Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
м. Київ К-26556/06
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого – Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А.,
при секретарі: Рустам’яні Е.А.,
за участю представників:
від позивача –Дробота Ю.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Лубенської ОДПІ на постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 20.06.2006 року по справі № 3/164 за позовом ТОВ «Хорошківське»до Лубенської ОДПІ про зобов’язання провести реєстрацію як платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення осіб, які з’явились в судове засідання, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія:
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Господарського суду Полтавської області від 20.12.2005 року в задоволені позовних вимог ТОВ «Хорошківське»(згідно протоколу № 2 зборів учасників ТОВ «Хорошківське»змінено назву товариства «Хорошківське»на ТОВ «Максимко») до Лубенської ОДПІ про зобов’язання провести реєстрацію як платника фіксованого сільськогосподарського податку –відмовлено.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 20.06.2006 року, постанова суду першої інстанції скасована та винесена нова –про задоволення позову.
Не погоджуючись з останнім судовим рішенням, відповідач 28.07.2006 року звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.12.2007 року касаційна скарга позивача прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
В касаційній скарзі Лубенської ОДПІ просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі постанову суду першої інстанції посилаючись на порушення судами норм матеріального. Відповідач зазначає, зокрема, що позивач –ТОВ «Хорошківське»набуло статусу юридичної особи лише 22.03.2005 року, а отже з огляду на зазначене не може претендувати на реєстрацію платника ФСП, оскільки в попередньому податковому році (2004 рік) сільськогосподарською діяльністю взагалі не могло займатись.
Касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду – без змін з огляду на наступне.
На підставі належних та допустимих доказів, досліджених з дотриманням норм процесуального права, судом апеляційної інстанції було встановлено, що згідно Довідки №19/1092 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Сільськогосподарський виробничий кооператив «Хорошківський»набув статусу юридичної особи, якій було присвоєно код ЄДРПОУ 03773694, з наступними видами здійснення господарської діяльності: вирощування зернових, культур, вирощування буряків, вирощування олійних культур, м'ясне та молочне скотарство, свинарство.
Рішенням загальних зборів засновників СВК «Хорошківський», оформленого протоколом від 19.04.2005 року, вирішено здійснити реорганізацію СВК «Хорошківський», шляхом приєднання до ТОВ «Хорошківське»на умовах правонаступництва; затверджено передавальний баланс СВК «Хорошківський», та створено ліквідаційну комісію у складі п’яти осіб.
22.03.2005 року Лубенською районною державною адміністрацією Полтавської області було зареєстровано Статут ТОВ «Хорошківське»та наступні зміни до нього, що були зареєстровані Лубенською районною державною адміністрацією Полтавської області 26.05.2005 року.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №002/1893 виданої 23.03.2005 року, позивач набув статусу юридичної особи якій присвоєно код ЄДРПОУ 33065211, з наступними видами здійснення господарської діяльності: вирощування зернових, технічних та решти культур, не віднесених до інших класів рослинництва, оптова торгівля зерна, оптова торгівля зерном та кормами для тварин, оптова торгівля хімічним продуктами, посередництво в торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами, розведення великої рогатої худоби, надання послуг у рослинництві.
Відповідно до ч.2 п.п.1.2 Статуту позивача (в редакції із змінами), останній є правонаступником прав та обов’язків реорганізованого (приєднаного до Товариства) Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Хорошківський»(код ЄДРПОУ 03773694). На підставі чинного законодавства до ТзОВ «Хорошківське»перейшли усі майнові права та обов’язки приєднаного СВК «Хорошківський».
27.05.2006 року та 13.06.2006 року позивач звернувся до відповідача з письмовими заявами відповідно №98, №36 щодо видачі позивачу, як правонаступнику СВК «Хорошківський», довідки про те, що позивач є платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Податковий орган своїми листами №3473/10/15-234 від 14.06.2005 року та №4118/10/15-234 від 15.07.2005 року відмовив позивачу у видачі довідки посилаючись на те, що позивач, згідно довідки про включення в ЄДРПОУ №002/1893 від 23.03.2005 року є новоствореним підприємством, яке працює менше одного календарного року, а тому не підпадає під визначення платника фіксованого сільськогосподарського податку в розумінні ст.2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок».
23.08.2005 року позивачем на адресу відповідача повторно було надіслано Заяву №200 від 23.08.2005 року про здійснення реєстрації позивача платником фіксованого сільськогосподарського податку та додано довідку районного відділу земельних ресурсів про площу та грошову оцінку земель, розрахунок питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції.
Листом від 25.08.2005 року №5027/10/15-234 відповідач повернув без виконання позивачу податковий розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку та вказав, що позивач, відповідно до ст.2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», не підпадає під визначення платника фіксованого сільськогосподарського податку з огляду на те, що на день звернення із заявою про реєстрацію платником фіксованого сільськогосподарського податку, позивач зареєстрований менш як один рік, а тому зазначена обставина унеможливлює стверджувати про наявність у позивача сум, одержаних від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, які б перевищували 75 відсотків загальної суми валового доходу, за останній звітний (календарний) рік.
Встановлені апеляційним судом обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи належними та допустимими доказами і не спростовані сторонами.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи вимоги ТОВ «Хорошківське»до Лубенської ОДПІ про зобов’язання провести реєстрацію як платника фіксованого сільськогосподарського податку суд апеляційної інстанції правильно виходив з положень Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», Положення «Про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку»та інших нормативних актів.
