Рішення № 83625505, 09.08.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2019
Номер справи
1.380.2019.002609
Номер документу
83625505
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.002609

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1.380.2019.002609 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до ГУ ДФС у Львівській області, в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області від 21.02.2019 року за № 0016815413.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не згідний з спірним рішенням відповідача прийнятим на підставі акту перевірки за № 420/13-01-54- 13/НОМЕР_2 від 07.02.2019 року, вважає спірне протиправним та таким, що підлягає до скасування, виходячи із наступного.

28.11.2008 року між Миколаївської районною державною адміністрацією з однієї сторони та гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_1 з другої сторони, було укладено договір оренди землі.

Так, відповідно до п. 1 та 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка площею 6,2008 га, у тому числі: 5,4436 га. - під будівлями табору, 0,2967 - під іншими будівлями, 0,4605 - під водним об`єктом (ставок), яка знаходиться на території Бродківської сільської ради Миколаївського району, за межами населеного пункту (кадастровий номер ділянки - НОМЕР_1 ).

Згідно із п. 8 Договору, договір укладено строком на сорок дев`ять років. Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - у грошовій формі в розмірі 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 61 782,50 в рік.

04.08.2017 року позивачем було отримано податкові повідомлення - рішення від 27.07.2017 року за № 480038-1315, № 480039-1315, №480040-1315.

Згідно розрахунку штрафних санкції долучених відповідачем до оскаржуваного ППР, позивач зобов`язана була сплатити орендну плату до 07.10.2017 року.

Позивач зазначає, що належним чином сплатила 02.10.2017 року орендну плату в розмірі 132125,19 грн. згідно виставлених за 27.10.2017 року податкових повідомлень-рішень, що підтверджується квитанцією від 02.10.2017 року за № 65.

Також, 03.10.2017 року позивач належним чином сплатила орендну плату в розмірі 62064,88 грн. згідно виставлених за 27.10.2017 року податкових повідомлень - рішень, що підтверджується квитанцією від 03.10.2017 року за № 66.

Згідно копій банківських квитанцій за № 65 від 02.10.2017 року та № 66 від 03.10.2017 року позивач здійснила оплату орендної плату податкового зобов`язання протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення, що підтверджується відповідними банківськими квитанціями.

Оплата орендної плати 02.10.2017 року та 03.10.2017 року, згідно виставлених ППР, проводилась позивачем у м. Львові, а саме у Філії ЛОУ № 10013 AT «Ощадбанк».

Разом з тим, 02.10.2017 року банківським працівником Філії ЛОУ № 10013 AT «Ощадбанк» при оформленні банківської квитанції № 65 на загальну суму 132125,19 грн. було допущено помилку, а саме у графі отримувач платежу, замість отримувач отг с. Тростянець Миколаївського району зазначив отримувача отг. с. Воля Баранецька Самбірського району Львівської області, що підтверджується копією квитанції за № 65 від 02.10.2017 року.

12.10.2017 року позивач звернулась на адресу начальника Самбірської ДПІ Львівської області із заявою у якій зазначила, що 02.10.2017 року працівником банку «Ощадбанк» було помилково сплачені кошти у сумі 132125,19 грн. на рахунок отримувача ОТГ с. Воля Баранецька та просила перерахувати вказані грошові кошти на рахунок ОТГ с. Тростянець Миколаївського району, що підтверджується копією відповідної заяви.

Як вбачається із додатку до рішення (розрахунок штрафних санкцій) від 21.02.2019 року за № 0016815413, грошові кошти в сумі 132125,19 грн. були перераховані до 27.10.2017 року.

Відтак, позивач вважає, що у її діях відсутні будь - які порушення або ж бездіяльність у сплаті орендної плати згідно виставлених податкових повідомленнях - рішеннях від 27.07.2017 року за № 480038-1315, № 480039-1315, № 480040-1315, натомість, такі порушення мали місце із вини працівників ЛОУ № 10013 AT «Ощадбанк».

