
Справа № 487/4607/19
Провадження № 1-кс/487/6309/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.07.2019 року Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва Павлова Ж.П., при секретарі судового засідання Ігнатьєві А.О., за участі прокурора Бучко О.О., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Купріянова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві в залі суду клопотання прокурора військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України Корнієнко Є.В. про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України по кримінальному провадженню № 42018161010000550 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 368 КК України,
В С Т А Н О В И В:
30.07.2019 р. прокурор військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України Корнієнко Є.В. звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою із застосуаннямзастави щодо ОСОБА_2 в межах строку досудового розслідування , тобто до 15.09.2019 року.
Клопотання прокурор обґрунтовував тим, що 17 червня 2019 року ухвалою Заводського районного суду міста Миколаєва підозрюваному ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із визначеною судом заставою у розмірі 250 000 гривень. 19 червня 2019 року за підозрюваного ОСОБА_1 внесено заставу у вищезазначеному розмірі, а саме 250 000 гривень та на нього покладені обов`язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду;не відлучатися із смт. Черноморське, Лиманського району Одеської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; утримуватися від спілкування зі свідками з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення; здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон;
На теперішній час підстав для скасування чи зміни покладених на підозрюваного обов`язків немає, оскільки не зменшились заявлені під час обрання йому запобіжного заходу ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 може не прибувати до органів досудового розслідування, не повідомити слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, знищити, сховати або спотворити речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні
Проте, завершити досудове розслідування до закінчення дії ухвали слідчого судді, якою визначено строк дії застави та обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , неможливо, оскільки у кримінальному провадженні необхідно провести значний обсяг процесуальних дій, з метою подальшого збирання доказів задля встановлення фактичних обставин у вищезазначеному кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, наполягав на продовженні строку застосування обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на підозрюваного ухвалою Миколаївського апеляційного суду від 17.06.2019 року.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні просив частково задовольнити клопотання та не застосовувати до підозрюваного обов`язок не відлучатися із смт Черноморське Диманського району Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду.
Підозрюваний ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав позицію свого захисника.
Вислухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного, його захисника, вивчивши клопотання, а також матеріали, якими обґрунтовується необхідність продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_2 , в порядку ч.5 ст.194 КПК України, слідчий суддя дійшов наступного.
З клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що у проваджені Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві перебувають матеріали кримінального провадження №42018161010000550 від 26.11.2018 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 376 від 31.12.2018 підполковника ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування Доброславського РТЦК та СП, оперативного командування "Південь".
Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей Згідно з пунктом «г» частини 1 статті 3, частини 1 статті 65 Закону Україні «Про запобігання корупції», суб`єктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є військові посадові особи Збройних Сил України, які і установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності військовим службовим особам забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з меток одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому і використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватний інтересах.
Відповідно до положень ст. З Закону України «Про Збройні Сили України» військові комісаріати, являючись структурним підрозділом Збройних Сил України знаходяться у підпорядкуванні центрального органу виконавчої влади і військового управління - Міністерства оборони України, у зв`язку з чим є структурний підрозділом органу державної влади.
Так, ОСОБА_2 при вступі до лав Збройних Сил України, відповідно де Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», склав Військову присягу на вірність народу України та присягнув бути вірними та відданими українському народові, непохитно стояти на сторожі свободи і незалежності української держави, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок та неухильно дотримуватися Конституції та законів України.
Перебуваючи на посаді заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування Доброславського РТЦК та СП підполковник ОСОБА_1 знав та розумів, що відповідно до пункту 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року, на нього, у тому числі, покладено обов`язки додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до положень ч. З ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон), військовий обов`язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують, зокрема, районні (об`єднані районні), міські (об`єднані міські) військові комісаріати, військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.
Відповідно до положень ст. З Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зміст мобілізаційної підготовки, зокрема, становить військовий облік військовозобов`язаних і призовників; підготовка та накопичення військово- навчених людських ресурсів військовозобов`язаних і призовників для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.
Відповідно до ст. 29, 39 Закону України «Про обов`язок і військову службу» підполковник ОСОБА_1 наділений правом виклику військовозобов`язаних які перебувають на військовому обліку в Доброславського РТЦК та СП.
