Рішення № 83437010, 31.07.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
520/5129/19
Номер документу
83437010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

31 липня 2019 р. № 520/5129/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.А.,

за участю представників позивача - ОСОБА_5, відповідача - Іванюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Сумська, буд. 61, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 23320813), Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (просп. Ново-Баварський, буд. 77, м. Харків, 61020, код ЄДРПОУ 33292186) про зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області , в якому просить суд зобов`язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області внести зміни в актовий запис № 1546 від 27.04.1994, зроблений Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , вказавши прізвище дитини " ОСОБА_1 ", ім`я " ОСОБА_1 ", в графі "по батькові" дитини поставити прочерк, дату та місце народження дитини, національність батьків залишити без змін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що в її актовому записі про народження вказано, зокрема, по батькові дитини - « ОСОБА_1 ». Позивач зверталася до Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з заявою про внесення змін до її актового запису шляхом проставляння прочерку у графі "по батькові", за результатами чого позивачу відмовлено у внесенні відповідних змін.

Представники відповідачів правом подання відзиву не скористалися.

Представник позивача - ОСОБА_1 ОСОБА_5. - просила задовольнити позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві, в судовому засіданні посилалася на те, що відповідно до національних ліванських традиції, по батькові в країні походження батька позивача не застосовується.

Представник відповідача - Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області Іванюк Л.В. - не заперечувала проти задоволення позову, покладалася на розсуд суду.

Представник відповідача - Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області - в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі та покладався на розсуд суду при вирішенні справи.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач зверталася до Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з заявою про зміну по батькові, з « ОСОБА_1 » на «-».

21 травня 2016 року, за результатами розгляду поданої заяви та доданих документів, Новобаварським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області складено висновок про внесення змін до актового запису про народження, в якому зазначено, що неможливо внести зміни до актового запису про народження позивача №1546 від 27.04.1994, складений Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме по батькові дитини з « ОСОБА_1 » на «-».

Позивач, не погодившись з правомірністю висновку про відмову у зміні по батькові, звернувся з даним позовом до суду.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що підставою для надання висновку про відмову у зміні імені (по батькові) стало те, що на думку відповідача чинним законодавством України не передбачена можливість зміни по батькові за бажанням громадянина.

Відповідно до ч.1 ст. 295 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім`я.

Згідно ч.3 ст. 295 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження.

З наданого до матеріалів справи свідоцтва про народження ОСОБА_1 встановлено, що батьком позивача є ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_8 , доказів зміни ОСОБА_7 власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження матеріали справи не містять.

Відповідно до ч.7 ст.295 Цивільного кодексу України, порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 1 глави 1 розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2000 №52/2 (далі - Правила №52/2), державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ІІІ Правил №52/2, ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені та по батькові) проводиться лише стосовно громадян України. Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім`я.

Згідно пункту 2 глави 4 розділу ІІІ Правил №52/2, державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою про зміну імені фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем її проживання.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивачем у встановленому чинним законодавством України було подано до відповідача заяву про зміну по батькові фізичної особи, при цьому зазначена заява відповідала встановленим вимогам, оскільки доказів протилежного суду не надано.

Суд зазначає, що механізм прийняття та розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичних осіб - громадян України визначений Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №915 (далі - Порядок №915).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку №915, заяви про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - імені) громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання; громадян України, які постійно проживають за кордоном, - дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.

Згідно пункту 3 Порядку №915, заява про зміну імені подається у письмовій формі за умови пред`явлення паспорта громадянина України, а у разі, коли заявник постійно проживає за кордоном, - за умови пред`явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Пунктом 11 Порядку №915 передбачено, що підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені є: здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей.

Відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження наявності підстав для відмови у зміні по батькові, які передбачені чинним законодавством України.

В свою чергу, під час розгляду адміністративної справи встановлено, що позивачу було відмовлено у зміні по батькові у зв`язку із відсутністю в нормативно-правових актах України, які регулюють спірне питання, механізму зміни по батькові за власною ініціативою громадянина.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, у зв`язку невизначеністю на законодавчому рівні питання щодо механізму зміни по батькові за власним бажанням громадянина, відповідач в силу ч.2 ст.19 Конституції України не мав можливості прийняти інше рішення, ніж відмовити позивачу у зміні по батькові.

Разом з тим, суд під час розгляду адміністративних справ та прийняття в них рішень керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Крім того, в силу приписів ч.2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Варто зазначити, що відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В силу положень статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР (далі - Конвенція), кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Так, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 16.05.2013 у справі «Гарнага проти України» зазначив, що в особи можуть існувати справжні причини, щоб бажати змінити своє ім`я, а законодавчі обмеження такої можливості можуть бути виправдані інтересами суспільства, наприклад, для забезпечення точного обліку населення або схоронності засобів ідентифікації та зв`язку носіїв певного імені з сім`єю. Державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося необхідним у демократичному суспільстві.

Окрім цього, коли особа в Україні досягає достатньо дорослого віку для того, щоб приймати самостійні рішення щодо зміни імені, вона може зберегти або змінити ім`я, надане їй при народженні. Вартий особливої уваги той факт, що особа може зберегти по батькові, навіть якщо її батько більше не носить імені, від якого походить по батькові. У цьому випадку розірвання традиційного зв`язку між по батькові особи та іменем її батька визнається можливим.

Водночас, Європейський суд констатував, що за майже повної свободи зміни імені або прізвища особи обмеження, накладені на зміну по батькові, не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством. Крім того, державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Державні органи не виконали своє позитивне зобов`язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя.

Як встановлено під час розгляду адміністративної справи позивач має об`єктивні та суб`єктивні підстави виявити бажання щодо зміни власного по батькові.

В свою чергу, відповідачем, як органом який наділений повноваженнями приймати рішення про надання дозволу/відмову у наданні дозволу на зміну імені громадянина не наведено жодних підстав для обмеження позивача в праві на зміну по батькові, а лише вказано на прогалини у законодавчому регулюванні зазначеного питання.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на зміну по батькові, а відповідач, відповідно, має обов`язок належним чином провести зміну по батькові позивача.

Згідно пункту 12 розділу 4 Правил №52/2, державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім`я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також її повнолітніх дітей.

Відомості про зміну імені підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Враховуючи вищевикладене, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов`язання Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області внести зміни в актовий запис № 1546 від 27.04.1994, складений Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , проставивши в графі "по батькові" дитини прочерк.

В той же час суд зазначає, що оскільки актовий запис про народження позивача перебуває у Харківському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області, а жодних позовних вимог до Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області позивачем не визначено, то позов до вказаного відповідача не підлягає задоволенню.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Зобов`язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області внести зміни в актовий запис № 1546 від 27.04.1994, складений Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківський області про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , проставивши в графі "по батькові" дитини прочерк.

В задоволенні позову до Новобаварського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 05 серпня 2019 року.

Суддя Білова О.В.