Ухвалою судді від 10.06.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без виклику сторін, та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, що перевіркою термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб встановлено порушення позивачем вимог п. 287.5 ст. 287 розділу V Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб. На підставі Акту було винесено податкове повідомлення-рішення від 21.02.2019 № 0016815413, яким на підставі п.126.1 ст.126 та п.287.5 ст.287 Податкового кодексу України (із змінами і доповненнями) за затримку на 21 календарний день сплати/за несплату (неперерахування) фізичною особою грошового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб в сумі 132125.1 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 13212,51 грн.

Представником відповідача подано також клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, яка не враховується судом, оскільки відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 263 КАС України справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб`єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відносяться до категорії справ незначної складності і такі розглядаються судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Судом встановлені наступні обставини:

07.02.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання орендної плати за землю з фізичних осіб. За результатами перевірки складено акт № 420/13-01-54-13/НОМЕР_2.

21.02.2019 року Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0016815413, яким на підставі акта перевірки № 4420/13-01-54-13/НОМЕР_2 від 07.02.2019 року встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб, та на підставі статей п. 1.126 ст. 126 та п. 5.287 ст. 287 Податкового України за затримку на 21 календарних днів сплати/за несплату (неперерахування) фізичною особою грошового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб в сумі 132125.1 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 13212,51 грн.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішення відповідача протиправними.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність саме спірних рішень відповідача з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Зокрема, пунктом 126.1 ст. 126 ПК України регламентовано, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з п. 287.1 ст. 287 ПК власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Згідно п. 287.5 ст. 287 ПК податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Граничний строк сплати за вказаними узгодженими податковими повідомленнями - рішеннями у відповідності до п. 287.5 ст. 187 ПК України становить 04 жовтня 2017 року.

Відтак, враховуючи приписи п. 287.5 ст. 187 ПК України, позивач зобов`язаний був сплати орендну плату не пізніше 04.10.2017 року.

Матеріалами справи встановлено, що 04.08.2017 року позивачем отримано податкові повідомлення - рішення від 27.07.2017 року за № 480038-1315, № 480039-1315, № 480040-1315, згідно яких позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем: орендна плата з фізичних осіб, яку 02.10.2017 позивач сплатила розмірі 132125,19 грн., що підтверджується квитанцією від 02.10.2017 року за № 65. При оформленні вказаної квитанції було допущено помилку у графі отримувача, замість отг с. Тростянець Миколаївського району Львівської області помилково зазначено отг с. Воля-Баранецька Самбірського району Львівської області.

Згідно розрахунку штрафних санкцій від 21.02.2019 року за № 0016815413 грошові кошти в сумі 132125,10 грн. перераховані до 27.10.2017 року.

Частиною 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України встановлено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Єдиний казначейський рахунок - рахунок, відкритий центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (далі - Казначейство України), у Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України, на якому консолідуються кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування та кошти інших клієнтів, які відповідно до законодавства знаходяться на казначейському обслуговуванні (п. 23-1 ч.1 ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Пунктом 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у строк, передбачений п. 57.1ст. 57 ПК України, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету.

Позивачем фактично здійснено всі необхідні дії для повного та своєчасного виконання свого податкового обов`язку зі сплати грошового зобов`язання. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення розрахункового рахунку у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання у визначений вказаною нормою ПК України строк, а відтак і для застосування на підставі п. 126.1. ст. 126 ПК України штрафних (фінансових) санкцій.

Згідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача викладені у відзиві на позовну заяву, оскільки позивачем вчасно здійснив оплату орендної плати протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, помилка допущена при оформленні банківської квитанції позивачем не може бути підставою для застосування до позивача штрафних санкцій, оскільки відповідні кошти були сплачені позивачем у повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення - рішення, задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 21.02.2019 року за № 0016815413.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (ЄДРПОУ 39292197, вул. Стрийська, 35, м. Львів) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номерНОМЕР_2, АДРЕСА_2 ) 1321,26 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 12.08.2019 року.

Суддя Гавдик З.В.