Так, в силу наявного досвіду військової служби у Збройних Силах України ОСОБА_1 знав та розумів, що вимогами статей 3 та 22 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, військовим службовим особам Збройних Сил України заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
«Положенням про військові комісаріати», затвердженим постановою № 389 Кабінету Міністрів України 03.06.2013 визначено, що завданнями військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, у зв`язку з чим районні, об`єднані районні, міські, об`єднані міські військові комісаріати, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують матеріали з питань відстрочки або звільнення громадян від призову на строкову військову службу на розгляд зазначених комісій, сприяють призовним комісіям в організації проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників, організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов`язаних і резервістів, оформляють військовозобов`язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;
Крім того, п. 14-15 вказаного положення визначено, що військовий комісар відповідає за стан обліково-призовної роботи, організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції, та зобов`язаний організовували ведення персонально-якісного обліку військовозобов`язаних і призовників, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час, проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов`язку, здійснювати контроль за веденням військового обліку військовозобов`язаних та призовників, бронюванням військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах.
Також, відповідно до функціональних обов`язків заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування Доброславського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, затверджених 08.02.2019, підполковник ОСОБА_1 , відповідає за успішне виконання відділенням завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за збереження і стан техніки та майна відділення, за підтримання внутрішнього порядку у відділенні, підпорядковується військовому комісару територіального центру комплектування та соціальної підтримки і є прямим начальником інструкторів відділення рекрутингу та комплектування та окрім іншого організовує медичний огляд: проведення перевірки рівня фізичної підготовки та за результати тестування професійних яростей здійснює відбір громадян для прийняття на війську служб} приймає участь в заходах з питань, які віднесені до компетенції територіальног« центру.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно правових актів, ОСОБА_1 , усупереч обов`язку їх неухильного дотримання усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи йоп суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, : корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинно діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин за наступлю обставин.
На військовому обліку Доброславського РТЦК та СП перебуває громадянин ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яком}
08.02.2019 надійшла повістка про виклик до Доброславський РТЦК та СП для проходження медичної комісії на 17.04.2019
24.05.2019 в дообідній час, громадянин ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), який є батьком ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) прибув разом з сином до приміщення Доброславського РТЦК та СП за адресою: Одеська обл., смт . Доброслав, вул. Центральна 33, де звернувся до заступника військового комісара - начальника відділення рекрутингу та комплектування Доброславського РТЦК та СП підполковника ОСОБА_1 , який за своє посадою та функціональними обов`язками відповідальний за ведення військово-облікових документів, призов на строкову військову службу та видачу військово-облікових документів призовникам. У ході спілкування з громадянином ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та призовником ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), у підполковника ОСОБА_1 виник злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди у вигляд грошових коштів від ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), після чого ОСОБА_1 виказав останньому прохання надати для себе неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 1 000 доларів СІЛА, (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 24.05.2019 становило 26 335, 76 грн.) за вчинення та не вчинення в інтересах його сина ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) дій, з використанням наданої ОСОБА_1 влади та службового становища, а саме невжиття заходів по виклику ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Доброславського РТЦК та СП, подальший не призов його на строкову військову службу та видачу військово-облікового документу, зазначивши, що уразі відмови в наданні неправомірної вигоди він, використовуючи надану владу та службове становище вчинить дії щодо обмеження законного права призовника ОСОБА_3 на звільнення від призову на строкову військову службу у зв`язку з хворобою.
29.05.2019 ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), розуміючи протиправність вимог заступника військового комісара-начальника відділення рекрутингу та комплектування Доброславського РТЦК та СП підполковника ОСОБА_1 , звернувся до правоохоронних органів.
31.05.2019 близько 14 год. 50 хв., перебуваючи в своєму службовому кабінеті заступника військового комісара-начальника відділення рекрутингу та комплектування Доброславського РТЦК та СП, підполковник ОСОБА_1 , діючи з тих же мотивів незаконного збагачення, використовуючи надану йому владу та службове становище у супереч інтересам служби підтвердив намір отриматі неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у розмірі 1000 доларів СІЛА (щ< відповідно до офіційних даних НБУ станом на 31.05.2019 становило 26 872, 57 грн. від громадянина ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за вчинення та не вчинення і інтересах його сина ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) дій, з використанням надано ОСОБА_1 влади та службового становища, а саме невжиття заходів по виклик; ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Доброславського РТЦК та СП, подальший н призов його на строкову військову службу та видачу військово-обліковогс документу.
