Постанова № 8383818, 21.01.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2010
Номер справи
2а-28001/09/1270
Номер документу
8383818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-28001/09/1270

Категорія 6.19

П О С Т А Н О В А

Іменем України

21 січня 2010 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Твердохліба Р.С. ,

при секретарі: Горпенюк О.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську до Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення податкового боргу в розмірі 1473075, 23 грн. шляхом звернення стягнення на активи, -

В С Т А Н О В И В:

24 листопада 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську, в якому прокурор просить стягнути з Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» податковий борг у розмірі 1473075,23 грн., який складається з податку на додану вартість у сумі 1227839,61 грн., податку на прибуток 229994,61 грн., орендної плати юридичних осіб у сумі 15241,24 грн. шляхом звернення стягнення на активи боржника . В обгрунтування своїх позовних вимог прокурор зазначив, що Сєвєродонецьке дочірнє підприємства СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності міськвиконкомом Сєвєродонецької міської Ради народних депутатів від 28.08.1997 року за №76 і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України 02.09.1997 року. Відповідач взятий на податковий облік в СДПІ 08.01.2009 року та 26.01.2009 року зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видано свідоцтво №100161557. Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України " Про систему оподаткування" платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами термін. Відповідач відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" має узгоджені податкові зобов'язання. Податкові зобов'язання були визначені відповідачем самостійно у податкових деклараціях (розрахунках), штрафні санкції нараховані згідно податкових повідомлень-рішень. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань, відповідно до п.5.4. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" станом на 13.10.09 р. у відповідача виник податковий борг у сумі 1473 075 грн. 23 коп. який складається з податку на додану вартість у сумі 1227839,61 грн., податку на прибуток 229994,61 грн., орендної плати юридичних осіб у сумі 15241,24 грн . У зв'язку з тим, що боржник не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковим органом були направлені відповідно до ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", перша та друга податкові вимоги.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та надали суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача та прокурор в судове засідання не з'явилися, причину неявки суду не доповіли, про дату й час слухання справи були повідомлені належним чином.

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановелно, що Сєвєродонецьке дочірнє підприємство СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради 28.08.1997 р. за №76 і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України 02.09.1997 року (арк. справи 7).

Окрім цього, 08 грудня 1994 року відповідача поставлено на облік платників податків у СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську за №1170 (арк. справи 8) та 26 січня 2009 року зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видано свідоцтво №10016557 (арк. справи 9).

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Згідно ч.1 ст. 11 вказаного закону о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі платники податків).

У звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання у відповідача станом на 13.10.09 р. у відповідача виник податковий борг у сумі 1473 075 грн. 23 коп. який складається з податку на додану вартість у сумі 1227839,61 грн., податку на прибуток 229994,61 грн., орендної плати юридичних осіб у сумі 15241,24 грн .

Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобовязання судом не встановлено.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

У відповідності до вимог чинного законодавства боржнику були надіслані перша №1/373 від 30.10.2008 року на суму 239821,61 грн. та друга №2/515 від 03.12.2008 року на суму 818188,72 грн. податкові вимоги. Але до теперішнього часу суму заборгованості не сплачено.

Відповідно до п.п.16.1.2."а", п.16.1. ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання. Боржник станом на 11.09.09 р. має заборгованість з нарахованої пені у сумі 2285 грн. 41 коп.

Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, позовні вимоги прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства та визнані відповідачем. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе примусово стягнути з Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» податковий борг у розмірі 1473075,23 грн., який складається з податку на додану вартість у сумі 1227839,61 грн., податку на прибуток 229994,61 грн., орендної плати юридичних осіб у сумі 15241,24 грн. шляхом звернення стягнення на активи боржника .

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор м.Луганська звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 3,5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську до Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення податкового боргу в розмірі 1473075, 23 грн. шляхом звернення стягнення на активи, - задовольнити повністю.

Стягнути з Сєвєродонецького дочірнього підприємства СУ «Електромонтаж» №448 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (код ЄДРПОУ 01416932, вул. Заводська, 38, м.Сєвєродонецьк) податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1227 839 грн. 61 коп. (один мільйон двісті двадцять сім тисяч вісімсот тридцять девять гривень 61 коп.), податку на прибуток в сумі 229994, 61 грн. (двісті двадцять девять тисяч девятсот девяносто чотири гривні 61 коп.), орендної плати юридичних осіб у сумі 15241,24 грн. (пятнадцять тисяч двісті сорок одна гривня 24 коп.), шляхом звернення стягнення на активи боржника..

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 27 січня 2010 року.

СУДДЯ