Статтями 104 ЦК України, 59 ГК України та 19 Закону України «Про господарські товариства»передбачено, що в результаті реорганізації суб’єкта господарювання відбувається передача всього майна, прав та обов’язків новоствореній юридичній особі.
Отже, за юридичними наслідками факту реорганізації відбувається правонаступництво всіх прав та обов’язків юридичної особи, що припиняється правонаступником в порядку загального правонаступництва. При цьому, усі майнові права та обов’язки, стають правами та обов’язками оновлених (у випадку приєднання) юридичних осіб, що продовжують свою господарську діяльність на зміненій за обсягом майновій базі.
Правонаступники –це юридична особа (юридичні особи) до якої (яких) переходять усі права та обов’язки реорганізованої юридичної особи.
Припинення суб’єкта господарювання відбувається шляхом злиття, приєднання, розділу та перетворення (ст.59 ГК України та ст.104 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.109 ГК України виробничі кооперативи (у випадку добровільної реорганізації) за рішенням загальних зборів членів кооперативу можуть бути реорганізовані у підприємства інших форм господарювання в порядку, визначеному статутом кооперативу та відповідно до загальних вимог ст.59 ГК України.
Частина 2 пункту 1.2 статті 3 Статуту позивача (із змінами зареєстрованими 23.05.2005 року), свідчить про те, що позивач є універсальним (повним) правонаступником прав та обов’язків реорганізованого (приєднаного до Товариства) Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Хорошківський».
Як встановлено апеляційним судом, СВК «Хорошківський»перебувало в статусі платника фіксованого сільськогосподарського податку, що підтверджується розрахунком сум питомої ваги доходу (виручки) від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів в загальному обсязі валового доходу за 2004 рік який становить 97,6 відсотків.
Платниками фіксованого сільськогосподарського податку, згідно із визначенням, наведеним в ч.3 п.1 Положення «Про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку», є суб’єкти господарювання, утворені в результаті реорганізації сільськогосподарського підприємства-платника фіксованого сільськогосподарського податку (незалежно від терміну реорганізації), які також займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції. Новостворені суб’єкти господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво (вирощування), переробка та збут сільськогосподарської продукції, у рік створення є платниками фіксованого сільськогосподарського податку.
Враховуючи, що основні види діяльності позивача, які зазначені в Довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №002/1893 від 23.03.2005 року, обов’язки щодо сплати фіксованого сільськогосподарського податку СВК «Хорошківський» в результаті реорганізації останнього перейшли до позивача, як до правонаступника.
Відповідно до ч.2. ст.2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», встановлено, що якщо особа створюється шляхом злиття, приєднання, поділу (виділу), перетворення або виділу згідно з відповідними нормами Цивільного кодексу України, то норма щодо дотримання не менш як 75 відсотків загальної суми валового доходу від реалізації (поставки) сільськогосподарської продукції (супутніх послуг) протягом останнього податкового періоду поширюється на: усіх осіб солідарно, які зливаються або приєднуються; кожну окрему особу, створену шляхом поділу або виділу; особу, створену шляхом перетворення.
З огляду на зазначене положення та враховуючи, що СВК «Хорошківський»приєдналось до позивача, то в даному випадку при визначенні сум доходу, необхідно виходити з сукупного валового доходу обох суб’єктів господарювання, який становить більше ніж 75 відсотків загальної суми валового доходу від реалізації (поставки) сільськогосподарської продукції (супутніх послуг).
Згідно із п.5 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку»№658 від 23.04.1999 року), платники фіксованого сільськогосподарського податку, утворені в результаті реорганізації сільськогосподарського підприємства, та новостворені суб'єкти господарювання у рік створення подають розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку за період від дня їх створення до кінця року у терміни, які передбачені законодавством для місячного базового податкового (звітного) періоду і обліковуються з дня, що настає за останнім календарним днем місяця їх створення. Платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок»і подають загальний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на всю площу земельної ділянки органу державної податкової служби за місцем своєї реєстрації до 1 лютого поточного року.
З огляду на те, що позивач, який набув у встановленому порядку статусу юридичної особи, основними видами діяльності якого є виробництво (вирощування), переробка та збут сільськогосподарської продукції, до якого за наслідками реорганізації шляхом приєднання перейшли усі права та обов’язки СВК «Хорошківський», а останній в свою чергу є платником фіксованого сільськогосподарського податку, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача щодо зобов’язання зареєструвати позивача платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Такі висновки суду відповідають вимогам законодавства, чинного на момент спірних правовідносин, підтверджуються встановленими по справі обставинами та не спростовуються доводами касаційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення –без змін, якщо визнає, що судом не допущено порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 210, 220, 221, 224, 231 та ч.5 ст.254 КАС України, колегія –
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Лубенської ОДПІ залишити без задоволення, постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 20.06.2006 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня їх відкриття.
Головуючий:/підпис/________Шипуліна Т.М.
Судді:/підписи/________Бившева Л.І.
________Костенко М.І.
________Маринчак Н.Є.
________Усенко Є.А.
З оригіналом згідно.
Відповідальний секретар: Е.А. Рустам’ян Суддя Т.М. Шипуліна