо порушення Пенсійним Фондом України приписів ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ч.5 ст. 249 КАС України, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Керуючись ст.ст. 248, 249 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Постановити окрему ухвалу щодо порушення Пенсійним Фондом України ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 КАС України в частині невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2018 у справі №808/1384/18.
Зобов`язати Пенсійний Фонд України вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню прав та законного інтересу ОСОБА_1 , що призвело до невиконання в повному обсязі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.06.2018 у справі 808/1384/18.
Про вжиті заходи повідомити Запорізький окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом 15 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості учасників справи.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складений 28.08.2019.
Суддя Ю.В.Калашник