Постанова № 83459516, 02.08.2019, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
02.08.2019
Номер справи
487/5093/19
Номер документу
83459516
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 487/5093/19

Провадження № 1-кс/487/6314/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.08.2019 року Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Павлова Ж.П., за участю секретаря судового засідання Ігнатьєва А.О., за участю слідчого Іваннікова Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання слідчого Другого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, Козюри Сергія Олександровича по кримінальному провадженню № 42019161010000179 від 23.05.2019 року про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

30.07.2019 року слідчий Другого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, Козюра С.О., за погодженням з прокурором військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України Корнієнко Є.В., звернувся до суду з клопотанням, в якому просив надати тимчасовий доступ та можливість вилучення групі прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019161010000179 від 23 травня 2019 року, а саме: Брильову Максиму Олександровичу, Папуші Юрію Ігоровичу, Корнієнку Євгенію Валерійовичу, Російському Олександру Васильовичу, Радзілевичу Дмитру Анатолійовичу, Бучку Олександру Олександровичу, Голубу Івану Олександровичу, Алексєєнку Євгену Олександровичу, Колбас Серію Анатолійовичу, Сушку Василю

Миколайовичу, групі слідчих СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві у складі: Бурлаченко Дмитра Володимировича, Білецька Ірина Олександрівна, Іваннікова Євгена Володимировича, Поповича Сергія Михайловича, Фатєєва Андрія Вікторовича, Фастовця Олександра Володимировича, Козюри Сергія Олександровича, Шведчикова Костянтина Костянтиновича, матеріалів кримінального провадження № 12019160380001129 від 02.07.2019 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України, які перебувають у володінні посадових осіб Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Овідіополь, вул. Берегова, 9.

Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що вищевказані матеріали кримінального провадженя перебувають у володінні співробітників ГУНП в Одеській області, в якому працює підозрюваний, а тому є достатні підстави вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

В судовому засіданні слідчий Другого СВ СУ ТУ ДБР, розташоване у м.Миколаєві Іванніков Є.В., клопотання підтримав, просив задовольнити його.

Відповідно до ст. 163 КПК України, клопотання розглянуто без участі особи у володінні якої знаходяться речі та документи.

Вислухавши пояснення слідчого, дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019161010000179 від 23.05.2019 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 368 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у зазначеному кримінальному провадженні здійснюється військовою прокуратурою Одеського гарнізону Південного регіону України.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що наказом начальника Головного Управління Національної поліції в Одеській області № 1192 о/с від 31.10.2016 майора поліції ОСОБА_1 призначений на посаду оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами у сфері суспільної моралі управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми ГУНП в Одеській області та відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою, яка за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади.

Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 (далі - Закону), Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод4 людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Відповідно до положень ст. ст. 2, 18 Закону, одним з основних завдань та обов`язків працівників поліції є охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави, протидія злочинності та професійне виконання своїх службових обов`язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків.

Статтею 23 Закону встановлено, що одними із основних повноважень поліції є виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення, вжиття заходів з метою виявлення кримінальних правопорушень, припинення виявлених кримінальних правопорушень, здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності, розшук та доставка осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом.

Так, ОСОБА_1 уповноважений владними повноваженнями на складання протоколів про адміністративну відповідальність осіб за ст. 181-1 (Заняття проституцією) КУпАП.

Також, згідно ст. 7 Закону України «Про оперативно-розшукові діяльність», оперативний підрозділ, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, зобов`язаний у разі виявлення ознак злочину невідкладно направляти зібрані матеріали, в яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України до відповідного органу досудового розслідування для початку та здійснення досудового розслідування в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до положення про Управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Одеській області, затвердженого 06.09.2018 року наказом № 3076 Голови ГУНП в Одеській області Головного управління Національної поліції в Одеській області, УБЗПТЛ є структурним підрозділом Головного управління Національної поліції в Одеській області, який функціонує у складі кримінальної поліції та відповідно до законодавства України забезпечує реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, запобігати вчиненню, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень, пов`язаних з торгівлею людьми, нелегальною міграцією, правопорушень у сфері суспільної моралі, а також працевлаштування за кордоном.

У своїй діяльності УБЗПТЛ керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, Законом України «Про Національну поліцію», іншими законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, у тому числі нормативно-правовими актами Національної поліції України та цим Положенням.

