Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 лютого 2010 року14:15 № 2а-13395/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Винокурова К.С. , суддів Маруліна Л.О. Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Горбан А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста
Києва
до Міністерства аграрної політики України
про відшкодування переплати пенсії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва (надалі УПФ України у Шевченківському районі м. Києва, позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Міністерства аграрної політики України (надалі відповідач) 4226,22 грн. шкоди, завданої внаслідок переплати пенсії.
Ухвалою суду від 11.01.2010 року відкрито провадження у справі за зазначеним позовом, призначено судовий розгляд справи.
Представник позивача під час судового розгляду підтримав позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування позову позивач посилався на ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якою підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. У даному випадку виникла переплата пенсії у звязку з видачею відповідачем довідки про заробітну плату від 11.07.2007 року № 37-22-16/10826 для обчислення пенсії громадянці ОСОБА_1, у якій із порушенням п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 було визначено розмір надбавки за високі досягнення у праці.
Оскільки сума переплати пенсії в сумі 4226,22 грн. встановлена згідно з актом перевірки № 74 від 19.09.2007 року відповідачем не сплачена, позивач просить стягнути її у судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві, який надав суду у письмовому вигляді. Представник відповідача у судовому засіданні звернув увагу суду, що Міністерство аграрної політики України самостійно видало нову довідку ОСОБА_1 від 24.09.2007 року № 37-22-16/15405.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
На обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва перебуває гр. ОСОБА_1, яка отримує пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».
16 липня 2007 року гр. ОСОБА_1 подала до УПФ в Шевченківському районі міста Києва заяву та документи для проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», п.п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Громадянкою ОСОБА_1 була надана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, видана Міністерством аграрної політики України № 37-22-16/10826 від 11.07.2007 року.
Згідно з довідкою від 11.07.2007 року визначено розмір заробітної плати по посаді головного спеціаліста відділу опрацювання кореспонденції Управління документаційного забезпечення, включаючи розмір посадового окладу, надбавки за 8 ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення в праці, премії. Також зазначено, що середній розмір надбавки за високі досягнення у праці у травні 2007 року по відповідній посаді становив 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.
На підставі поданих документів позивачем було проведено перерахунок пенсії, яку було призначено з 01.05.2007 року у розмірі 3521,83 грн.
19 вересня 2007 року спеціалістами УПФ в Шевченківському районі м. Києва у присутності начальника відділу організаційних структур Мінагрополітики України була проведена зустрічна перевірка щодо достовірності відображення у довідці про заробітну плату № 37-22-16/10826 від 11.07.2007 року для перерахунку пенсії середнього розміру надбавки за високі досягнення у праці по відповідній посаді (головного спеціаліста відділу опрацювання кореспонденції) колишньому працівнику ОСОБА_1, за результатами якої було складено акт перевірки № 74.
У акті № 74 від 19.09.2007 року встановлено, що середній розмір надбавки за високі досягнення в праці становить 20% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років. У довідці від 11.07.2007 року надбавка за високі досягнення у праці встановлена не в середніх розмірах, що порушило п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 про те, що при перерахунку пенсії державним службовцям надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
24 вересня 2007 року гр. ОСОБА_1 надала позивачу довідку № 37-22-16/15405, на підставі якої був проведений перерахунок пенсії.
Внаслідок видачі відповідачем довідки № 37-22-16/10826 від 11.07.2007 року і здійснення на її підставі позивачем перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 виникла переплата з 01.05.2007 року по 31.10.2007 року в розмірі 4226,22 грн.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31.05.2000 № 865 та від 23.04.2003 № 581.
За приписами ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до ч. 1 п. 5 постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені (абзац четвертий підпункту 2 пункту 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. N 865).
У відповідності до п. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що сума переплати пенсії у розмірі 4226,22 грн. відповідач не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення суми переплати пенсії та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, позовні вимоги про визнання неправомірними дії відповідача, що полягали у видачі довідки, яка не відповідає вимогам чинного законодавства, не підлягають задоволенню, з огляду на те, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України (ч. 2 ст. 162 КАС України) передбачено прийняття судом постанови про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності саме субєктів владних повноважень. Як зазначено у ст. 104 КАС України субєкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом. У даному випадку має місце звернення субєкта владних повноважень органу Пенсійного фонду до відповідача - Міністерства аграрної політики України (яке у даній справі не є субєктом владних повноважень по відношенню до позивача) з позовом про стягнення коштів, тому вимоги про визнання протиправними дій відповідача в силу положень процесуального закону залишаються судом без задоволення. Також суд враховує те, що відповідачем самостійно була видана нова довідка ОСОБА_1 від 24.09.2007 року № 37-22-16/15405 для здійснення перерахунку пенсії, у якій відповідач правильно визначив розмір надбавки.
Зважаючи на вищевикладене та виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є частково обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.
Оскільки спір частково вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Міністерства аграрної політики України (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24) на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (01054, м. Київ, вул. Воровського, 29, р/р 260830126 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київської області ВАТ „Державний Ощадбанк України”, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869069) суму переплати пенсії у розмірі 4 226,22 грн. (чотири тисячі двісті двадцять шість гривень 22 копійки).
3. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя К.С. Винокуров
СуддіЮ.Т. Шрамко
Л.О. Маруліна
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 19.02.2010.