
Справа № 560/1680/19
РІШЕННЯ
іменем України
02 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення 27 сесії Хмельницької міської ради від 14.12.2018 за №50, в частині відмови ОСОБА_1 , у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з метою передачі її їй у власність на території міста Хмельницького; зобов`язати Хмельницьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 серпня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з метою передачі її їй у власність, по новим підставам на найближчій сесії, в строк та в порядку відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України, після набрання рішенням суду законної сили; у разі задоволення позовних вимог, з метою ефективного захисту прав передбачених Земельним кодексом України встановити контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати Хмельницьку міську раду подати звіт по виконанню цього рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась з заявою до Хмельницької міської ради, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території міста Хмельницького з метою отримання її у власність.
Однак рішенням №50 від 14.12.2018 27-ї сесії Хмельницької міської ради ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території міста Хмельницького з метою отримання її у власність.
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки в ній відсутнє посилання на підстави, передбачені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У наданий згідно ухвали строк відповідач подав до суду відзив в якому просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, бажана для ОСОБА_1 земельна ділянка, яку вона вказала у додатку до заяви, знаходиться у зоні, що не передбачає надання громадянам земельних ділянок у власність з видом цільового призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, госопдарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Відповідно до Генерального плану міста Хмельницького та Плану зонування міста Хмельницького в районі спірної земельної ділянки передбачено розміщення магістральної вулиці районного значення, що унеможливлює надання земельних ділянок у власність громадян. Крім того відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 №25, земельна ділянка входить до зони зелених насаджень загального користування (Р-2). З огляду на наведене вище, місце розташування земельної ділянки, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), не відповідає вимогам Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Генеральному плану міста Хмельницького, Плану зонування території міста Хмельницького, що узгоджується з переліком підстав в ч.7 ст.118 ЗК України.
До суду надійшла відповідь на відзив в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що відповідачем не спростовано доводи та аргументи наведені у позовній заяві.
На адресу суду 04.07.2019 від представника відповідач надійшли заперечення на відповідь на відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив, відповідь на відзив, а також заперечення на відповідь на відзив, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач 21.08.2018 відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України звернулась до Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою стосовно бажаної земельної ділянки.
Пунктом 7 Рішення 27 сесії Хмельницької міської ради № 50 від 14.12.2018 відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею до 1000 кв. м., яка межує з земельними ділянками з кадастровими номерами: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та НОМЕР_3 з метою передачі її у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) - землі житлової та громадської забудови.
Підставою для відмови зазначено те, що місце розташування земельної ділянки не відповідає вимогам закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Плану зонування території міста Хмельницького, Генеральному плану міста Хмельницького, оскільки згідно з планом зонування міста Хмельницького ця ділянка знаходиться у зоні зелених насаджень загального призначення Р-2.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) містобудівна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Частиною 1 статті 16 Закону №3038-VI передбачено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно ч.1 ст.17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту.
Відповідно до ч.1,2 ст.18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Згідно з викопіюванням з карти Генерального плану міста Хмельницького, затвердженого рішенням дев`ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 06.08.2008 № 4, земельна ділянка, стосовно якої позивач подала заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, знаходиться на території зелених насаджень загального користування.
Відповідно до ч. 4 ст. 83 ЗК України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).
Тобто, землі комунальної власності, які є землями загального користування, не можуть бути передані у власність інших осіб.
Необхідно також враховувати, що відповідно до Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 № 25, відображена на долучених до звернень викопіюваннях земельна ділянка входить до зони зелених насаджень загального користування (Р-2).
У відповідності до пункту 6 розділу І Плану зонування території міста Хмельницького види використання земельних ділянок або нерухомості, які відсутні у списках переважних, дозволених або допустимих видів забудови земельних ділянок в межах зон, є недозволеними для відповідної функціонально-правової зони та не можуть бути дозволені.
В зв`язку з наведеним вище, суд вважає, що розташування земельної ділянки, на яку претендує позивач, не відповідає Генеральному плану міста Хмельницького і Плану зонування території міста Хмельницького, оскільки земельна ділянка знаходиться в зоні зелених насаджень загального користування (Р-2).