Головними завданнями УБЗПТЛ, окрім іншого є участь у реалізації державної політики у сфері протидії кримінальним правопорушенням, пов`язаним з торгівлею людьми, нелегальною міграціє, правопорушеннями у сфері суспільної моралі та працевлаштуванням за кордоном, запобіганням вчиненню, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень, пов`язаних з торгівлею людьми, нелегальною міграцією, правопорушень у сфері суспільної моралі, а також працевлаштування за кордоном, моніторинг, вивчення, аналіз і узагальнення ефективності заходів щодо стану боротьби з кримінальними правопорушеннями, пов`язаними з торгівлею людьми нелегальною міграцією, правопорушень у сфері суспільної моралі, а також працевлаштування за кордоном, у межах своєї компетенції прогнозування криміногенної ситуації на території регіону, своєчасне інформування керівництва Національної поліції, ГУ НП та інших органів державної влади із зазначених питань.

Окрім того, відповідно до посадових обов`язків затверджених наказом ГУНП в Одеській області №3076 від 06.09.2018 оперуповноважений управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми ГУНП в Одеській області виконує функції та завдання на одному із напрямів діяльності УБЗПТЛ ГУНП а Одеській області. Бере участь у практичних заходах щодо реагування на виявлення злочинної діяльності та координації роботи відділів УБЗПТЛ ГУНП в Одеській області. Проводить оперативно-розшукову діяльність на території обслуговування. Здійснює заходи, спрямовані на удосконалення оперативно-розшукової роботи, підвищення її результативності. Проводить розвідувальні заходи у кримінальному середовищі з виявлення діючих, на території обслуговування, злочинних елементів. Отримує та накопичує інформацію щодо виявлення злочинної діяльності за напрямом роботи УБЗПТЛ ГУНП в Одеській області. За розпорядженням начальника УБЗПТЛ ГУНП в Одеській області входить до складу оперативної групи, що працює на одному з напрямів боротьби із злочинною діяльністю або здійснює відповідну допомогу відділам УБЗПТЛ ГУНП. Заводить справи оперативних обліків щодо виявлення відповідних видів злочинної діяльності за напрямом діяльності УБЗПТЛ ГУНП, веде облік документів, що формуються за результатами оперативно-розшукової діяльності. Підтримує взаємодію із слідчими органами, здійснює оперативне супроводження внесених за матеріалами структурного підрозділу кримінальних проваджень щодо виявлення відповідних видів злочинної діяльності. Вносить пропозиції керівництву УБЗПТЛ ГУНП в Одеській області щодо охорони потерпілих, свідків та учасників судових процесів. Вживає заходів щодо забезпечення відшкодування збитків, заподіяних внаслідок злочинної діяльності державі, фізичним та юридичним особам. Готує проекти відповідей на звернення та заяви, що надійшли на розгляд до УБЗПТЛ ГУНП в Одеській області. Виконує інші доручення керівництва УБЗПТЛ ГУНП у межах своєї компетенції. Дотримується принципів законності, прав та свобод людини та громадянина, дисципліни та режиму секретності. Підпорядковується начальнику УБЗПТЛ ГУНП в Одеській області та безпосередньому керівнику, відділу (відділення, сектору).

Також, інструкцією про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС № 1377 від 06.11.2015, визначено, що джерелом інформації про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, зокрема, є самостійно виявлені слідчим або іншою посадовою особою органу поліції з будь-якого джерела обставини кримінального правопорушення, а посадова особа органу поліції при виявленні чи отриманні інформації про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію негайно повідомляє про це чергову частину органу поліції.

Відповідно до п. 1 розділу 2 інструкція з організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України затвердженої наказом МВС № 111 від 16.02.2018, визначено, що органи (підрозділи) поліції та їх посадові особи під час реагування на правопорушення або події повинні здійснювати реагування на всі повідомлення про правопорушення або події, інформація про які отримана в будь-який спосіб, направлення на місця подій сил і засобів поліції, необхідних для захисту прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяння їх реалізації.

Так, в силу наявного досвіду роботи в органах національної поліції ОСОБА_1 достовірно знав та розумів, що вимогами статей 3 та 22 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, поліцейським заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно- правових актів, ОСОБА_1 усупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин, а саме - виказав вимогу та одержав, як службова особа, яка займає відповідальне становище, неправомірну вигоду, за не вчинення дій з використанням свого службового становища поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, за наступних обставин.

14.05.2019 та 15.05.2019 більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалось за можливе, перебуваючи біля буднику №30 за адресою м. Одеса, вул. Ванцетти, особисто виказав ОСОБА_2 вимогу надати йому, тобто ОСОБА_1 неправомірну вигоду у розмірі 200 доларів США з кожної знайомої ОСОБА_2 які здійснюють послугу населенню у сфері масажу, з використанням наданої ОСОБА_1 влади та службового становища, а саме: за не складання адміністративних протоколів відносно ОСОБА_2 та її знайомих, які здійснюють послугу населенню у сфері масажу, з надуманих підстав за ст. 181-1 (Заняття проституцією) Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а також не повідомлення в установленому порядку уповноважених осіб про начебто вчинюване ОСОБА_2 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 302 КК України.

