
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.003992
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, третя особа- Задвір`янська сільська рада Буського району Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Буського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області та просить визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 26.07.2019 р. в межах виконавчого провадження № 59577031 прийняту начальником Буського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
06.08.2019 відкрито провадження у справі з врахуванням особливостей, визначених ст.287 КАС України, залучено Задвір` янську сільську раду Буського району Львівської області в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що в провадженні відповідача перебувало виконавче провадження про її виселення з нежитлового приміщення, яке вона добровільно виконала до відкриття виконавчого провадження, тому вважає постанову про стягнення виконавчого збору протиправною.
Позивач в судове засідання не з`явилась, про день та час розгляду справи належно повідомлена телефонограмою, про причини неявки суд не повідомила.
Відповідач в судове засідання участь представника не забезпечив, належно повідомлений про день та час розгляду справи, про що свідчить відповідне повідомлення, відзив на позов до суду не подав.
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача в судове засідання участь представника не забезпечила, належно повідомлена про день та час розгляду справи, про що свідчить відповідне повідомлення, пояснення на позов до суду не подала.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначено ст.287 КАС України.
Згідно ст. 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку.
Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву суду не надав та жодних клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.
Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Водночас, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою ВП №59577031 від 17.07.2019 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №440/311/19 від 15.07.2019 р., виданого Буським райсудом Львівської області, про виселення ОСОБА_1 з належного на праві комунальної власності Задвір`янській сільській раді Буського району Львівської області нежитлового приміщення незавершеного будівництва дитячого садка, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
26.07.2019 винесено постанову про стягнення виконавчого збору з ОСОБА_1 в сумі 8346,00 грн.
Постановою ВП № 59577031 від 30.07.2019 року закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №440/311/19 від 15.07.2019 р., виданого Буським райсудом Львівської області, про виселення ОСОБА_1 з належного на праві комунальної власності Задвір`янській сільській раді Буського району Львівської області нежитлового приміщення незавершеного будівництва дитячого садка, що знаходиться по АДРЕСА_1 , керуючись п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження». У постанові зазначено, що боржник виселений з приміщення незавершеного будівництва дитячого садка що знаходиться по АДРЕСА_1 відповідно до акту Задвір`янської сільської ради від 18.07.2019 р.
Позивач не погоджується з постановою про стягнення виконавчого збору, вважає її протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Закон України «Про виконавче провадження» визначає виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню ( ст.1).
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" ( ч.1 ст.5).
Згідно ч.5,6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Виконавчий збір не стягується:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
З аналізу вказаної норми суд робить висновок, що частина перша та друга статті 27 Закону №1404-VIII встановлюють загальні правила стягнення виконавчого збору виконавцем.
Разом з тим, ця стаття передбачає винятковий перелік підстав, коли виконавчий збір не стягується.
Згідно частини третьої статті 40 Закону №1404-VIII у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Позивач зазначає, що виконала рішення суду до відкриття виконавчого провадження, про що свідчить акт-уточнення від 01.08.2019 року.
Суд погоджується з такими твердженнями позивача, так як в акті-уточненні зазначено, що позивач виконала рішення суду 16.07.2019 р., тобто до відкриття виконавчого провадження.
Крім того, з аналізу вищенаведених норм Закону № 1404-VІІІ вбачається, що обов`язковими умовами стягнення виконавчого збору є: 1) фактичне виконання судового рішення; 2) вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання рішень.
За своїм призначенням виконавчий збір є своєрідною винагородою державному виконавцю за вчинення заходів примусового виконання рішення за умови, що такі заходи призвели до виконання рішення.
Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду від 16 червня 2019 року у справі № 824/172/18а.
Аналіз обставин справи дає підстави для висновку, що державним виконавцем не було здійснено дій з примусового виконання рішення суду. Як вбачається із письмових доказів фактичне виконання рішення суду відбулось без вжиття державним виконавцем будь-яких заходів примусового виконання рішення.
Враховуючи викладене, у державного виконавця були відсутні підстави для стягнення виконавчого збору, тому така постанова не відповідає вимогам статті 27 Закону № 1404-VІІІ.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 271, 287 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Буського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, третя особа- Задвір`янська сільська рада Буського району Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови - задоволити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 26.07.2019 р. в межах виконавчого провадження № 59577031, прийняту начальником Буського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Буського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ( 80500, м.Буськ вул. Грушевського,1, код ЄДРПОУ 34978081) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 ( сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп) грн. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення із врахуванням п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар Н.А.