14.06.2019 близько 16 год. 40 хв., діючи з тих же корисливих мотивів усупереч інтересам військової служби, підполковник ОСОБА_1 перебуваючи у визначеному ним місці, за адресою: Одеська область, Лиманський район с. Фонтанка, поблизу автобусної зупинки, знаходячись у власному автомобілі Hyundai Tucson державний номер реєстрації НОМЕР_1 зеленого кольору, особисте одержав для себе у визначений ним спосіб від громадянина ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 1000 доларів США, (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 14.06.2019 становить 26 417, 8 грн.), за вчинення та не вчинення в інтересах третьої особи - його сина призовника ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) дій, з використанням наданої ОСОБА_1 влади та службового становища, а саме невжиття ним та підпорядкованими йому працівниками Доброславського РТЦК та СП заходів по виклику ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до вказаної військової установи, подальший не призов його на строкову військову службу та видачу військово-облікового документу, поєднуючи таке прохання з вимаганням неправомірної вигоди, що виразилося у погрозах обмеження законного права призовника ОСОБА_3 на звільнення від призову на строкову військову службу у зв`язку з хворобою.
Після чого ОСОБА_1 був затриманий працівниками правоохоронних органів у порядку ст. 208 КПК України та його злочинну діяльність було припинено.
15.06.2019 року повідомлено про підозру ОСОБА_1 у вчиненні злочину передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
17.06.2019 року ухвалою Заводського районного суду міста Миколаєва підозрюваному ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із визначеною судом заставою у розмірі 250 000 гривень.
На теперішній час, підозрюваний ОСОБА_1 звільнений з під варти у зв`язку з внесенням 19.06.2019 року застави у розмірі 250 000 грн. та на нього судом покладено обов`язки, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду; не відлучатися із смт. Черноморське, Лиманського району Одеської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; утримуватися від спілкування зі свідками з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення; здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон.
24.07.2019 року військовим прокурором Одеського гарнізону Південного регіону України винесено постанову про продовження строку досудового розслідування за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України до 3-х місяців, тобто до 15.09.2019р.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Статтею 199 ч.5 КПК України передбачений обов`язок слідчого судді відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, які свідчать, що заявлений ризик не зменшився або з`явились нові ризики та обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
Відмовляючи у задоволенні клопотання прокурора військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України в частині дії обв`язка не відлучатися із смт Черноморське Диманського району Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, суд виходив з того що на даний час такий обов`язок є не доцільним.
При вирішенні питання про продовження строку визначених підозрюваному ОСОБА_1 конкретних обов`язків, суд також враховує, обставини, передбачені ст.178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. ст. 368 КК України, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному в разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, його вік та стан здоров`я, міцність соціальних зв`язків в місці його постійного проживання, неможливо застосувати до підозрюваного інші, більш м`які запобіжні заходи, крім тримання під вартою, оскільки ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання від п`яти до десяти років позбавлення волі конфіскацією майна, з метою уникнення притягнення до кримінальне відповідальності може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, може скоїти нове правопорушення, незаконно впливати на свідків під час досудового розслідування, або перешкоджати кримінальному провадженні іншим чином (штучне затягування досудового розслідування, судового розгляду, можливість виїзду за кордон через неконтрольовані пункти пропуску н окупованих територіях та ін.).
Вказане у своїй сукупності свідчить про те, що заявлені ризики, які виправдовують продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного, в порядку ч.5 ст.194 КПК України не зменшились.
Таким чином, суд також враховуючи, що строк досудового розслідування продовжено до 15.09.2019 р., оскільки у кримінальному провадженні необхідно провести значний обсяг процесуальних дій, з метою подальшого збирання доказів за для встановлення фактичних обставин у вищезазначеному кримінальному провадженні, приходить до переконання про можливість продовжити ОСОБА_1 строк дії покладених на нього обов`язків до 15.09.2019 р.
Керуючись статтями 176-178, 182. 183, 184, 193.194, 196 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України Корнієнко Є.ІЗ. про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч,5 сг.194 КПК України по кримінальному провадженню № 42018161010000550 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 368 КК України задовольнити частково.
Продовжити строк дії обов`язків, в межах строку досудового розслідування . а саме до 15.09.2019 року ,покладених на підозрюваного ОСОБА_1 :
1 )прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду.
2)утримуватись від спілкування зі свідками з приводу обставин кримінального правопорушення,
3)здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Слідчий суддя: Павлова Ж.П.