У подальшому, діючи з тих же мотивів, з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання 04.06.2019 приблизно об 19 год. 00 хв. перебуваючи біля буднику №30 за адресою м. Одеса, вул. Ванцетти, особисто отримав від ОСОБА_2 грошові кошти у сумі 1000 доларів США (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 04.06.2019 становило 26206,49 гривень для себе, за вчинення ним в інтересах останньої та третіх осіб дій, з використанням наданої йому влади та службового становища, й саме за не складання адміністративних протоколів відносно ОСОБА_2 та її знайомих, які здійснюють послугу населенню у сфері масажу, з надуманих підстав за ст. 181-1 (Заняття проституцією) Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а також не повідомлення в установленому порядку уповноважених осіб про начебто вчинюване ОСОБА_2 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 302 КК України, після чого розпорядитися вказаними грошовими коштами на власний розсуд.

Надалі, діючи повторно, з тих же мотивів, з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання 02.07.2019 приблизно об 16 год. 40 хв. перебуваючи біля буднику №30 за адресою м. Одеса, вул. Ванцетти, особисто отримав від ОСОБА_2 грошові кошти у сумі 1400 доларів США (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на

02.07.2019 становило 36 689, 09 гривень для себе, за вчинення ним в інтересах останньої та третіх осіб дій, з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не складання адміністративних протоколів відносно ОСОБА_2 та її знайомих, які здійснюють послугу населенню у сфері масажу, з надуманих підстав за ст. 181-1 (Заняття проституцією) Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а також не повідомлення в установленому порядку уповноважених осіб про начебто вчинюване ОСОБА_2 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 302 КК України, після чого мав можливість розпорядитися вказаними грошовими коштами на власний розсуд.

Крім цього, в ході обшуку за місцем мешкання дружини ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , співробітнику УСБУ в Одеській області спричинено опір одним із мешканців вказаного будинку та спричинено тілесні ушкодження.

За вказаним фактом, СВ Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області внесено відомості до ЄРДР та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019160380001129 від 02.07.2019 за ознаками І складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України.

У ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до матеріалів кримінального провадження № 12019160380001129 від 02.07.2019 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України з можливістю отримання їх належним чином завірених копій, оскільки вони можуть підтвердити сам по собі факти і обставини вчинення зазначеного кримінального правопорушення, що в свою чергу є метою отримання доступу до речей і документів.

Отримати таку інформацію органи досудового розслідування в інший спосіб позбавлені можливості.

Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України).

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

У відповідності з ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчим надані докази обставин, на які він посилається та доведено наявність підстав, передбачених ч.5 ст. 163 КПК України.

За такого, з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження та обсяг слідчих дій, які необхідно вчинити для проведення повного та всебічного досудового розслідування, суд дійшов висновку про те, що такий ступінь втручання щодо зазначених вище документів, повністю виправдовує потреби досудового розслідування, тому клопотання слідчого належить задовольнити.

Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого Другого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, Козюри Сергія Олександровича по кримінальному провадженню № 42019161010000179 від 23.05.2019 року про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати тимчасовий доступ та можливість вилучення групі прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019161010000179 від 23 травня 2019 року, а саме: Брильову Максиму Олександровичу, Папуші Юрію Ігоровичу, Корнієнку Євгенію Валерійовичу,

Російському Олександру Васильовичу, Радзілевичу Дмитру Анатолійовичу, Бучку Олександру Олександровичу, Голубу Івану Олександровичу, Алексєєнку Євгену Олександровичу, Колбас Серію Анатолійовичу, Сушку Василю Миколайовичу, групі слідчих СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві у складі: Бурлаченко Дмитра Володимировича, Білецька Ірина Олександрівна, Іваннікова Євгена Володимировича, Поповича Сергія Михайловича, Фатєєва Андрія Вікторовича, Фастовця Олександра Володимировича, Козюри Сергія Олександровича, Шведчикова Костянтина Костянтиновича, матеріалів кримінального провадження № 12019160380001129 від 02.07.2019 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України, які перебувають у володінні посадових осіб Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Овідіополь, вул. Берегова, 9.

Ухвала дійсна до 02.09.2019 року (включно).

Роз`яснити посадовим особам Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно яких, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Ж.П.Павлова