Вказане свідчить про невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам містобудівної документації, якою в тому числі є Генеральний план міста Хмельницького і План зонування території міста Хмельницького (зонінг), що є безумовною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, згідно частини 7 статті 118 ЗК України.
Відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому прийняте рішення від 14.12.2018 №50 є законним, і не підлягає скасуванню. Крім того, не підлягають задоволенню і позовні вимоги про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву від 21.08.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, як наслідок правомірності спірного рішення.
Згідно ч.1 ст.73 та ч.1 ст.75 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Стосовно твердження та посилання позивача на лист Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 14.05.2018 за №ПІ-92/0-112/0/63-18, суд зазначає, що інформація надана відділом у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, однак у ній не зазначено на підставі якого документу це зроблено. Крім того, висновок щодо віднесення зазначеної позивачем земельної ділянки до категорії земель житлової та громадської забудови зроблено на підставі сформованих земельних ділянок, які знаходяться поруч зі спірною земельною ділянкою. Відомості про земельні ділянки (кадастрові номери, межі земельних ділянок, цільове призначення земельних ділянок та ін.) стосуються конкретно визначених та сформованих земельних ділянок, з занесеними державними кадастровими реєстраторами на підставі розроблених документацій землеустрою відомостями до Державного земельного кадастру. Землі (земельні ділянки), які не сформовані, відомості про які не занесені до Державного земельного кадастру, на Публічній кадастровій карті не оприлюднюються. Цільове призначення земель на території для розміщення зелених насаджень загального користування на Публічній кадастровій карті не зазначається, інформація вищезазначеного управління зроблена на підставі цільового призначення земельних ділянок, що надавалися у власність громадянам до затвердження Генерального плану міста.
Суд також звертає увагу позивача, що План зонування міста Хмельницького не встановлює цільове призначення земельних ділянок, а твердження ОСОБА_1 , що підставою для відмови у наданні дозволу стало саме невідповідність цільового призначення земельної ділянки, визначене Планом зонування та інформацією з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області є помилковим, а тому суд дає критичну оцінку листу управління від 14.05.2018 за №ПІ-92/0-112/0/63-18, як належному доказу у даній адміністративній справі.
Відповідно до частини 1 статті 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Згідно ч.1 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та розташовані поруч з ними сформовані земельні ділянки дійсно мають вид цільового призначення для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а відомості відносно них занесені до Державного земельного кадастру.
Однак, на території зелених насаджень загального користування немає сформованих земельних ділянок, а рішень органом місцевого самоврядування про передачу у власність чи користування земельних ділянок та зміни їх цільового призначення не приймалося.
Вищезазначені земельні ділянки, поруч з якими позивач бажає отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки, знаходяться за адресами: АДРЕСА_1 . Вказані земельні ділянки передавалися у приватну власність рішеннями другої сесії Хмельницької міської ради від 30.08.2006 №39, тридцятої сесії Хмельницької міської ради від 23.03.2006 №7, сьомої сесії Хмельницької міської ради від 18.01.2007 №12.
Рішення про передачу земельних ділянок у власність в районі спірної території Хмельницькою міською радою приймалося до затвердження Генерального плану міста Хмельницького, а він був затверджений рішенням дев`ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 06.08.2008 №4. Саме Генеральним планом міста Хмельницького було визначено територію для розміщення зелених насаджень загального користування.
Суд звертає увагу позивача, що предметом судового розгляду не є питання формування та правомірності набуття іншими особами права власності на сусідні ділянки, а також вказані доводи не є підставою для ухилення від дотримання чинного Генерального плану та Плану зонування території міста Хмельницького.
Визначальним є встановлення відповідачем і судом факту розташування земельної ділянки, на яку претендує позивач, в зоні зелених насаджень, що не відповідає Генеральному плану міста Хмельницького і Плану зонування території міста Хмельницького, і це є порушенням вимог ЗК України та Закону №3038-VI.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведені вище обставини, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено позовні вимоги, а суб`єктом владних повноважень, який заперечує проти позову, доведено, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, а тому позов задоволенню не підлягає.
Згідно ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 33332218)
Головуючий суддя П.І. Салюк